Senat oddał hołd polskim kryptologom, którzy złamali Enigmę


Senat w dniu 17 października 2012 r. podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego i ich wkładu w zwycięstwo nad faszyzmem.

Enigma / fot. mon.gov.pl

Uchwała rozpoczyna się od informacji, iż głównym zadaniem polskich i alianckich służb wywiadowczych było rozszyfrowanie supertajnego języka komunikacji między oddziałami i organizacjami agresora.

Temu zadaniu sprostali polscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy już we wrześniu 1932 r. podjęli się zadania złamania szyfrów złożonej niemieckiej maszyny kodującej Enigma.

Naukowcy poświecili się tej niekonwencjonalnej pracy, wykorzystując swą wiedzę matematyczną. Jednocześnie zrezygnowali z karier naukowych. Prace zmierzające do rozszyfrowania Enigmy prowadzili równolegle Anglicy, Francuzi i Amerykanie. Jednak to Polacy dokonali jej rozszyfrowania w grudniu 1932 r. Prace nad dekodowaniem szyfrów stale unowocześnianych maszyn Enigma były kontynuowane najpierw w Polsce, a po wybuchu
wojny we Francji i Wielkiej Brytanii.

„Złamanie szyfru Enigmy stanowiło największe osiągniecie wywiadowcze w dziejach II
wojny światowej. Jego rezultatem jest zapobieżenie śmierci milionów ludzi – żołnierzy
i cywilów krajów okupowanych. Ponadto uchroniło ono ludność samego agresora przed
dalszymi ofiarami. Zbudowanie przez Polaków kopii maszyny szyfrującej Enigma
przyczyniło się do wielu sukcesów militarnych aliantów i umożliwiło przyspieszenie
ostatecznego zwycięstwa nad faszyzmem.” - uchwała podkreśla znacznie osiągnięcia polskich kryptologów.

W uchwale napisano także, „wraz z odrodzeniem niepodległej III Rzeczypospolitej przywrócono im cześć i przywrócono ich pamięć”. Sugerując, że wcześniej tej pamięci nie było, co nie do końca jest prawdą. Marian Rejewski napisał swoje wspomnienia o złamaniu enigmy a 12 sierpnia 1978 r. został odznaczony przez Przewodniczącego Rady Państwa Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Informację o rozpracowaniu maszyny przez Polaków oficjalnie podano po raz pierwszy w 1973 r. Jerzy Różycki zmarł jeszcze podczas wojny. Natomiast Henryk Zygalski pozostał na obczyźnie.

Podczas posiedzenia obecni byli członkowie rodzin polskich naukowców. Resort obrony reprezentował minister Czesław Mroczek.

„Dziękuję, że Senat podjął inicjatywę o upamiętnieniu polskich kryptologów przyjmując w tej sprawie Uchwałę. (...) Senat przypomina dziś o uczonych - Marianie Rejewskim, Jerzym Różyckim i Henryku Zygalskim, którzy wnieśli znaczący wkład w zwycięstwo II wojny światowej. Trzej polscy kryptolodzy zasługują, by ich nazwiska znalazły się w panteonie bohaterów” - powiedział minister Mroczek.

Źródło: senat.gov.pl, mon.gov.pl.


Interesujesz się historią i lubisz o niej dyskutować? Jeśli tak to czekamy na Ciebie na naszym forum. Tysiące tematów i ponad 200 000 postów. Zapraszamy!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz