XVII-wieczna monstrancja z kościoła w Sadłowie wróciła do Polski


Uroczyste przekazanie zabytku na ręce Podsekretarz Stanu w MKiDN Moniki Smoleń oraz JE Biskupa Płockiego Piotra Libery odbyło się 8 października 2012 r.

XVII-wieczna monstrancja z kościoła w Sadłowie / fot. Danuta Matloch

Monstrancja stanowiła własność parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sadłowie od XVII wieku. Pozostawała tam do momentu kradzieży, która miała miejsce między 3-4 czerwca 1999 r. W 2006 r. monstrancja została odnaleziona przez Galerię Neuse w Bremie.

W wyniku starań podjętych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właściciele Galerie Neuse - Achim Neuse i Volker Wurster - zgodzili się nieodpłatnie zwrócić zabytek.

Podczas uroczystości jego przekazania, Biskup Płocki Piotr Libera odznaczył ich Wielkim Orderem św. Zygmunta. To najwyższe odznaczenie diecezjalne, przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla miejscowego kościoła, wykazującym się przywiązaniem do wartości ewangelicznych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz