Odzyskane piękno. Obraz Lucasa Cranacha st. Chrystus błogosławiący dzieci po konserwacji


Wystawa „Odzyskane piękno” przedstawi bardzo skomplikowaną, przełomową konserwację, która pozwoliła uratować nadzwyczaj zniszczone dzieło jednego z najistotniejszych przedstawicieli niemieckiego Renesansu.

Do zbadania obrazu zastosowano najnowsze techniki analityczne – wcześniej stosowane jedynie do badania „Mona Lisy” pędzla Leonarda da Vinci. Przy projekcie wymagającym multidyscyplinarnego podejścia współpracowano z wieloma instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. Praca nad obrazem trwała kilka lat. W roku 2010 dokonano konserwacji technicznej obrazu, a w roku 2012 zakończono konserwację estetyczną jego lica.

Znajdujący się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu obraz powstał w roku 1537. To niezwykle cenne dzieło wybitnego przedstawiciela malarstwa renesansu niemieckiego jest jedyną w zbiorach polskich i nieznaną dotąd w literaturze światowej wersją sceny Chrystusa
z dziećmi. Obraz – zakupiony od biskupa Łuckiego Ignacego Dubowskiego z Wołynia – znalazł się w zbiorach wawelskich w roku 1928. W okresie wojennym został przeznaczony do wywozu do Niemiec jako jeden z najcenniejszych obrazów polskich. Na Wawel wrócił w roku 1968.

W związku z konserwacją zostanie wydana dwujęzyczna (polsko-angielska) monografia obrazu, która wprowadzi dotychczas nieznane przez historyków sztuki dzieło Cranacha do międzyna-rodowej literatury. Po pokazie obraz zostanie włączony do stałej ekspozycji Zamku.

Zwiedzanie i bilety

6 listopada 2012 – 5 lutego 2013. Sala przy recepcji Reprezentacyjnych Komnat Królewskich.

Wtorek- sobota 9.30-16.00; niedziela 10.00-16.00 poniedziałek – nieczynna. Uwaga - ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem wystawy.

Bilety (od 1 grudnia 2012) – 3 zł, do nabycia w kasach i przy wejściu na wystawę
Wstęp wolny (grudzień-luty) – z wykupionym biletem do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich.

Wykłady towarzyszące

„Chrystus błogosławiący dzieci” Lucasa Cranacha st. w świetle badań i działań konserwatorskich.

10 stycznia 2013, godz. 17.00
3 lutego 2013, godz. 11.00

Wstęp na wykłady wolny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz