Żydzi w naszej pamięci – konkurs dla licealistów i nauczycieli


Rozpoczęła się ósma edycja ogólnopolskiego konkursu Historia i Życie. W tym roku zagadnieniem przewodnim konkursu jest temat „Żydzi w naszej pamięci”.

Tym razem organizatorzy pragną zwrócić uwagę młodzieży na sąsiedztwo Polaków i Żydów – tysiącletnie współistnienie społeczności polskiej i społeczności żydowskiej i zachęcić młodzież do poznania tradycji i kultury społeczności żydowskiej zarówno w wymiarze społecznym, jak i religii, tradycji i kultury. Ideą organizatorów jest nakłonienie młodzieży do samodzielnego poznawania przeszłości i budowania postaw otwartych na różnorodność i tolerancję, a także wyjaśnienie –poprzez znane młodzieży doświadczenia lokalnych społeczności – dlaczego współistnienie Polaków i Żydów było tak nasycone emocjami.

Cel konkursu ma zostać osiągnięty we współdziałaniu z Muzeum Historii Żydów Polskich oraz portalami Wirtualny Sztetl oraz Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci. Uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie mogą wybrać jeden z pięciu proponowanych tematów:

  1. Ślady zamieszkiwania Żydów w mojej okolicy
  2. Kultura żydowska i pamięć o niej w mojej miejscowości
  3. Sąsiedztwo Polaków i Żydów
  4. Polacy i Żydzi w latach II wojny światowej
  5. Polacy i Żydzi wobec siebie. Wyobrażenia, mity, fakty a współczesna rzeczywistość

i przygotować pracę w formacie pisemnym, która będzie oparta na zebranych informacjach, wywiadach i materiałach źródłowych. Organizatorzy dopuszczają prace indywidualne i zespołowe. Do wygrania są nagrody rzeczowe oraz zaproszenie na galę finałową konkursu, która odbędzie się w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich we wrześniu 2013 roku. Konkurs Historia i Życie jako jeden z niewielu przewiduje także nagrody finansowe dla nauczycieli, których wychowankowie prześlą najlepsze prace konkursowe. Termin nadsyłania prac mija 29 marca 2013 roku.

Materiały konkursowe: temat, regulamin, formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie konkursowej: konkurshistoriaizycie.pl/

Konkurs Historia i Życie został powołany do życia w roku szkolnym 2002/2003 z inicjatywy właścicieli Wydawnictwa „Historia i Życie„, Panów Witolda Koniecznego i Romana Kruszewskiego. Organizatorami pierwszych trzech edycji konkursu były Wydawnictwa ”Historia i Życie” i Wiedza i

Działalnością konkursu kieruje Komitet Organizacyjny w składzie: Maria Prosińska-Jackl, Krystyna Szelągowską, Wanda Tycner, Wojciech Łukowski, Witold Konieczny, Roman Kruszewski i Witold Olejnik.

Konkurs Historia i Życie ma na celu skierowanie uwagi młodzieży na różnorodność narodową i kulturową, jaka towarzyszy od wieków kształtowaniu się naszej tożsamości. Patronat honorowy corocznie obejmują prof. Władysław Bartoszewski oraz Minister Edukacji Narodowej. Patronat naukowy nad konkursem objął Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz