Inauguracja poznańskiego Muzeum Małego Odkrywcy


Muzeum nie jest nudne! Nowoczesne multimedia, interaktywne zabawy, dziecięce trasy zwiedzania – Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza od 11 grudnia na nową odsłonę wystaw stałych. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przeżyją tu prawdziwą przygodę! 

Muzea postrzegane są jako miejsca mało dostępne dla najmłodszych, a szczególnie dla dzieci niepełnosprawnych. Z reguły prezentowane w nich wystawy dostosowane są do możliwości percepcji dorosłych zwiedzających. Program Muzeum Małego Odkrywcy przełamuje ten wizerunek.

Na czterech stałych wystawach („Pradzieje Wielkopolski„, „Tu powstała Polska„, „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”, ”Archeologia Sudanu”) zainstalowaliśmy  specjalne Punkty Małego Odkrywcy i związanych z nimi Trasy Małego Odkrywcy. Punkty zawierają interaktywne przedmioty (m.in. kopie zabytków, ubrań z epok, stanowisko multimedialne do nauki hieroglifów, tablice magnetyczne), służące do aktywnego zwiedzania wystaw przez dzieci, szczególnie w wieku 4-10 lat.

„Mamy nadzieję, że realizując ten program, przełamiemy stereotyp muzeum, jako instytucji mało przyjaznej dla dzieci, a także zachęcimy naszych najmłodszych zwiedzających do jak najczęstszych i regularnych wizyt w Muzeum oraz innych instytucjach kulturalnych” – mówi Sabina Hryniewiecka z Działu Wystaw i Edukacji, inicjatorka programu.

Program kierujemy również do dzieci słabowidzących i o ograniczonej sprawności ruchowej. Na wystawach umieściliśmy kopie zabytków wykonanych w grafice reliefowej z opisem brajlowskim oraz specjalne podręczniki do nauki hieroglifów z opisem brajlowskim. Trasy oznaczono za pomocą dużych symboli, które znajdują się na poziomie dziecięcego wzroku w ten sposób, aby były łatwo dostępne także dla dzieci poruszających się na wózkach.

Zakres merytoryczny projektu obejmuje zagadnienia związane z ochroną i promocją dziedzictwa archeologicznego, szeroko rozumianą przeszłością, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów regionu Wielkopolski i początków państwa polskiego, a także Afryki.

„Muzeum Małego Odkrywcy„ to nowy program Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program: „Dziedzictwo kulturowe; priorytet: Wspieranie działań muzealnych”).

Na nasze zmodernizowane wystawy zapraszamy dzieci wraz z opiekunami, już od 11 grudnia 2012, w godzinach otwarcia Muzeum. W kasie biletowej bezpłatnie wydajemy specjalne przewodniki z zadaniami/zagadkami, które ułatwią poruszanie się po Punktach Małego Odkrywcy.

Źródło: muzarp.poznan.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz