Program telewizyjny dla historyków (19-25 listopada 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 19 listopada

8:00 – Viasat History – Napoleon, odc.1
Wierna i szczegółowa historia Napoleona Bonaparte - niezwykłego wodza Francji, który odmienił oblicze Europy w latach 1793-1815. Obecnie również można zaobserwować na Starym Kontynencie wpływy jego rządów. Materiał zdjęciowy do tego programu powstał na terenie ponad 70 krajów przy współpracy największych światowych ekspertów. Ukazano otoczenie wodza - armię, dyplomatów, rodzinę, zagorzałych oponentów i ostatnich lojalistów.

10:00 – Discovery Historia – Sekrety starożytności: Tajemnice
W tym odcinku twórcy filmu szukają dowodów na istnienie Atlantydy, antycznej cywilizacji, którą według legend zniszczyło potężne trzęsienie ziemi. Przedstawiają także ostatnie teorie na temat pochodzenia gigantycznych linii z Nazca w Peru oraz zaginione miejsca - różowej barwy ruiny miasta Petra w Jordanii oraz Machu Picchu w Peru. Poza tym próbują rozwikłać tajemnicę spektakularnego rozwoju największego, średniowiecznego miasta w Afryce.

11:00 – HISTORY – Ludzkość – historia nas wszystkich, odc.1
Na Ziemi pojawiają się pierwsi ludzie, którzy muszą stawić czoło wielu zagrożeniom. W pełnym niebezpieczeństw świecie niezbędna okazuje się umiejętność rozpalenia ognia i uprawy roślin. W miarę ewolucji człowiek uczy się wznosić pierwsze budowle i posługiwać narzędziami. Dzięki odkryciu żelaza i opanowaniu sztuki wojennej upadają kolejne mocarstwa.

14:00 – Viasat History – W poszukiwaniu Haydna, odc.1
Austriacki kompozytor Franz Joseph Haydn (1732-1809) to jeden z największych innowatorów w muzyce. Dla Mozarta i Beethovena był idolem i wzorem. Film ukazuje ciekawy portret tego mistrza, m.in. dzięki rozmowom z artystami, którzy wykonują na koncertach jego utwory - współcześnie nieco już zapomniane. Kilka z nich zostanie przypomnianych w programie.

15:00 – Viasat History – Podziemny Rzym
Nieznane oblicze Rzymu, które pozostaje ukryte przed rzeszami turystów odwiedzającymi wieczne miasto. Eksperci od archeologii i urbanistyki odkrywają tajemnice ukryte pod ulicami tętniącej życiem metropolii. Znajdują się tam pogrążone w mroku domy, świątynie, drogi i akwedukty pamiętające czasy rzymskiego imperium.

19:00 – Viasat History: Królowa Dziewica
Jeszcze za życia stała się legendą, czczoną za swoje niezwykłe dokonania. 44-letni okres jej panowania znany jest w historii jako ‚złoty wiek Anglii’. Kim była królowa-dziewica? Dlaczego nigdy nie wyszła za mąż? Czy - jak wielu podówczas myślało - była w istocie zamieszana w śmierć żony swojego najbardziej obiecującego konkurenta? Dziś, ponad 400 lat od śmierci monarchini, wyruszamy w podróż, której celem jest znalezienie odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania. Dzięki konsultacjom z najwyższej klasy ekspertami specjalizującymi się w medycynie sądowej poznamy najnowsze teorie dotyczące faktów i mitów z jej życia.

21:00 – Discovery Historia – Edward VIII – król nazista
Autorzy przedstawiają sylwetkę króla Edwarda VIII, brytyjskiego władcy z dynastii Windsorów, i jego niechlubne sympatie polityczne. Urodzony w 1894 roku syn Jerzego V zasłyną głównie małżeństwem z rozwódką, Amerykankę Wallis Simpson, w wyniku którego musiał abdykować. Istnieją jednak dowody, że Edward VIII popierał działalność nazistów. Zdradzał Niemcom tajemnice brytyjskiego rządu i zamierzał powrócić do Anglii jako marionetkowy władca pozostający na usługach III Rzeszy i Adolfa Hitlera. Brytyjscy filmowcy próbują do nich dotrzeć.

22:00 – Discovery Historia – Gettysburg: Bitwa, która zmieniła Ameyrkę.
Bitwa pod Gettysburgiem była największym starciem zbrojnym wojny secesyjnej. Dzięki najnowocześniejszej technice komputerowej twórcy filmu rekonstruują jej przebieg. Z pomocą historyków i archiwistów z Gettysburg National Military Park analizują strategię i taktykę wojenną generałów Roberta E. Lee i George’a Gordona Meade’a oraz przedstawiają punkt widzenia na ówczesne wydarzenia prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna.

Wtorek, 20 listopada

8:00 – Viasat History – Napoleon, odc.2
Ten odcinek przedstawia kolejny etap życia francuskiego wodza - od spotkania i poślubienia Józefiny, po sukces włoskiej kampanii i początki wyprawy do krajów Orientu.

12:00 – Discovery Historia – Niewyjaśnione Historie: kulisy wielkiego trzęsienia ziemi
Cały obszar, w którym występuje zjawisko trzęsienia ziemi, zwany obszarem ogniskowym, może osiągnąć, w przypadku najsilniejszych wstrząsów, rozmiary do tysiąca km w kierunku poziomym. Energia najsilniejszych trzęsień ziemi jest przeszło 100 tys. razy większa od energii wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Poznamy kulisy tego zjawiska.

13:00 – HISTORY – Patton z bliska, odc.2
Po porażce w bitwie na przełęczy Kasserine Patton wzmacnia pokonane oddziały amerykańskie i prowadzi je do bitwy pod El Guettar. Przewiduje również szansę zwycięstwa w Północnej Afryce w 1943 roku.

14:00 – Viasat History – W poszukiwaniu Haydna, odc.2-ost.
Austriacki kompozytor Franz Joseph Haydn (1732-1809) to jeden z największych innowatorów w muzyce. Dla Mozarta i Beethovena był idolem i wzorem. Film ukazuje ciekawy portret tego mistrza, m.in. dzięki rozmowom z artystami, którzy wykonują na koncertach jego utwory - współcześnie nieco już zapomniane. Kilka z nich zostanie przypomnianych w programie.

15:00 – Viasat History – Herkulanum bez tajemnic
Pompeje, zaginione rzymskie miasto, pogrzebane pod wulkaniczną lawą po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery od dawna fascynowało archeologów. Ale leżące w jego sąsiedztwie Herkulanum, także zasypane przez ten wulkan, położone głębiej niż Pompeje może dostarczyć jeszcze więcej informacji na temat tego, jak wyglądało życie starożytnych Rzymian w tamtych czasach.

16:25 – TVP Historia – Rycerz Maltański XXI wieku
Zakon Maltański został założony przez błogosławionego brata Gérarda, a wywodzi się ze wspólnoty zakonników, którzy w XI wieku otworzyli w Jerozolimie szpital i przytułek dla uczestników krucjat. Pierwotnie nazywano ich Joanitami lub Rycerzami św. Jana. Następne nazwy - Zakon Rodyjski, a potem Maltański - wzięły się od terytoriów, jakimi dysponowali rycerze. Zakon posiada odrębny system prawny, rząd i sądownictwo, a także własną flagę, godło i hymn. Od 1834 roku jego stała siedziba znajduje się w Rzymie. Rycerze na całym świecie prowadzą szpitale, centra medyczne, ambulatoria, ośrodki pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także hospicja. Na ziemiach polskich pierwsi Kawalerowie Maltańscy pojawili się w XII wieku. W trakcie II wojny światowej szczególną rolę odegrał Szpital Maltański w Warszawie, w którym leczono także żołnierzy Armii Krajowej. Zakon Maltański do dziś jest zakonem rycerskim, kultywującym tradycje rycerskie i szlacheckie.

18:00 – Discovery Historia – Zagadki egipskiej komnaty
W lutym 2006 roku archeolodzy natrafili na nowy grób w Dolinie Królów. W komorze KV63 znajdowało się siedem mumii, złoty sarkofag, dwadzieścia osiem ceramicznych naczyń oraz kilka przedmiotów szczególnie cennych z punktu widzenia nauki. Niestety, badacze musieli przerwać prace z powodu pogarszania się warunków w podziemnych korytarzach. W dokumencie zobaczymy ponowne otwarcie grobowca KV63. Archeolodzy zamierzają zbadać zawartość nietkniętych od starożytności glinianych dzbanów. Dr Zahi Hawass i jego zespól wierzą, że grób jest powiązany z Tutanchamonem.

20:00 – Discovery World – Historia oręża: Waffen SS
W tym odcinku poznajemy historię i genezę utworzenia Waffen SS, czyli zbrojnych oddziałów niemieckiej nazistowskiej formacji paramilitarnej Schutzstaffeln (SS) - Szwadronu Ochronnego. Jednostka ta powstała w maju 1940 z rozkazu Himmlera, na bazie istniejących wcześniej elitarnych pułków funkcjonujących w ramach SS, które walczyły w kampanii wrześniowej.

Środa, 21 listopada

8:00 – Viasat History – Napoleon, odc.3
Dzieje francuskiego wodza obejmujące okres od zdobycia Malty, po bitwę pod Abukirem w 1799 roku i powrót do Francji. Wyprawa okazała się wojskową klęską, ale równocześnie wielkim triumfem kulturalnym, dającym podwaliny nowoczesnej egiptologii.

11:00 – Discovery Historia – Historie z Karty: Die Breslauer – wrocławianie
Losy Polaków i Niemców z powojennego Wrocławia. Układy po 1945 roku wymusiły zmiany granic i spowodowały masową migrację.

13:00 – HISTORY – Patton z bliska, odc.3
Podczas inwazji na Sycylię generał Patton dowodzi jednym z największych desantów II wojny światowej. Jego plany krzyżuje niespodziewany kontratak włoskich czołgów.

14:00 – Viasat History – Śladami Berlioza
Hector Berlioz był romantykiem zarówno w swojej twórczości artystycznej jak i w życiu prywatnym. Od momentu pierwszego miłosnego zadurzenia w wieku lat 12 po ostatnią miłość jego życia w wieku 61 lat kobiety były zasadniczym elementem jego inspiracji twórczej. W ogromnej mierze samouk, geniusz francuskiego romantyzmu zyskał sławę i uznanie główne poza granicami ojczyzny. Program śledzi jego muzyczne dokonania i kluczowe wydarzenia jego prywatnego życia.

15:00 – Viasat History – Ostatni granica rzymskiego imperium, odc.1
W 43 roku naszej ery cezar Klaudiusz wydał oficjalny rozkaz inwazji na tereny Brytanii. Cztery potężne legiony, liczące 20 000 żołnierzy, pod dowództwem Aulusa Plaucjusza, przedarły się na południowy brzeg wyspy. Doskonałe zarządzanie jednostkami i dbanie o infrastrukturę komunikacyjną przyczyniło się do szybkiego sukcesu Rzymian w pierwszych etapach kampanii. Podporządkowana ludność musiała przyjąć zwyczaje panujące w imperium. Na podbicie kolejnych partii wyspy legiony potrzebowały jednak prawie pół wieku. Czas ten poświęciły na tworzenie dróg, mostów i fortyfikacji ułatwiających obronę przed dzikimi plemionami oraz pozwalających na łatwe transportowanie zapasów i łupów.

15:55 – TVP Historia – Na obcej ziemi
Serial opowiada historię rządów RP i prezydentów działających na obczyźnie w latach 1939-1990. Kolejna odsłona dziejów władz polskich na uchodźstwie zaczyna się 17 września 1939 roku w Rumunii, a kończy pięć lat później, w chwili kiedy wojska radzieckie wkroczyły na Lubelszczyznę. Rozpoczęły się wtedy internowania żołnierzy Armii Krajowej. Opowieść ilustrują filmowe materiały archiwalne, fotografie i stare dokumenty.

20:00 – Discovery Historia – Lenin wiecznie żywy
Historia walki z systemem ukazana poprzez pryzmat działań skierowanych przeciwko znienawidzonemu pomnikowi Lenina w Nowej Hucie. Posąg odsłonięto w latach 70. XX wieku, usunięto go w grudniu 1989 roku. W 1992 roku został kupiony przez szwedzkiego milionera „Big Bengta” Erlandssona i obecnie jest jedną z atrakcji miasteczka High Chaparral pod Sztokholmem - ma doczepiony kolczyk i papierosa. Poznamy dzieje ataków na pomnik i usłyszymy opowieści mieszkańców Nowej Huty, świadków oraz uczestników owych zdarzeń. Całość skomentuje filozof, profesor Leszek Kołakowski, autor książki „Główne nurty marksizmu”.

Czwartek, 22 listopada

8:00 – Viasat History – Napoleon, odc.4
Losy francuskiego wodza od końca dyrektoriatu po zamach stanu i rozpoczęcie reform legislacyjnych oraz koronację w Notre Dame. Od tego momentu rodzina Bonaparte zyskuje cesarski status.

9:30 – TVP Kultura – Wyrok na Franciszka Kłosa
II wojna światowa. Policjant Franciszek Kłos skrupulatnie wykonuje swoje obowiązki, wypełniając wszystkie rozkazy przełożonych. Na polecenie hitlerowców ściga więc polskich konspiratorów i prześladuje Żydów, a kiedy zachodzi taka konieczność - zabija. Ma jednak coraz większe wyrzuty sumienia, a rosnący niepokój stara się zagłuszyć alkoholem. W ten sposób jedynie podsyca swoją nienawiść do sąsiadów, partyzantów, a nawet własnej rodziny. Jego żona potrafi jednak wybaczyć mężowi każdą niegodziwość. Tymczasem członkowie podziemnego sądu wysyłają do Kłosa list z informacją, że jako zdrajca otrzymał wyrok śmierci. Przerażony Kłos nie rozstaje się z bronią, pije na umór i coraz gorliwiej wypełnia niemieckie rozkazy. Kiedy zaczynają ginąć jego znajomi - także skazani przez podziemie na śmierć - zrozpaczony funkcjonariusz, nie widząc dla siebie żadnego ratunku, całkowicie zatraca się w błędnym kole nienawiści.

13:00 – HISTORY – Patton z bliska: Krnąbrny generał, odc.4
Generał ignoruje rozkazy i wkracza do stolicy Sycylii, nie czekając na nadejście wojsk brytyjskich. Policzkuje dwóch swoich żołnierzy. Może zostać odsunięty od dowodzenia armią.

14:00 – Viasat History – Śladam Mahlera
Austriacki kompozytor i dyrygent doby neoromantyzmu, Gustaw Mahler (1860 - 1911), musiał wyemigrować do USA ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Jego utwory doceniono dopiero pod koniec XX wielu. W jego muzyce odzwierciedlały się tendencje charakterystyczne dla okresu przełomu, w którym przyszło mu tworzyć. Kompozytor chciał połączyć tradycję z nowymi, modernistycznymi tendencjami.

15:00 – Viasat History – Ostatni granica rzymskiego imperium, odc.2
Rzymskie Imperium, dzięki rozwiniętej sieci komunikacyjnej, dobrej infrastrukturze i sprawnie działającym portom, eksploatowało podbite terytoria oraz umiejętnie zapobiegało buntom miejscowej ludności. Wielka Brytania zaopatrywała imperium w ołów, żelazo, węgiel i drewno.

20:00 – Viasat History – Wzgórze świątynne, odc.1
Archeolodzy poszukują pozostałości zaginionej Świątyni Salomona, próbując ustalić, czy rzeczywiście ona istniała. Przeszłość założycieli Izraela, króla Dawida i jego syna Salomona, budzi kontrowersje. Świątynia miała być zbudowana według starożytnych planów odkrytych ręką Boga. Po sanktuarium zburzonym w pięć wieków od powstania nie pozostał żaden ślad.

21:00 – Disocvery World – Ostatni naziści: Polowanie na doktora Śmierć, odc.1
Autorzy przedstawiają kulisy okrutnej działalności austriackiego lekarza Ariberta Heima, którego mimo poszukiwań nie udało się ująć. Poddawał on makabrycznym eksperymentom więźniów obozu Mauthausen.

Piątek, 23 listopada

8:00 – Viasat History – Napoleon, odc.5
Cesarz Bonaparte prowadzi liczne wojny prawie w całej Europie. Odnosi zwycięstwa pod Marengo, Ulm, Austerlitz i Somosierrą. Przegrywa jednak na morzu pod Abu Kirem oraz Trafalgarem. W 1812 postanawia wypowiedzieć wojnę niezdobytemu do tej pory Imperium Rosyjskiemu.

13:00 – HISTORY – Patton z bliska: Amerykański Blitzkrieg, odc.5
Autorzy dokumentu przedstawiają m.in. jeden z błyskawicznych ataków pancernych dowodzonych przez Pattona.

14:00 – Viasat History – Śladami Offenbacha
Jacques Offenbach jest autorem ponad stu operetek, dzięki którym zdobył wielki rozgłos. XIX wieczny kompozytor wprowadził do swoich utworów kankana, co sprawiło, że uznano go za komediowego geniusza. Muzykolog i dyrygent Jean-Christophe Keck śledzi biografię twórcy, udowadniając, jak wyjątkowe są opery napisane przez Offenbacha. Najgłośniejszą z nich są.„Opowieści Hoffmanna”.

15:00 – Viasat History – Ostatni granica rzymskiego imperium, odc.3
Około 400 roku n.e. rzymskie wpływy w Brytanii osłabły. Imperium, nękane przez kryzysy ekonomiczne i rebelie, nie mogło się skutecznie bronić przed napadami rabunkowymi barbarzyńców i Saksonów. Ok. 410 r. Brytania praktycznie oswobodziła się spod władzy cesarstwa.

18:00 – Discovery World – Katastrofy z prehistorii: Sztuka przetrwania
Intrygująca seria, której tematem jest historia ewolucji na Ziemi. Na naszej planecie wielokrotnie dochodziło do gwałtownych katastrof, które powodowały masowe wymieranie gatunków i na zawsze zmieniały bieg historii naturalnej. Jedne gatunki ginęły, a te bardziej odporne, przeżywały. Zwierzęta, którym udało się przetrwać, często stawały się dominującym gatunkiem do czasu kolejnej katastrofy. Realizatorzy zabierają widzów w fascynującą podróż w czasie, która ujawnia m.in. okoliczności powstania homo sapiens.

19:00 – Discovery Historia – Żyłem, jak chciałem
Największy as polskiego lotnictwa był uwielbiany przez Anglików i Amerykanów. Rodacy po powrocie Skalskiego do kraju wtrącili go w 1948 roku do więzienia, niszcząc tym samym wojskową karierę lotnika.

22:00 – Discovery Historia – Tajemnice chrześcijaństwa: Chrześcijanie w rzymskiej armii
Historycy zgodnie twierdzą, że religia chrześcijańska była bardzo popularna wśród żołnierzy rzymskich legionów. Znajdowali się oni w trudnej sytuacji, gdyż jako wierzący musieli walczyć przeciwko swoim braciom w wierze.

Sobota, 24 listopada

9:00 – Discovery World – Badacze mumii: Morderstwo faraona
Bob Brier - jeden z najbardziej uznawanych na świecie ekspertów w dziedzinie badania mumii - zaprezentuje trzy najsłynniejsze zagadki oraz podejmie próbę ich rozwiązania, używając przy tym nowoczesnych technik z zakresu medycyny sądowej. Jedną z nich będzie sprawa faraona, który w 1167 roku p.n.e. został zamordowany we własnym haremie. Spisek został uknuty przez kobiety.

12:00 – Discovery Historia – Niepokorny
Lustracja w Kościele to gorący temat. Wojnę rozpętał ksiądz Isakowicz-Zaleski, który podzielił Kościół, wywołał dyskusje. W filmie zadamy pytanie: jak prowadzone przez niego badania dokumentów SB zmienią Kościół?

13:00 – Discovery World – Pearl Harbor – piekło Pacyfiku
Niezwykle ciekawy dokument, opowiadający o nowych dowodach w sprawie ataku na Pearl Harbor. Okazuje się, że inwazja Japończyków miała rozpocząć się od ataku flotylli miniaturowych łodzi podwodnych. Z nieznanych dotąd powodów zdecydowano się jednak na nalot.

16:00 – Viasat History – Bliskie spotkania na Syberii
W czerwcu 1908 roku gigantyczna eksplozja w odległej części Syberii zrównała z ziemią las z siłą odpowiadającą tysiącu bomb, która spadła na Hiroszimę. Odległy zakątek globu, w którym doszło do tego wydarzenia i burzliwe czasy, w jakich miało ono miejsce sprawiły, że przez 20 lat nikt nie podjął właściwych kroków dla zbadania przyczyn i okoliczności tej eksplozji. Kiedy dotarli tam pierwsi badacze byli przekonani, że znajdą tam krater meteorytu, jednakże jedyne co zobaczyli to powalone na ziemię drzewa. Od tamtego czasu pojawiły się setki teorii na temat potencjalnych przyczyn tego wydarzenia.

18:30 – Viasat History – Hodowla nowego człowieka – tajne eksperymenty w sowieckich laboratoriach
Ideolodzy utopijnego komunizmu wierzyli, że rewolucja z 1917 roku w Rosji przygotuje podłoże dla świetlanej przyszłości ludzkiego gatunku. A ten nowy, wspaniały świat będzie potrzebował idealnych ludzi, jako że produkt poprzedniej epoki najwyraźniej nie będzie w stanie spełnić wymaganych warunków. Zaistniała potrzeba stworzenia nowego człowieka. Wywołała ona serię eksperymentów naukowych w dziedzinie eugeniki, takich jak przetaczanie krwi w celach powstrzymania procesów starzenia i krzyżowanie ludzi z małpami, aby stworzyć hybrydę ludzkiego gatunku. Program opowiada o niesamowitych naukowych eksperymentach eugenicznych prowadzonych w początkowym okresie istnienia Związku Radzieckiego.

20:30 – Viasat History – Duch Oswalda
Zamach na prezydenta Kennedy’ego w Dallas stał się momentem przełomowym w dziejach Stanów Zjednoczonych, oddzielającym starą i nową erę w historii USA. Przebieg tego wydarzenia był analizowany wielokrotnie, a spekulacji, kto jest sprawcą, było mnóstwo. Film opowiada o reakcji opinii publicznej na śmierć prezydenta i zagłębia się w wyniki śledztwa, które dla wielu Amerykanów stały się podstawą do przypuszczeń, że prawdziwi winowajcy tej szokującej zbrodni nigdy nie zostali ujawnieni.

Niedziela, 25 listopada

8:00 – Viasat History – Historia rolnictwa: Błoto, pot i traktory, odc.1-3
Historia brytyjskiego rolnictwa w XX wieku, pokazująca zmiany w sposobie pozyskiwania produktów spożywczych i ich zbioru oraz sprzedaży, na którą ogromny wpływ wywarło pojawienie się supermarketów. Poszczególne odcinki koncentrują się na podstawowych produktach spożywczych, takich jak mleko, owoce i warzywa, pszenica i wołowina. Serial wzbogacą też fragmenty prywatnych filmów wideo, będących autentycznym zapisem życia na farmach w tamtych czasach.

11:00 – Viasat History – Człowiek wśród gwiazd: cała prawda o Gagarinie
Biografia Jurija Gagarina, pierwszego w historii kosmonauty, postaci owianej wielką sławą na całym świecie. Poznajemy przebieg pamiętnego lotu w kosmos, który odbył się 12 kwietnia 1961 r.. Gagarin musiał się też zmierzyć z innymi wyzwaniami, otrzymał m.in. zakaz powtórnego lotu w kosmos, zwiedzał świat jako rozpoznawalna na całym świecie gwiazda, goszcząc np. u królowej brytyjskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne KGB, rosyjskiego centrum lotów kosmicznych, a także wywiady z osobami uczestniczącymi w pionierskich dla ludzkości misjach.

11:00 – Discovery Historia – Maria Antonina, odc.1
Historia życia francuskiej królowej, żony Ludwika XVI, Marii Antoniny (1755-1793). Autorzy programu rekonstruują jej dzieciństwo na dworze austro-węgierskim oraz dalsze, burzliwe losy. Usłyszymy o nieudanym małżeństwie Marii Antoniny oraz nieprzychylności ludu Francji wobec młodej władczyni. Dowiemy się też, jak potoczyły się losy królowej po wybuchu rewolucji francuskiej.

14:30 – Viasat History – Świadek: z balkonu pokoju 306
4 kwietnia 1968 roku Samuel Kyles stał obok dr Martina Luthera Kinga Juniora na balkonie Motelu Lorraine w Memphis w amerykańskim stanie Tennessee i był naocznym świadkiem brutalnego zamachu na jego życie. Dzięki zeznaniom Samuela Kylesa poznajemy ostatnie godziny życia Martina Luthera Kinga.

17:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Blokada
Po wybuchu wojny stratedzy wojenni nie wyobrażali sobie, jak będą przebiegać bitwy na morzu. Okręty były wyposażone w nowoczesny sprzęt nie sprawdzony jeszcze na polu walki.

20:00 – TVP Historia – Katastrofa w Gibraltarze
Opowieść o losach generała Władysława Sikorskiego od września 1939 r. do jego tragicznej śmierci w lipcu 1943 r. Wrzesień 1939 r., Paryż. Władysław Sikorski zostaje zaprzysiężony jako premier emigracyjnego rządu polskiego i mianowany Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Z chwilą agresji hitlerowskiej na Francję Sikorski nakazuje żołnierzom ewakuację do Anglii, a sam prowadzi rozmowy z Winstonem Churchillem. Rozważając konsekwencje ewentualnego ataku Niemiec na Związek Radziecki, namawia do bezpośredniego porozumienia z ZSRR. Podczas wizyty w USA spotyka się z prezydentem Rooseveltem. Wojska hitlerowskie napadają na ZSRR. Wbrew radom generała Kazimierza Sosnkowskiego trwają przygotowania do podpisania układu z Rosjanami. Sikorski mianuje generała Władysława Andersa dowódcą wojska polskiego w ZSRR i przeforsowuje swoją decyzję w sprawie układu. Na Kremlu jest uroczyście podejmowany przez Stalina. Sztab radziecki nalega na szybkie wysłanie wojsk na front. Anders zwleka, nie tai zamiaru przejścia pod angielskie dowództwo na Bliskim Wschodzie. Sikorski ponownie udaje się do Stanów Zjednoczonych. Samolot, którym leci z Montrealu do Waszyngtonu, musi awaryjnie lądować. Amerykanie stwierdzają, że był to sabotaż.

21:00 - HISTORY - Ludzkość - historia nas wszystkich (2)
Męczeńska śmierć Jezusa z Nazaretu zapoczątkowuje chrześcijaństwo, religię zrzeszającą obecnie najwięcej wyznawców na świecie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Europa wkracza w okres średniowiecza. Na Starym Kontynencie organizowane są wyprawy zbrojne przeciwko muzułmanom i poganom.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz