Muzeum w Gdyni zbierze wspomnienia polskich emigrantów


Dworzec Morski w Gdyni był kiedyś miejscem, skąd tysiące ludzi na pokładach statków wyruszało w podróż do innego kraju, w poszukiwaniu lepszego życia i wolności. Pakowali cały swój dobytek, żegnali się z bliskimi i z tobołkami na plecach wyruszali w morską podróż. Niedługo poznamy jak potoczyły się ich losy…

Projekt Archiwum Emigranta jest pomysłem Muzeum Emigracji w Gdyni. Jego celem jest zebranie informacji o ludziach, którzy zdecydowali się na opuszczenie swojej ojczyzny, domu rodzinnego, bliskich i wyjechanie za granicę. O czym myśleli przed wyjazdem? Jakie mieli plany, marzenia i oczekiwania? Jak radzili sobie w nowym kraju, społeczeństwie i kulturze? Czy odnaleźli się w nowej rzeczywistości? Czy tęsknili za domem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań chcą poznać pracownicy Muzeum, aby ocalić od zapomnienia ludzkie historie, często poruszające i niezwykłe.

Oprócz historii emigrantów, Muzeum chce też utrwalić wspomnienia osób, które były świadkami ostatniej podróży polaków wyjeżdżających na stałe za granicę oraz obserwacje i refleksje pracowników portu, Dworca Morskiego, Obozu Emigracyjnego czy szpitala kwarantannowego, który był częścią emigracyjnej infrastruktury Gdyni.

Archiwum Emigranta to przedsięwzięcie długofalowe i wieloetapowe. W pilotażowej fazie projektu, która była realizowana w latach 2010-2011, zarejestrowano kilkadziesiąt emigranckich wspomnień m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Australii, Czechach, Rumunii oraz na Węgrzech. W pierwszym etapie, który potrwa do końca czerwca br., Muzeum chce dotrzeć do osób z Pomorza, a opowieści tych, którzy opuszczali Polskę oraz ich krewnych, będą rejestrowane we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową. Następnie, w ramach kolejnej odsłony projektu, organizowanej w Warszawie, planowane są wywiady z wybitnymi postaciami polskiej nauki, kultury, sportu i biznesu, w których życiorysy wpisane były doświadczenia emigracyjne. W trzecim etapie tego przedsięwzięcia, który będzie organizowany na skalę międzynarodową, zaplanowano rejestrację wywiadów za granicą.

Projekt zainicjowany przez Muzeum Emigracji jest projektem badawczymi, edukacyjnymi, kulturalnymi i popularyzatorskimi. To również nostalgiczna podróż w przeszłość. Czasu cofnąć się nie da, ale dzięki zebraniu opowieści oraz wspomnień osób, które były świadkami wydarzeń na Dworcu Morskim w Gdyni, można ocalić od zapomnienia tamte chwile, poznać historię ludzkich losów a tym samym część polskiej historii emigracyjnej.

Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni (w organizacji), docelowa siedziba: ul. Polska 1. Muzeum ma powstać w obiekcie Dworca Morskiego oraz przylegającego do niego Magazynu Tranzytowego na terenie portu w Gdyni.
Tytuł wystawy: Projekt Archiwum Emigranta
Termin: Przebudowa obiektów ma się rozpocząć w kwietniu 2013 r., a przestrzeń wystawiennicza powinna zostać otwarta na przełomie 2014 i 2015 roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz