Program telewizyjny dla historyków (26 listopada- 2 grudnia 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 26 listopada

8:00 – Discovery World – Historia oręża: Artyleria
Historia artylerii - od najstarszych katapult i prochu strzelniczego, po najnowocześniejsze narzędzia zagłady.

10:00 – Discovery Historia – Sekrety starożytności: Skarby
Film jest podróżą wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki, gdzie w starożytności kupcy sprawowali kontrolę nad dobrze prosperującym handlem złota oraz do Indii, gdzie maharadżowie zgromadzili niezliczone ilości diamentów i klejnotów. Szczególnie upragnionym był Koh-i-Noor, zwany „Górą Światła”, ozdoba królewskich koron. Jednym z najważniejszych światowych odkryć był również grobowiec faraona Tutenchamona.

13:00 – HISTORY – Patton z bliska: Na czele ataku
Patton, który nie odniósł całkowitego zwycięstwa pod Falaise, rusza, aby wyzwolić Paryż. Ale i tym razem wyprzedza go Armia Wolnej Francji, której udaje się wkroczyć do miasta wcześniej.

14:00 – Viasat History – Nefretiti i zaginiona dynastia
Angielski archeolog Howard Carter w 1922 roku odkrył w Dolinie Królów świetnie zachowany grobowiec króla Egiptu Tutanchamona. Szczątki ojca władcy - -Amenhotepa IV Echnatona, który ukrócił rządy kapłanów - znaleziono w skromnej krypcie niedaleko grobowca syna. W pobliżu spoczywały ciała dwóch kobiet. Do niedawna sądzono, że jedna z nich to Nefertiti, pierwsza małżonka Echnatona. Jednak najnowsze badania udowodniły, że to Kija - druga żona króla, matka Tutanchamona. Powstaje jednak pytanie o to, gdzie spoczywają szczątki Nefertiti. Być może jej mumia wciąż czeka na odkrycie...

16:00 – Viasat History – Komórka, odc.1
Historia badań nad komórką na przestrzeni 300 lat. Doktor Adam Rutherford podróżuje w czasie, by pokazać, jak wyglądały pierwsze obserwacje struktur komórkowych roślin, prowadzone w celu poznania tajemnicy życia. Efekty tych doświadczeń przyczyniły się do powstania dziedziny biologii syntetycznej, której zadaniem jest projektowanie i tworzenie sztucznych systemów biologicznych wzorowanych na naturalnych. Zanim jednak do tego doszło, zwolennicy nowych teorii musieli przeciwstawić się obowiązującym dogmatom naukowym i religijnym. Przełomowe odkrycie, że wszystkie żywe organizmy na ziemi zbudowane są z komórek, obaliło obowiązujące od setek lat naukowe i religijne dogmaty. Wszystko zaczęło się od handlującego suknem holenderskiego kupca Antoniego van Leeuwenhoeka. Dr Adam Rutherford wyrusza do jego domu w Delfcie, aby dowiedzieć się, w jaki sposób udało mu się odkryć niewidoczne gołym okiem królestwo dziwnych żyjątek. Zanim naukowcy dowiedli jego teorii, musiały upłynąć dwa wieki.

18:00 – Discovery Historia – Kiedy Rzym rządził Egiptem
Egipt w schyłkowej fazie panowania Kleopatry opanowany został przez zdrady i brutalne walki. Rzymianie zdobyli kraj faraonów w poszukiwaniu skarbów.

21:00 – Discovery Historia – Umysł Hitlera
Brytyjscy dokumentaliści prezentują portret psychologiczny Adolfa Hitlera, który stworzyli podczas II wojny światowej najsłynniejsi psychologowie Harvardu pod kierownictwem Waltera Langnera. Naukowcy musieli krok po kroku odtworzyć życiorys przywódcy III Rzeszy, przeczytać jego „Mein Kampf”, przejrzeć filmowe kroniki niemieckie oraz dotrzeć do ludzi znających führera osobiście. Z ich analiz wyłonił się portret człowieka doświadczonego trudnym dzieciństwem, pełnego obaw, obsesji i fobii, który swoje słabości rekompensował wodzowską postawą, kultem siły i agresją wobec Żydów. Psychologowie przewidywali, że w razie niekorzystnego dla Rzeszy obrotu wydarzeń, człowiek ten jest gotów zgotować światu totalną zagładę.

22:00 – Discovery Historia – Gettysburg: Przemówienie, które ocaliło Amerykę.
Historia przemówienia prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna, które wygłosił on 19 listopada 1863 roku na Narodowym Cmentarzu Gettysburskim. Przedstawił w nim cele prowadzenia wojny o zjednoczenie kraju. Wystąpienie jest uważane za wzór amerykańskiej retoryki politycznej. Historycy analizują wydarzenia towarzyszące temu przemówieniu. Odsłaniają kulisy bitwy pod Gettysburgiem oraz przedstawiają działania, jakie podjął Lincoln, by podnieść na duchu naród amerykański, którego morale po dwóch latach krwawej wojny domowej było na bardzo niskim poziomie. Film przypomina także historię Stanów Zjednoczonych, od powstania państwa po pierwszy test jedności narodowej.

Wtorek, 27 listopada

8:00 – Viasat History – Napoleon, odc.7
Sytuacja Francuzów w Hiszpanii stopniowo się pogarsza. Armia Napoleona wycofuje się na północ Półwyspu Iberyjskiego, aż po Pireneje.

11:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: Kulisy procesu templariuszy
Kasata zgromadzenia była szokiem dla całej Europy. Król Filip IV Piękny okrzyknął templariuszy zwykłymi przestępcami. Dziś odkrywamy, jaka jest prawda o zakonie i kto zyskał na jego rozwiązaniu.

13:00 – HISTORY – Patton z bliska: U drzwi Hitlera
Generał Patton podejmuje decyzję o wkroczeniu do Lotaryngii. W pobliżu miasta Arracourt dochodzi do zaciekłej bitwy pancernej, którą zwyciężają Amerykanie. Mimo militarnego sukcesu oddziały Pattona nie mogą opuścić Lotaryngii i kontynuować ofensywy.

14:00 – Viasat History – Wyjście z cienia: Historia Irene i Frederica Joliot-Curie
Historia najstarszej córki Mari Skłodowskiej-Curie, Irene Joliot-Curie, która otrzymała Nagrodę Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości, czyli syntezy nuklidów promieniotwórczych. Program opowiada o sukcesach i zmaganiach pary wybitnych naukowców.

16:00 – Viasat History – Komórka, odc.2
Doktor Adam Rutherford prowadzi dalsze dociekania na temat tego, jak postępowały badania nad komórką. Przypomina eksperyment młodego szwajcarskiego naukowca Johanna Friedricha Mieschera, który pod koniec lat 60. XIX wieku w pierwszym na świecie laboratorium biochemicznym dokonał przełomowego odkrycia jądra w komórkach. Odnalazł w nim nieznaną substancję i nazwał ją nukleiną. Był to pierwszy krok na drodze do poznania DNA.

18:00 – Discovery Historia – Hannibal – człowiek legenda
Hannibal, genialny dowódca wojsk antycznej Kartaginy, doprowadził cesarstwo rzymskie na skraj upadku. Ostatecznie jednak to jego armia poniosła klęskę. Twórcy filmu analizują błędy, jakie popełnił ten wybitny strateg wojenny.

20:20 – TVP1 – Pianista
Wrzesień 1939 roku. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Okupanci wprowadzają w mieście własne zasady. Ludność żydowska musi dostosować się do wyjątkowo restrykcyjnych przepisów - zostaje wprowadzona godzina policyjna, limity dochodów i obowiązek noszenia opasek z gwiazdą Dawida. Rodzina polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, 28-letniego Władysława Szpilmana, by przeżyć, wyprzedaje wszystkie cenne rzeczy, w tym także fortepian. Niebawem prześladowania nasilają się. Warszawscy Żydzi zostają przesiedleni do utworzonego specjalnie dla nich getta. Z czasem Niemcy zaczynają wywozić ludzi do obozów koncentracyjnych. Władysław, dzięki pomocy żydowskiego policjanta, unika wywiezienia do obozu zagłady. Trafiają tam jednak jego rodzice, dwie siostry i brat. Już nigdy więcej ich nie ujrzy. Wkrótce muzykowi udaje się uciec z getta. W tajemnicy mieszka kolejno u kilku przyjaciół. Po powstaniu warszawskim ukrywa się w ruinach zburzonego miasta. Tutaj odnajduje go niemiecki oficer, który okazuje się wielkim melomanem. To dzięki jego pomocy Szpilmanowi udaje się przetrwać do końca wojennego koszmaru.

Środa, 28 listopada

10:00 – Viasat History – Wzgórze Świątynne, odc.2
W I wieku naszej ery uważano ją na najpiękniejszą budowlę na świecie. Jej zburzenie rozpoczęło burzliwą historię narodu żydowskiego, trwającą dwa tysiące lat. Wzgórze Świątynne nadal pozostaje w centrum konfliktu, a dokonane niedawno odkrycia, o których opowiada ten odcinek, mogą zainicjować kolejną debatę.

12:00 – Discovery Historia – Lekarz z bitwy pod Trafalgarem
Na pokładzie statku HMS Victory podczas bitwy pod Trafalgarem, medyk William Beatty, próbuje ratować życie rannym marynarzom.

14:00 – Viasat History – Korzenie: wizje Wangari Maathai
Historia ruchu Green Belt Movement (Zielony Pas) i jego założycielki Wangari Maathai, pierwszej działaczki na rzecz ochrony środowiska i pierwszej Afrykanki, której przyznano Pokojową Nagrodę Nobla. W „Zielonym Pasie” zasadzono ponad 30 milionów drzew dzięki czemu zapoczątkowano działanie na rzecz powstrzymania pustynnienia kontynentu afrykańskiego. Wangari Maathai w 2003 roku założyła Partię Zielonych Kenii. W latach 2003-2005 sprawowała w kenijskim rządzie funkcję sekretarza stanu do spraw środowiska i zasobów naturalnych.

16:00 – Viasat History – Komórka, odc.3-ost.
Prowadzący rozmawia z naukowcami, którzy pracują nad sztucznym stworzeniem nowego życia. Doktor Rutherford zastanawia się, czy takie badania nie są przekroczeniem pewnych niebezpiecznych barier intelektualnych i etycznych. Zamierza również się dowiedzieć, czy wytyczanie celów w nauce powinno być w jakiś sposób ograniczane.

18:00 – Discovery Historia – Polscy faraonowie: Nieznany kapłan
Kulisy odkrycia grobowca kapłana Ni-anch-Nefertuma w Sakkarze w 2003 roku. Wydarzeniu towarzyszy kamera filmowa, dzięki której utrwalone zostały kolejne etapy pracy archeologów.

20:30 – Viasat History – Zwyciężyć podstęp
Historia ludzkiego postępu z perspektywy nie tylko osiągnięć, ale i pułapek. Ronald Wright - autor bestsellera „A Short History of Progress”, który był inspiracją do powstania tego programu - opowiada o tym, jak na przestrzeni dziejów cywilizacje wielokrotnie były niszczone przez kuszące nowe technologie, zaspokajające jedynie potrzeby doraźne. Na przykładzie chińskiego klubu samochodowego, poczynań zachłannej elity finansowej z Wall Street oraz występujących w obronie ginącej Amazonii ekowojowników film prezentuje dowody na pułapki postępu. Dawniej można było całkowicie wyczerpać zasoby regionu i przenieść się gdzieś indziej. Teraz, jeśli globalna cywilizacja załamie się z powodu nadmiernej konsumpcji, oznaczać to będzie ostateczny koniec. Mocne naukowe argumenty teoretyków: Stephena Hawkinga, Jane Goodall, Margaret Atwood, Daniela Povinellego czy Gary’ego Marcusa wzywają do zmiany orientacji myślenia.

21:25 – TVP Historia – Mogiła nieznanego żołnierza
Młody kapitan Michał Łazowski wyrusza na wojnę. W Krakowie zostawia ukochaną żonę Wandę córeczkę Nelly. Wkrótce dostaje się do niewoli. Jego bliscy nie mają o nim jednak żadnych wieści. On tymczasem pracuje przymusowo w rosyjskiej fabryce amunicji. Dzięki pomocy miejscowej chłopki udaje mu się uciec. Wanda, która straciła nadzieję na spotkanie z Michałem, postanawia wyjść za mąż za profesora Głowińskiego. Córka, dowiedziawszy się o tym, usiłuje popełnić samobójstwo. Cudem zostaje uratowana spod kół samochodu. Tymczasem po wielu przygodach Łazowski dociera do Polski. Zaraz po przekroczeniu granicy ginie trafiony zbłąkaną kulą.

Czwartek, 29 listopada

8:00 – Discovery Historia – Generał Wojciech Jaruzelski
Unikalny dokument o Wojciechu Jaruzelskim. Oto pierwsza tak szczera i wręcz intymna rozmowa, dzięki której zgłębimy mało znane fakty z życia jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci powojennej Polski. O swojej młodości opowie sam Jaruzelski, który przyznaje, jak ciężko było mu się odciąć od rodzinnych, antyrosyjskich korzeni. Autorzy filmu przypomną nie tylko najgłośniejsze wydarzenia z jego udziałem, takie jak pacyfikację strajków z 1970 r. czy wprowadzenie stanu wojennego, ale przede wszystkim te rzadziej przywoływane: jego walkę z polskim podziemiem po II wojnie światowej i prześladowanie kleru. Podjęte przez Jaruzelskiego decyzje i jego sylwetkę skomentują m.in. Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Urban, Józef Glemp i Bogdan Borusewicz oraz zaproszeni historycy. Ich opinie o sprytnym graczu politycznym, który zaszedł tak wysoko mimo szlacheckiego pochodzenia, zderzone zostaną z wypowiedziami siostry Jaruzelskiego, przedstawiającej go jako człowieka wbrew pozorom pełnego rozterek.

11:00 – Discovery Historia – Magdalenka – kulisy policyjnej akcji
Program omawia okoliczności słynnej akcji w podwarszawskiej Magdalence, która miała miejsce 6 marca 2003 roku. Policja oraz antyterroryści otoczyli wówczas posiadłość, w której schroniło się dwóch groźnych przestępców. Nikt nie był przygotowany na to, co się miało stać. Od wybuchu bomby podłożonej przed budynkiem zginęli dwaj antyterroryści, 16 osób zostało rannych. Przestępcy bronili się zaciekle. Strzelanina trwała kilka godzin. Sprawa wstrząsnęła opinią publiczną. Po całej akcji szukano winnych śmierci policjantów. Na ławie oskarżonych zasiedli: zastępca komendanta stołecznej policji, szefowa Wydziału do Walki z Terrorem stołecznej policji i dyrektor Zarządu Bojowego CBŚ. Dopiero ponad trzy lata od tamtych wydarzeń sąd uniewinnił oskarżonych, uznając niepowodzenie policjantów za wynik tragicznego zbiegu okoliczności. Program zawiera wypowiedzi bezpośrednich świadków strzelaniny w Magdalence, rodzin zabitych policjantów, uniewinnionych, wysokich rangą funkcjonariuszy policji oraz fragmenty uzasadnień odczytywanych przez sąd.

14:00 – Discovery World – Największe bitwy pancerne, odc.4
W 1943 roku czołgiści Kanadyjskiego Korpusu Pancernego po raz pierwszy wzięli udział w II wojnie światowej. Walczyli o wyzwolenie Rzymu spod hitlerowskiej okupacji.

16:00 – Discovery Historia – Żołnierze wyklęci: Operacja „Lawina”
W tym odcinku dowiadujemy się, jak doszło do ostatniego boju podziemia. Poznajemy również kulisy likwidacji oddziału „Bartka” na Śląsku Cieszyńskim. Na tamtą tajemniczą sprawę złożyły się: misterna prowokacja SB, zasadzka i niewyjaśniona do dziś zbrodnia oraz skrytobójcza rzeź „200 wspaniałych”.

17:00 – Discovery Historia – Tajemnica zatoniecia Andrei Dorii
Analiza jednej z największych morskich katastrof - zderzenia luksusowego włoskiego liniowca „Andrea Doria” ze szwedzkim statkiem pasażerskim „Stockholm”. Autorzy filmu doszukują się przyczyn tragedii - być może zawiniła mgła, lub radar będący wówczas nowym wynalazkiem, a może wypadek nastąpił wskutek zbytniego pośpiechu kapitana włoskiego statku.

19:00 – Viasat History – Tajemnice Partenonu
Przez 25 stuleci swojego istnienia Partenon był ostrzeliwany, podpalany, ograbiany z rzeźb i niemal całkowicie zniszczony przez eksplozje oraz zniekształcony przez renowacje. Był świątynią, kościołem, meczetem i wysypiskiem. Twórcy programu dzięki specjalnemu dostępowi do tego obiektu przybliżają widzom sekrety jego niezrównanej urody i wyjątkowo szybkiego procesu budowy.

Piątek, 30 listopada

8:00 – Viasat History – Napoleon, odc.10
Napoleon ponownie rusza na Paryż w marcu 1815 roku. Odbudowuje armię, lecz ponosi klęsce pod Waterloo. Układa plany ucieczki do Stanów Zjednoczonych, jednak zostaje oddany w ręce Anglików. Zesłany wraz z grupą oddanych mu lojalistów na Wyspę Świętej Heleny na południowym Atlantyku w 1821 roku umiera, a jego prochy zostają przewiezione do Francji dwadzieścia lat później.

11:00 – Polsat Play – Bractwo bomby, odc.5
Od początku XX wieku naukowcy Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Związku Radzieckiego, a następnie Chin pracowali nad skonstruowaniem, a następnie udoskonalaniem kolejnych rodzajów broni masowego rażenia. W wyniku podjętych przez nich działań powstały bomba atomowa, wodorowa i neutronowa. Doszło również do ataków na Hiroszimę i Nagasaki, w wyniku których zginęły tysiące ludzi. Dokumentalna historia wyścigu zbrojeń ilustrowana materiałami wydobytymi z wojskowych archiwów.

14:00 – Discovery Historia – Most Golden Gate
Amerykańscy inżynierowie starają się wymyślić sposób na uratowanie słynnego mostu Golden Gate przed skutkami trzęsień ziemi.

17:00 – HISOTRY – Patton z bliska, odc.10
Patton i jego podwładni wyzwalają więźniów obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Żołnierze są wstrząśnięci bestialstwem Niemców.

18:00 – Discovery Historia – Trzcinica – karpacka Troja
Fabularyzowany dokument poświęcony owianemu legendami wzgórzu, znajdującemu się w starorzeczu Ropy w Trzcinicy niedaleko Jasła. Miejsce to, zwane Wałami Królewskimi, przyciąga archeologów i poszukiwaczy skarbów już od XIX wieku. Dopiero jednak badania przeprowadzone przez Jana Gancarskiego w latach 90. XX wieku przyniosły szokujące wyniki. Okazało się bowiem, że na tych terenach znajdował się gród, którego początki sięgają 2100 lat przed naszą erą. Twórcy dokumentu analizują jego historię - od momentu założenia przez napływ przedstawicieli kultury Otomani-Füzesabony po dramatyczny pożar z 1030 roku, spowodowany atakiem Węgrów i Rusów.

20:00 – Discovery World – Historia oręża: Legia Cudzoziemska
Historia francuskiej, elitarnej jednostki bojowej, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw.

22:00 – Discovery Historia – Kolumb: Tajemnice zabrane do grobu
Krzysztof Kolumb do dziś pozostaje tajemniczą postacią. Historycy nie są pewni, kiedy i gdzie się urodził. Szczegóły jego wypraw także okryte są wielką tajemnicą. Kamera towarzyszy potomkowi słynnego odkrywcy w poszukiwaniu rodzinnych korzeni.

Sobota, 1 grudnia

10:00 – Discovery World – Dzieje ludzkości w obliczu klimatu: Triumf homo sapiens
W tym odcinku Tony Robinson analizuje, jak ostatnie globalne ocieplenie sprzed 130 tysięcy lat ocaliło przed zagładą niewielką grupę naszych praprzodków zamieszkujących dzisiejszą Afrykę.

12:00 – Viasat History – Tajemnice podwodnych wraków, odc.6
Statek linii żeglugowej White Star Line zatonął w czasie I wojny światowej wraz z 29 Amerykanami na pokładzie. Przez 90 lat pozostawał nieodkryty, aż do teraz.

13:00 – Discovery World – Zatopione okręty: Aleja torped
W 1942 roku załogom niemieckich U-Bootów udało się zatopić dużą liczbę okrętów u wybrzeży Karoliny Północnej. Dan Crowell, który zajmuje się poszukiwaniem wraków, opowiada widzom o tych wydarzeniach.

14:00 – Discovery World – Na krawędzi wojny: Fałszywa flaga Hitlera
W 1939 roku obiegły doniesienia o napaści armii polskiej na Niemcy. Tę fałszywą informację przygotowała propaganda hitlerowska. Twórcy odcinka zastanawiają się, w jakim stopniu spisek ułatwił Hitlerowi przekroczenie granicy polsko-niemieckiej i czy przyczynił się do wybuchu II wojny światowej.

16:00 – Viasat History – Kamerzysta: życie i twórczość Jacka Cardiffa
Brytyjski filmowiec i reżyser, Jack Cardiff, mawiał, że swoje obrazy ‚maluje światłem’, a jego życie było nierozerwalnie związane z historią pierwszego wieku istnienia kina. W programie mistrz osobiście wyjaśnia, w jaki sposób udało mu się podnieść kino do rangi sztuki i jak powstawała jego przełomowa wizja, w której wykorzystuje nowatorskie techniki filmowe. Wśród wielu przytoczonych w tym programie anegdot i wspomnień znajdą się takie, w których główną rolę odegrały gwiazdy tej miary co Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Humprey Bogart, Kirk Douglas i Sophia Loren.

19:30 – Viasat History – Niegdyś bracia
Fascynująca historia kariery dwóch jugosłowiańskich koszykarzy NBA, Drazena Petrovica z Chorwacji i Vlade Divaca z Serbii. Przyjaźń między tymi zawodnikami sięgała początków ich młodzieńczej kariery, we wczesnych latach dziewięćdziesiątych przerwana została jednak przez trwającą na Bałkanach wojnę. Długo uśpione animozje między Chorwacją a Serbią ożyły. Dwaj młodzi mężczyźni - niegdyś przyjaciele - stanęli po przeciwnych stronach barykady. Mimo że ciągle spotykali się w sportowych szrankach, nie rozmawiali ze sobą. 7 czerwca 1993 roku Drazen Petrović zginął w wypadku samochodowym. Vlade Divać nie pogodził się ze śmiercią przyjaciela, który odszedł, zanim udało im się zapomnieć o wojennych zatargach.

21:00 – Viasat History – Zagadka zaginięcia samolotu szpiegowskiego
Historia szwedzkiego samolotu wojskowego DC-3, który zaginął podczas lotu nad Morzem Bałtyckim w 1952 roku. Po ponad 30 latach ujawniono, że uczestniczył w ważnej misji szpiegowskiej, a rząd rosyjski przyznał, iż władze sowieckie wydały rozkaz jego zestrzelenia. Wraku DC-3 nigdy nie odnaleziono, a ośmiu członków załogi uznano za zaginionych. W 2003 roku kapitan SAS Anders Jallai wyruszył z misją wyjaśnienia tej zagadki.
Hisothhhi

Niedziela, 2 grudnia

10:00 – Viasat History – Najwspanialsza bitwa Aleksandra Wielkiego
Historyk Michael Wood wyrusza do Syrii i Iraku, podążając śladem Aleksandra Wielkiego, który w 331 roku p.n.e. pod Gaugamelą, w okolicach dzisiejszego Mosulu, stoczył historyczną bitwę przeciwko potędze perskiego imperium. Rozbicie wojsk wroga umożliwiło macedońskiemu przywódcy m.in. zajęcie Babilonu. Dzięki wnikliwej analizie tablic zapisanych pismem klinowym, które znajdują się w British Museum, oraz papirusów odkrytych w Egipcie, angielski uczony ustala nowe fakty dotyczące przebiegu walk.

11:00 – Discovery Historia – Ludwik XV, odc.1
Ludwik XV był królem Francji w latach 1715-1774. Władca nazywany „Ukochanym” doprowadził kraj do ruiny finansowej, podważając autorytet monarchii. Jego działania pośrednio dały także impuls do wybuchu rewolucji francuskiej. Ludwik XV bardzo cenił sobie niezależność. W jego otoczeniu zamiast doświadczonych polityków pojawiały się najczęściej liczne kochanki i kurtyzany. Powoli zapominał, że rządzi dla dobra ludzi, a nie własnych korzyści. Pogrążony w wykreowanej przez siebie rzeczywistości zmarł 29 kwietnia 1774 roku. Został pochowany obok innych królów Francji w paryskiej bazylice Saint-Denis.

15:00 – Viasat History – Helena Trojańska, odc. 1 i 2
Romans pięknej Heleny z Parysem doprowadził do wybuchu krwawego konfliktu - wojny trojańskiej. Ta historia przez stulecia była opowiadana na nowo. Bettany Hughes prowadzi badania na terenach położonych na wschód od Morza Śródziemnego, by poznać prawdziwą historię legendarnej postaci, jaką stała się Helena Trojańska.

17:00 – Discovery World – Na krawędzi wojny: Rewolucja Castro
W programie kulisy rewolucji, którą w 1953 roku udało się wywołać kubańskiemu przywódcy Fidelowi Castro. Bunt doprowadził do upadku reżimu Fulgencia Batisty i stał się początkiem wojny domowej.

20:00 – Discovery World – Wojna, której nie było
Dokument przedstawia amerykański plan strategiczny na wypadek hipotetycznej wojny z Wielką Brytanią, który nosił kryptonim „War Plan Red”.

21:30 – Viasat History – Dzieci Stalingradu
Dokument przedstawia relacje naocznych świadków oblężenia Stalingradu. Widzowie przekonają się, jak wyglądała jedna z największych bitew II wojny światowej widziana oczami osób, które w1942 r. miały od 10 do 14 lat.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz