Otwarte Zabytki. Wikipedia polskich zabytków


Portal Otwarte Zabytki pokazał swoje nowe oblicze. Twórcy zademonstrowali rozbudowane narzędzie do tworzenia profili zabytków. Będzie można dodawać zdjęcia, alarmować o ich stanie czy dodawać nowe obiekty. Rozmach i otwartość projektu, który może współtworzyć każdy przypomina Wikipedię.

Pierwszy etap projektu w którym Polacy współtworzyli obywatelską bazę zabytków zakończył się 24 lipca 2012 r. Dzięki wsparciu partnerów, patronów medialnych i życzliwych osób udało się sprawdzić i uzupełnić podstawowe informacje na temat 6305 zabytków (3830 sprawdzono raz, 1768 dwa razy, a 707 trzy razy, zgodnie z przyjętą przez nas koncepcją potrójnego ślepego sprawdzenia).

Projekt dostępny jest pod adresem: otwartezabytki.pl

Każdy zabytek ma swój rozbudowany profil. Oprócz typowych funkcji jak opis, galeria, lokalizacja znalazło się kilka oryginalnych pomysłów. Jednym z nich są alerty, które można zgłaszać gdy zdaniem użytkowników zabytek jest zagrożony dewastacją lub zniszczeniem. Pamiętano także o kalendarium najważniejszych dat powiązanych z danym obiektem. Jest też miejsce dla informacji o społecznościowych działaniach podejmowanych wobec zabytków. Całość zamykają linki powiązane z treścią profilu.

Obywatelski katalog zabytków jest dobrem wspólnym. Bazuje na Rejestrze Zabytków, który jako informacja publiczna nie jest przedmiotem praw autorskich, nie dotyczy go też ochrona baz danych. W odniesieniu do treści dodanych przez uczestników prac społecznościowych zastosowano wolne licencjonowanie w postaci licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach. Dzięki temu cały katalog - zarówno części pochodzące z rejestru, jak i dodane przez użytkowników - jest swobodnie dostępny do dalszego wykorzystania, jako dobro wspólne. Dane zgromadzone w katalogu będzie można pobrać w formacie .csv na każdym etapie trwania projektu.

Twórcy chcą równolegle prowadzić działania edukacyjne, zachęcające nauczycieli do wykorzystywania Otwartych Zabytków w procesie dydaktycznym.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz