Wspomnień czar czyli osiągnięcia designu na Śląsku – zaproszenie na wirtualny spacer z przewodnikiem


Długopis firmy Zenith wręczany jako ekskluzywny gadżet na zjeździe PZPR, radioodbiornik z Polskich Zakładów Radiowych Capello czy fotel z giętych stalowych rur z wyposażenia pałacyku prezydenta RP w Wiśle, wykonany dla prezydenta Ignacego Mościckiego – to tylko niektóre z kultowych już dziś osiągnięć śląskiego wzornictwa przemysłowego. Teraz te przedmioty możemy odkryć na nowo i poznać historię ich powstawania od projektu do realizacji.

Wszystko zaczęło się od książki, która powstała pod kierownictwem historyk sztuki dr hab. Irmy Koziny, pt.: Ikony designu w województwie śląskim, opisującej historię śląskiego wzornictwa, którego początki sięgają roku 1900. Ciekawie opisane i zilustrowane w publikacji przedmioty użytkowe, powstały w różnych rejonach Śląska i zdobyły popularność oraz uznanie wśród szerokiej rzeszy odbiorców. Każdy z tych przedmiotów coś znaczył i zasłużył się w różnych dziedzinach życia. Książka była efektem projektu badawczego Design Silesia współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W oparciu o książkę, powstała również wirtualna galeria, prezentująca modele 10 wybranych przedmiotów, które na przestrzeni lat zachwycały swoją formą, funkcją i stylem. By ocalić je od zapomnienia i oddać hołd ich śląskim twórcom, obok opisów można też znaleźć nagrania poświęcone historii ich powstania.

Zapraszam do rozpoczęcia wirtualnej podróży po śląskich ikonach designu na stronie: ikony.design-silesia.pl. Znajdą tu Państwo również wspomnianą wcześniej książkę Ikony designu w województwie śląskim w pliku pdf.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz