SLD w Sosnowcu rozpoczęło obchody roku Edwarda Gierka


Sosnowiecka Wyższa Szkoła Humanitas była miejscem inauguracji roku Edwarda Gierka, który organizuje SLD. W roku 100. rocznicy urodzeń byłego I sekretarza KC PZPR Sojusz przygotowuje liczne przedsięwzięcia w całej Polsce.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 od złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia symbolicznych zniczy na grobie Edwarda Gierka na sosnowieckim cmentarzu przy ul. Zuzanny.

Później w auli Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu otworzono wystawę „Edward Gierek - bliżej prawdy” składającą się z kilkunastu plansz. Przygotowały ją Muzeum Miejskie „Sztygarka” i Muzeum w Sosnowcu.

Jednak najważniejszą częścią inauguracji była konferencja „Edward Gierek - Zagłębiak, Polak, Europejczyk”, która odbyła się zaraz po otwarciu wystawy. Zorganizowały ją Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka oraz Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Adam Gierek, Leszek Miller, Longin Pastusiak, Krzysztof Janik, Maciej Gadaczek oraz Kazimierz Górski. Wszyscy skupili się na podkreśleniu sukcesów polityki Gierka i odkłamywaniu - ich zdaniem - nierzetelnego przedstawia jej przez obecne media tamtych czasów. Adam, syn byłego I sekretarza apelował o prawdę historyczną. Opowiadał także o rządach swojego ojca i okolicznościach ich przerwania.

Leszek Miller przypominał, że dzięki Gierkowi miliony Polek i Polaków osiągnęło społeczny awans. Miasta i przemysł przechodziły szybką modernizację, budowano nowe fabryki, szkoły i szpitale - Jestem przekonany, że dekada lat 70. była dobrym okresem w historii naszego kraju - mówił.

Prof. Pastusiak w swoim ciekawym wykładzie opowiadał o relacjach pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w latach 1970-1980. Swój wykład uzupełniał anegdotami, z których zresztą słynie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz