Prezydent w 31. rocznicę stanu wojennego odznaczył działaczy opozycji demokratycznej


13 grudnia 2012 r., w rocznicę wybuchu stanu wojennego, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za rozwijanie polsko-amerykańskiej współpracy został odznaczony Michael Novak. Amerykanin był współpracownikiem Prezydenta USA Ronalda Reagana oraz Radia Wolna Europa. Nowak działał na rzecz obalenia komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Czesław Borowczyk, Marek Jasiewicz, Jacek Lipiński, Andrzej Łuszczewski, Piotr Mierzewski, Andrzej Piesiak, Wacław Skudniewski oraz pośmiertnie Jerzy Szczygieł.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali  Andrzej Binduga, Ewa Brojer, Michał Kirpluk, Alicja Korycka, Iwona Maj, Michał Masłowski, Paweł Nassalski, Maria Barbara Rejniewicz-Wysocka, Piotr Sobolewski, Małgorzata Stawiszyńska, Zdzisław Szlendak,  Adam Szymański, Jarosław Śleszyński, Andrzej Święcicki, Krzysztof Trzaska, Andrzej Zaorski, Jerzy Zawistowski i Maria Zielińska.

Za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali Małgorzata Mickiewicz, Jacek Pająk i Witold Wrzosek.

Za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej Złotym Krzyżem Zasługi po raz drugi odznaczeni zostali Lesław Saczuk i Jerzy Szóstko.

Złotym Krzyżem Zasługi po raz pierwszy odznaczeni zostali Grażyna Juzwa, Jerzy Kabaciński,  Jan Majkowski, Andrzej Nowacki, Jacek Piasecki, Ewa Radlicka, Andrzej Szymański, Jerzy Wattson, Andrzej Zapolski-Kusy.

Źródło: prezydent.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz