„Bursztynowa komnata„ – pierwsza moneta z serii ”Tajemnice historii”


Na przełomie października i listopada 2012 r. Mennica Polska na zlecenie Niue - terytorium stowarzyszonego z Nową Zelandią - wyda srebrną i złotą monetę z wizerunkiem legendarnej bursztynowej komnaty.

Złota moneta „Bursztynowa komnata” / fot. mennica.com.pl

„Bursztynowa komnata„ jest pierwszym tematem z nowej serii monet zagranicznych wybijanych w Mennicy Polskiej pt. ”Tajemnice historii”, w ramach której prezentowane będą najbardziej zagadkowe przedmioty i związane z nimi historie, wokół których przez dziesiątki i setki lat powstało wiele legend i tajemniczych opowieści.

Srebrna moneta zostanie wybita na krążku o średnicy 50 mm i masie 62,2 g (2 uncji), natomiast złota 40 mm i masie również 2 uncji. Każda z nich będzie zawierała unikalny dodatek w postaci naturalnego bursztynu bałtyckiego. Dodatkowo złote numizmaty będą posiadały indywidualną numeracje na rancie monety, zgodną  z numerem na certyfikacie. Wszystkie monety zapakowane będą w okolicznościowe etui, dedykowane specjalnie do tej wyjątkowej emisji.

Honorowy patronat na emisją monety „Bursztynowa komnata” objęło Państwowe Muzeum w Carskim Siole, w którym od 2003 r. można oglądać zrekonstruowaną bursztynową komnatę.

Srebrna moneta „Bursztynowa komnata” / fot. mennica.com.pl

W ramach serii ukażą się również monety prezentujące m.in. Święty Graal, Arkę Przymierza, Skarb Admirała oraz Skarb templariuszy.

2$ Bursztynowa komnata:

Producent:  Mennica Polska
Nominał: 2 dolary nowozelandzkie
Masa:  62,2 g (2 oz)
Materiał:  srebro Ag 925
Dodatek: bursztyn
Średnica:  50,00 mm
Nakład:  2 000 sztuk
Stempel:  lustrzany
Emitent: Niue Island

100$ Bursztynowa komnata

Producent:  Mennica Polska
Nominał: 100 dolarów nowozelandzkich
Masa:  62,2 g (2 oz)
Materiał:  złoto Au 999
Dodatek: bursztyn
Średnica:  40,00 mm
Nakład:  200 sztuk
Numeracja: na rancie i certyfikacie
Stempel:  lustrzany
Emitent: Niue Island

Źródło: mennica.com.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz