Program telewizyjny dla historyków (15-21 października 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 15 października

5:30 - Discovery World - Historia kolei

W połowie XIX wieku osadnicy amerykańscy masowo przemieszczali się w zachodnie regiony kraju, podbijając tereny zamieszkane przez Indian. Dwa towarzystwa kolejowe postanowiły wówczas zbudować linie łącząca wschodnie i zachodnie obszary kraju. Towarzystwo Union Pacific rozpoczęło prace w mieście Omaha, posuwając się w kierunku Gór Skalistych, natomiast Central Pacific układało tory w kierunku przeciwnym, zaczynając od Sacramento. Połączenie dwóch odcinków nastąpiło 10 maja 1869 r.

7:00 - Discovery World - Szpiegowskie porachunki

Dokument o pracy agencji wywiadowczych dwóch największych mocarstw świata - Rosji i Stanów Zjednoczonych.

8:00 – Discovery Historia – Żyłem jak chciałem

Największy as polskiego lotnictwa był uwielbiany przez Anglików i Amerykanów. Rodacy po powrocie Skalskiego do kraju wtrącili go w 1948 roku do więzienia, niszcząc tym samym wojskową karierę lotnika.

10:00 – Viasat History – Świetlane lata Paryża – narodziny nowoczesności, odc. 1

W pierwszych dekadach XX wieku przez artystyczny świat Zachodu przetoczyła się fala zmian i nowych prądów w sztukach wizualnych, muzyce, literaturze, tańcu, teatrze i innych dziedzinach. W latach 1905-1930 Paryż stał się miastem, które przyciągało innowatorów, postępowych eksperymentatorów, a także twórczych pasjonatów, takich jak: Marc Chagall, Igor Stravinsky, Jean Cocteau, Aaron Copland, Marcel Duchamp, Sylvia Beach, Janet Flanner. Dokument ukazuje stolicę Francji jako miejsce nie tylko kojarzące się z elegancją, romansem i rewolucją, ale także z nowymi ideami, zmianami i narodzinami nowoczesności.

11:00 – Viasat History – David i „Śmierć Marata”

Analiza obrazu „Śmierć Marata” francuskiego malarza Jacques’a Louisa Davida. Autorzy dokumentu zastanawiają się, czy dzieło to jest przykładem propagandy. Marat był jednym z przywódców rewolucji francuskiej i został zamordowany przez żyrondystkę, a artysta przedstawił go na płótnie jako męczennika. Zastanawiające jest to, że nigdy nie podpisał swojego obrazu.

15:15 – HISTORY – Dzień po Pearl Harbor

Niewiele wiadomo o tym, co tak naprawdę wydarzyło się tuż po ataku na Pearl Harbor. Film pokazuje historię prawdziwych wydarzeń, jakie miały miejsce w Białym Domu, a także w całych Stanach Zjednoczonych po tym ataku, który zapoczątkował wojnę na Pacyfiku.

16:00 – Viasat History – Medycy niezależni, odc. 1

Serial opowiada o badaczach, którzy nie zawahali się przeprowadzić eksperymentów medycznych na własnym ciele. Ich odkrycia doprowadziły do przełomowych odkryć, a dzięki nim powstały środki znieczulające i szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, a wiedza medyczna poczyniła ogromne postępy.

17:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: Czy Stanisław był zdrajcą?

Historia konfliktu pomiędzy krakowskim biskupem Stanisławem ze Szczepanowa a królem Bolesławem Śmiałym.

19:00 – Discovery Historia – Wielkie bitwy pancerne II wojny światowej: Śmierć w śniegu i piasku

W tym wydaniu geneza i przebieg starcia na Łuku Kurskim oraz operacji sił niemieckich Afrika Korps pod wodzą generała Rommla.

20:00 – Discovery World – Legendarne samoloty bojowe: F-100 Super Sabre

Samolot myśliwsko-bombowy zaprojektowany jako pierwszy seryjnie produkowany samolot zdolny do przekroczenia prędkości dźwięku w locie poziomym.

20:40 – TVP Historia – Rody polskie: Chłapowscy

W programie przedstawione zostaną losy rodu Chłapowskich. Rodzina znana była już w XIV w. Wywodzi się z Chłapowa koło Środy Wielkopolskiej. Jej członkowie piastowali wysokie urzędy ziemskie i senatorskie. Najbardziej znany przedstawiciel familii to Dezydery Chłapowski - uczestnik powstania listopadowego, napoleończyk i pionier postępowej gospodarki rolnej. W reportażu wystąpią potomkowie rodu z Chłapowa mieszkający w kraju.

21:30 – Polsat Play – Skarby II Rzeszy, odc.3

Znany popularyzator historii zajmie się zagadką majątku III Rzeszy, który w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął z berlińskiego Reichsbanku. Na początku 1945 roku bank stał się celem alianckich nalotów. W ten sposób ucierpieć mogła większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów, zdeponowanych tu przez niemieckich nazistów. Dlatego zdecydowano się na ich wywiezienie. Współczesna szacunkowa wartość dóbr zgromadzonych przez hitlerowców to ok. 6,5 miliarda dolarów. Gdzie trafiły te pieniądze? Istnieje podejrzenie, że ukryto je na terenie Dolnego Śląska.

Wtorek, 16 października

10:00 – Viasat History – Cuda świata: Wielki Budda

Historia niezwykłego zabytku znajdującego się w położonym w sercu Chin Leshanie. Jest to pochodzący z VIII wieku 71-metrowy, rzeźbiony w skale posąg Buddy, u którego stóp zlewają się trzy rzeki. Legenda głosi, że Wielki Budda został tu wykuty aby chronić łodzie przed wypadkami i nieszczęściem. Praca nad pomnikiem trwała 90 lat. Obecnie monument przechodzi renowację przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, gdyż erozja budulca i działalność człowieka sprawiają, że posąg coraz bardziej niszczeje. Eksperci opowiedzą, jakich wysiłków wymaga zapewnienie jego konserwacji.

11:00 – Viasat History – Geniusz i geometria: Śladami tajemnic przodków

Dokument prezentuje niezwykłe dokonania geometryczne naszych przodków, począwszy od kręgów sprzed 5000 lat p.n.e. po rozkład niemieckiego miasta Karlsruhe, które założono w XVIII wieku. Koncentryczny układ ulic zachował się aż po dzień dzisiejszy.

12:00 – Viasat History – Edwardiańska farma, odc. 7

Jest marzec, mieszkańcy farmy witają długo oczekiwane nadejście wiosny. Rozpoczyna się zbiór żonkili, które potem będą transportowane koleją. Córka Ruth, Ewa, przyjeżdża pociągiem, aby spędzić niedzielę z matką. Alex i Peter nawożą uprawy ziemniaków zgniłymi końskimi odchodami. Gdy owce na farmie wydają na świat młode, rolnicy w świetnych humorach zaczynają przygotowania do obchodów świąt wielkanocnych.

14:00 – Discovery World – Teheran ’43, odc.1

Kulisy pamiętnego spotkania Stalina, Roosevelta i Churchilla, które przesądziło o losach II wojny światowej.

16:00 – Discovery Historia – Historia z Karty: Fotografowie z PRL-u

Świat PRL-u ukazany oczami fotoreporterów. W obiektywach zauważyli oni więcej niż można było pokazać.

17:00 – Discovery Historia – Kod Michała Anioła: Tajemnice Kaplicy sykstyńskiej, odc. 1

Kaplica Sykstyńska w Watykanie obchodzi 500. urodziny. W programie postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy przez połowę tysiąclecia poznaliśmy już jej wszystkie sekrety? Krytyk sztuki Waldemar Januszczak postanawia to sprawdzić.

18:00 – Discovery Historia – Tajemnice starożytności: Skarby

Film jest podróżą wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki, gdzie w starożytności kupcy sprawowali kontrolę nad dobrze prosperującym handlem złota oraz do Indii, gdzie maharadżowie zgromadzili niezliczone ilości diamentów i klejnotów. Szczególnie upragnionym był Koh-i-Noor, zwany „Górą Światła”, ozdoba królewskich koron. Jednym z najważniejszych światowych odkryć był również grobowiec faraona Tutenchamona.

20:00 – Viasat History – Egipt, odc. 1

Opowieść o tym, jak brytyjski archeolog - Howard Carter - odkrył grób Tutenchamona.

22:00 – Discovery Historia – Twórcy map, odc. 3-ost

Kiedy alianci planowali inwazję na kontynent Europy, okazało się, że brakuje dokładnych map wybranego terenu, czyli Normandii. Zaczęły się bohaterskie prace zbierania danych dla kartografów alianckich. Brał w tym udział francuski ruch oporu, często ryzykując życie. Brytyjscy piloci RAF-u latali bardzo nisko nad ziemią, zupełnie nie uzbrojonymi samolotami, by robić zdjęcia terenu. Fotografie, które robili były potem analizowane i przekształcane w drobiazgowe mapy. Dokument opowiada o podejmowanym ryzyku i bohaterstwie ludzi, którzy przyczynili się do realizacji planów inwazji w 1944 r. i skrócenia tym samym wojny.

Środa, 17 października

9:00 – Viasat History – Medycy niezależni, odc.2

Doktor Mosley przedstawia sylwetki badaczy, którzy celowo zarażają się chorobami, aby walczyć z alergią. Zobaczymy też historie naukowców, którzy wynaleźli leki przeciwko szczególnie groźnym chorobom.

10:00 – Viasat History – Kapyong

24 kwietnia 1951 roku po rozgromieniu wojsk Korei Południowej armia ochotnicza Chińskiej Republiki Ludowej zepchnęła przeciwników niedaleko Kapyong, do linii okopujących się na tyłach oddziałów australijskich i kanadyjskich. Pomiędzy dwiema stronami zaczęło dochodzić do starć. Wojska ONZ miały militarną przewagę i wsparcie artylerii, Chińczycy polegali na licznych i oddanych żołnierzach. Bitwa stała się punktem zwrotnym koreańskiej wiosny. Chińczykom nie udało się zwyciężyć i zostali zmuszeni do negocjacji. Historycy spekulują, że inny wynik batalii mógłby doprowadzić do nuklearnego holocaustu w Azji i trzeciej wojny światowej.

12:00 – Discovery Historia – Tajemnicze wyprawy: Linie z Nazca

Na płaskowyżu Nazca w południowo-zachodnim Peru widnieją gigantyczne rysunki naziemne. Niektórzy uważają, że ich twórcami są przybysze z innej planety.

14:00 – Discovery World – Teheran ’43, odc.2

Kulisy pamiętnego spotkania Stalina, Roosevelta i Churchilla, które przesądziło o losach II wojny światowej.

17:00 – Discovery Historia – Niewyjaśnione historie: Rzymskie Koloseum

Autorzy programu próbują odtworzyć historię rzymskiego Koloseum. Korzystają z wyników badań archeologicznych i najnowszych osiągnięć grafiki komputerowej.

18:00 – Viasat History – Edwardiańska farma, odc. 9

Maj. Rozwój komunikacji wodnej sprawia, że w okolice Morwellham przybywają parowcami turyści. Lokalni rolnicy sprzedają im herbatę, śmietanę, świeże owoce i pocztówki. Ruth, Alex i Peter zastanawiają się, jakie dary mogliby zaoferować ze swojej farmy. Wybór pada na rysunki z Tamar Valley, bukiety kwiatów, świeżo zebrane truskawki i lody, których zrobienie bez zamrażarki jest nie lada wyczynem.

19:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Wojna globalna

Imperium Ottomańskie walczyło o swój byt i nie było w stanie pomóc sojusznikom. Bułgaria skapitulowała, a Austro-Węgry coraz bardziej pogrążały się w chaosie. Wówczas niemiecki sztab generalny zdał sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Rozpoczęto rozmowy w sprawie rozejmu, prosząc o pośrednictwo prezydenta USA Woodrowa Wilsona. 11 listopada o godzinie 11 podpisano zawieszenie broni. Po raz pierwszy od 4 lat na froncie zachodnim zapanowała cisza. Jednocześnie politycy i dyplomaci rozpoczęli zażarte dyskusje mające określić przyszły kształt Europy. Miały zapaść decyzje dotyczące także losu pokonanych państw.

20:00 – Viasat History – Szczepionka, która zmieniła świat

Choroba Heinego-Medina do XIX wieku występowała sporadycznie. Prawdziwa pandemia tego schorzenia nastąpiła dopiero w następnym stuleciu. Prezydent USA Franklin D. Roosevelt nakłonił obywateli swojego kraju do zebrania funduszy na prace badawcze, mające na celu walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem. Część zebranych pieniędzy została przeznaczona na doświadczenia prowadzone przez ambitnego 33-letniego naukowca Jonasa Edwarda Salka, których rezultat zmienił bieg historii medycyny. O dokonaniach tego wirologa - wynalezieniu szczepionki przeciw paraliżowi dziecięcemu - opowiedzą w filmie światowej sławy eksperci.

21:25 – TVP Historia – Wierna rzeka

Rok 1863. Toczą się krwawe walki. Oddział dragonów ściga powstańca. Jest nim ranny książę Odrowąż. Resztkami sił dostaje się on do domostwa rządcy Brynickiego (Jerzy Rygier). Córka właściciela posiadłości, Mija Brynicka, ukrywa przybysza z narażeniem życia, wystawiając na szwank swój honor. Odrowąż znajduje troskliwą opiekę i powoli wraca do zdrowia. Para zakochuje się w sobie. Obydwoje marzą o wyzwolonej ojczyźnie i małżeństwie. Na drodze do ich szczęścia staje jednak matka księcia, która nie może pozwolić na mezalians. Zabiera syna, pozostawiając pogrążoną w rozpaczy Miję.

Czwartek, 18 października

9:00 – Discovery Historia – Bismarck – kanclerz i demon, odc.1

Sylwetka kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Poznamy go jako studenta prawa wyróżniającego się z tłumu swoich kolegów bardziej zamiłowaniem do hulanek niż dokonaniami na polu nauki. Dowiemy się także, że zadłużony po uszy, zmuszony był wrócić do domu swoich rodziców bez ukończonego stażu praktyki prawniczej.

12:00 – TVP Historia – Na wschód od Timshel

Obraz dotyczy relacji między Polską i Niemcami. Problem unaoczniony został przez przedstawienie historii konkretnych osób. Wśród nich jest syn niemieckiego rybaka, który na starość zamieszkał w miasteczku swojego dzieciństwa, znajdującego się obecnie na terenie Polski. Poznamy też losy Niemki, która jako dziecko służyła w Szczecinie w domu należącym do żydowskiej rodziny.

14:00 – Discovery World – Czołgi w Pradze, odc.1

Rekonstrukcja wydarzeń z 20 sierpnia 1968 roku, kiedy to wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Pragi.

16:00 – Viasat History – Medycy niezależni, odc.4-ost.

Dzięki temu, że lekarze umyślnie zarażali się chorobami, takimi jak np. syfilis, żółta febra i cholera, dokonał się wielki postęp medycyny. Eksperymenty tego typu są prowadzone do dzisiaj.

17:00 – Discovery Historia – Potęga wiedzy – najsłynniejsze uniwersytety Europy, odc.1

Szkolnictwo wyższe i związane z nim uniwersytety zawsze odgrywały ważną rolę w historii. Tymczasem okazuje się, że tak naprawdę niewiele wiemy o ich powstaniu i działalności. W programie sylwetka Jana Husa, rektora Uniwersytetu Karola w Pradze.

18:00 – Viasat History – Edwardiańska farma, odc. 9

Czerwiec. Alex i Peter zabierają się do strzyżenia owiec. Dartmoor jest nie tylko tradycyjnym miejscem letnich pastwisk, ale i atrakcją turystyczną, spopularyzowaną m.in. przez sir Arthura Conan Doyle’a. Przed wycieczką po edwardiańskim szlaku zespół udaje się na piknik.

21:00 – Viasat Hisotry – Napoleon, odc.2

Wierna i szczegółowa historia Napoleona Bonaparte - niezwykłego wodza Francji, który odmienił oblicze Europy w latach 1793-1815. Obecnie również można zaobserwować na Starym Kontynencie wpływy jego rządów. Materiał zdjęciowy do tego programu powstał na terenie ponad 70 krajów przy współpracy największych światowych ekspertów. Ukazano otoczenie wodza - armię, dyplomatów, rodzinę, zagorzałych oponentów i ostatnich lojalistów.

21:00 - Discovery World - Na krawędzi wojny: Rewolucja Castro

Kulisy historycznych wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu wielkich konfliktów zbrojnych. Gospodarzem programu jest emerytowany generał amerykańskiej armii, Wesley K. Clark. Ten doświadczony żołnierz opowie o przebiegu procesów decyzyjnych, które zakończyły sie deklaracją wojny. Dzięki twórcom serii widzowie przeniosą się do miejsc, w których przywódcy państw podejmowali decyzje, mające wpływ na życie milionów ludzi na całym świecie.

22:00 – Discovery World – Wojna rosyjska: Wrzący kocioł, odc.1

Rozpoczyna się krwawa bitwa o Stalingrad. Stalin zabrania swoim żołnierzom wycofywać się. Za jakiekolwiek oznaki tchórzostwa groziła im kara śmierci. W programie rozmowy z rosyjskimi historykami i nieujawnianie dotąd dokumenty z sowieckich archiwów.

Piątek, 19 października

9:00 – Discovery Historia – Prywatne życie władców, odc.3

Kulisy życia pradawnych władców i królów. Historycy oddzielają fakty od mitów, udowadniając, że korupcja od dawna jest jednym z atrybutów władzy.

11:00 – Discovery Historia – Podniebna armia, odc. 3

Bracia Wright konstruując w 1903 roku pierwszy samolot, nie spodziewali się, że zmienią bieg historii. Twórcy serii przedstawiają dzieje lotnictwa wojskowego. W kolejnych odcinkach m.in. o tym, jak wyglądały plany pierwszego samolotu, w jaki sposób wykorzystano latające maszyny podczas rewolucji październikowej i pierwszej wojny światowej, a także jak III Rzesza testowała nowe konstrukcje w trakcie wojny domowej w Hiszpanii. Atutem cyklu są nigdzie wcześniej niepublikowane zdjęcia, na nowo ukazujące rolę samolotów w różnych konfliktach zbrojnych.

12:00 – Discovery Historia – Bombardowanie Londynu, odc. 1

Kulisy ataku niemieckiej Luftwaffe na Londyn w 1940 roku. Wspomnienia naocznych świadków, komputerowe rekonstrukcje wydarzeń pamiętnej nocy.

13:20 – CANAL+ - Lotna

Wrzesień 1939 roku. Szwadron ułanów rotmistrza Chodakiewicza przybywa do ziemiańskiego dworku. Umierający właściciel miejscowych włości przekazuje rotmistrzowi piękną klacz, Lotną. Po krótkim popasie w dworku i pobliskiej wsi kawalerzyści ruszają dalej. Wkrótce oddział, po potyczce z wrogiem i szarży wprost na niemieckie czołgi, zostaje rozbity. W starciu ginie rotmistrz, a Lotna przechodzi na własność podchorążego Grabowskiego). Ułani wracają do wsi, gdzie podchorąży spotyka swoją dawną sympatię, Ewę, z którą bierze wkrótce ślub. Niedobitki oddziału ruszają w dalszą drogę. Kawalerzyści spotykają uciekających w panice cywilów i zdziesiątkowane oddziały wojska atakowane przez niemieckie samoloty. W kolejnej potyczce ginie Grabowski, a jego konia przejmuje porucznik Wodnicki. W ostatniej, najbardziej symbolicznej części filmu, oficer decyduje się rozwiązać oddział. Żołnierze rozchodzą się, a jeden z podoficerów kradnie śpiącemu Wodnickiemu Lotną. Na pobojowisku klacz lamie nogę. Wachmistrz dobija konia strzałem z pistoletu. Premiera „Lotnej”, jednego z najbardziej zmitologizowanych filmów polskich, stała się wydarzeniem końca lat pięćdziesiątych i wywołała burzliwą dyskusję. Film stanowi adaptację opowiadania Wojciecha Żukrowskiego.

14:00 – Discovery World – Czołgi w Pradze, odc.2

Rekonstrukcja wydarzeń z 20 sierpnia 1968 roku, kiedy to wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Pragi.

16:00 – BBC Knowledge – Młodzi żołnierze

Podążamy śladami brytyjskich rekrutów, od początków szkolenia, po walki w afgańskiej prowincji Helmand. Pierwszym etapem jest trening w centrum kształcenia piechoty w Catterick na północy Yorkshire. Tam można się zorientować, kto nadaje się na zawodowego żołnierza. Rodziny młodych żołnierzy mają czas, aby oswoić się z ich decyzją o wstąpieniu do armii.

20:00 – Viasat History – Ratowanie Titanica

10 kwietnia 1912 roku luksusowy RMS Titanic wypłynął w rejs do Nowego Jorku. Był dumą brytyjskiego imperium, popisowym przykładem inżynierskiego geniuszu i zastosowania na wielką skalę przełomowych, technologicznych innowacji. Mimo tego, gdy 4 dni później doszło do jego zderzenia z górą lodową, zatonął w przeciągu zaledwie trzech godzin. Znajdująca się na pokładzie grupa stoczniowców i mechaników podjęła próbę ratowania statku. Osiemnastoletni elektryk Albert George Ervine z Belfastu i główny inżynier Joseph Bell oraz siedmiu innych mężczyzn z personelu maszynowni bohatersko walczyli o utrzymanie funkcjonowania całego systemu elektrycznego liniowca podczas katastrofy. Większość zginęła, ale ich odwaga ocaliła wiele ludzkich istnień.

Sobota, 20 października

8:00 – Viasat History – Ze Wschodu na Zachód: podróże do środka ziemi, odc. 1-4

Historia narodzin i rozkwitu cywilizacji na Bliskim Wschodzie. Wiele z tego, co działo się na Zachodzie, było zaledwie echem prawdziwie prężnych działań w zakresie sztuki, religii i społecznego rozwoju na Bliskim Wschodzie. Kluczowe fazy w historii świata miały swój początek w regionie, który przez stulecia był najważniejszym politycznym, ekonomicznym i kulturalnym centrum, a także pomostem między Azją, Afryką i Europą. Tam należy szukać podwalin nauki, systemu sprawiedliwości, monoteizmu, handlu, początku praw obywatelskich i artystycznej ekspresji. Serial ukazuje znaczenie Bliskiego Wschodu, jego ekspansję i dorobek.

12:00 – Viasat History – Kiedy Maurowie rządzili Europą, odc. 1-2

Angielska znawczyni historii Bettany Hughes bada wpływ muzułmańskiego imperium na losy Europy. Dokument filmowany wyłącznie na terenie Hiszpanii i Maroka opisuje trwające tam ponad 700 lat spotkanie Wschodu z Zachodem w czasach, kiedy rodziła się myśl europejska. Hughes odkrywa zapomniane historie z tamtego okresu niezwykłej tolerancji, kiedy chrześcijanie i muzułmanie żyli wspólnie i stali się niezależni. W lipcu 711 roku berberyjscy wojownicy pokonali przesmyk Gibraltaru i w kilka lat skolonizowali większość terenów Hiszpanii. Podbite tereny nazwali Al-Andalus. Na przekór twierdzeniom historyków hiszpańskich arabska inwazja nie była okrutnym i strasznym najazdem na chrześcijańską Europę. Rządy księcia Abd ar-Rahmana sprawiły, że chylący się ku upadkowi kraj znów rozkwitł, a stolica Maurów, licząca sto tysięcy mieszkańców Kordoba, stała się największym i najbardziej cywilizowanym miastem Europy. W 1095 roku papież Urban wezwał chrześcijańskich władców do krucjaty. Wojnę wypowiedziano też bezbożnym Maurom okupującym Hiszpanię.

13:00 – Discovery Historia – Największe bitwy historii: Ofensywa w Ardenach

Nie zmieniła losu wojny, ale była kompletnym zaskoczeniem dla zwyciężających zimą 1944 roku aliantów. Rekonstrukcja ofensywy w Ardenach - jednej z kluczowych operacji II wojny światowej.

17:00 – Discovery Historia – Obsesje i odkrycia kapitana Cooka: Statek śmierci

Podróżnik James Cook zajmuje Nową Holandię i przyłącza ją do Imperium Brytyjskiego. Niestety choroby dziesiątkują statek Endeavour. Po powrocie do Londynu, Cook nie poddaje się i decyduje się na kolejną wyprawę.

18:00 – Viasat History – Edwardiańska farma, odc. 12

Sierpień jest ostatnim miesiącem, jaki zespół spędza na farmie. Ekipie pozostało zebranie plonów owsa. Wszystko zależy jednak od pogody. Aby ją przewidzieć, mieszkańcy farmy budują wiatrowskaz. Na zakończenie żniw w mieście zostaje zorganizowana wielka feta.

20:00 – Polsat – Patriota

Rok 1763, Północna Karolina. W koloniach kończy się wojna z Francuzami i krwawe starcia z Indianami. Owdowiały żołnierz Benjamin Martin wraca na swoją farmę. Zajmuje się gospodarstwem i samotnie wychowuje gromadkę dzieci. W 1776 roku wojna wybucha na nowo. Anglicy chcą całkowicie podporządkować sobie trzynaście amerykańskich kolonii. Natrafiają jednak na opór. Amerykanie czują się już odrębnym narodem i brytyjskie zwierzchnictwo postrzegają jako okupację. Benjamin jest jednak przeciwny wojnie. Jego najstarszy syn, Gabriel, zaciąga się na ochotnika do armii. Po dwóch latach ciężko ranny wraca do domu. Zostaje jednak schwytany i trafia do niewoli. Gdy jego brat Thomas próbuje go bronić, zostaje z zimną krwią zabity przez pułkownika Williama Tavingtona. Zrozpaczony Martin z pomocą dwóch młodszych synów zabija żołnierzy z oddziału oficera, poprzysięgając jemu samemu zemstę. Zostawiwszy dzieci pod opieką szwagierki, Benjamin uwalnia Gabriela i rusza z nim do walki. Z czasem z mściciela zmienia się w świadomego bojownika o słuszną sprawę.

21:00 – Discovery Historia – Auschwitz – miejsce zagłady, odc. 2

Jesienią 1941 roku hitlerowcy rozpoczęli ostatnie przygotowania do eksterminacji Żydów. Rudolf Höss, komendant obozu koncentracyjnego w Auschwitz, miał za zadanie zorganizować masowe mordy ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci. Wraz ze współpracownikami musiał wykazać się inicjatywą w wynajdowaniu nowych, bardziej efektywnych metod zabijania. W październiku 1941 roku rozpoczęto prace nad budową nowego obozu, nazwanego Birkenau, leżącego około 2,5 km od Auschwitz we wsi Brzezinka. Pierwotnie nie był on przeznaczony dla Żydów, lecz dla radzieckich jeńców wojennych i miał pomieścić około 130 tysięcy ludzi.

Niedziela, 21 października

8:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: pod niemiecką okupacją

W programie poznamy losy ludności cywilnej podczas czterech lat okupacji przez Niemcy północy Francji i Belgii.

8:00 – Viasat History – Ze Wschodu na Zachód: podróże do środka ziemi, odc. 5-7

Historia narodzin i rozkwitu cywilizacji na Bliskim Wschodzie. Wiele z tego, co działo się na Zachodzie, było zaledwie echem prawdziwie prężnych działań w zakresie sztuki, religii i społecznego rozwoju na Bliskim Wschodzie. Kluczowe fazy w historii świata miały swój początek w regionie, który przez stulecia był najważniejszym politycznym, ekonomicznym i kulturalnym centrum, a także pomostem między Azją, Afryką i Europą. Tam należy szukać podwalin nauki, systemu sprawiedliwości, monoteizmu, handlu, początku praw obywatelskich i artystycznej ekspresji. Serial ukazuje znaczenie Bliskiego Wschodu, jego ekspansję i dorobek.

12:00 – Discovery Historia – Marlon Brando, odc. 1

Aktor zagrał m.in. w „Ojcu chrzestnym” i „Tramwaju zwanym pożądaniem”. Marlon Brando to symbol minionej epoki. Widzowie poznają jego biografię oraz dorobek artystyczny.

12:35 – TVP Historia – Pradawni bogowie: Grecy

Poznamy główne miejsca kultu religijnego Greków - Knossos, Akropol, Defy, a także Posejdonię - w starożytności kolonię w południowo-zachodniej Italii.

15:00 – Discovery Historia – Prawdziwy Wersal: Fontanny i ich twórcy

Latem w ogrodach Wersalu odbywają się spektakle zwane tańcem fontann. Słychać XVII-wieczną muzykę, w rytm której ożywa woda w licznych parkowych fontannach. Piękne widowisko jest dziełem Gabriela Novello i jego zespołu, tygodniami dostrajających mechanizmy poszczególnych zbiorników. Pracują w podziemiach łatając stary, bo liczący sobie około 400 lat, labirynt rur. Ów system hydrauliczny zamontowano jeszcze w czasach Ludwika XIV i ulega on powolnemu rozpadowi. Problem stanowi także susza. Już raz z konieczności skrócono pokaz Grandes Eaux Musicales i odłączono grupę fontann przy Trianonie. Nie wiadomo też, czy gwóźdź programu, pokaz Grandes Eaux Nocturnes, nie będzie musiał zostać odwołany na dłuższy czas.

16:00 – Discovery Historia – Największe bitwy historii: Bitwa pod Waterloo

Ostatnia bitwa „boga wojny”. Napoleon Bonaparte na czele 70-tysięcznej armii, stanął pod Waterloo naprzeciw Wellingtona i Blüchera. Realizatorzy serii próbują dociec, dlaczego przegrał on tamtą walkę na śmierć i życie.

19:00 – Discovery Historia – Obsesje i odkrycia kapitana Cooka: Wyprawa do Australii

Cook rusza na poszukiwania południowego kontynentu. Jego zadaniem jest przyłączenie terenu do Imperium. Tymczasem sytuację komplikują spotkania z nieprzyjaznymi Maorysami z Nowej Zelandii.

20:00 – Viasat History – Polacy w bitwie o Wielką Brytanię

Historia polskich pilotów z dywizjonu 303, powstałego na terenie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. To emocjonalna, lecz oparta na faktach, opowieść o poszukiwaniu akceptacji i uznania zawodowych umiejętności w środowisku brytyjskim, bohaterskich wyczynach podczas bitwy o Anglię oraz zdradzie sojuszników, którzy nie udzielili Polsce obiecanej ochrony przed sowietami.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz