Wystawa „Osadnictwo olenderskie na Mazowszu ” w Sejmie RP


Dzięki inicjatywie przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej posła Piotra Zgorzelskiego, na holu głównym Sejmu RP, została otwarta wystawa „Osadnictwo olenderskie na Mazowszu”.

Wernisaż wystawy / fot. Grzegorz Piaskowski

Poza gośćmi Sejmu i pracownikami Muzeum, w otwarciu wystawy udział wzięli parlamentarzyści z wszystkich obecnych w sejmie ugrupowań politycznych (w tym przedstawiciele ziemi płocko-ciechanowskiej), przedstawiciele ministerstw oraz innych
urzędów państwowych.

Na początku przemówił inicjator wystawy - poseł Piotr Zgorzelski, który jako historyk wyjaśnił skomplikowane pojęcie olenderskiego etnosu. Następnie dyrektor Leonard Sobieraj opowiedział o zbiorach i ekspozycjach Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz prowadzonych przez Dział Etnografii badaniach osadnictwa olenderskiego. Autorzy wystawy Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski wprowadzili obecnych w temat osadnictwa olenderskiego na Mazowszu a po części oficjalnej odpowiadali na liczne pytania zainteresowanych. Pytających szczególnie interesowały sposoby jakimi Olendrzy radzili sobie z regularnymi wylewami Wisły.

Na wystawie obecny był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który wraz z dyrektorem muzeum i pracownikami Działu Etnografii oceniał możliwość podjęcia działań służących rozwojowi turystycznemu obszarów, których dotyczy wystawa, w tym budowy skansenu olenderskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz