Program telewizyjny dla historyków (3-9 grudnia 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 3 grudnia

9:00 – Viasat History – Zagadka zaginięcia samolotu szpiegowskiego
Historia szwedzkiego samolotu wojskowego DC-3, który zaginął podczas lotu nad Morzem Bałtyckim w 1952 roku. Po ponad 30 latach ujawniono, że uczestniczył w ważnej misji szpiegowskiej, a rząd rosyjski przyznał, iż władze sowieckie wydały rozkaz jego zestrzelenia. Wraku DC-3 nigdy nie odnaleziono, a ośmiu członków załogi uznano za zaginionych. W 2003 roku kapitan SAS Anders Jallai wyruszył z misją wyjaśnienia tej zagadki.

10:00 – Viasat History – Rok 1066, odc. 1 i 2
Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń - inwazji, powstań i wojen. Program opowiada o nich z punktu widzenia samych wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych niespokojnych zmian. Tofi z Crowhurst, który niedawno się ożenił i jego przyjaciel-rolnik Leofric odwołani zostają od swoich farmerskich zajęć w Sussex i dołączają do obrońców angielskiego wybrzeża przed inwazją.

14:00 – Discovery Historia – Prawdziwy Wersal: Fontanny i ich twórcy
Latem w ogrodach Wersalu odbywają się spektakle zwane tańcem fontann. Słychać XVII-wieczną muzykę, w rytm której ożywa woda w licznych parkowych fontannach. Piękne widowisko jest dziełem Gabriela Novello i jego zespołu, tygodniami dostrajających mechanizmy poszczególnych zbiorników. Pracują w podziemiach łatając stary, bo liczący sobie około 400 lat, labirynt rur. Ów system hydrauliczny zamontowano jeszcze w czasach Ludwika XIV i ulega on powolnemu rozpadowi. Problem stanowi także susza. Już raz z konieczności skrócono pokaz Grandes Eaux Musicales i odłączono grupę fontann przy Trianonie. Nie wiadomo też, czy gwóźdź programu, pokaz Grandes Eaux Nocturnes, nie będzie musiał zostać odwołany na dłuższy czas.

15:00 – HISTORY – Ludzkość – historia nas wszystkich, odc.3
Po serii wielkich podbojów Czyngis-chan tworzy potężne imperium mongolskie. Z kolei średniowieczną Europę pustoszy epidemia dżumy. Gwałtownie rozprzestrzeniająca się zaraza sieje strach wśród ludności, pochłaniając miliony ofiar. Złoto z podbitych terytoriów zamorskich daje początek kolejnej epoce w dziejach Starego Kontynentu. W latach 40. XV wieku Gutenberg wpada na innowacyjny pomysł drukowania książek przy zastosowaniu ruchomych czcionek. Niemiecki rzemieślnik tworzy pierwsze duże wydawnictwo. Jego odkrycie stanowi inspirację dla wielu uczonych.

18:00 – Discovery Historia – Zagadki egipskiej komnaty
W lutym 2006 roku archeolodzy natrafili na nowy grób w Dolinie Królów. W komorze KV63 znajdowało się siedem mumii, złoty sarkofag, dwadzieścia osiem ceramicznych naczyń oraz kilka przedmiotów szczególnie cennych z punktu widzenia nauki. Niestety, badacze musieli przerwać prace z powodu pogarszania się warunków w podziemnych korytarzach. W dokumencie zobaczymy ponowne otwarcie grobowca KV63. Archeolodzy zamierzają zbadać zawartość nietkniętych od starożytności glinianych dzbanów. Dr Zahi Hawass i jego zespól wierzą, że grób jest powiązany z Tutanchamonem.

19:00 – Viasat History – Najwspanialsza bitwa Aleksandra Wielkiego
Historyk Michael Wood wyrusza do Syrii i Iraku, podążając śladem Aleksandra Wielkiego, który w 331 roku p.n.e. pod Gaugamelą, w okolicach dzisiejszego Mosulu, stoczył historyczną bitwę przeciwko potędze perskiego imperium. Rozbicie wojsk wroga umożliwiło macedońskiemu przywódcy m.in. zajęcie Babilonu. Dzięki wnikliwej analizie tablic zapisanych pismem klinowym, które znajdują się w British Museum, oraz papirusów odkrytych w Egipcie, angielski uczony ustala nowe fakty dotyczące przebiegu walk.

21:00 – Discovery Historia – MiG-25 Porwanie
Historia radzieckiego pilota Wiktora Bielenki, który w 1976 roku uciekł z ZSRR do Japonii najnowszym myśliwcem MIG-25 Foxbat. Amerykanie byli w szoku, gdyż nie spodziewali się, że Rosjanie są w stanie zbudować tak zaawansowaną technicznie maszynę. Prezydent USA przyznał Bielence azyl polityczny. Do dziś ciąży na pilocie wyrok śmierci, na który skazał go sąd w ZSRR. Twórcy dokumentu starają się odpowiedzieć na pytanie, czy Bielenko był jedynie dezerterem, czy może agentem wywiadu.

22:00 – Discovery Historia – Hitler: anegdoty, mity i kłamstwa, odc.1
Seria przedstawia kulisy politycznej kariery i życia prywatnego führera. Analizie zostanie poddana jego droga na szczyt władzy, osobowość, sposób komunikowania się z ludźmi oraz styl bycia. Widzowie dowiedzą się, z kim ze swojego najbliższego otoczenia Adolf Hitler lubił przebywać, a kogo nienawidził. Poznają mechanizmy propagandy, pozwalające utrzymać w ryzach brutalny reżim, a także anegdoty i legendy o wodzu III Rzeszy.

Wtorek, 4 grudnia

9:00 – Discovery Historia – Urodzony w celi śmierci
Historia Stanisława Norowskiego, który urodził się w stalinowskim więzieniu. Tym samym uratował swojej matce życie, której wyrok śmierci zamieniono na więzienie. Dziś Norowski ma 60 lat i chce poznać losy swojego ojca.

11:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: A imię jego czterdzieści i cztery
W dzisiejszym odcinku odkrywamy, jakie związki łączyły krąg patriotów z odciętą od świata sektą. Poznajemy też charakter relacji łączącej Adama Mickiewicza z Andrzejem Towiańskim. Pod urokiem tego słynnego mistyka pozostawała niemal cała polska Wielka Emigracja.

12:00 – TVP Historia – Było, nie minęło – kronika zwiadów historii
Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

14:00 – Viasat History – Błękitny Diament
Obfitująca w dramaty i intrygi historia największego w świecie barwnego diamentu, który został przywieziony w 1668 roku z Indii do Francji przez Jeana Baptistę Taverniera i kupiony przez króla Ludwika XIV. Kamień skradziono w 1792 roku. Pojawił się w Londynie dopiero w roku 1830 i został nabyty przez bankiera Henry’ego Philippa Hope’a, który nazwał go swoim nazwiskiem. Klejnot zmieniał kolejnych właścicieli na różnych kontynentach i na każdego ściągał nieszczęścia i śmierć. Obecnie znajduje się w waszyngtońskim Smithsonian Museum.

16:25 – TVP Historia – Janusz Korczak
Dokument opisujący życie polskiego lekarza żydowskiego pochodzenia. Był wybitnym działaczem społecznym, pisarzem, pedagogiem i publicystą. W czasie II wojny światowej prowadził Dom Sierot w Warszawie. Zginął wraz z wychowankami – wywieziony w początkach sierpnia 1942 z getta w wagonie bydlęcym. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince.

19:00 – Viasat History – Złoto Tracji
Dokonania cywilizacji Traków, z której wywodzili się m.in. Orfeusz, Midas i Spartakus. Mieszkańcy Tracji - starożytnej krainy położonej na terenach obecnych państw Bułgarii, Grecji i Turcji - reprezentowali wyjątkowo wysoki poziom rozwoju i wywarli znaczny wpływ na inne ludy. Wykopaliska na obszarze ich byłych domostw i cmentarzy odsłoniły wiele skarbów, głównie pierwsze przedmioty ze złota, jakie kiedykolwiek zrobiono. Przy użyciu zawansowanych technik twórcy dokumentu opowiadają o tajemnicach tej zapomnianej cywilizacji, znanej z pięknych i kunsztownych dzieł sztuki.

20:00 – Viasat History – Łowcy mitów
Okryte legendami poszukiwania skarbów na przestrzeni dziejów. Dokument opowiada m.in. o próbach odnalezienia Świętego Graala, szukających złota piratach w Wietnamie, prawdziwej historii kryształowych czaszek oraz tajemnicach kopalń króla Salomona.

22:00 – BBC Knowledge – Jerozolima: Narodziny Świętego Miasta, odc.1
Ceniony historyk Simon Sebag Montefiore opowiada o bogatej historii jednego z najstarszych miast na świecie. Wytłumaczy, czemu to właśnie Jerozolima ma tak ogromne znaczenie dla wyznawców trzech wielkich religii - żydów, chrześcijan i muzułmanów. Zarys historii miasta, począwszy od czasów panowania króla Dawida, wygnanie Żydów po czasy, gdy władzę przejął muzułmanin, kalif Umar ibn al-Chattab.

Środa, 5 grudnia

9:00 – Viasat History – Historia elektryczności, odc. 2
Niemal dwieście lat temu naukowcy zauważyli, że elektryczność powiązana jest z inną, równie fundamentalną siłą natury - magnetyzmem. W tym odcinku widzowie dowiedzą się, jak to odkrycie zmieniło świat, pozwalając ludziom na generowanie, jak się wydaje, nieograniczonej ilości prądu, który można wykorzystywać do napędzania maszyn, komunikowania się na duże odległości i oświetlania domów.

12:00 – Discovery historia – Wojenne love story: Na barykadzie
Poruszająca historia młodych, przedwcześnie dojrzałych chłopców i dziewcząt, między którymi podczas Powstania Warszawskiego nawiązała się miłość, której koniec, podobnie jak początek, znajdował się na barykadzie.

13:00 – Discovery Historia – HMS Edinburgh i radzieckie złoto
2 maja 1942 roku okręt HMS Edinburgh został zatopiony w wyniku trafienia rakietą wystrzeloną z niemieckiego U-Boota. Jednostka poszła na dno razem z ogromnym ładunkiem złota, która przewoziła. Tajemnica wraku została odkryta dopiero po prawie 70 latach od katastrofy.

15:00 – Viasat History – Wspaniała Aleksnadria
Historyczka Bettany Hughes poszukuje śladów zaginionej Aleksandrii. Owo miasto, leżące w północnym Egipcie, zostało założone przez Aleksandra III Wielkiego na przełomie 331 i 332 roku p.n.e. Mieszkali tu tacy sławni ludzie, jak Kleopatra i Archimedes. W Aleksandrii znajdowała się również największa biblioteka starożytności.

15:00 – BBC Knowledge – Historia Boga, odc.1
Profesor Robert Winston bada różne religie i ich wizje bogów. Próbuje się również dowiedzieć, dlaczego ludzie w ogóle zaczęli wierzyć w Boga.

18:00 – Viasat History – Wiktoriańska apteka, odc.1
Z programu dowiemy się jak wyglądał i funkcjonował świat farmacji na początku panowania królowej Wiktorii, w 1837 roku.

19:00 – BBC Knowledge – Rzym bez tajemnic, odc.5
Historia upadku stolicy śródziemnomorskiego imperium jest niezwykle barwna. Również w czasach współczesnych schyłek istnienia starożytnego Rzymu budzi żywe zainteresowanie historyków. Tymczasem należy pamiętać, że starożytna stolica funkcjonowała przez niemal pół tysiąclecia. Filmowcy zastanawiają się, jakie czynniki złożyły się na rzymską potęgę.

20:00 – Viasat History – Chłopcy z bombowców
Znany aktor filmowy Ewan McGregor i jego brat Colin prezentują historię pilotów bombowców RAF-u z okresu II wojny światowej, którzy zginęli podczas walk powietrznych w Europie. Bracia spotykają się z ocalałymi świadkami tamtych wydarzeń. Przy okazji Colin spełnia swoje wielkie marzenie - wznosi się w powietrze na pokładzie jednego z zaledwie dwóch ocalałych bombowców Lancaster. Ewan dowiaduje się, na czym polega nawigacja takich samolotów, namierzanie celu i zrzucanie ładunku.

Czwartek, 6 grudnia

9:00 – Discovery Historia – Włóczęga i dyktator
Największa rola znanego na całym świecie komika - Charliego Chaplina. Poznamy nieznany kolorowy materiał filmowy odsłaniający kulisy produkcji filmu „Dyktator” oraz reakcje nazistów na satyrę na Hitlera.

11:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: Tajemne życie Włodzimierza Lenina
Włodzimierz Lenin, a właściwie Władimir Iljicz Uljanow, był postacią kontrowersyjną i niezwykle tajemniczą. W tym odcinku wszystko o jego sekretnym życiu.

12:00 – TVP Historia – Wszyscy jesteśmy z węgla
Roman, były górnik z Wałbrzycha, który amatorsko filmuje wesela i inne uroczystości, pokazuje okiem kamery swoje otoczenie. Większość mieszkańców Wałbrzycha utrzymywało się kiedyś z górnictwa. Po masowych zwolnieniach z kopalń, które nastąpiły po zmianie ustroju, byli górnicy i ich rodziny muszą stawiać czoła ubóstwu. Radzą sobie m.in. nielegalnie wydobywając węgiel z tzw. biedaszybów. Niedoświadczeni w górnictwie też próbują swoich sił w amatorskim wydobyciu węgla, co doprowadza do tragedii. Narrator dokumentu schodzi z kolegami górnikami pod ziemię i pokazuje, jak wygląda ich praca. Jedzie także do Warszawy, gdzie podczas protestu antyglobalistów górnicy mają nadzieję zwrócić uwagę na swój problem.

13:00 – Viasat History – Świetlane lata Paryża – narodziny nowoczesności, odc.1
W pierwszych dekadach XX wieku przez artystyczny świat Zachodu przetoczyła się fala zmian i nowych prądów w sztukach wizualnych, muzyce, literaturze, tańcu, teatrze i innych dziedzinach. W latach 1905-1930 Paryż stał się miastem, które przyciągało innowatorów, postępowych eksperymentatorów, a także twórczych pasjonatów, takich jak: Marc Chagall, Igor Stravinsky, Jean Cocteau, Aaron Copland, Marcel Duchamp, Sylvia Beach, Janet Flanner. Dokument ukazuje stolicę Francji jako miejsce nie tylko kojarzące się z elegancją, romansem i rewolucją, ale także z nowymi ideami, zmianami i narodzinami nowoczesności.

16:05 – BBC Knowledge – Krucjaty, odc.1
Losy dwóch armii krzyżowców - szlachty i gminu - które dotarły do Konstantynopola, a stamtąd do Jerozolimy. Twórcy serii rekonstruują główne bitwy wypraw i ukazują cuda Bliskiego Wschody widziane oczami obrońców wiary chrześcijańskiej.

18:00 – Viasat History – Wiktoriańska apteka, odc.2
W latach 50. i 60. XIX w. szerzyły się epidemie groźnych chorób. W programie widzowie przekonają się, jak przygotować mikstury z rabarbaru, lukrecji, mydła i syropu, które mają właściwości lecznicze. Badacze przygotują również własne środki dezynfekujące.

19:00 – BBC Knowledge – Rzym bez tajemnic, odc.6
W 44 r. p.n.e. Gajusz Juliusz Cezar ogłosił się dożywotnim dyktatorem i głównym władcą rzymskiego imperium. Został również otoczony kultem boskim. Był nie tylko wybitnym władcą, ale również mówcą i pisarzem. Autorzy dokumentu rekonstruują okoliczności, w których doszło do zawiązania spisku przeciwko Cezarowi. Przypominają również wydarzenia, które miały miejsce w dniu śmierci tego rzymskiego wodza - 15 marca 44 r. p.n.e.

23:00 – Discovery Historia – Kleopatra – portret morderczyni
Większość dowodów działalności Kleopatry, królowej Egiptu, zostało zniszczonych. Ostatnio archeologom udało się jednak dokonać fascynującego odkrycia. Znaleziono bowiem szkielet siostry królowej, którą ona razem z Markiem Aureliuszem zabiła. Historyk i pisarz Neil Oliver wyrusza w podróż po Egipcie i Turcji w poszukiwaniu informacji na temat bezwzględnej władczyni.

Piątek, 7 grudnia

10:00 – Viasat History – Bursztynowym szlakiem – od Dunaju po Adriatyk
Bursztyn uznaje się za kamień, choć tak naprawdę jest skamieniałą żywicą z drzew iglastych. Dawniej za magiczne cechy uznawano jego rudy kolor i przezroczystość. Nic więc dziwnego, że w wielu rejonach świata był pożądany jak drogi klejnot. Zastygłe w jantarze okazy tylko podbijały jego wartość, ponieważ dostarczały badaczom przyrody informacji o tym, jak wyglądała flora i fauna na ziemi w minionych epokach. Autorzy dokumentu odwiedzają regiony szczególnie istotne dla bursztynu i te, które zyskały na znaczeniu dzięki międzynarodowym projektom zainicjowanym przez Unię Europejską.

12:00 – Discovery Historia – Wielkie bitwy historii, odc. 3
Wielkie bitwy historii opowiedziane za pomocą rekonstrukcji i animacji komputerowych. Swoją wiedzą na ten temat podzielą się również eksperci i historycy.

13:00 – Viasat History – Świetlane lata Paryża – narodziny nowoczesności, odc.2
W pierwszych dekadach XX wieku przez artystyczny świat Zachodu przetoczyła się fala zmian i nowych prądów w sztukach wizualnych, muzyce, literaturze, tańcu, teatrze i innych dziedzinach. W latach 1905-1930 Paryż stał się miastem, które przyciągało innowatorów, postępowych eksperymentatorów, a także twórczych pasjonatów, takich jak: Marc Chagall, Igor Stravinsky, Jean Cocteau, Aaron Copland, Marcel Duchamp, Sylvia Beach, Janet Flanner. Dokument ukazuje stolicę Francji jako miejsce nie tylko kojarzące się z elegancją, romansem i rewolucją, ale także z nowymi ideami, zmianami i narodzinami nowoczesności.

15:00 – Viasat History – Pierwszy Jezus
Zespół naukowców bada kamienne tablice z I w. p.n.e opisujące losy Simona - samozwańczego Mesjasza, który zmarł na cztery lata przed narodzeniem Chrystusa. Simon nazywał siebie królem żydowskim, Rzymianie zabili go i ukrzyżowali na obrzeżach Jerozolimy. Twórcy programu wyruszają do Izraela, aby dokonać tam dokładnych oględzin znalezionego skryptu. Podczas podróży od Jerozolimy do Jerycha poszukują archeologicznych dowodów na to, że Simon istniał naprawdę.

17:00 – Discovery Historia – Potęga wiedzy – najsłynniejsze uniwersytety Europy
Dalszy ciąg historii uniwersytetów. W programie o działalności naukowej Roberta Kocha, profesora Uniwersytetu Berlińskiego.

18:00 – Viasat History – Wiktoriańska apteka, odc.3
Ruth, Tom i Nick badają, jaki poziom trudności miały egzaminy aptekarskie po 1868 r., kiedy to apteki objęto regulacjami prawnymi. Twórcy dokumentu prześledzą, jakie zastosowanie miały trucizny takie jak arszenik. Zakazem sprzedaży nie objęto wówczas np. materiałów wybuchowych czy opium.

21:00 – Discovery Historia – Miłość w Auschwitz
Twórcy dokumentu opowiadają o zakochanych, którzy poznali się w Auschwitz. Mimo że ich uczucie narodziło się w tak tragicznych okolicznościach, przetrwało najtrudniejsze chwile i rozwijało się przez następne 40 lat.

22:00 – Discovery Historia – Miasto Występku , odc.1
W programie poznamy XVIII-wieczny Londyn i jego niechlubną historią. Poznamy jak narodziła się pierwsza policja miejska Bow Street Runners. Henry Fielding i jego profesjonalni stróże porządku.

Sobota, 8 grudnia

8:00 – Viasat History – Łowcy nazistów odc. 1-3
Historie organizacji, grup i osób indywidualnych zaangażowanych w schwytanie nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Szukającymi kierowały najczęściej szlachetne motywy, ale sposoby do których się uciekali szokowały czasami nawet ich zwolenników.

12:00 – Discovery Historia – Na skrzydłach nadziei
Halifax to najsłynniejszy bombowiec i samolot transportowy II wojny światowej. Maszyna została zestrzelona w 1944 roku nad Dąbrową Górniczą. Po 60 latach eksperci odkopują wrak samolotu.

14:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Wojna bez końca
Latem 1918 roku rozpoczynał się czwarty już rok okrutnej wojny. Wydawało się, że nie ma szans na jej zakończenie. W tym wydaniu dowiadujemy się, co doprowadziło do przełomu, który przyniósł pokój.

17:00 – Viasat History – Upadek twierdzy krzyżowców
W 1178 roku nastąpiła kulminacja napięć między chrześcijanami i muzułmanami. Saladin, kurdyjski przywódca, nie mógł pozostać obojętny wobec krwawego podboju Jerozolimy dokonanego przez pierwszych krzyżowców. Starcie, do którego doszło między tymi dwiema gigantycznymi siłami, przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

20:00 – Viasat History – Historia Indian: Przybycie Mayflower
Historia plemienia Wampanoagów, pierwszych rdzennych mieszkańców Ameryki, którzy spotkali się z kolonistami. Przyjacielskie stosunki i porozumienie, jakie z nimi wynegocjowali, 50 lat później przekreśliła brutalna wojna. W 1621 roku wódz Osamequin udzielił pomocy głodnym i wycieńczonym cudzoziemcom. Jego ludzie także zmagali się z tajemniczą chorobą i nie byli w stanie samotnie stawić czoła wrogom z zachodu - Narragansettom. Pół wieku później, kiedy między angielskimi kolonistami a Indianami rozpętała się krwawa wojna, dyplomatyczne posunięcie Osamequina straciło na znaczeniu. Wampanoagowie znaleźli się na skraju przepaści.

21:00 – Discovery Historia – Detektywi wojenni: Zbrodniarz z Pearl Harbor
Cykl prezentujący starania osób, które zamierzały doprowadzić do ukarania zbrodniarzy wojennych. Poznamy wstrząsające historie pociągów śmierci nazisty Adolfa Eichmanna, działalności japońskiego premiera Hidekiego Tojo, masakry w Srebrenicy, którą nadzorował generał Radislav Krstić oraz ludobójstwa członków plemienia Hutu, będącego m.in. dziełem dwóch pielęgniarek z Rwandy - sióstr zakonnych Marii i Gertrudy. Odcinek koncentruje się na japońskim premierze z czasów wojny, Hidekim Tojo.

22:00 – Viasat History – Rok 1066, odc. 3-ost
Dokument opowiada o bitwie pod Hastings. Nadciągają oddziały króla Harolda. Tofi i Leofric wraz z Ordgarem i Snorri stają do walki, aby spróbować swoich sił w kolejnej bitwie.
Hisothhhi

Niedziela, 9 grudnia

8:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Ostatnia ofensywa Niemiec
Wiosna 1918 roku. Wybuch rewolucji sprawił, że Rosja wycofała się z działań wojennych. Pół miliona żołnierzy niemieckich powróciło ze wschodu na front zachodni.

10:00 – Discovery Historia – Polscy mudżahedini: Andrzej „Andy” Skrzypkowiak
26 grudnia 1979 roku wojska ZSRR wkroczyły do Afganistanu. W tej okrutnej wojnie brali udział Polacy: Andrzej „Andy” Skrzypkowiak, Jacek Winkler, Lech Zondek i Radosław Sikorski. Serial opowiada o polskim wkładzie w tę wojnę, o bohaterach, którzy z odwagą i poświęceniem postanowili sprzeciwić się sowieckiej agresji w imię wolności innego narodu. O Andym opowiada żona, którą poślubił przed wyjazdem do Afganistanu. Jeden z najsłynniejszych operatorów wojennych, któremu nieobce było strzelanie do sowieckiej armii.

13:00 – Discovery Historia – Historia mody: XX wiek i zmiany w szafie
Wędrówka po świecie mody. Od czasów starożytnych Rzymian, przez średniowiecze, po XIX i XX wiek. Twórcy programu śledzą ewolucję moralności, kultury, religii i polityki oraz ich wpływ na modę. Przedstawiają także sylwetki największych, światowych projektantów, takich jak: Coco Chanel, John Haliano, Stefano Pilati czy Yves Saint Laurent.

17:00 – Discovery World – Na krawędzi wojny: Saddam Hussajn i ajatollah Chomeini
Kulisy ataku Iraku na Iran w 1980 roku. Twórcy programu analizują powody decyzji o rozpoczęciu wojny wydanej przez Saddama Husajna, która była oparta na błędnej ocenie sytuacji. W jej wyniku rozgorzał konflikt z Iranem rządzonym przez ajatollaha Chomeiniego. Pochłonął on ponad milion ludzkich istnień.

18:00 – Discovery Channel – Jak stworzyliśmy świat: Samochody
Kolejny wynalazek, który wzniósł cywilizację na wyższy poziom. Widzowie przekonają się, jak pomysły ambitnej żony i innowacje szkockiego weterynarza doprowadziły do wynalezienia czterokołowego pojazdu.

20:00 – Discovery World – Naloty na Wielką Brytanię
Celem wojny błyskawicznej było zbombardowanie Wielkiej Brytanii, wywołanie wśród ludności histerii i zmuszenie do kapitulacji. Zobacz, jak faktycznie atak wpłynął na morale Brytyjczyków.

21:00 – Discovery World – Ostatni naziści: Dzieci rasy panów Trzyczęściowy dokument opowiadający o zbrodniarzach wojennych, którzy dożyli naszych czasów. Widzowie poznają kulisy poszukiwań Ariberta Heima, współpracownika Adolfa Hitlera, odpowiedzialnego za śmierć setek więźniów obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Razem z dwoma młodymi filmowcami udadzą się w wyprawę śladem nazistowskich zbrodniarzy oraz poznają losy dzieci biorących udział w programie instytucji Lebensborn, które zostały poczęte, by... rządzić światem. Kulisy tajnego nazistowskiego programu wspierania rozrodczości według ścisłych kryteriów rasowych. Losy dzieci, który narodziły się po to, by panować nad światem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz