Program telewizyjny dla historyków (12-18 listopada 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 12 listopada

10:00 – Discovery Historia – Biblia pod lupą: Pierwsi chrześcijanie
W odcinku podążamy szlakiem pierwszych wyznawców Jezusa. Historycy i archeolodzy ustalają trasy pierwszych chrześcijan, którzy z okolic basenu Morza Śródziemnego zdołali przedrzeć się w głąb Europy, by tam krzewić przesłania swojej wiary.

11:00 – HISTORY – Polowanie na bomby
Były saper Chris Hunter odsłania kulisy swojej wyjątkowo niebezpiecznej pracy. Prowadzący stara się wyjaśnić, w jaki sposób pracują osoby konstruujące bomby, ale również ci, którzy je rozbrajają.

13:30 – TVP Historia – A jednak Polska 1918 – 1921
Realizatorzy filmu przedstawiają wydarzenia rozgrywające się w Polsce od 1918 do 1921 roku. Tamte dni wspominają uczestnicy dramatycznych wydarzeń, m.in. generał Roman Abraham, Stefan Andrzejewski, Władysław Kamirski, Kazimierz Węcławski i ksiądz Stanisław Tworkowski. W 1918 roku we Lwowie naprzeciwko dobrze zorganizowanych i uzbrojonych Ukraińców stanęli nieliczni żołnierze polskich organizacji niepodległościowych, w tym wielu studentów i gimnazjalistów. Brakowało im broni. Na szczęście w porę przybyły posiłki - ponad tysiąc żołnierzy z artylerią, dowodzonych przez podpułkownika Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego. Decydujące uderzenie na pozycje ukraińskie rozpoczęło się 21 listopada 1918 roku. Walki o niepodległość toczyły się na wszystkich rubieżach odradzającej się Rzeczypospolitej.

14:00 – Potęga wiedzy – najsłynniejsze uniwersytety Europy, odc.6
Chociaż uniwersytety zawsze odgrywały ważną rolę w historii, niewiele wiemy o ich powstaniu i działalności. W programie o pracy Mikołaja Kopernika, pioniera nauk ścisłych.

15:00 – Discovery Historia – Ludwik XV, odc.1
Ludwik XV był królem Francji w latach 1715-1774. Władca nazywany „Ukochanym” doprowadził kraj do ruiny finansowej, podważając autorytet monarchii. Jego działania pośrednio dały także impuls do wybuchu rewolucji francuskiej. Ludwik XV bardzo cenił sobie niezależność. W jego otoczeniu zamiast doświadczonych polityków pojawiały się najczęściej liczne kochanki i kurtyzany. Powoli zapominał, że rządzi dla dobra ludzi, a nie własnych korzyści. Pogrążony w wykreowanej przez siebie rzeczywistości zmarł 29 kwietnia 1774 roku. Został pochowany obok innych królów Francji w paryskiej bazylice Saint-Denis.

16:00 – Viasat History – Nie od razu Rzymu zbudowano, odc.1
Profesor Dai Morgan Evans, projektant rzymskiej willi, zabiera ekipie budowlanej współczesne narzędzia. Konstruktor udziela mężczyznom wskazówki, jak zaskarbić sobie życzliwość i łaski antycznych bóstw.

20:00 – Viasat History – Tajemnice podwodnych wraków, odc.4
Nurkowie odkrywają, że pancernik HMS „Audacious” z czasów I wojny światowej zatonął od jednego trafienia.

21:00 – Disocvery Historia – Zdrajcy Churchilla
Twórcy dokumentu przyglądają się działalności grupy brytyjskich arystokratów i żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej szpiegowali na rzecz Japonii.

Wtorek, 13 listopada

8:00 – HISTORY – Niezwykłe oblicza bitwy
Tym razem przyjrzymy się wydarzeniom z roku 1944. Wtedy to USS „Enterprise”, płynąc na czele floty lotniskowców, przedarł się przez wody Pacyfiku i zaatakował bazy nieprzyjacielskie na atolu Kwajalein i lagunie Truk.

10:30 – Viasat History – Dzieci Stalingradu
Dokument przedstawia relacje naocznych świadków oblężenia Stalingradu. Widzowie przekonają się, jak wyglądała jedna z największych bitew II wojny światowej widziana oczami osób, które w1942 r. miały od 10 do 14 lat.

11:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: Legenda Jeremiego Wiśniowieckiego
Za życia uwielbiany przez szlachtę, po śmierci krytykowany przez potomnych. Realizatorzy serii próbują ustalić, czy legendarny Jarema był niezłomnym pogromcą Kozaków, czy raczej warchołem i okrutnikiem. Okazuje się, że nawet syn Wiśniowieckiego nie chciał mu urządzić godnego pochówku.

14:00 – Discovery World – Największe bitwy pancerne: Wojna Jom Kippur
Program na temat ataku Syrii i Egiptu na Izrael w 1973 roku. Mający zaledwie kilka czołgów Izraelczycy odparli atak lepiej uzbrojonych wojsk wroga.

16:00 – Viasat History – Nie od razu Rzymu zbudowano, odc.2
Ekipa rozpoczyna budowę łaźni, posługując się narzędziami i technikami, które stosowano w starożytnym Rzymie. Budowniczy mają do wykonania ogrzewanie, basen i saunę. Prace utrudniają ciężkie do zniesienia upały.

19:00 Viasat History – Waleczni królowie Syberii
W głębi rosyjskiej Arktyki archeolodzy odkryli tajemniczy podziemny bunkier. W jego wnętrzu znaleźli szczątki brutalnie zamordowanych członków całego rodu Samojedów. Rdzenną ludność Syberii powszechnie postrzega się jako spokojnych pasterzy reniferów. Wyniki badań medycyny sądowej odkrywają jednak historię, która zdaje się zaprzeczać takiemu portretowi.

23:00 – Viasat History – Wędrówki ludzkości, odc.2
Nie wiadomo, w jaki sposób ludzie po raz pierwszy dotarli do Australii. Dokumentaliści odwiedzają tamtejszy Park Narodowy Mungo, znajdujący się w południowej części kontynentu. Temperatura przekracza tam czterdzieści stopni Celsjusza. Rocznie spada tu zaledwie trzydzieści centymetrów deszczu. Tereny te zamieszkują miliony much. Na tym jałowym pustkowiu naukowcy odnajdują dowody istnienia naszych przodków.

Środa, 14 listopada

10:00 – Discovery Historia – Imperium Rzymskie: Timgad – starożytne miasto w Afryce Północnej
Twórcy filmu opowiadają o cesarstwie rzymskim. Historia tego imperium zaczęła się w roku 27 p.n.e., kiedy to Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł najważniejszego człowieka w państwie, co jednoznaczne było z końcem ustroju republikańskiego. Cesarstwo ogarnęło swoim zasięgiem większość terenów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Podboje uczyniły z niego gospodarczą i militarna potęgę. Imperium nie wytrzymało jednak ciągłych walk o utrzymanie swojej pozycji, najazdy barbarzyńców i wewnętrzne spory o władzę doprowadziły do upadku pierwszego w dziejach świata supermocarstwa. Dokumentaliści nie tylko odtwarzają historię cesarstwa rzymskiego, ale zastanawiają się także, jak doszło do tego, że mocarstwo, które opanowało tereny basenu Morza Śródziemnego i całkowicie kontrolowało społeczność podbitą, runęło nagle, niczym domek z kart. Armia rzymska na zdobytych terenach budowała drogi, akwedukty i amfiteatry. W tym odcinku poznamy historię starożytnego miasta Timgadu, które jest świadectwem kulturalnej dominacji Rzymian w regionie.

12:00 – Discovery Historia – Twórcy map, odc.2
Król Anglii, Henryk VIII, który panował w pierwszej połowie XVI w., chciał obronić się przed sojuszem Francji i Szkocji. Potrzebował do tego specjalnych, precyzyjnych map. Chciał zatrudnić w tym celu najlepszego kartografa świata, Merkatora, który naprawdę nazywał się Gerhard Kremer i był flamandzkim matematykiem i geografem. Angielski władca nie wiedział jednak, że Merkator i jego współpracownik, John Elder byli szpiegami. Zdradzali tajemnice swoich map wrogom Anglii. Przez całe dziesięciolecia kradli dane kartograficzne dla Francji i Szkocji. Potem zdradzali je dla angielskich pieniędzy. Merkator zasłynął w historii kartografii jako ten, który dla swojego zbioru map po raz pierwszy użył słowa „Atlas”.

14:00 – Viasat History – Hamlet bez tajemnic
Twórcy programu zapuszczają się za kulisy słynnej sztuki Szekspira. Będą także analizowali tytułową postać Hamleta poprzez doświadczenia wielu znakomitych aktorów i reżyserów, dzięki którym sztuka i słynny duński książę ożyli. Film realizowano w Royal Shakespeare Company, Stratford Upon Avon, w Londynie, Kanadzie i we Włoszech. Wśród ludzi, którzy podzielą się swoimi wrażeniami i opiniami na temat tego wybitnego dzieła znajdą się: Christopher Plummer, Franco Zeffirelli, David Tennant, sir Trevor Nunn i John Simm.

16:00 – Viasat History – Nie od razu Rzymu zbudowano, odc.3
Przed konstruktorami najtrudniejsze zadanie - zbudowanie ogromnej drewnianej ramy. Budowniczy będą musieli własnoręcznie ściąć drzewa, które posłużą jako budulec konstrukcji, a następnie w odpowiedni sposób ociosać drewno.

16:15 – Kino Polska – Jarzębina Czerwona
Dramat wojenny ukazujący bitwę o Kołobrzeg, stoczoną przez I Armię Wojska Polskiego. Marzec 1945 roku. Trwają walki na Pomorzu, w których biorą udział żołnierze kompanii o kryptonimie „Jarzębina czerwona”. Dowodzi nimi oficer Wiktor Kotarski. Dla niego wojna to wyzwolenie i krok w kierunku nastania czasów sprawiedliwości społecznej. Pozostali żołnierze walczą z innych powodów. Chorąży Kręcki chce jak najszybciej wrócić do swojej żony. Kapral Podarzyn marzy o własnej ziemi. Sanitariuszka Wanda wykonuje swoje obowiązki również w stosunku do wrogów. Wojna odciska piętno na przeżyciach tych ludzi, którzy biorą w niej udział.

19:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Blokada
Po wybuchu wojny stratedzy wojenni nie wyobrażali sobie, jak będą przebiegać bitwy na morzu. Okręty były wyposażone w nowoczesny sprzęt nie sprawdzony jeszcze na polu walki.

20:00 – Viasat History – Chachapoya – wojownicy we mgle
W górzystym regionie Chachapoya w północnym Peru między 800 a 1500 rokiem n.e. kwitła niezwykła cywilizacja. Nikt nie wie, skąd przybyła i dlaczego wybrała na osadę tak niegościnne miejsce. Zespół złożony z wyspecjalizowanych w filmowaniu w trudnych warunkach speleologów, górskich ratowników i archeologów wyrusza w głąb tego terytorium, aby poznać życie i obyczaje jego mieszkańców. Członkowie wyprawy zgłębiają tajemnice grobowców umiejscowionych na ścianach klifów, malowideł i rzeźb naskalnych oraz mumii. Odnalezione sarkofagi zostają poddane gruntownym badaniom.

Czwartek, 15 listopada

8:00 – Viasat History – Zatopiony sekret Hitlera
Dokumentalny zapis akcji z lata 2003 roku, kiedy wydobyto drogocenny ładunek z wraku niemieckiego statku towarowego „Hydro”. Podczas drugiej wojny światowej został on zniszczony przez norweski ruch oporu. Odkrycie zawartości wraku rzuca nowe światło na sprawę budowy broni atomowej przez hitlerowców.

10:00 – Discovery Historia – Klątwa Tutanchamona
Chociaż minęło już 75 lat od historycznego otwarcia grobu Tutenchamona, klątwa faraona nadal budzi wiele kontrowersji. Poznamy serię tragicznych wydarzeń, które towarzyszył odkryciu grobowca.

11:00 – Viasat History – 778 – Pieśń o Rolandzie
Epos rycerski Pieśń o Rolandzie to bardzo ważne dzieło naszego dziedzictwa kulturowego. Film przenosi widzów do okresu sprzed 1200 lat w poszukiwaniu źródeł i znaczenia tego jednego z najstarszych i najbardziej znanych utworów literackich w tożsamości europejskiej.

12:10 – HBO – Żelazna Dama
Margaret Thatcher - pierwsza i jak na razie jedyna kobieta, która stanęła na czele brytyjskiego rządu - od dawna żyje z dala od polityki. Zmaga się ze starością, postępującą chorobą oraz poczuciem samotności po stracie ukochanego męża. Zaczyna wspominać swoją młodość, mozolne wspinanie się po szczeblach kariery i lata, gdy jako nieugięta pani premier zyskała swój słynny przydomek Żelaznej Damy. Margaret wychowała się w rodzinie drobnego sklepikarza, zagorzałego torysa. To ojciec zadbał o to, by jego córka wyrosła na niezależną kobietę, świadomą swoich racji i gotową ich bronić. W 1951 roku poślubiła zamożnego przedsiębiorcę Denisa Thatchera i została matką. Kilka lat później, jako nowo mianowany członek parlamentu, rozpoczęła karierę polityczną. Ukoronowaniem jej działalności było stanowisko szefa rządu, które piastowała przez ponad 10 lat. W tym czasie stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie.

14:00 – Viasat History – Artur Rubenstein
Artur Rubinstein doświadczył boleśnie tragedii, które przyniósł ze sobą XX wiek. Jednocześnie odznaczał się epikurejskim umiłowaniem życia i był aktywny zawodowo jeszcze w wieku 80 lat, a żył do lat 95. Urodził się w 1887 roku w polskiej rodzinie kupieckiej. Stał się jednym z najsłynniejszych pianistów XX wieku. Swoją wirtuozerię przeniósł na dzieła wielkich kompozytorów. Film opowiada o kluczowych momentach jego życia, sięgając wstecz aż po lata dziecinne i przywołując wspomnienia przyjaciela rodziny Jacques’a Chancela oraz dyrygentów Daniela Barenboima i Zubina Mehty.

16:00 – Viasat History – Nie od razu Rzymu zbudowano, odc.4
Prace przy budowie rzymskiej willi dobiegają półmetka. Po zainstalowaniu olbrzymiej ramy, należy pokryć dom dachem, wykorzystując sprzyjające warunki atmosferyczne. Prace dogląda brygadzista Jim.

17:00 – Viasat History – Wędrówki ludzkości, odc.4
W tym wydaniu autorzy serii starają się wyjaśnić, jak mimo wielu trudności nasi przodkowie zdołali podbić kontynent europejski. Według jednej z teorii, mniej więcej siedemdziesiąt tysięcy lat temu niewielka grupa ludzi wyruszyła z Afryki na Półwysep Arabski. Ta gromadka stała się przodkami wszystkich ludzi żyjących dziś na świecie. Wciąż nie wiemy, w jaki sposób pionierzy pokonali pustynie dzielące ich od Europy. Prawdopodobnie tysiące lat po tym, jak opuściliśmy Czarny Ląd, na naszej planecie zapanował na krótko cieplejszy i bardziej wilgotny klimat. Pustynie skurczyły się i stopniowo zazieleniły, rozprzestrzeniając się na Bliski i Środkowy Wschód w kierunku Europy.

20:00 – Viasat History – Geniusz i geometria: śladami tajemnic przodków
Dokument prezentuje niezwykłe dokonania geometryczne naszych przodków, począwszy od kręgów sprzed 5000 lat p.n.e. po rozkład niemieckiego miasta Karlsruhe, które założono w XVIII wieku. Koncentryczny układ ulic zachował się aż po dzień dzisiejszy.

21:00 – Discovery World – Operacja Walkiria
W programie sylwetka Clausa Schenka Grafa von Stauffenberga i kulisy operacji Walkiria. Zamach na Hitlera z 20 lipca 1944 roku i plan spiskowców chcących przejąć władzę po śmierci Hitlera.

Piątek, 16 listopada

8:00 – Viasat History – Kapyong
24 kwietnia 1951 roku po rozgromieniu wojsk Korei Południowej armia ochotnicza Chińskiej Republiki Ludowej zepchnęła przeciwników niedaleko Kapyong, do linii okopujących się na tyłach oddziałów australijskich i kanadyjskich. Pomiędzy dwiema stronami zaczęło dochodzić do starć. Wojska ONZ miały militarną przewagę i wsparcie artylerii, Chińczycy polegali na licznych i oddanych żołnierzach. Bitwa stała się punktem zwrotnym koreańskiej wiosny. Chińczykom nie udało się zwyciężyć i zostali zmuszeni do negocjacji. Historycy spekulują, że inny wynik batalii mógłby doprowadzić do nuklearnego holocaustu w Azji i trzeciej wojny światowej.

9:45 – CANAL+ - Jak zostać królem
Bertie, Książę Jorku, nie miał w planach sukcesji tronu. Koronę po jego ojcu miał przejąć jego brat Edward VIII. Jednak uroczy playboy wiedział, o co tak naprawdę chodzi w życiu, dlatego postanowił zrezygnować z przywileju bycia królem, postawił na przywilej bycia kochanym - zrzekł się tytułu, by móc poślubić dwukrotnie rozwiedzioną Amerykankę Wallis Simpson. Bertie stał się naturalnym kandydatem. Problem polegał na tym, że przyszły król miewał spore problemy z publicznymi wystąpieniami, jąkał się, denerwował, gubił wątki. Terapeuta Leonard Logue miał mu pomóc w przezwyciężeniu stresu oraz zdiagnozowaniu podłoża takich zachowań. Ekscentryczne metody budziły nieufność jąkały, jednak w perspektywie zbliżającej się II wojny światowej oraz pierwszego radiowego orędzia do narodu, Bertie musiał wziąć się w garść i szlifować sztukę retoryki.

13:00 – Viasat History – Balenciaga – trwałość w ulotnym świecie
Prace Cristóbala Balenciagi (1895-1972) prezentują wyjątkową spójność. Jeśli haute couture zostanie uznana jako forma sztuki XX wieku, będzie to w dużej mierze zasługą tego projektanta. Film prezentuje jego życie i etapy kariery zawodowej w świecie mody. W programie wypowiadają się osoby, które znały Balenciagę i uczyły się od niego, m.in. Hubert de Givenchy, Sonsoles Díaz de Rivera, Emanuel Ungaro. Komentują eksperci w dziedzinie designu: Pamela Golbin, Lesley Ellis Miller, Myra Walker i Catherine Join-Dieterle.

16:00 – Viasat History – Nie od razu Rzymu zbudowano, odc.5
Trwają prace wykończeniowe łaźni. Tim chce samodzielnie otynkować ponad 3000 metrów kwadratowych ścian, wzorując się na starorzymskiej technice. Jego pomysł nie podoba się brygadziście Jimowi, który uważa, że mężczyzna sam nie podoła zadaniu.

17:00 – Viasat History – Wędrówki ludzkości, odc.5
Obie Ameryki, Północną i Południową, zamieszkuje dziś prawie miliard ludzi. Żyją w blisko pięćdziesięciu krajach i porozumiewają się w ponad siedmiuset językach. Okazuje się, że pierwszy człowiek postawił stopę na amerykańskiej ziemi stosunkowo niedawno. W szczytowym okresie ostatniego zlodowacenia nasi przodkowie żyli w Afryce, Australii, Europie i Azji już od co najmniej piętnastu tysięcy lat. Tymczasem Ameryka wciąż pozostawała nietknięta. Wynikało to z trzech przyczyn: na wschodzie rozciągał się Ocean Atlantycki, na zachodzie rozległy Pacyfik, a północ kontynentu przykryta była lodowcem. Mimo to, pionierzy zdołali dotrzeć do krainy, która na pozór była nie do zdobycia.

19:00 – Discovery Historia – Córki przestworzy
Losy trzech Polek, które swoja fascynację lotnictwem zaczynały od szybowców. Niestety tragiczne skutki wojny pchnęły je do służby na samolotach wojskowych. Trzy Polki i trzy historie zmagań z urzędnikami, sprzętem i mężczyznami.

22:00 – Discovery Historia – Tajemnice chrześcijaństwa: Chrześcijaństwo w rzymskim imperium
Konstantyn Wielki był pierwszym rzymskim cesarzem, który przeszedł na chrześcijaństwo. W 313 roku razem z Licyniuszem, władcą wschodniej części imperium, ogłosił edykt mediolański, gwarantujący swobodę wyznania w cesarstwie. Odtąd religia chrześcijańska zaczęła rozwijać się w błyskawicznym tempie. Jej wyznawców jednak nadal spotykały represje.

Sobota, 17 listopada

7:00 – Discovery Historia – Maria Antonina, odc.1
Historia życia francuskiej królowej, żony Ludwika XVI, Marii Antoniny (1755-1793). Autorzy programu rekonstruują jej dzieciństwo na dworze austro-węgierskim oraz dalsze, burzliwe losy. Usłyszymy o nieudanym małżeństwie Marii Antoniny oraz nieprzychylności ludu Francji wobec młodej władczyni. Dowiemy się też, jak potoczyły się losy królowej po wybuchu rewolucji francuskiej.

9:00 – Discovery Historia – Badacze mumii: W krypcie Medyceuszy
Przez 300 lat ród Medyceuszy sprawował rządy we Florencji, tworząc jedno z najpiękniejszych miast świata. Zdolności polityczne tej rodziny były tematem słynnego dzieła Machiavelliego. Portrety jej członków malowali Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Historia rodu Medyceuszy kryje wiele tajemnic i zagadek. Nadal nie wiadomo czy dwóch synów Cosima Starszego z rodu Medyceuszy padło ofiarą malarii, czy też, jak głosiły plotki, było to podwójne morderstwo. Po ponad 500 latach eksperci być może znajdą odpowiedź na te pytania. W programie towarzyszymy grupie włoskich naukowców, którzy razem ze specjalistą od mumii dr Bobem Brierem, dokonują ekshumacji zwłok tej słynnej włoskiej rodziny. Być możę dzięki nowoczesnym technologiom poznamy, jak żyli Medyceusze i jakie były przyczyny ich śmierci.

12:00 – Discovery Historia – Kurier Giedroycia
Sylwetka marynarza floty handlowej, Józefa Gawłowicza, który przez 26 lat przemycał do Polski drogą morską paryską „Kulturę”. Bohater dokumentu opowiada o swoich przygodach z tamtego czasu.

13:00 Discovery Historia – Żołnierze wyklęci: Nie o taką Polskę
Realizatorzy prezentują sylwetki partyzantów Dekutowskiego. Zapora wiódł ich do walki z Niemcami, a potem do zmagań z drugim okupantem. Przekonujemy się, jak wyglądała codzienność tych żołnierzy, w których nie brakowało bólu, zdrady i śmierci, ale również krótkich chwil szczęścia.

16:00 – Viasat History – Nie od razu Rzymu zbudowano, odc.6
Ekipa budująca willę musi pracować pod presją czasu, gdyż zbliża się zima i zmienne warunki atmosferyczne. Jednak budowlańcy trafiają na przeszkody. Tynk nie chce schnąć, przeszkadzając w malowaniu fresków, mozaika się odkleja, a z pomieszczenia z piecem dochodzą niepokojące odgłosy.

18:00 – Viasat History – Inuicka odyseja: podbój Nowego Świata
Specjalizujący się w arktycznej antropologii Niobe Thompson wyrusza w podróż po dalekiej Północy i tysiąc lat w przeszłość w poszukiwaniu korzeni współczesnych Inuitów, zabierając widzów na arktyczną odyseję od Syberii po Grenlandię.

19:00 – Viasat History – Historia zasiedlenia Ameryki
Antropolog Niobe Thompson podejmuje się wyjaśnienia zagadek ostatniej wielkiej migracji ludzi na kontynenty obu Ameryk. W tym celu wyrusza w podróż z Syberii do Cieśniny Beringa oraz z Brazylii do laboratoriów naukowych genetyków. Szuka odpowiedzi na pytania, czy zamieszkanie Ameryk nastąpiło tysiące lat wcześniej niż do tej pory sądzono i czy pierwsi ludzie dotarli do Nowego Świata pieszo pod koniec epoki lodowcowej.

22:00 – Viasat History – Ninja – wojownicy cienia
Historia wojowników ninja, niewielkiej grupy japońskich rebeliantów, wywodzących się spośród zamieszkujących górski region wieśniaków, którzy zasłynęli z niezwykłych umiejętności wojskowych. Wojownicy ci wzbudzali powszechny postrach i złość wśród zaprawionych w boju i zwaśnionych ze sobą samurajskich klanów. Po raz pierwszy ninja pojawili się w XIV wieku w górzystym regionie Iga-Koka. W miarę upływu czasu doprowadzili do perfekcji swoje partyzanckie umiejętności w zakresie śmiercionośnych sztuk walki, zamachu i technik szpiegowskich, co pozwoliło im zachować niezależność wobec spragnionych władzy militarnych dowódców. Film opowiada historię Tanby, którego jako ninja wyszkolił dziadek.
Hisothhhi

Niedziela, 18 listopada

8:00 – Viasat History – Ötzi – zagadka kryminalna z neolitu
We wrześniu 1991 roku państwo Simon odkryli na terenie lodowca Similaun w Alpach ludzkie zwłoki. Był to Ötzi - człowiek, który zmarł przed 5300 laty. Jest on najstarszą zachowaną naturalnie mumią ludzką na świecie. To nie tylko sensacyjne znalezisko dla naukowców, ale także przypadek zagadki kryminalnej, która ciągle jeszcze czeka na rozwiązanie.

10:00 – Discovery Historia – Historia polskiej piłki nożnej: Cracovia
W tym odcinku o Cracovii. Jest to jeden z najstarszych polskich klubów piłkarskich. Poznamy historię jego powstania i kulisy sukcesów z czasów międzywojnia oraz wspomnienia piłkarzy i członków klubu.

14:00 – Discovery Historia – Tajemnice muzeum: Malowidła z Faras
Historia odkrytych i ocalonych przez polskich i zagranicznych archeologów malowideł z Faras. W programie także wszystko o mumiach zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Warszawie.

15:00 – Discovery Historia – Niezbite dowody: TWA, lot 800
Autorzy serii starają się przedstawić prawdę o niezwykłych wydarzeniach. Opierając się na teoriach naukowych, korzystając z najnowocześniejszych technologii i kierując się zdrowym rozsądkiem, oddzielają fakty od fikcji. Widzowie poznają wyjaśnienia tajemniczych okoliczności eksplozji samolotu TWA - lotu nr 800 z 1996 roku. Przyjrzą się również badaniom 22-sekundowego nagrania Wielkiej Stopy z 1967 roku.

16:00 – Viasat History – Pleminoa germańskie: Pax Romana, odc.3
Twórcy serialu zgłębiają dzieje ludów, które zamieszkiwały północne regiony Europy. Plemiona germańskie przekształciły się z prymitywnych kultur w społeczeństwa, które przejęły dziedzictwo Imperium Rzymskiego. Ich osiągnięcia zostały wypaczone przez XIX-wieczne germańskie kulty oraz dyktaturę nazistowską. Każdy odcinek serialu ukazuje codzienne życie członków tych tylko pozornie barbarzyńskich społeczności. Dzięki wykorzystaniu nowych technik grafiki komputerowej zobaczymy, jak budowano germańskie osady oraz jak grzebano władców. Odwiedzimy też starożytne miasta, między innymi Kolonię.

20:00 – Viasat History – W cieniu Księżyca
W latach 1968-1972 podróż na Księżyc odbyło dwudziestu czterech Amerykanów. Astronauci statków Apollo opowiadają w dokumencie o swoich doświadczeniach i dzielą się wrażeniami z pobytu na orbicie okołoziemskiej. Ich dokonania miały ogromne znaczenie nie tylko dla nich samych, ale także dla całej ludzkości. Wywiady z członkami kosmicznych misji przeplatane są w większości niepublikowanymi do tej pory materiałami archiwalnymi NASA.

21:00 – Discovery World – Hitlerowskie UFO
Autorzy dokumentu podejmują budzący od lat duże emocje temat niezidentyfikowanych obiektów latających. Odwołując się do najnowszych badań, rzucają nowe światło na to, co dotychczas było przez poważnych naukowców uznawane za fantazję lub złudzenie optyczne. Historycy odkryli jednak, że w hitlerowskich Niemczech próbowano opracować technologię, która pozwoliłaby na stworzenie maszyny latającej, która miałaby kształt dysku i mogła wystartować pionowo. Projekty tego wynalazku zostały po wojnie przewiezione do Stanów Zjednoczonych, gdzie już wkrótce zaczęły pojawiać się pierwsze doniesienia o obserwacjach UFO.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz