Program telewizyjny dla historyków (10-16 grudnia 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 10 grudnia

8:00 – Discovery World – Historia oręża: Neavy SEALs

W tym odcinku poznajemy barwną historię jednostek sił specjalnych US Navy SEALs. Śledzimy rozwój korpusu od czasu wojny w Wietnamie i stosowanej tam taktyki „poszukiwania i niszczenia” do współczesnego konfliktu na Bliskim Wschodzie i ścigania wojowników talibańskich w górach Afganistanu.

9:00 – Discovery Historia – Gajka, odc.1

Pierwsza część opowieści o związku Jacka Kuronia i Grażyny Boruckiej. W czasach PRL niekończące się aresztowania były dla żony opozycjonisty prawdziwym koszmarem. Gdy ona trafiła do więzienia, a potem zmarła, on stracił coś najważniejszego - osobę, którą bezgranicznie kochał.

11:00 – Discovery Historia – Lenin wiecznie żywy

Historia walki z systemem ukazana poprzez pryzmat działań skierowanych przeciwko znienawidzonemu pomnikowi Lenina w Nowej Hucie. Posąg odsłonięto w latach 70. XX wieku, usunięto go w grudniu 1989 roku. W 1992 roku został kupiony przez szwedzkiego milionera „Big Bengta” Erlandssona i obecnie jest jedną z atrakcji miasteczka High Chaparral pod Sztokholmem - ma doczepiony kolczyk i papierosa. Poznamy dzieje ataków na pomnik i usłyszymy opowieści mieszkańców Nowej Huty, świadków oraz uczestników owych zdarzeń. Całość skomentuje filozof, profesor Leszek Kołakowski, autor książki „Główne nurty marksizmu”.

13:00 – Viasat History – Herosi, kult i kuchnia: Oddech patelni – zmysłowość prostej kuchni, odc.1

Serial zabiera widzów na kulinarną wyprawę po regionie śródziemnomorskim. Przywołuje bogatą historię regionu od starożytności po czasy współczesne, ukazując przy tym niezliczone, zapierające dech w piersiach pejzaże. Prezentuje miejscowe legendy i pogłoski, portrety mieszkańców, a także kuchnię, która rozwinęła się w danej kulturze.

14:00 – Viasat History – Salvador Dali, Nowy Jork, Sztokholm

Jack Bond wyrusza do Sztokholmu, aby ponownie przyjrzeć się filmowi ‚Dali w Nowym Jorku’, który nakręcił przy współpracy z Salvadorem Dalim. Tym razem Jack wybiera się do Moderna Museet, gdzie prezentowana jest wystawa prac wybitnego artysty. Możliwość ponownego przyjrzenia się powstałemu w 1965 roku obrazowi sprawia, że twórca na nowo odkrywa nie tylko niezwykły talent słynnego surrealisty, ale również wspomina swoje spotkanie z mistrzem i niezwykłą przyjaźń, która narodziła się w trakcie wspólnej pracy nad filmem.

15:00 – Discovery Historia – Prywatne życie władców, odc.1

Sześcioodcinkowa seria odsłania kulisy życia dawnych władców: od rzymskich cesarzy po królów Anglii. Wybitni historycy na podstawie dostępnych dokumentów rekonstruują prywatne losy najważniejszych postaci w historii świata, starając się oddzielać fakty od mitów i prawdę od plotek. W efekcie ich śledztw wychodzą na jaw niechlubne sekrety potężnych władców...

18:00 – Discovery Historia – Nieznana Historia Egiptu

Czym zajmowali się Egipcjanie, kiedy nie budowali piramid? Co oznaczają tajemnicze hieroglify? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Terry Jones z grupy Monty Pythona, który przenosi się do starożytnego Egiptu.

20:00 – Discovery World –Pola Bitew: Bitwa o Krym, odc.1

Obsesja Hitlera na punkcie Krymu była przyczyną wielu sporów z jego doradcami. W październiku 1941 roku armia niemiecka przełamała opór wojsk radzieckich podczas walk na półwyspie.

Wtorek, 11 grudnia

9:00 – Viasat History – Nie od razu Rzym zbudowano, odc.1

Profesor Dai Morgan Evans, projektant rzymskiej willi, zabiera ekipie budowlanej współczesne narzędzia. Konstruktor udziela mężczyznom wskazówki, jak zaskarbić sobie życzliwość i łaski antycznych bóstw.

11:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: Mistrzowie wyklęci

W tym odcinku przybliżone zostają sylwetki trzech krzyżackich mistrzów oraz ich tragiczny los. W programie m.in. portret zakonnika, który choć zatrzymał polską ofensywę po bitwie pod Grunwaldem, musiał zginąć.

12:00 – Discovery Historia – Niewyjaśnione historie: Kto zdradził Annę Frank?

Carol Ann Lee, autorka książki „The Hidden Life of Otto Frank”, poddaje analizie dowody, jakie udało się jej zebrać podczas śledztwa dotyczącego wydania rodziny Anny Frank gestapowcom. Pisarka poświęciła dużą część swojego życia na badanie historii związanej z Anną Frank. Jej zdaniem jednym z głównych podejrzanych o donos dla gestapo jest Wilhelm van Maaren, kierownik magazynu firmy ojca Anny. Inną ważną podejrzaną jest sprzątająca w firmie Franków Lena Hartog. Winny aresztowania rodziny Anny Frank mógł też być holenderski nazista Anton Ahlers.

13:00 – Viasat History – Herosi, kult i kuchnia: Ograbiona wyspa Afrodyty – Cypr, kopalnia historii, odc.2

Serial zabiera widzów na kulinarną wyprawę po regionie śródziemnomorskim. Przywołuje bogatą historię regionu od starożytności po czasy współczesne, ukazując przy tym niezliczone, zapierające dech w piersiach pejzaże. Prezentuje miejscowe legendy i pogłoski, portrety mieszkańców, a także kuchnię, która rozwinęła się w danej kulturze.

14:00 – Luftwaffe: Ludzie i maszyny: W cywilnym przebraniu

Seria ukazuje historię od Czerwonego Barona po Hermana Goeringa. Poznamy również losy niemieckiego lotnictwa wojskowego, od misji rekonesansowych po kampanie powietrzne podczas I i II wojny światowej.

16:05 – BBC Knowledge – Historia Boga

Profesor Robert Winston bada religie, z których każda wierzy w innego boga. Dowie się również, dlaczego ludzie w ogóle zaczęli wierzyć w Boga. Przedmiotem badań profesora Winstona są różne religie i rozmaitość otaczanych kultem bogów. Naukowiec zastanawia się także, co sprawiło, że ludzie zaczęli wierzyć w istoty boskie.

18:00 – Discovery Historia – Imperium Rzymskie: Timgad – starożytne miasto w Afryce Północnej, odc.2

Twórcy filmu opowiadają o cesarstwie rzymskim. Historia tego imperium zaczęła się w roku 27 p.n.e., kiedy to Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł najważniejszego człowieka w państwie, co jednoznaczne było z końcem ustroju republikańskiego. Cesarstwo ogarnęło swoim zasięgiem większość terenów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Podboje uczyniły z niego gospodarczą i militarna potęgę. Imperium nie wytrzymało jednak ciągłych walk o utrzymanie swojej pozycji, najazdy barbarzyńców i wewnętrzne spory o władzę doprowadziły do upadku pierwszego w dziejach świata supermocarstwa. Dokumentaliści nie tylko odtwarzają historię cesarstwa rzymskiego, ale zastanawiają się także, jak doszło do tego, że mocarstwo, które opanowało tereny basenu Morza Śródziemnego i całkowicie kontrolowało społeczność podbitą, runęło nagle, niczym domek z kart. Armia rzymska na zdobytych terenach budowała drogi, akwedukty i amfiteatry. W tym odcinku poznamy historię starożytnego miasta Timgadu, które jest świadectwem kulturalnej dominacji Rzymian w regionie.

20:00 – TVP Historia – Dziewczęta z Auschwitz

Byłe więźniarki opowiadają współczesnym młodym kobietom o swoim życiu w obozie koncentracyjnym. Mimo że od tamtych wydarzeń minęło wiele lat, wciąż budzą one w bohaterkach wiele emocji. W filmie znalazły się m.in. wspomnienia kobiety, która trafiła do Auschwitz jako 9-letnia dziewczynka, młodej matki, która rodziła swoje pierwsze dziecko w koszmarnych warunkach. Swoimi przeżyciami dzielą się także byłe członkinie orkiestry, która przygrywała osobom skazanym na śmierć w komorze gazowej, oraz kobiety pracujące w puffach, obozowych domach publicznych.

Środa, 12 grudnia

9:00 – Viasat History – Nie od razu Rzym zbudowano, odc.2

Ekipa rozpoczyna budowę łaźni, posługując się narzędziami i technikami, które stosowano w starożytnym Rzymie. Budowniczy mają do wykonania ogrzewanie, basen i saunę. Prace utrudniają ciężkie do zniesienia upały.

10:00 – Viasat History – Rycerze z Margat

Po pierwszych wyprawach krzyżowych w XII i XIII wieku przybysze z Europy zaczęli osiedlać się na wybrzeżach Syrii. Do obrony zostały tam wzniesione potężne twierdze. Największą z nich i najpotężniejszą był zamek w Margat - siedziba joannitów. Film wyjaśnia, co było powodem rezydowania tam zakonników i jak wyglądało ich życie. Węgierscy naukowcy postanowili zająć się szczegółowym zbadaniem przeszłości warowni w Margat. Odkrycia badaczy zostaną przedstawione za pomocą animacji 3D.

13:00 – Viasat History – Herosi, kult i kuchnia: Sol y Sombra – dwie twarze Hiszpanii, odc.3

Serial zabiera widzów na kulinarną wyprawę po regionie śródziemnomorskim. Przywołuje bogatą historię regionu od starożytności po czasy współczesne, ukazując przy tym niezliczone, zapierające dech w piersiach pejzaże. Prezentuje miejscowe legendy i pogłoski, portrety mieszkańców, a także kuchnię, która rozwinęła się w danej kulturze.

15:00 – Viasat History – Światy starożytności, odc.3

Twórcy serialu ukazują, jak powstawała cywilizacja. Dużo czasu poświęcają narodzinom pierwszych miast, rozwojowi handlu, sztuki wojennej, ale także pisma, religii i kształtowaniu się władzy - najpierw w małym społecznościach, aż po powstanie imperiów, które walczyły o władanie nad światem. Zdjęcia realizowano w Iraku, Syrii, Turcji, na północy Afryki, w Egipcie, Pakistanie i wielu krajach Europy. W serialu występują historycy, archeolodzy i inni eksperci. W dzisiejszym odcinku widzowie zapoznają się z osiągnięciami starożytnych Greków w zakresie sztuki, filozofii i nauki. Dowiedzą się także, w jak trudnych czasach żyli wywodzący się z tego narodu myśliciele i artyści.

16:05 – BBC Knowledge – Jerozolima: Narodziny Świętego Miasta, odc.2

Ceniony historyk Simon Sebag Montefiore opowiada o bogatej historii jednego z najstarszych miast na świecie. Wytłumaczy, czemu to właśnie Jerozolima ma tak ogromne znaczenie dla wyznawców trzech wielkich religii - żydów, chrześcijan i muzułmanów. Szczegóły wpływów wiary muzułmańskiej na życie miasta. Simon opowie także o budowie jednego z najważniejszych miejsc islamu: meczetu Al-Aksa, oraz o próbach przejęcia miasta z obcych, czyli o wyprawach krzyżowych. Prowadzący zakończy opowieść na XIII wieku, gdy król Fryderyk II podjął próbę podzielenia się wpływami w mieście.

17:00 – Discovery Historia – Niewyjaśnione historie: Legendy Pearl Harbor, odc.2

Relacje naocznych świadków i mniej znane fakty na temat japońskiego ataku na Pearl Harbor, w tym historia drugiego ataku, który miał miejsce trzy miesiące później.

19:00 – Viasat History – Tajemnice Tutanchamona

W 1922 roku lord Carnarvon sfinansował wykopaliska w grobowcu Tutanchamona, które przykuły uwagę całego świata. Osiemdziesiąt pięć lat po tym wydarzeniu prawnuk arystokraty wyrusza do Egiptu, aby na nowo zbadać prawdę o życiu i panowaniu faraona, który swoje przywództwo nad jedną z najwspanialszych cywilizacji na świecie objął w wieku zaledwie dziewięciu lat. Zaangażowani do pomocy eksperci z wielu dziedzin, wykorzystując najnowszą wiedzę i technikę, dokonują oględzin eksponatów w muzeum w Kairze.

20:00 – Viasat History – Ramzes II – wielka podróż

Niesamowita historia Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych faraonów, który był przekonany o swojej nieśmiertelności. Wielokrotnie wyjmowano jego zwłoki z grobowca. W 1872 roku okazało się, że mumia zniknęła. W wyniku policyjnego śledztwa - rozciągającego się od Kairu do Luksoru - dwóch braci ujawniło miejsce kryjówki łupu, który zamierzali sprzedać. Dokument w nowym świetle przedstawia dzieje długiego panowania Ramzesa II. Dzięki grafice komputerowej słynny grobowiec w egipskiej Dolinie Królów pokazany zostanie od nieznanej dotąd strony.

Czwartek, 13 grudnia

8:00 – Viasat History – Druga wojna światowa w kolorze, odc.9

Z dzisiejszej perspektywy wygrana aliantów wydaje się oczywista. Program analizuje m.in., w jaki sposób przygotowywano się do operacji specjalnych. Gdyby desant Amerykanów na plaży Omaha skończył się niepowodzeniem, losy tej operacji potoczyłyby się w zgoła odmienny sposób.

9:30 – BBC Knowledge – Krucjaty, odc.2

Uczestnicy wypraw krzyżowych muszą nauczyć się sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Angażują się w kosztowne projekty, takie jak odbudowa chrześcijańskich miejsc kultu i wznoszenie fortec.

11:00 – Discovery Historia – Michaił Bułhakow – Ewangelia dla Stalina

Twórcy programu poddają analizie dobrze znane fakty dotyczące różnych wydarzeń historycznych. Ich działania udowadniają, że historia, mimo licznych badań, nadal kryje wiele tajemnic.

11:55 – TVP Historia – Kariera i sumienie

Film poświęcony postaci Romualda Spasowskiego, wieloletniego dyplomaty PRL. Kiedy w Polsce wprowadzono stan wojenny, był ambasadorem w USA. 21 grudnia 1981 r. wystąpił o przyznanie mu azylu politycznego w tym kraju. Dokument wpisuje się w dyskusje o najnowszej historii naszej ojczyzny. Jednym z jej głównych wątków jest spór o kształt współczesnego patriotyzmu.

13:00 – Viasat History – Herosi, kult i kuchnia: Marcepan i grecka klątwa – wpływ jedzenia na historię, odc.4

Serial zabiera widzów na kulinarną wyprawę po regionie śródziemnomorskim. Przywołuje bogatą historię regionu od starożytności po czasy współczesne, ukazując przy tym niezliczone, zapierające dech w piersiach pejzaże. Prezentuje miejscowe legendy i pogłoski, portrety mieszkańców, a także kuchnię, która rozwinęła się w danej kulturze.

14:00 – BBC Knowledge – Rzym bez tajemnic, odc.8

Historia przemian społeczno-politycznych w stolicy starożytnego imperium, które były wynikiem działalności pierwszych chrześcijan. Do połowy IV w. nawróciła się niemal połowa mieszkańców niektórych prowincji rzymskich. Pomimo prześladowań, m.in. za panowania Nerona, Domicjana, Trajana i Marka Aureliusza, wiara w Jezusa osiągnęła znaczne wpływy na wschodzie imperium. Męczeństwo pierwszych chrześcijan, będące świadectwem wierności Chrystusowi, przyciągało nowych wiernych. Autorzy przedstawiają, w jaki sposób wyznawcy nowej wiary zmienili oblicze starożytnego Rzymu.

15:00 – Discovery Historia – Gajka, 2-ost.

Druga część historii o życiu, miłości i wspólnej działalności opozycyjnej Jacka Kuronia i Grażyny Boruckiej. Losy tego małżeństwa były determinowane rzeczywistością PRL.

19:00 – Viasat History – Waleczni wodzowie, odc. 1

2 grudnia 1804 roku, podczas ceremonii w paryskiej katedrze Notre-Dame, Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francji. Filmowcy szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ten ubogi, pochodzący z Korsyki kapitan francuskiej armii zdołał zdobyć władzę absolutną i stworzyć najwspanialsze imperium europejskie od czasów Cesarstwa Rzymskiego. W 1793 roku broniące Tulonu oddziały rewolucjonistów desperacko walczyły przeciw wewnętrznym przeciwnikom i wojskom angielskim. Przegrana mogła zadecydować o losach rewolucji. Obrońcy zwyciężyli dzięki taktycznemu geniuszowi, odwadze i ambicji Napoleona. Ten triumf otworzył przed nim drogę do kariery. Otrzymał awans do rangi generała, wsławił się także jako sprawny polityk. Wódz miał wyjątkową umiejętność taktycznego planowania bitew, a jednocześnie wierzył w swoją potęgę i przeznaczenie.

20:00 – Viasat History – Chorwaccy królowei, odc.1

Początek państwa chorwackiego w IX wieku. Panoński książę Ljudewit przeciwstawia się frankońskiemu imperium. Dalmacki książę Borna stacza bitwę z jego siłami i przegrywa. Niebawem rozpoczyna się pierwszy rok istnienia chorwackiego księstwa.

Piątek, 14 grudnia

10:00 – Viasat History – Powrót do korzeni - lekcja z epoki kamiennej

W ostatnich latach naukowców z całego świata intryguje zupełnie nowe spojrzenie na ludzkie ciało, którym zajmuje się medycyna ewolucyjna. Zakłada ono rozumienie choroby w kontekście historycznego rozwoju organizmu. Aby pomóc człowiekowi zachować zdrowie w czasach współczesnych, lekarze zalecają terapie niemal imitujące życie w epoce kamiennej. Sugerują m.in. chodzenie boso dla zachowania dobrej kondycji kręgosłupa czy też dietę złożoną z wyłącznie twardej żywności dla wzmocnienia mięśni szczęki.

11:00 – Viasat History – Celtyckie dziedzictwo

Wyprawa do Castro de Barona, gdzie upatruje się źródeł narodzin unikalnej kultury celtyckiej. Twórcy filmu szukają tam śladów ewolucji pierwszych osadników. Porównują ich grody z tymi zakładanymi w Anglii, Irlandii i Szkocji. Dzięki graficznemu odtworzeniu w 3D scen z przeszłości oraz fabularyzacji niektórych fragmentów programu można przyjrzeć się życiu dawnych Celtów - dowiedzieć się więcej o bogach, których czcili i wrogach, z którymi walczyli.

13:00 – Viasat History – Herosi, kult i kuchnia: Złodzieje, mordercy, skorumpowane dzieci –nowe spojrzenia na starożytny Panteon, odc.5

Serial zabiera widzów na kulinarną wyprawę po regionie śródziemnomorskim. Przywołuje bogatą historię regionu od starożytności po czasy współczesne, ukazując przy tym niezliczone, zapierające dech w piersiach pejzaże. Prezentuje miejscowe legendy i pogłoski, portrety mieszkańców, a także kuchnię, która rozwinęła się w danej kulturze.

14:00 – BBC Knowledge – Starożytni, odc.1

Twórcy serialu ukazują, jak powstawała cywilizacja. Dużo czasu poświęcają narodzinom pierwszych miast, rozwojowi handlu, sztuki wojennej, ale także pisma, religii i kształtowaniu się władzy - najpierw w małym społecznościach, aż po powstanie imperiów, które walczyły o władanie nad światem. Zdjęcia realizowano w Iraku, Syrii, Turcji, na północy Afryki, w Egipcie, Pakistanie i wielu krajach Europy. W serialu występują historycy, archeolodzy i inni eksperci.

15:00 – Discovery World – Historia oręża: Królewska piechota morska

W tym odcinku poznajemy historię i uzbrojenie brytyjskiej piechoty morskiej. Odziały te powstały w 1664 roku, wchodzą w skład marynarki (Royal Navy), a ich głównym zadaniem jest desant z morza. Mimo że stanowią znaczącą część sił lądowych, to podlegają flocie. Stanowią również obsadę okrętów.

16:00 – Discovery Historia – Śladami Strzeleckiego

Opowieść o Pawle Edmundzie Strzeleckim, słynnym polskim naukowcu i podróżniku, pierwszym zdobywcy Góry Kościuszki i odkrywcy Ziemi Gippsa.

19:00 – Discovery Historia – Bitwy żołnierza polskiego: Dywizjony bombowe

Polscy lotnicy odegrali niezwykle ważną rolę w bitwie o Anglię. Dywizjony bombowe, z których najsłynniejszy nosił numer 303, znacznie przyczyniły się do porażki oddziałów niemieckich.

20:15 Kino Polska – Westerplatte

Westerplatte, polska składnica amunicyjna na terenie Wolnego Miasta Gdańska, 31 sierpnia 1939 roku. Ostatni dzień i noc przed wybuchem wojny. Po tym, jak do gdańskiego portu zawinął pancernik „Schleswig-Holstein”, żołnierze trwają w pogotowiu bojowym na stanowiskach ogniowych. Rankiem 1 września Niemcy wysadzają otwór w murze wartowni, rozpoczyna się nierówna walka. Zgodnie z założeniami składnica ma się bronić przez dwanaście godzin, do momentu przybycia posiłków.

21:00 – Discovery Historia – Długi marsz ku wolności, odc.1

Styczeń 1945 roku. Ofensywa Armii Czerwonej zmusza wojska Hitlera do wycofania się na zachód. Niemieccy żołnierze zabierają ze sobą jeńców z obozów zlokalizowanych w Prusach Wschodnich i na terenach okupowanej Polski - angielskich spadochroniarzy, amerykańskich pilotów, kanadyjskich czołgistów czy polskich oficerów. Ten, kto nie da rady maszerować, zostanie rozstrzelany. Historyk dr Howard Tuck wyjaśnia przyczyny i rozwiewa mity związane z tym mało znanych epizodem II wojny światowej. Widzowie poznają relacje uczestników marszu. Ponad 90-letni panowie opiszą poszczególne etapy swojej wojennej odysei - od schwytania przez Niemców przez przymusową pracę w obozie po dzień odzyskania wolności. Bohaterowie programu opowiadają o początkach swojego udziału w II wojnie światowej. Dla dziewiętnasto-, dwudziestoletnich Anglików, Szkotów, Amerykanów czy Kanadyjczyków wojna miała być jedynie przygodą, zakończoną szybkim zwycięstwem nad znienawidzonymi nazistami. Do armii wstępowali sami, przez nikogo nie przymuszani. Niestety, pogarszająca się sytuacja militarna w Europie sprawiła, że walkę rozpoczęli zupełnie nieprzygotowani. W efekcie do niewoli trafiali już podczas pierwszych starć z zaprawionymi w bojach żołnierzami Hitlera. Męska przygoda zamieniła się więc w dramatyczną walkę o przetrwanie w jenieckich obozach.

Sobota, 15 grudnia

9:00 – Discovery Historia – Prawdziwy Wersal: Opowieści przewodnika

W tym odcinku poznamy pracę ludzi wiążących swoje życie zawodowe z Wersalem, m.in. nowych ogrodników pałacowych i przewodników. Przyjrzymy się pracy przewodnika, którego zadaniem jest oczarowanie historią tłumu turystów znajdujących się w muzeum w Wersalu. Dowiemy sie też czegos na temat specjalistycznych trybów zwiedzania. Dokumentaliści podpatrują reakcje turystów, próbujących wczuć się w specyficzny klimat tego miejsca. Także w ogrodzie, niezwykle prestiżowym kompleksie parkowo-ogrodowym, można wiele zobaczyć. Poznamy historię Bertranda, nowego ogrodnika, dla którego ta praca stanowi duża szansę życiową i młodego Frederica, którego marzeniem była właśnie praca tutaj. Kierownik ogrodów, Joel Cottin opowie o planowanej na wrzesień wielkiej imprezie plenerowej na terenach przylegających do Wersalu, a Chantal Paut, doświadczona przewodniczka, podzieli się swoim niepokojem związanym z planami wprowadzenia do pałacu automatycznych systemów informacyjnych.

12:00 – Discovery World – Wynalazki, które wstrząsnęły światem, odc.3

Lata 20. XX wieku przyniosły kolejne doniosłe zmiany i odkrycia. W tym czasie wprowadzono do sprzedaży pokrojony chleb. Kino dźwiękowe dało wówczas początek nowej epoce w świecie filmu. Albert Einstein natomiast wynalazł rewolucyjną chłodziarkę absorpcyjną, którą stosuje się w lodówkach.

14:00 – Viasat History – Rzeźbiarskie dzienniki, odc.1

Przegląd najsłynniejszych i najciekawszych rzeźb świata. Brytyjski znawca i krytyk sztuki polskiego pochodzenia Waldemar Januszczak odwiedzi między innymi Nigerię, Wyspy Wielkanocne i Litwę. Zaprezentuje w ten sposób wyrażony w dziełach sztuki stosunek twórców oraz ich epoki do władzy, spraw pozaziemskich, seksu. Spotka się również z najsłynniejszymi współczesnymi rzeźbiarzami, takimi jak Antony Gormley, Marc Quinn, James Turrell i bracia Chapman. W odcinku przedstawione zostaną różne rzeźbiarskie wizerunki kobiet. Zobaczymy jak zmieniały się one na przestrzeni dziejów.

15:00 – Viasat History – Światy starożytności, odc.6

Obywatele starożytnego Rzymu coraz częściej rozmyślali nad sensem życia. Zdobywające coraz większe znaczenie chrześcijaństwo zaczęło wypełniać duchową próżnię, którą odczuwali.

16:00 – Discovery Historia – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem: Masakra w dniu św. Walentego

14 lutego 1929 roku, w garażu przy ulicy 2122 North Clark w Chicago, gang Ala Capone zabił sześciu członków konkurencyjnej grupy North Side. Siódmą ofiarą zdarzenia był przypadkowo przebywający w tym miejscu optyk. Egzekucja spowodowała zmianę postrzegania Capone przez mieszkańców Chicago. Ze „zwykłego” gangstera stał się on brutalnym i wyrachowanych zabójcą. Aby uspokoić nastroje w mieście, lokalni bossowie uznali, że Capone powinien na jakiś czas trafić do więzienia, co w efekcie osłabiło jego potężne wpływy. Drugim wydarzeniem analizowanym w tym odcinku jest najsłynniejsza strzelanina w dziejach Dzikiego Zachodu, do której doszło 26 października 1881 roku w Tobstone, w dzisiejszym stanie Arizona.

19:00 – Viasat History – Filmowanie wojny, odc.1

Sfilmowane amatorskimi kamerami żołnierzy codzienne życie armii podczas bitew. W odcinku cenne materiały filmowe angielskich i niemieckich żołnierzy, ukazujące wschodni i zachodni front, bitwę o Stalingrad i z lądowania oddziałów desantowych.

20:00 – Viasat History – Pamiętnik Anny Frank

Holandia. Anna Frank w dniu swoich trzynastych urodzin zaczyna pisać pamiętnik, który staje się zapisem jej wojennych wspomnień. Kraj znajduje się pod okupacją hitlerowską. Anna i jej rodzina ukrywają się u krewnych. Przez dwa lata żyją w sekretnym ciasnym pomieszczeniu. W 1944 roku ich kryjówka zostaje odkryta i wszyscy trafiają do obozu koncentracyjnego. Anna, jej siostra i matka giną. Jedynie ojcu, Ottonowi, udaje się przeżyć wojnę. Dzięki niemu dziennik córki zostaje wydany w formie książki, na podstawie której powstał ten film.

Niedziela, 16 grudnia

8:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Wojna bez końca

Latem 1918 roku rozpoczynał się czwarty już rok okrutnej wojny. Wydawało się, że nie ma szans na jej zakończenie. W tym wydaniu dowiadujemy się, co doprowadziło do przełomu, który przyniósł pokój.

10:00 – Discovery Historia – Polscy mudżahedini: Radosław Sikorski

Radosław Sikorski, obecny minister spraw zagranicznych, w czasie radzieckiej inwazji na Afganistan, był korespondentem brytyjskiej BBC. Jako jedyny dziennikarz przeprowadził relację z bombardowanego miasta Herat. Wszystkie jego materiały wojenne były szeroko komentowane na Zachodzie. Zdjęcie, które wykonał afgańskiej kobiecie i jej dwóm synom, otrzymało prestiżową nagrodę World Press Photo.

13:00 – Viasat History – Rzeźbiarskie dzienniki, odc. 2

Przegląd najsłynniejszych i najciekawszych rzeźb świata. Brytyjski znawca i krytyk sztuki polskiego pochodzenia Waldemar Januszczak odwiedzi między innymi Nigerię, Wyspy Wielkanocne i Litwę. Zaprezentuje w ten sposób wyrażony w dziełach sztuki stosunek twórców oraz ich epoki do władzy, spraw pozaziemskich, seksu. Spotka się również z najsłynniejszymi współczesnymi rzeźbiarzami, takimi jak Antony Gormley, Marc Quinn, James Turrell i bracia Chapman. W odcinku przegląd rzeźb wodzów i liderów państw, którzy za ich pośrednictwem chcieli pozostać w pamięci narodu.

14:55 – BBC Knowledge – Nieznani bohaterowie Trafalgaru

Autorzy programu przedstawiają kulisy jednej z największych bitew w historii Wielkiej Brytanii. Hiszpański przylądek w październiku 1805 roku stał się miejscem starcia floty brytyjskiej, której przewodził admirał Horatio Nelson, z flotą francusko-hiszpańską. Zwycięstwo Brytyjczyków umocniło ich panowanie na morzu i uniemożliwiło plany inwazji Bonapartego na Wielką Brytanię. W walkach brali udział żołnierze różnych narodowości.

17:00 – Viasat History – Łowcy mitów

Okryte legendami poszukiwania skarbów na przestrzeni dziejów. Dokument opowiada m.in. o próbach odnalezienia Świętego Graala, szukających złota piratach w Wietnamie, prawdziwej historii kryształowych czaszek oraz tajemnicach kopalń króla Salomona.

20:00 – Discovery World – Bitwa o Anglię

Aktor David Jason wyrusza w podróż po Wielkiej Brytanii. Zamierza spotkać się i przeprowadzić wywiady z pilotami, którzy podczas II wojny światowej brali udział w słynnej bitwie o Anglię.

21:00 – Discovery World – Kolaboranci Trzeciej Rzeszy

Kulisy współpracy Pierre’a Lavala z Adolfem Hitlerem. Po tym jak Niemcy w 1940 roku rozpoczęły okupację Francji, stał się on kluczową postacią marionetkowego rządu Vichy. Trzy lata później z jego inicjatywy powstała Milicja Francuska, odpowiedzialna za wyłapywanie Żydów i lewicowych działaczy, a następnie deportowanie ich do Trzeciej Rzeszy. Po klęsce nazistów Laval został aresztowany. Uznany za zdrajcę narodu zginął rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 15 października 1945 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz