Wystawa: „Pójdź w dolinę łez”. Powstanie Styczniowe w literaturze i sztuce


Wystawa „Pójdź w dolinę łez”. Opowiadająca o Powstaniu Styczniowym w literaturze i sztuce została przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego.

Na wystawie pokazano utwory literackie inspirowane Powstaniem 1863 r.: powieści i opowiadania, zbiory poezji i dramaty. Znalazły się na niej między innymi.: Michała Bałuckiego Przebudzeni, Andrzeja Struga Ojcowie nasi, Marii Bogusławskiej W obronie honoru ojczyzny, Juliana Wołoszunowskiego Rok 1863, Elizy Orzeszkowej Gloria Victis, Władysława Rymkiewicza Trzystu pod Dobrą, Stefana Żeromskiego Wierna rzeka.

Poezję reprezentują, między innymi tomiki Stanisława Lama i Adama Brzeg-Piskozuba Polacy w pieśni 1863. Antologia, Franciszka Waligórskiego Z krwawych dni. Utwory poetyckie.

Utwory dramatyczne to między innymi: Władysława Kamińskiego Traugutt. Poemat, Maryi Raczyńskiej Cienie. Sceny dramatyczne [...], Jadwigi z Łobzowa, Na straż!!! i wiele innych unikatowych dzieł.

Prawdziwym bogactwem wystawy są wspomnienia i pamiętniki uczestników Powstania między innymi: Franciszka Biłgorajskiego, Ludwika Mierosławskiego, Józefa Oxińskiego, Jakóba Gieysztora, Henryka (Ostoji) Samborskiego, Seweryna Gąseckiego, Jana Nałęcz Roztworowskiego, Ludwika Żychlińskiego.

Na ekspozycji znalazły się również zbiory kartograficzne tj. Mapa bitew i potyczek 1863 - 1864 w Królestwie Kongresowym oprac. przez Stanisława Zielińskiego oraz Mapa do dziejów Polski oprac. przez Jana Topornickiego.

Wystawę uświetniły zbiory ikonograficzne, a wśród nich reprodukcje obrazów Artura Grottgera z poematów Polonia i Wojna, miniatury portretów dowódców i uczestników Powstania Styczniowego, fotografie biżuterii z okresu żałoby narodowej. Ekspozycję kończą najnowsze publikacje oraz artykuły prasowe świadczące o niesłabnącym zainteresowaniu Wydarzeniem z 1863 r.

Wernisaż odbędzie się 30 stycznia 2013 r. o godz. 13.15 w BUŁ.
Wystawę można oglądać do 1 marca 2013 r. w godz. 8.00 - 20.00

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz