Historycznie w Bydgoszczy. Rekonstrukcja i wystawa


W niedzielę. 27 stycznia 2013 r. na terenie bydgoskich zakładów MAKRUM odbędzie się rekonstrukcja historyczna „Bydgoszcz 1945”. Tak jak w ubiegłych latach, tematem inscenizacji będą walki narodu polskiego przeciwko okupantowi niemieckiemu, które miały miejsce kilka dni przed wyzwoleniem Bydgoszczy w czasie II Wojny Światowej.

Na otwartym terenie MAKTUM, na którym w czasie wojny toczyły się największe boje o wolność Bydgoszczy, poza scenami batalistycznymi zobaczymy między innymi działalność polskiego ruchu oporu lub pracę przymusowych robotników, którymi byli mieszkańcy miasta. W inscenizacji wezmą udział rekonstruktorzy z pięciu grup odtwarzających historię.
Widzowie, którym niestraszny będzie mróz, poza oryginalnym umundurowaniem żołnierzy armii polskiej, radzieckiej czy niemieckiej będą mogli zobaczyć także czołgi, samochody pancerne, armaty przeciwpancerne, ciężarówki i inny sprzęt bojowy z 1945 roku.

Na historyczny pokaz zaprasza Grupa Kapitałowa MAKRUM oraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta- Rafał Bruski. Początek rekonstrukcji o godzinie 12.00.

Dla tych, którzy nie lubią huku wystrzałów, dymu ani jęków konających na polu bitwy, interesująca będzie stała wystawa „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”. Ekspozycję nawiązującą do początków historycznych miasta oraz związanej z tym wielokulturowości w okresie dwudziestolecia międzywojennego Polski można oglądać w bydgoskim muzeum-, które mieści się w dawnych zbożowych spichrzach na Starym Rynku w Bydgoszczy, tzw.: Spichrzach nad Brdą. Wystawa będzie czynna do 1 września 2014 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz