Zagłosuj i wybierz Wydarzenie Historyczne Roku. 12 finalistów


12 spośród 65 nadesłanych zgłoszeń znalazło się w finale Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. O jego wynikach w głosowaniu zadecydują Internauci. Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2012 r. i popularyzacja historii.

Kliknij tutaj i zagłosuj na wydarzenie historyczne roku 2012.

Według jurorów na tegoroczną edycję Plebiscytu nadesłano bardzo różnorodne projekty świadczące o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Wśród zgłoszonych są portale internetowe, akcje edukacyjne, wystawy, festiwale i spektakl historyczny.

W finale znalazły się: Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin; „Ostatnia Tajemnica Riese” - teatr historii, rekonstrukcja wydarzeń z 8 maja 1945 r. - wejście Rosjan w Góry Sowie; „Pamiętaj z nami” w Krakowie; Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”; Konkurs „Hard as a ROCK, twardzi jak skała – 70. rocznica powstania Armii Krajowej”; Otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej; Czołg z wojny polsko-bolszewickiej przekazany Polakom w Afganistanie, wrócił do kraju; Otwarcie odbudowanego polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie; E-kultura; E-zabytek.nid.pl; Zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina; Otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi.

Wydarzenia do ostatniego etapu plebiscytu wybierało jury w składzie: prof. Wojciech Roszkowski, prof. Andrzej Chwalba, dr Kazimierz Wóycicki, red. Jan Wróbel oraz przedstawiciele portalu historia.org.pl i Muzeum Historii Polski.

Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie. Przypominamy, że wydarzenia i ich numeracja ułożone są według kolejności zgłoszeń. Na głosy czekamy do 31 marca. Każdy głos należy potwierdzić przez kliknięcie w e-mailu zwrotnym na specjalny link.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w po ogłoszeniu wyników w miejscu zaproponowanym przez zwycięzcę.

W ubiegłym roku tysiące głosujący za najważniejsze wydarzenie uznało zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego. Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci wybrało otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Czytaj także:

Zostaw własny komentarz