Program telewizyjny dla historyków (29 października–4 listopada 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 29 października

8:10 – BBC Knowledge – Historia nauki, odc.1

Dziennikarz Michael Mosley przedstawia wpływ osiągnięć z różnych dziedzin nauki na rozwój społeczeństw. Nowe koncepcje nie zawsze spotykały się z aprobatą mniej wykształconych osób. W pierwszym odcinku widzowie poznają, w jaki sposób ludzkość pogodziła się z faktem, że Ziemia wcale nie jest centralnym punktem we wszechświecie.

10:00 – HISTORY – Starożytni kosmici

Twórcy serii poszukują śladów kosmitów na Ziemi, które zostawiali przez ostatnie 75 milionów lat. Przekonamy się, jaki wpływ mogły wywierać istoty pozaziemskie na nasz świat.

13:00 – Viasat History – W poszukiwaniu Beethovena, odc.1

Analiza mitów i legend, które narosły wokół postaci Beethovena, który jest uważany nie tylko za pierwszego prawdziwie niezależnego ale także za najważniejszego spośród twórców muzyki. Program ukazuje kompozytora w innym świetle, przybliżając człowieka, który krył się pod maską romantycznego, targanego niepokojami artysty.

15:00 – Discovery Historia – Swietłana – córka Stalina, odc. 1

Szokująca spowiedź Swietłany Alliłujewej, córki Józefa Stalina. Kobieta opowiada o swoim dzieciństwie na Kremlu, tragicznej śmierci matki, trudnych relacjach z ojcem a także o decyzji o emigracji, która nie spotkała się z przychylnością najbliższych. Porzucona przez rodzinę Swietłana ostatnie chwile swoje życia spędziła w amerykańskim domu opieki w stanie Wisconsin. Mimo że ojczyznę opuściła na zawsze w 1986 r., aż do śmierci dręczyły ją demony przeszłości. Zmarła 22 listopada 2011 roku.

17:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: Wielcy mistrzowie z Kwidzyna

W kwidzyńskiej katedrze spoczęli prawdopodobnie dwaj wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego. Archeolodzy próbują wyjaśnić zagadkę, czy wykopane szczątki mogą należeć do nich.

19:00 – Viasat History – Wspaniała Aleksandria

Historyczka Bettany Hughes poszukuje śladów zaginionej Aleksandrii. Owo miasto, leżące w północnym Egipcie, zostało założone przez Aleksandra III Wielkiego na przełomie 331 i 332 roku p.n.e. Mieszkali tu tacy sławni ludzie, jak Kleopatra i Archimedes. W Aleksandrii znajdowała się również największa biblioteka starożytności.

20:00 – Polsat Play – Historia faszyzmu, odc. 4

Dzieje faszyzmu - od powstania doktryny we Włoszech w latach 20. XX wieku, poprzez wydarzenia w hitlerowskich Niemczech, aż do upadku Mussoliniego i ustanowienia Włoch republiką.

22:00 - TVP 1 - Idioci w Korei

Duński dziennikarz Mads Brügger razem z dwoma komikami, Simonem Julem Jorgensenem i poruszającym się na wózku Jacobem Nossellem, tworzy fikcyjną grupę teatralną Det rode kapel. Pod pretekstem wymiany kulturalnej trupa wyjeżdża do Korei Północnej, by dawać występy i zwiedzać kraj. Duńczycy szybko doświadczają na własnej skórze mechanizmów funkcjonowania totalitarnego państwa. Każdy ich krok jest kontrolowany, a scenariusz przedstawienia zostaje zmieniony przez miejscowego reżysera. Skecze, które oferują komicy, pozostają niezrozumiałe dla żyjącej w traktowanym zupełnie poważnie ponurym reżimie. Obraz Korei, który próbują odmalować przed gośćmi ich przewodnicy, jest całkowitą fikcją. Pełna absurdu rzeczywistość ukazana w dokumencie jednocześnie śmieszy i budzi i budzi przerażenie.

22:00 – Discovery Historia – Umysł Hitlera

Brytyjscy dokumentaliści prezentują portret psychologiczny Adolfa Hitlera, który stworzyli podczas II wojny światowej najsłynniejsi psychologowie Harvardu pod kierownictwem Waltera Langnera. Naukowcy musieli krok po kroku odtworzyć życiorys przywódcy III Rzeszy, przeczytać jego „Mein Kampf”, przejrzeć filmowe kroniki niemieckie oraz dotrzeć do ludzi znających führera osobiście. Z ich analiz wyłonił się portret człowieka doświadczonego trudnym dzieciństwem, pełnego obaw, obsesji i fobii, który swoje słabości rekompensował wodzowską postawą, kultem siły i agresją wobec Żydów. Psychologowie przewidywali, że w razie niekorzystnego dla Rzeszy obrotu wydarzeń, człowiek ten jest gotów zgotować światu totalną zagładę.

Wtorek, 30 października

8:10 – BBC Knowledge – Historia nauki, odc.2

Prowadzący program Michael Mosley opowiada o fundamentach rozwoju nowoczesnej technologii. Widzowie dowiedzą się, na czym polega teoria atomu. Poznają również podstawowe zagadnienia z zakresu fizyki kwantowej.

10:00 – Discovery Historia – Wielcy Egipcjanie: Snefru

Władca ten panował ponad 4500 lat temu. Zlecił budowę trzech piramid, prawie tak wielkich jak słynna piramida w Gizie. Przyjrzymy się sukcesom i porażkom jego ambitnych planów. Dzięki doskonałym animacjom komputerowym ujrzymy dzieła Snefru takimi, jakie były przed wiekami.

11:00 – Viasat History – Wyspa Wielkanocna – powrót do przeszłości

Dokument opowiada o dziejach Wyspy Wielkanocnej i o upadku tamtejszej cywilizacji. Nadmierna wycinka drzew doprowadziła do zaburzenia ekosystemu wyspy. Mniejsze zbiory sprawiły, że mieszkańcom doskwierał głód. Zaczęły wybuchać wojny i konflikty, które spowodowały prawie całkowitą zagładę polinezyjskiej społeczności. Nicolas Cauwe, kurator brukselskiego Musée du Cinquantenaire, prowadził na wyspie serię wykopalisk. Dzięki dziesięcioletnim badaniom, naukowców udało się dotrzeć do nowych faktów, które przeczą nie tylko hipotezie o wojnach toczonych między plemionami, ale i teorii o tym, że to lokalna wspólnota zniszczyła cenne posągi.

13:00 – Viasat History – W poszukiwaniu Beethovena, odc.2-ost

Analiza mitów i legend, które narosły wokół postaci Beethovena, który jest uważany nie tylko za pierwszego prawdziwie niezależnego ale także za najważniejszego spośród twórców muzyki. Program ukazuje kompozytora w innym świetle, przybliżając człowieka, który krył się pod maską romantycznego, targanego niepokojami artysty.

14:00 – Viasat History – Sekrety rodzinne Brytyjczyków

Rodzina Ruperta Penry’ego-Jonesa, brytyjskiego aktora, ma indyjskie korzenie. Jego matka Angela Thorne urodziła się w Karaczi. Mężczyzna postanawia odszukać dziadka ze strony matki, który pracował w Indiach jako lekarz.

15:00 – Discovery Historia – Helmut Kohl

Film ukazuje losy najdłużej urzędującego kanclerza Niemiec, Helmuta Kohla. W programie wywiady z byłymi prezydentami USA George’em Bushem i ZSRR Michaiłem Gorbaczowem.

18:00 – Viasat History – Wiktoriańska apteka, odc.2

W latach 50. i 60. XIX w. szerzyły się epidemie groźnych chorób. W programie widzowie przekonają się, jak przygotować mikstury z rabarbaru, lukrecji, mydła i syropu, które mają właściwości lecznicze. Badacze przygotują również własne środki dezynfekujące.

20:00 – Discovery World – Historia oręża: Zbroja

Historia zbroi - od średniowiecza, po dzisiejsze, kuloodporne „smocze skóry”. Historia księdza, który stworzył pierwszą kamizelkę kuloodporną.

Środa, 31 października

8:10 – BBC Knowledge – Historia nauki, odc.3

Tym razem Michael Mosley opowiada o początkach i historii gatunku ludzkiego. Próbuje udowodnić, jak wielki wpływ na przemiany form życia wywarła historia Ziemi. Gwałtowne zmiany warunków klimatycznych czy ukształtowania terenu oddziaływały bowiem na biologię rozmaitych gatunków, żyjących na naszej planecie. Owym zmianom podlegał również rozwijający się człowiek..

10:00 – Discovery Historia – Dziedzictwo starożytności: w poszukiwaniu nieśmiertelności

Monumentalne budowle i zapierające dech w piersiach świątynie przypominają współczesnym o potędze starożytnych cywilizacji.

11:00 – Viasat History – Wzloty i upadki Wersalu: Ludwik XVI

Kronika schyłku rządów dynastii Burbonów, jej ostatniego władcy Ludwika XVI oraz jego królowej Marii Antoniny. W przeciwieństwie do swoich poprzedników osiągnięcia Ludwika XVI były mizerne. Arystokracja, bawiąca się w przepychu pałacu wersalskiego, nie zauważała bolączek kraju. Wszelkie próby króla w celu poprawienia sytuacji blokowali jego chciwi krewniacy. Za zbytki dworu w dużym stopniu winiono Marię Antoninę.

13:00 – Viasat History – Rzeźbiarskie dzienniki, odc.1

Przegląd najsłynniejszych i najciekawszych rzeźb świata. Brytyjski znawca i krytyk sztuki polskiego pochodzenia Waldemar Januszczak odwiedzi między innymi Nigerię, Wyspy Wielkanocne i Litwę. Zaprezentuje w ten sposób wyrażony w dziełach sztuki stosunek twórców oraz ich epoki do władzy, spraw pozaziemskich, seksu. Spotka się również z najsłynniejszymi współczesnymi rzeźbiarzami, takimi jak Antony Gormley, Marc Quinn, James Turrell i bracia Chapman. W odcinku przedstawione zostaną różne rzeźbiarskie wizerunki kobiet. Zobaczymy jak zmieniały się one na przestrzeni dziejów.

15:55 – TVP Historia – Polacy i Węgrzy 1956

Burzliwy rok 1956 w oczach Polaków i Węgrów uczestniczących w październikowych wydarzeniach.

16:00 – Discovery Historia – Trzcinica – Karpacka Troja

Fabularyzowany dokument poświęcony owianemu legendami wzgórzu, znajdującemu się w starorzeczu Ropy w Trzcinicy niedaleko Jasła. Miejsce to, zwane Wałami Królewskimi, przyciąga archeologów i poszukiwaczy skarbów już od XIX wieku. Dopiero jednak badania przeprowadzone przez Jana Gancarskiego w latach 90. XX wieku przyniosły szokujące wyniki. Okazało się bowiem, że na tych terenach znajdował się gród, którego początki sięgają 2100 lat przed naszą erą. Twórcy dokumentu analizują jego historię - od momentu założenia przez napływ przedstawicieli kultury Otomani-Füzesabony po dramatyczny pożar z 1030 roku, spowodowany atakiem Węgrów i Rusów.

20:00 – TVP Historia – Prawdziwy koniec zimnej wojny

Jerzy Śladkowski przedstawia kulisy wstępowania Polski do NATO w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. 12 marca 1999 roku Polska po raz pierwszy od ponad dwustu lat odzyskała równowagę w dziedzinie bezpieczeństwa i stała się elementem sojuszu polityczno-wojskowego państw zachodnich. Decyzja o przyłączeniu nowego członka potwierdziła przynależność Polski do świata zachodniego. Końcowy sukces był możliwy dzięki wytężonej pracy i licznym zabiegom politycznym, dyplomatycznym i lobbingowym wybitnych Polaków, jak Jerzy Koźmiński i Jan Nowak-Jeziorański.

21:00 – Discovery Historia – Wojownicy: Złoczyńcy i bohaterowie: Ryszard Lwie Serce

Sylwetka jednego z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej, króla Anglii w latach 1189-1199. Twórcy serii próbują poznać motywy jego działania. Starają się także odpowiedzieć na pytanie, czy był on szlachetnym i odważnym rycerzem, czy raczej żądnym bogactwa, chcącym splądrować Ziemię Świętą bandytą.

Czwartek, 1 listopada

8:10 – BBC Knowledge – Historia nauki, odc.4

Michael Mosley bada, co łączy przemiany ludzkich cywilizacji i światopoglądów z odkryciami naukowymi oraz zmianami warunków środowiska przyrodniczego. Tym razem widzowie poznają wpływ, jaki wywarło odkrycie źródeł energii wiatrowej, parowej i atomowej na historię ludzkości.

10:00 – Viasat History – Zwyciężyć postęp

Historia ludzkiego postępu z perspektywy nie tylko osiągnięć, ale i pułapek. Ronald Wright - autor bestsellera „A Short History of Progress”, który był inspiracją do powstania tego programu - opowiada o tym, jak na przestrzeni dziejów cywilizacje wielokrotnie były niszczone przez kuszące nowe technologie, zaspokajające jedynie potrzeby doraźne. Na przykładzie chińskiego klubu samochodowego, poczynań zachłannej elity finansowej z Wall Street oraz występujących w obronie ginącej Amazonii ekowojowników film prezentuje dowody na pułapki postępu. Dawniej można było całkowicie wyczerpać zasoby regionu i przenieść się gdzieś indziej. Teraz, jeśli globalna cywilizacja załamie się z powodu nadmiernej konsumpcji, oznaczać to będzie ostateczny koniec. Mocne naukowe argumenty teoretyków: Stephena Hawkinga, Jane Goodall, Margaret Atwood, Daniela Povinellego czy Gary’ego Marcusa wzywają do zmiany orientacji myślenia.

11:00 – Discovery Historia – Wybory ’89, odc.1

Autorzy dokumentu prezentują przebieg wyborów w Polsce w 1989 roku i kształtowanie się rządu Tadeusza Mazowieckiego.

12:00 – TVP Historia – Nowa Ziemia – archipelag strachu

Nowa Ziemia to 900 metrów lodu, kamienia i tundry na Oceanie Arktycznym. Od ponad 40 lat jest to najlepiej na świecie strzeżone wybrzeże. Supertajny obiekt, kryptonim „700”, zajmuje teren równy obszarowi Austrii. Tu w 1955 roku, na przylądek Minszykowo, przywieziono kilka żelaznych baraków. Dały one początek centralnemu poligonowi atomowemu Rosji. To tam 7 września 1954 roku zdetonowano pierwszą bombę. Do służby na tym terenie wybierano najzdrowszych i najodporniejszych psychicznie ludzi. Najczęściej byli to wychowankowie domów dziecka, gdyż w razie ich śmierci nikt o nich nie pytał. Jewgienij Gaładut na Nową Ziemię został skierowany w 1961 roku. Złożył wówczas przysięgę zobowiązującą do milczenia przez 25 lat. Kiedy minął ten okres, Gaładut postanowił zdobyć dokumenty świadczące o jego służbie w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Są mu one nieodzowne do naliczenia specjalnej emerytury. Ekipa telewizyjna towarzyszy Jewgienijowi w poszukiwaniach. W filmie porusza zwłaszcza wypowiedź oficera, który spędził tam 20 lat. Żyje w poczuciu winy, bo dopiero teraz zrozumiał, czym był centralny poligon. Jest przekonany, że obiekt, czekający w uśpieniu na rozkaz o ponownej gotowości bojowej, nawet jeśli nie doczeka polecenia, wybuchnie. Jest bowiem największą na świecie bombą ekologiczną.

13:00 – Viasat History – Rzeźbiarskie dzienniki, odc.2

Przegląd najsłynniejszych i najciekawszych rzeźb świata. Brytyjski znawca i krytyk sztuki polskiego pochodzenia Waldemar Januszczak odwiedzi między innymi Nigerię, Wyspy Wielkanocne i Litwę. Zaprezentuje w ten sposób wyrażony w dziełach sztuki stosunek twórców oraz ich epoki do władzy, spraw pozaziemskich, seksu. Spotka się również z najsłynniejszymi współczesnymi rzeźbiarzami, takimi jak Antony Gormley, Marc Quinn, James Turrell i bracia Chapman. W odcinku przegląd rzeźb wodzów i liderów państw, którzy za ich pośrednictwem chcieli pozostać w pamięci narodu.

17:00 – Discovery Historia – Potęga wiedzy – najsłynniejsze uniwersytety Europy, odc. 3

Podczas poznawania historii kolejnych uniwersytetów dowiemy się więcej o znaczeniu twórczości J.R.R. Tolkiena, autora „Władcy pierścieni”.

19:00 – Discovery World – Gniew Boży

Program poświęcony biblijnym opowieściom o zagładach. Potop, zniszczenie Sodomy i Gomory i dziesięć plag egipskich to tylko niektóre z historii o masowych zagładach, którymi Bóg ukarał ludzi. Wielu uczonych uważa, że jest w stanie znaleźć naukowe wyjaśnienie wszystkich naturalnych kataklizmów odpowiedzialnych za owe zniszczenia. Zwracają oni uwagę, że również dzisiaj nie możemy uniknąć kataklizmów, które nawiedzały ówczesny świat. Gdyby nastąpiły one dzisiaj, spowodowałyby o wiele większe spustoszenie na Ziemi niż kiedyś. Twórcy programu spróbują odpowiedzieć na pytanie, co stałoby się, gdyby podobne katastrofy wydarzyły się współcześnie.

21:00 – Discovery Historia – Tajemnicze wyprawy: Prawdziwe historia Drakuli

W tym odcinku twórcy programu zapraszają widzów w podróż do Rumunii, by tam poszukać prawdy o Drakuli. Kto mógł stać się inspiracją do stworzenia postaci tego strasznego wampira?

Piątek, 2 listopada

8:10 – BBC Knowledge – Historia nauki, odc.5

Gospodarz programu śledzi historię zmagań naukowców z wyzwaniem, które mimo wielowiekowych badań wciąż zawiera wiele zagadek. Widzowie poznają dzieje analiz i refleksji na temat tajemnicy życia. W odcinku m.in. kulisy makabrycznych eksperymentów Leonardo da Vinci tajemnicza koncepcja „elektrycznej mocy życiowej”.

10:00 – Discovery Historia – Co wiedzieli starożytni: Grecy

Grecy zasłynęli nie tylko jako wojownicy, atleci i genialni rzemieślnicy, ale także jako artyści i filozofowie. Na otaczający ich świat patrzyli zawsze pytającymi oczami.

11:00 – Viasat History – Złoto Tracji

Dokonania cywilizacji Traków, z której wywodzili się m.in. Orfeusz, Midas i Spartakus. Mieszkańcy Tracji - starożytnej krainy położonej na terenach obecnych państw Bułgarii, Grecji i Turcji - reprezentowali wyjątkowo wysoki poziom rozwoju i wywarli znaczny wpływ na inne ludy. Wykopaliska na obszarze ich byłych domostw i cmentarzy odsłoniły wiele skarbów, głównie pierwsze przedmioty ze złota, jakie kiedykolwiek zrobiono. Przy użyciu zawansowanych technik twórcy dokumentu opowiadają o tajemnicach tej zapomnianej cywilizacji, znanej z pięknych i kunsztownych dzieł sztuki.

13:00 – Viasat History – Rzeźbiarskie dzienniki, odc.3

Przegląd najsłynniejszych i najciekawszych rzeźb świata. Brytyjski znawca i krytyk sztuki polskiego pochodzenia Waldemar Januszczak odwiedzi między innymi Nigerię, Wyspy Wielkanocne i Litwę. Zaprezentuje w ten sposób wyrażony w dziełach sztuki stosunek twórców oraz ich epoki do władzy, spraw pozaziemskich, seksu. Spotka się również z najsłynniejszymi współczesnymi rzeźbiarzami, takimi jak Antony Gormley, Marc Quinn, James Turrell i bracia Chapman. W ostatniej części cyklu przedstawione zostanie znaczenie rzeźby Ameryki Północnej i Południowej dla kultury i krajobrazu tych kontynentów.

19:00 – Viasat History – Tajemnica śmieci Caravaggia

Barokowy malarz Michelangelo Merisi da Caravaggio miał opinię awanturnika. 29 maja 1606 roku zabił młodego Ranuccia Tomassoniego. W obawie przed surową karą musiał zbiec z Rzymu. Po kilku miesiącach spędzonych w Neapolu wyjechał na Maltę, gdzie aresztowano go za popełnienie innego przestępstwa. Przed ogłoszeniem ekstradycji zbiegł jednak na Sycylię, a następnie z powrotem przedostał się do Neapolu. Kiedy w 1610 roku został ułaskawiony, wyruszył w podróż powrotną do Rzymu. W trakcie wyprawy w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł. Według jednej z teorii zabiła go śmiertelna choroba, inni przypuszczają, że mógł zostać zamordowany. Odkrycia włoskich naukowców zdają się wyjaśniać tę tajemnicę. Twórcy programu, posiłkując się najnowszymi metodami badawczymi, starają się znaleźć przyczynę przedwczesnej śmierci mistrza malarstwa.

20:00 – Discovery World – Historia oręża: Artyleria

Historia artylerii - od najstarszych katapult i prochu strzelniczego, po najnowocześniejsze narzędzia zagłady.

21:00 – Discovery Historia – Tajemnice Egiptu: Tajemnica kamienia z Rosetty

Kamień z Rosetty to bazaltowa płyta z wyrytym hieroglifami dekretem wydanym dla uczczenia faraona Ptolemeusza V. Został odkryty w porcie Rosette 15 lipca 1799 roku przez kapitana Pierre’a-Francois Boucharda podczas wyprawy Napoleona do Egiptu. W programie kulisy rywalizacji, która doprowadziła do odczytania i zrozumienia starożytnego tekstu.

Sobota, 3 listopada

8:00 – Viasat History – Średniowiecze, odc. 1-3

Rozbudzająca wyobraźnię podróż w czasie do epoki, która nie przestaje fascynować. Twórcy serii dołożyli wszelkich starań, aby odtworzyć atmosferę średniowiecza i sposób myślenia ludzi z tamtych lat. Dzięki najnowszym technikom komputerowym widzowie będą świadkami walnych bitew i wielkich uczt, a ukazywane wydarzenia skomentują wybitni mediewiści. Każdy z epizodów poświęcono innym problemom: sprawie wiary, duchowości i magii, codziennego życia w wioskach i w warownych zamkach itp. Wszystko po to, by współcześnie żyjący człowiek mógł poznać nie tylko historię, ale również obrazy i dźwięki bliskie jego przodkom.

10:30 – Discovery Historia – Historia Chopina – opowiada Ian Gillan

Fascynująca opowieść o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Narratorem dokumentu jest Ian Gillan, wokalista Deep Purple.

12:30 – Polsat Play – Druga wojna światowa w kolorze

Ciekawe i szczególnie ważne w tamtych czasach spojrzenie na Europę tuż przed i po drugiej wojnie światowej.

16:00 – Discovery World – Prahistoryczna Ameryka: Nowy Jork

W tym odcinku wraz z autorami serii przenosimy się do Nowego Jorku. Tu poszukujemy zaginionych światów z historii tego fascynującego miasta. Próbujemy wyobrazić sobie, że przed wiekami w miejscu dzisiejszej aglomeracji żyły dinozaury, mamuty i morskie skorpiony.

17:00 – Viasat History – Historia Rosji: St. Petersburg, odc.1

Dzieje Rosji od XVII wieku, poprzez czasy panowania Piotra Wielkiego, aż do upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, pokazane z perspektywy trzech głównych miast tego kraju: Sankt Petersburga, Wołgogradu i Moskwy. Autorzy dokumentu przedstawiają kluczowe wydarzenia polityczne, militarne i naukowe, które miały wpływ na historię państwa. Ponadto w programie sylwetki wielkich bohaterów narodowych Rosji oraz kulisy znaczących odkryć i wynalazków.

18:55 – Kino Polska – Szwadron

Akcja filmu rozgrywa się na terenie zaboru rosyjskiego w 1863 roku. Nieszczęśliwie zakochany Rosjanin - młody baron Jeremin - zgłasza się na ochotnika do szwadronu dragonów. Spodziewa się, że piękny mundur i oficerskie szlify zaimponują wybrance jego serca. Pech chce, że w Polsce wybucha akurat powstanie styczniowe i żołnierz musi wyruszyć na front. Niedoświadczony młodzik nie zdaje sobie sprawy, czym w rzeczywistości jest wojna. Wydaje mu się, że będą to kolejne manewry, które szybko zakończą się podporządkowaniem mieszkańców niewielkiego kraju nad Wisłą. Rosjanie napotykają jednak na opór, niezwykłą waleczność i determinację, w wyniku czego powstanie przedłuża się. Dochodzi do coraz krwawszych starć. Jeremin po raz pierwszy spotyka się z okrucieństwami wojny. Doznaje też dodatkowego wstrząsu, gdyż okazuje się, że najbardziej brutalni są jego towarzysze broni.

20:30 – Viasat History – Rasputin – wcielony diabeł

Dziennikarskie śledztwo przypominające pełne mroku, okrucieństwa i seksu życie Rasputina, antychrysta Rosji. Dzięki odkrytym niedawno zeznaniom jego znajomych i bliskich przyjaciół, dowiemy się co działo się w klasztorach i łaźniach mrocznego, rasputinowskiego świata.

Niedziela, 4 listopada

8:00 – Viasat History – Średniowiecze, odc. 4-6

Rozbudzająca wyobraźnię podróż w czasie do epoki, która nie przestaje fascynować. Twórcy serii dołożyli wszelkich starań, aby odtworzyć atmosferę średniowiecza i sposób myślenia ludzi z tamtych lat. Dzięki najnowszym technikom komputerowym widzowie będą świadkami walnych bitew i wielkich uczt, a ukazywane wydarzenia skomentują wybitni mediewiści. Każdy z epizodów poświęcono innym problemom: sprawie wiary, duchowości i magii, codziennego życia w wioskach i w warownych zamkach itp. Wszystko po to, by współcześnie żyjący człowiek mógł poznać nie tylko historię, ale również obrazy i dźwięki bliskie jego przodkom.

11:55 – TVP Historia – Pradawni bogowie: Inkowie

Dokument ukazujący historię, sztukę i tradycję sześciu kultur, a tym samym sześciu różnych religii - egipskiej, rzymskiej, greckiej, celtyckiej, Majów i Inków. Poznamy wielkich bogów Europy, Ameryki i Afryki, którzy mieli ogromny wpływ na władców owych imperiów. Autorzy filmu zastanawiają się nad przyczyną upadku wielkich cywilizacji i starają się odnaleźć we współczesnym świecie ślady ich dawnej świetności. Dokument realizowano w jedenastu krajach. Wyprawa do Peru gdzie odkrywamy tajemnice Inków.. W położonych w Andach miastach Cusco, Ollantaytambo i Machu Picchu poznajemy sekrety tej niezwykłej cywilizacji.

14:00 – HISTORY – II wojna światowa na froncie wschodnim, odc. 2

Odcinek ukazuje rosyjski punkt widzenia dotyczący oblężenia Moskwy, podczas której Armia Czerwona, w obliczu niemieckiej ofensywy, przyjęła strategię „ani kroku do tyłu”.

16:00 – Viasat History – Plemiona germańskie: Barbarzyńcy kontra Rzymianie, odc.1

Twórcy serialu zgłębiają dzieje ludów, które zamieszkiwały północne regiony Europy. Plemiona germańskie przekształciły się z prymitywnych kultur w społeczeństwa, które przejęły dziedzictwo Imperium Rzymskiego. Ich osiągnięcia zostały wypaczone przez XIX-wieczne germańskie kulty oraz dyktaturę nazistowską. Każdy odcinek serialu ukazuje codzienne życie członków tych tylko pozornie barbarzyńskich społeczności. Dzięki wykorzystaniu nowych technik grafiki komputerowej zobaczymy, jak budowano germańskie osady oraz jak grzebano władców. Odwiedzimy też starożytne miasta, między innymi Kolonię.

20:00 – Discovery World – Na krawędzi wojny: Wojna Thatcher

Twórcy programu próbują odpowiedzieć na pytania: co skłoniło argentyńską juntę wojskową do inwazji na Falklandy w 1982 roku i dlaczego Margaret Thatcher podjęła ryzyko odbicia wysp z rąk agresorów.

22:00 – Viasat History – 42 sposoby na zabicie Hitlera

Niedawno odtajnione informacje zdradzają, że zawiązano co najmniej 42 spiski, które miały na celu zabicie najbardziej znienawidzonego dyktatora XX wieku, Hitlera. Potencjalni, płatni mordercy byli przedstawicielami wrogich Rzeszy krajów, ale także niemieckimi rzemieślnikami czy oficerami. Co kierowało tymi ludźmi, jakich metod się imali, co zamierzali dokonać, aby skutecznie przeprowadzić zamach na życie Adolfa Hitlera?

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz