Stany Zjednoczone poznają historię Witolda Pileckiego


27 stycznia 2013 r. podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu mieszkańcy Waszyngtonu będą mogli zapoznać się z biografią rotmistrza Witolda Pileckiego - bohatera, który dobrowolnie dał się osadzić w Auschwitz-Birkenau, a następnie z niego uciekł z informacjami o holocauście.

Ambasada RP w Waszyngtonie, by przypomnieć o rotmistrzu organizuje panel w tamtejszym Muzeum Pamięci Holokaustu. Wezmą w nim udział Sara Bloomfield -  dyrektor muzeum, dr Piotr Setkiewicz - przedstawiciel Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale.

W ubiegłym roku raport Rotmistrza Pileckiego o sytuacji w Auschwitz-Birkenau - The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery.- został wydany w Stanach Zjednoczonych przez wydawnictwo Aquila Polonica.

Wielkim zadaniem polskiej dyplomacji publicznej jest upowszechnienie wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, żołnierzu Polskiego Państwa Podziemnego, którego dokonania wciąż pozostają mało znane poza granicami Polski. Witold Pilecki jest wzorem patriotyzmu, bohaterstwa i poświęcenia w walce o niepodległość” – mówi Ryszard Schnepf, Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych.

Witold Pilecki dobrowolnie dał się zamknąć w Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu, a także zebrać informacje o obozie, które miał przekazać do rządu w Londynie. We wrześniu 1940 r. zostaje przewieziony do obozu i otrzymuje numer 4859. Wewnątrz obozu udało mu się utworzyć liczący kilkuset członków Związek Organizacji Wojskowych. W trudnych warunkach obozowych udało mu się m.in. zdobyć niemiecką dokumentację obozową, nadać liczne meldunki, a także skonstruować radiostację z części wykradzionych Niemcom. Pomagał także więźniom w zdobyciu pożywienia i odzieży.

W obawie przed przewiezieniem do innego obozu lub dekonspiracją wiosną 1943 r. wraz z kilkoma towarzyszami w brawurowy sposób ucieka z obozu. Następnie w strukturach polskiego podziemia awansuje do stopnia rotmistrza. Angażuje się także w działalność organizacji NIE (Niepodległość). Bierze czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Walczy w Śródmieściu jako dowódca II Kompanii I Batalionu Zgrupowania „Chrobry II”. Po powstaniu jako jeniec trafia do obozu w Murnau. Po wojnie zostaje oddelegowany do kraju, by dla rządu udokumentować zbrodnie komunistyczne na polskim ruchu podziemnym. Zostaje złapany przez UB i oskarżony o szpiegostwo. Zostaje skazany na śmierć, wyrok został wykonany.

1 października 1990 r. Najwyższy Sąd Wojskowy uniewinnił rotmistrza Witolda Pileckiego, a proces z 1948 r. uznał za zbrodnię sądową.

Brytyjski historyk, prof. Michael Foot, w swoim dziele pt. „Sześć twarzy odwagi” uznał rotmistrza Pileckiego za jednego z sześciu najwybitniejszych żołnierzy ruchu oporu II wojny światowej.

Źródło: msz.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz