Nowe e-wystawy Muzeum Historii Polski o upadku żelaznej kurtyny


Dwie nowe ekspozycje dotyczące Solidarności i transformacji politycznej w Europie pokazało Muzeum Historii Polski na platformie Google Cultural Institute. Uroczyste otwarcie wirtualnych wystaw odbyło się dzisiaj w Pałacu Staszica w Warszawie.

Wystawy opracowane przez Muzeum Historii Polski zostały udostępnione w internecie razem z 11 innymi nowymi ekspozycjami przedstawiającymi wydarzenia związane z upadkiem żelaznej kurtyny. Kuratorami wystaw, poza Muzeum Historii Polski, są instytucje partnerskie z Niemiec i Rumunii. Każda z nich przedstawia konkretne historie związane z przełomowymi wydarzeniami tamtego czasu, wykorzystując archiwalne dokumenty, materiały zdjęciowe i filmowe, a czasem także osobiste relacje świadków.

Pierwsza z wystaw opracowanych przez Muzeum Historii Polski – „Solidarność i upadek żelaznej kurtyny” jest opowieścią o powstaniu ruchu Solidarności i - jak twierdzą organizatorzy - „impulsie, jaki oddolne polskie ruchy społeczne dały innym narodom za żelazną kurtyną do odzyskania wolności”.

Druga wystawa – „Rozdzieleni przez historię (1939-1989)” - to zebrane przez kuratorów muzeum wspomnienia członków rodzin rozdzielonych przez II wojnę światową i epokę komunizmu. Cztery historie polskich rodzin ukazują różne koleje losów z czasów wojny i okupacji. Prezentacja zbudowana jest na podstawie osobistych wspomnień pisemnych i ustnych, przeplatanych prywatnymi zdjęciami, dokumentami i listami.

Uroczyste otwarcie internetowych wystaw odbyło się z udziałem m.in. przedstawicieli prezydenta RP - ministra Macieja Klimczaka oraz prof. Tomasza Nałęcza i pierwszego ministra edukacji w rządzie III RP prof. Henryka Samsonowicza.

„Dzisiaj otwieramy wystawy, która mają szansę dotrzeć do setek tysięcy, może nawet milionów ludzi na całym świecie. Po zaprezentowaniu poprzednich internetowych ekspozycji, w tym wystawy o Janie Karskim, odnotowaliśmy kilkadziesiąt informacji prasowych z całego świata; Chin, Malezji, Tajwanu, Indii, Pakistanu – także z takich miejsc, do których żadna polska wystawa prawdopodobnie jeszcze nie dotarła i pewnie nigdy nie dotrze” – powiedział podczas uroczystości dyrektor MHP Robert Kostro.

Obecnie nowe wystawy muzeum dostępne są w trzech językach (po polsku, angielsku i niemiecku), ale już wkrótce zostaną przetłumaczone na w sumie 22 języki narodowe.

Uruchomieniu wystaw towarzyszyła debata z udziałem m.in. prof. Tadeusza Cegielskiego z Instytutu Historycznego UW, Roberta Kostro i Alicji Białeckiej z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau moderowana przez red. Marka Zająca. Wszyscy zgodnie stwierdzali, że najlepsze wystawy w internetowej przestrzeni nie zastąpią realnego kontaktu z oryginalnym źródłem historycznym, zabytkiem, widokiem. Przeprowadzona została także pokazowa lekcja historii przy wykorzystaniu internetu z udziałem uczniów z warszawskiego LXXXIII L.O. im Emiliana Konopczyńskiego, prowadzona przez Michała Zarychtę z Muzeum Historii Polski.

Google Cultural Institute to projekt, który ma na celu zachowanie i prezentowanie online najważniejszych dzieł kultury i sztuki. Wśród wcześniejszych projektów znalazły się m.in. przeniesienie do internetu archiwów Nelsona Mandeli i instytutu Yad Vashem czy digitalizacja zwojów znad Morza Martwego. W ramach projektu historycznego w pierwszej połowie października zaprezentowano na platformie 42 wystawy poświęcone historii XX wieku. Wśród nich znalazła się ekspozycja poświęcona Janowi Karskiemu przygotowana przez Muzeum Historii Polski i dwie dotyczące historii Holokaustu wystawy przygotowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nowe wystawy można obejrzeć na stronie: google.com/culturalinstitute

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz