Czar dawnego miasta portowego. Wystawa w Elblągu


Od soboty (24 listopada) w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu można będzie zwiedzać zmodernizowaną wystawę „Elbląg – życie codzienne w porcie hanzeatyckim”. Wystawa prezentuje zbiory archeologiczne, pochodzące z badań na Starym Mieście.

Wiele sezonów badań archeologicznych na terenie, przeznaczonym stopniowo pod odbudowę elbląskiej dzielnicy staromiejskiej, zaowocowało zbiorami zabytkowych przedmiotów, których zarówno ilość, jak i specyfika czynią z Elbląga miejsce wyjątkowe z punktu widzenia badania historii. Część z tych zbiorów jest prezentowana publiczności na muzealnej wystawie, w tym rzeczy tak wyjątkowe, jak dawne instrumenty muzyczne, czy też średniowieczne okulary. Tu można się dowiedzieć i zobaczyć, jak ważnym miastem i portem był w dawnych czasach Elbląg.

Przez ostatnie lata wystawa archeologicznych plonów działań badaczy na Starym Mieście, pokazywana była w salach budynku Gimnazjum. W tym roku ekspozycja została przearanżowana i przeniesiona do innych pomieszczeń, gdzie zastosowano nowe pomysły i rozwiązania. Prace prowadzone były pod kierownictwem dr Mirosława Marcinkowskiego.

Od 23 listopada, po dwumiesięcznej przerwie, zbiory te prezentowane będą w obiekcie Domu Rektora. Otwarciu wystawy towarzyszy wydanie książki, przybliżającej tematykę Elbląga jako miasta portowego, autorstwa Mirosława Marcinkowskiego, Joanny Fonferek i Urszuli Sieńkowskiej. W unowocześnieniu wystawy pomogło wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz