Radiofonia na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym. 85 lat Polskiego Radia Katowice


Wystawa „Radiofonia na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym...” zorganizowana w ramach 85-lecia istnienia Polskiego Radia Katowice, którego pierwsza audycja została nadana 4 grudnia 1927 r. Stacja bardzo szybko stała się ważnym elementem życia kulturalnego nie tylko w regionie i kraju, ale dzięki znakomitym umiejętnościom językowym pierwszego dyrektora Stefana Tymienieckiego zdobyła również oddanych słuchaczy na całym świecie.

Muzeum ŚląskieModel pierwszego budynku stacji nadawczej katowickiej rozgłośni mieszczącej się w Brynowie, która miała objąć nadawaniem cały teren województwa śląskiego – gdzie do tej pory odbierano niemiecki program nadawany z Wrocławia i wzmacniany w Gliwicach to jeden z elementów wystawy  w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Stacja bardzo szybko stała się ważnym elementem życia kulturalnego nie tylko w regionie i kraju, zdobyła również oddanych słuchaczy na całym świecie. Przyczyniła się do tego regularnie nadawana audycja w języku francuskim dla odbiorców z zagranicy, a także duża siła radiostacji, o czym może świadczyć fakt, iż mimo deklarowanego zasięgu stacji nadawczej wynoszącego około 100 km, sygnał odbierany był w wielu bardzo odległych miejscach na świecie. Listy od słuchaczy odbierających sygnał przychodziły nierzadko z Europy, ale również północnej Afryki, a nawet z Nowej Zelandii, Australii czy Japonii. Oprócz audycji „La boite aux lettres„, która była pierwszą polską audycją radiową skierowaną do zagranicznych słuchaczy, pojawiły się też inne audycje cykliczne, w tym „Bery i bojki„ Stanisława Ligonia, „Przy żeleźnioku„ (co było żartobliwym nawiązaniem do tytułu ”Przy kominku”) i ”U Karlika gro muzyka”, które sprawiły, że Ligoń, późniejszy dyrektor, stał się najpopularniejszą postacią katowickiej rozgłośni.

Wszystkie programy nadawane były na żywo – nawet muzyka często wykonywana była bezpośrednio w studiu, transmitowana z sal koncertowych lub, w przypadku muzyki rozrywkowej, z modnych i popularnych lokali. A coraz nowocześniejsze odbiorniki radiowe, takie jak radioodbiornik „Lumophon„ z 1928 roku czy radio „Natawis 741„ produkcji polskiej, umożliwiały słuchanie muzyki w wykonaniu Orkiestry Salonowej Rozgłośni Śląskiej oraz słuchowisk i powieści w odcinkach. Goście wystawy poznają również radio ”od kuchni” – zobaczymy replikę mikrofonu Marconi Reisz produkowanego od 1926 roku w Wielkiej Brytanii i używanego w radiofoniach w całej Europie.

Miejsce: Muzeum Śląskie w Katowicach | Czas: 7 grudnia 2012 r. do 20 stycznia 2013 r. | Cena: normalny – 9 zł, ulgowy – 5 zł

Źródło: muzeumslaskie.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz