Dzieła Andy Warhola po raz pierwszy w Polsce


Dzieła Andy Warhola będzie można przez dwa miesiące oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Rynku Głównym w Krakowie. Jest to pierwszy pokaz prac Warhola w Polsce.

W Galerii MCK zostaną zaprezentowane 60 serigrafie oraz 3 rysunki, które zostały tak dobrane, żeby dać przekrój twórczości artysty (pierwsza praca na wystawie pochodzi z 1969 r., a ostatnia z 1987r.). Narracja prowadzona jest pomiędzy kontrastami pozwalając widzowi odszyfrować na nowo mistrza pop-artu.  Prezentację dopełniają archiwalne fotografie, m.in. ze zbiorów słynnej agencji fotograficznej MAGNUM, książki i czasopisma. Wystawa opatrzona jest obszernymi komentarzami w formie paneli tekstowych na ścianach. Jak na pop-art przystało, zaskoczy widza qr-codami, pod którymi ukryte są słowa samego Andy’ego Warhola…

Kuratorkami wystawy są Helena Postawka-Lech oraz Natalia Żak, które tak piszą o Warholu:

„Andy Warhol jest uznawany za czołowego przedstawiciela pop artu i jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Należy do tych artystów, których twórczość i ekscentryczny styl bycia na stałe zapisały się w masowej świadomości. Z upodobaniem portretował gwiazdy szklanego ekranu, znanych polityków, symbole amerykańskiej kultury popularnej. Wystawa gromadzi kilkadziesiąt serigrafii, a także fotografie i pamiątki rodzinne, stając się zapisem fascynacji artysty i jego ewolucji twórczej, a zarazem lustrem czasów, w których żył”

Dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji Zoya Museum w Modrej na Słowacji. Wystawa potrwa od 11 grudnia 2012 r. do 10 lutego 2013 r.

Źródło: malopolska.pl, mck.krakow.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz