94. rocznica wyzwolenia Krakowa


31 października Kraków będzie świętował 94. rocznicę wyzwolenia spod władzy zaborczej. Na uroczystości zapraszają: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Katedra na Wawelu / fot. Wojtek Duch

Uroczystości tradycyjnie rozpoczną się na cmentarzu Rakowickim, gdzie o godz. 10:30 uroczyście złożone zostaną kwiaty na grobie kpt. Antoniego Stawarza. Także o godz. 10:30 na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego (pl. Na Groblach 9) rozpocznie się bieg sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza.

O godz. 11:00 na pl. Niepodległości rozpoczną się uroczystości „Niepodległość zaczęła się w Podgórzu”, które upamiętniają bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę. W jej trakcie wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców konkursu historycznego Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza.

O godz. 12:00 na Rynku Głównym odbędzie się uroczysta zmiana warty pod wieżą Ratuszową i ślubowanie pierwszych klas gimnazjalnych. Złożone zostaną także kwiaty pod tablicą na wieży Ratuszowej oraz wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców biegu sztafetowego o szablę kpt. Antoniego Stawarza.

I wojna światowa zakończyła się w Krakowie 31 października 1918 r. Tego dnia Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się częścią niepodległej Polski - państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r. W październiku mieszkańcy Krakowa postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Polscy posłowie do austriackiego parlamentu oraz austriaccy oficerowie polskiej narodowości doprowadzili do pokojowego przejęcia władzy.

W Krakowie symboliczny wymiar miało przejęcie przez polskich żołnierzy – ubranych jeszcze w austriackie mundury – odwachu pod Wieżą Ratuszową. Dla uczczenia tego wydarzenia co roku dokonywana jest symboliczna zmiana warty i organizowany jest bieg sztafetowy, w którym bierze udział młodzież z najstarszych krakowskich liceów.

Antoni Stawarz, inicjator akcji oswobodzenia Krakowa był żołnierzem, kapitanem Wojska Polskiego, w czasach I wojny światowej porucznikiem armii austro-węgierskiej. W 1918 r. stworzył w wojsku organizację spiskową. 30 października żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Dzień po powstaniu Kapitan Stawarz z żołnierzami zajął austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków. Do wojska tłumnie przyłączali się mieszkańcy miasta, wśród nich liczni gimnazjaliści i studenci.

Źródło: krakow.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz