Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował. Rekonstrukcja historyczna 2012 [zdjęcia]


W dniach 13-14 października 2012 roku w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku koło Bydgoszczy odbyła się rekonstrukcja walk z II wojny polsko- szwedzkiej. Inscenizacja Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował, przedstawiła dwie sceny batalistyczne, które miały miejsce podczas tzw. Potopu Szwedzkiego w 1656 roku. Warto dodać, że autentyczne wydarzenia spowodowały zniszczenia katastrofalne w skutkach między innymi dla miejscowości Ostromecko lezącej w Dorzeczu Dolnej Wisły.

Cisza przed burzą w pałacu Rodziny Dorpowskich / fot. E.Starczewska

Zdobycie i zajęcie pałacu, rodziny Dorpowskich herbu Junosza przez Szwedów, odtworzone zostało w pierwszy dzień imprezy. W drugim dniu pokazane zostały walki między armią Stefana Czarnieckiego herbu Łodzia, a wojskami szwedzkimi pod komendą Karola X Gustawa. Widzowie byli zachwyceni zarówno grubiańskimi okrzykami walczących, jak i nieskończonymi salwami z armat, które z głośnym hukiem wybuchały na polu walki.

Rekonstrukcja odbyła się po raz pierwszy w ramach programu „Dziedzictwa Sarmackiego”, dotowanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Malowniczo położony Zespół Pałacowo- Parkowy w Ostromecku, w którym dawniej znajdował się dwór obronny, dodał całemu widowisku artystyczno-epokowego klimatu.

Organizatorzy zadbali o ciekawostki dla każdej grupy wiekowej. W czasie dwudniowego spotkania z historią, na odwiedzających czekały między innymi takie atrakcje jak: przejażdżki bryczką po okolicy, teatry pantominy oraz autorskie spotkania z Jackiem Lechem Komudą- autorem powieści osadzonych w czasach Polski sarmackiej.

Dla wszystkich ciekawych XVII wieku, przygotowana została wioska z zanikającymi zawodami, jak również gry i zabawy historyczne. Różnego rodzaju konkursy i wykłady naukowe. Ciekawym uzupełnieniem imprezy było pokazanie życia obozowego wojska pierwszej Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

Rzeczpospolita w pożodze! / fot. Edyta Starczewska

Odważniejsi mogli stanąć do pojedynku z szablami lub spróbować swoich sił w turniejach łuczniczych i szermierczych. Na gości czekał także… Prawdziwy wehikuł czasu! A ponieważ tematyka imprezy nawiązywała do czasów Sarmatów, to nie mogło zabraknąć również straganów ze wspaniałymi, regionalnymi wyrobami. Jak również przedstawicieli szlachty polskiej- w strojach z epoki chętnie pozowali do zdjęć i opowiadali historyczne anegdoty.

Aplauz publiczności zdobył występ zespołu muzyki dawnej - Szedlinek z Węgier. Jednak to zespół ludowy Płomienie z Miejskiego Domu Kultury Numer 4 w Bydgoszczy sprawił, że w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia- za sprawą tradycyjnego Mazura oraz Poloneza. Wszystkim zagubionym, pomocną dłoń podawali wolontariusze, którzy po zakończeniu wojennych rekonstrukcji, ochoczo zabrali się za sprzątanie terenu.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z tej niewątpliwie ciekawej i potrzebnej imprezy, mając nadzieję, że będziemy mogli częściej spotkać się z żywą historią w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecko koło Bydgoszczy.

Szlachta Polska nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia... / fot. Edyta Starczewska

W tym samym czasie po stronie wroga- skupienie czy modlitwa przed
walką? / fot. Edyta Starczewska

Formuj szyk! Polacy gotów... Cel...! Paaalll! / fot. Edyta Starczewska

Szwed napiera ze wszystkich sił, ale Polak nie zamierza się poddać / fot. Edyta Starczewska

Pałac Dorpowskich zajęty. Walki polsko-szwedzkie trwają / fot. Edyta Starczewska

Strona Polska próbuje negocjacji... / fot. Edyta Starczewska

Rozmowy nic nie dały. Do boju bracia! / Fot. Edyta Starczewska

Zaciekła walka trwa... / fot. Edyta Starczewska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz