Sejm uczci setną rocznicę urodzin Jerzego Turowicza. Projekt uchwały


Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli 16 października 2012 r. projekt uchwały, która ma upamiętnić setną rocznicę urodzin Jerzego Turowicza - redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

Jerzy Turowicz / fot. Mariusz Kubik

Autorzy w uchwale przypominają Jerzego Turowicza, jako wybitnego intelektualistę, dziennikarza, człowieka kultury, patrioty, orędownika Kościoła otwartego oraz jednego z prekursorów dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, działacza opozycji antykomunistycznej, kawalera Orderu Orła Białego, współtwórcy i w latach 1945-1999 redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

W uzasadnieniu podano:

„Współtwórca i w latach 1945–1999 redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” – pisma, które w warunkach braku demokracji w Polsce, cenzury i represji politycznych, było ośrodkiem niezależnej myśli, udostępniającym łamy tym, którzy mieli odwagę myśleć i działać na rzecz wolnej i demokratycznej Polski.”

Rocznica setnych urodzin Jerzego Turowicza przypada na 10 grudnia 2012 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz