Słynny obraz Delacroix ofiarą ataku


Jak podało „Le Figaro” słynny obraz Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady” padł ofiarą ataku młodej kobiety, która umieściła na nim tajemniczy napis „AE911”.

Mająca 28 lat kobieta została złapana przez strażnika i innego turystę zapobiegając dalszej dewastacji obrazu. Udało jej się umieścić u dołu tajemniczy napis „AE911”. Muzeum w swoim komunikacie zapewniło, że uda się bez trudu oczyścić obraz.

Jak się później okazało napis to skrót od organizacji Architektów i Inżynierów Prawdy 9/11, która walczy o rozpoczęcie dochodzenia Kongresu USA ws. ataku na World Trade Center. Na stronie ae911truth.org informują o swoich postulatach i zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie. Ich zdaniem oficjalna wersja zamachu nie jest prawdziwa.

Eugene Delacroix to francuski malarz, przedstawiciel romantyzmu. Tworzył w XIX w. Obraz „Wolność wiodąca lud na barykady” powstał w 1830 r. Upamiętniają wydarzenia rewolucji lipcowej, która była wymierzona w króla Francji, Karola X. Wolność uosabia półnaga kobieta trzymająca w prawej ręce flagę Francji, a w lewej muszkiet z bagnetem. Do 2012 r. był wywieszany w Luwrze, z którego trafił do jego oddziału w Lens.

Źródło: Delacroix vandalisé : les mystères d’une inscription

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz