Sentymentalna wystawa o wychowaniu dziecka w polskiej rodzinie i szkole w XIX i na początku XX w.


Jak wyglądała kiedyś szkolna ławka i czy była wygodna, czy ubiór panny na pensji był aż tak zachowawczy jak nam się wydaje, o jakich zabawkach marzyły dzieci i jak na początku ubiegłego stulecia dbano o tężyznę fizyczną? Odpowiedzi na te i inne pytania można szukać na nowej wystawie w Kamienicy Hipolitów w Krakowie.

„Nie garb się!„ to kolejna wystawa z cyklu ”Od frontu i od kuchni”, który jest organizowany już od kilku lat w Kamienicy Hipolitów w Krakowie. Tytuł wystawy nawiązuje do sposobu i zasad, zgodnie z którymi wychowywano dzieci i młodzież, związanych z surowością obyczajów XIX i początku XX w. oraz miejscem, jakie dziecko zajmowało w hierarchii rodzinnej. Wypełnianie codziennych obowiązków, nienaganne zachowanie się przy stole, bezwzględny szacunek i posłuszeństwo wobec osób starszych, specjalna etykieta w kontaktach z osobami z poza kręgu rodzinnego, to tylko niektóre z zasad, jakie musiał przestrzegać młody człowiek. Wystawa ma za zadanie przybliży zwiedzającym atmosferę domu mieszczańskiego z tamtego okresu i zwróci uwagę na metody wychowawcze, które były wtedy powszechne.

W procesie rozwoju, wychowania i kształtowanie prawidłowych postaw dziecka był jednak ważny nie tylko system nakazów i zakazów, nauka dyscypliny, ale również gimnastyka i ćwiczenia fizyczne, a w przypadku najmłodszych zabawki, które oprócz wyzwolenia aktywności, miały dodatkowo spełniać rolę pomocy pedagogicznych w odkrywaniu świata.

Wystawa została podzielona na kilka części, tj.: wychowanie szkolne, domowe, wychowanie przez sport i tężyznę fizyczną oraz wychowanie dzieci najmłodszych. W specjalnie zaaranżowanej sali lekcyjnej będzie można zobaczyć jakich przyborów i pomocy naukowych używali uczniowie krakowskich szkół. Wśród eksponatów szkolnych z dawnych lat znalazły się tu m.in.: liczydło, woskowa tabliczka, kałamarz, obsadka ze stalówką jak również stara szkolna ławka z pulpitem ze specjalną podpórką uniemożliwiającą garbienie się, tradycyjny mundurek gimnazjalisty czy nawet stosowany kiedyś do wymierzania kar fizycznych rzemień. W części poświęconej wychowaniu dzieci przez sport zwiedzający będą mogli poznać popularne w tamtym okresie sprzęty sportowe tj.: zestawy do gry w badmintona i krokieta, wrotki, rowery, hulajnogi, łyżwy, sanki oraz stroje do ćwiczeń i wiele innych. Interesującym elementem wystawy będzie również witryna sklepu z zabawkami „Raj dla dzieci”, utworzona na wzór tego, który w okresie międzywojennym mieścił się przy jednej z krakowskich ulic. To tu najmłodsi z nosami przyklejonymi do szyby i z wypiekami na twarzy wypatrywali kiedyś koni na biegunach, pozytywek, porcelanowych lalek, drezyn czy ołowianych żołnierzyków. Dla zwiedzających przygotowano jeszcze jedną atrakcję - będą mogli zagrać w niezwykle popularne w tamtym czasie gry planszowe i sprawnościowe, zbudować wieżę z klocków czy spróbować swoich sił w rozwiązywaniu łamigłówek, rebusów oraz zagadek logicznych.

Wystawa „Nie garb się!” jest miejscem niezwykle urokliwym. Zgromadzone tu przedmioty, oprócz znaczenia historycznego i kulturalnego mają jeszcze inną wartość – sentymentalną i emocjonalną. Należały one do dzieci, dziś już starszych osób, które dzięki tej ekspozycji mogą zobaczyć swoje dzieciństwo zaklęte w pewnej miniaturze i przenieść się pamięcią do tamtych odległych lat.

Miejsce: Kamienica Hipolitów, Plac Mariacki 3, 31-042 Kraków
Tytuł wystawy: „Nie garb się!”
Termin: od 14 marca 2013 r. do 2 czerwca 2013 r.
Bilety:
- normalny 7 zł
- ulgowy 6 zł
- grupowy/szkolny 4,50 zł
- rodzinny 14 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz