XXII Konferencja Naukowa „Polska 1939-1945...”


Konferencja „Polska 1939-1945: Obszary inkorporowane do Rzeszy, Generalne Gubernatorstwo oraz ziemie wcielone do Związku Radzieckiego. Podobieństwa i różnice„ odbędzie 7 listopada się w ramach projektu „Być Polakiem na Pomorzu”, nad którym honorowy patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jest również formą obchodów Święta Niepodległości.

Fundacja „Generał” Elżbiety Zawackiej i Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego corocznie organizuje sympozjum, które cieszy się ogromnym uznaniem ze strony środowiska naukowców, w tym tych związanych z historią. Weteranów II Wojny Światowej oraz mieszkańców miasta Toruń, w którym odbywa się ta naukowa sesja. Po każdym kongresie publikowana jest książka będąca podsumowaniem i uwieńczeniem motywów konferencji, która każdego roku, poświęcona jest innej tematyce.

Tegoroczna konferencja rozpocznie się od złożenia kwiatów na grobie śp. Elżbiety Zawackiej. Prawdziwej kobiety- legendy. Obywatelki Torunia, między innymi jedynej kobiety w grupie 316 Cichociemnych i pomysłodawczyni oraz twórczyni Fundacji „Generał”.

W trakcie jednodniowego sympozjum zostaną wygłoszone referaty dotyczące polityki eksterminacyjnej, aparatów represji, systemów totalitarnych na przykładzie III Rzeszy i ZSRR i innych. Odbędzie się także prezentacja projektu historyczno-edukacyjnego „Być Polakiem na Pomorzu”, która skierowana jest głównie do nauczycieli- humanistów.
Sympozjum zakończy się podsumowaniem debat.

XXII Sesja „POLSKA 1939-1945…” odbędzie się 7 listopada 2012 (środa) w Toruniu. Tym razem w reprezentacyjnej Sali Wielkiej Dworu Artusa przy ulicy Rynek Staromiejski 6.

Konferencja została dofinansowana przez Gminę Miasta Toruń oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Natomiast projekt edukacyjno-historyczny powstał przy pomocy finansowej Instytutu Pamięci Narodowej. Realizacją zajęło się Państwowe Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Źródło: zawacka.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz