„Wyspy. Historia” - N. Davies - recenzja


Historia Wysp Brytyjskich wydaje się być tak długa i skomplikowana, ze trudno zamknąć ją w okładkach jednej książki. Sztuka ta jednak udała się Normanowi Daviesowi, który w charakterystycznej dla siebie objętości publikacji opowiada dzieje swojego kraju w książce pt. Wyspy. Historia.

Obszerna, jak na Normana Daviesa przystało, pozycja obejmuje czasy od prahistorii do współczesności. To kompedium wiedzy o terenach Wielkiej Brytanii, w którym można odnaleźć nie tylko ogrom wiedzy, ale także niezliczoną ilość „słów kluczy”, które mogą być drogowskazami w dalszych poszukiwaniach informacji. Wyspy tworzy także morze wiedzy o ludziach, którzy żyli na tych ziemiach na przestrzeni wieków.

Publikacja została podzielona na dziesięć rozdziałów. Każdy, pomijając pierwszy, ma dokładnie wyznaczoną cezurę czasu. W pierwszym rozdziale autor omawia czasy najdawniejsze, w następnym przechodzi do okresu starożytnego na terenie Wysp, aby przez kolejne rozdziały przeprowadzać czytelnika przez wszystkie kolejne epoki aż po schyłek XX wieku. Wraz z końcem wieku dwóch wojen światowych, Davies kończy swoją opowieść.  Warto zwrócić uwagę na dobór cezur czasu dla każdego z rozdziałów. Nie są to zazwyczaj najbardziej znane wydarzenia z dziejów tego regionu, daty które w lot rozpozna każdy zainteresowany historią. To wyjątkowe momenty wybrane z punktu widzenia brytyjczyka i uzasadnione za pomocą fragmentów tekstów źródłowych przytaczanych na początku rozdziałów.

Być może niejedna osoba zastanawiała się jak w okładce jednej książki zamknąć historię takiego kraju i czy istnieje złoty środek na selekcję materiału faktograficznego. Wydaje się, że Norman Davies odnalazł tą najwłaściwszą drogę. Tkając opowieść skonstruowaną z watków politycznych, aspektów kulturowych, historii indywidualnych i wszystkich innych możliwych interesujących aspektów dotyczacych danego okresu stworzył dzieło kompletne.

Podobnie jak niemal wszystkie pozostałe publikacje Daviesa, książka zawiera dodatki. A można tam znaleźć bardzo wiele, niekiedy zaskakujących, rzeczy. Przykładowo autor umieścił tam szereg pieśni, istotnych z jego punktu widzenia, wraz zapisem nutowym. Znalazły tam swoje miejsca też obszerne i dokładnie przygotowane drzewa genealogiczne, mapy oraz wykazy zwierzchników, władców, terytoriów. To właśnie dodatki często stają się creme de la creme każdej z książek Daviesa. W unikalny sposób uzupełniają one tekst podstawowy każdej publikacji, czyniąc czytanie jej fascynującą podróżą w przeszłość.

Książka Wyspy. Historia mogłaby się równie dobrze ukazać w formie dziesięciotomowego cyklu o dziejach Wysp Brytyjskich. Tylko zdaje się, że niewiele osób przeczytałoby tak obszerny materiał dotyczący historii tego obszaru. W takim formacie byłaby to publikacja skierowana wyłącznie do pasjonatów i specjalistów. Tymczasem w tej liczącej niewiele ponad tysiąc stron wersji zawarto dostatecznie dużo informacji by wzbogacić swoją wiedzę lub pozwolić obudzić w sobie ciekawość.

Plus minus:
Na plus:
- świetny styl autora,
- czcionka przyjazna dla oka,
- wyczerpujące ujęcie tematu,
- ciekawe informacje dodatkowe.
Na minus
- ciężar książki właściwie uniemożliwia czytanie jej poza domem.

Tytuł: Wyspy. Historia.
Autor: Norman Davies
Tłumaczenie: Elżbieta Tabakowska
Wydawca: Wydawnictwo Znak
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-240-2222-9
Liczba stron: 1095
Oprawa: twarda
Cena: 99 zł
Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz