Program telewizyjny dla historyków (18-24 marca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 18 marca

9:00 Religia TV – Cypr, po drugiej stronie muru
Film przedstawia dramatyczne losy wspólnoty Maronitów na Cyprze, zmuszonych do opuszczenia swoich domów po podziale wyspy między Turcją i Grecją. Każdy konflikt zbrojny przynosi śmierć i cierpienie niewinnych ludzi. Mimo upływu 35 lat od działań zbrojnych, Maronici nie mogą się pogodzić z utratą swoich wielopokoleniowych domostw i świątyń. Niektórzy członkowie tej rozbitej wspólnoty powracają na opuszczone tereny, odbudowują domy i opiekując się kościołami.

9:00 Discovery historia – Obsesje i odkrycia kapitana Cooka
W trzecią podróż Cook wyruszył na statku Discovery w lipcu 1776 r., towarzyszył mu kapitan Charles Clerke. Brytyjczycy opłynęli najpierw Przylądek Dobrej Nadziei, następnie wpłynęli na Pacyfik w rejonie Nowej Zelandii, później dotarli do Tahiti. W 1778 r. jako pierwsi Europejczycy zobaczyli Hawaje. Następnym celem ekspedycji było północno-zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej, które dotychczas było słabo zbadane.

11:00 Discovery Historia – W poszukiwaniu japońskich okrętów podwodnych
Po kapitulacji Japonii Amerykanie skonfiskowali jej okręty, a gdy sowieccy naukowcy zażądali dostępu do nich, zatopili je u wybrzeży Hawajów. Zespół badaczy ma zamiar odnaleźć wraki tych okrętów, ukrytych w głębinach Pacyfiku. Na poszukiwania wyrusza specjalny podwodny pojazd, przystosowany do przeszukiwania znajdujących się w pobliżu wyspy Oahu oceanicznych głębi. Terry Kerby i Max Cremer zejdą na głębokość prawie 1000 metrów, by przeszukać cmentarzysko japońskich okrętów podwodnych.

12:15 Canal + - Herbatka u Mussoliniego
Akcja toczy się we Florencji, w czasie dyktatury Mussoliniego. Mary, Angielka w średnim wieku, postanawia przygarnąć siedmioletniego chłopca, który stracił matkę. W jego wychowaniu pomagają jej przyjaciółki: lady Hester, wdowa po byłym ambasadorze Wielkiej Brytanii, nieco zwariowana śpiewaczka Arabella, trzy niestrudzone opiekunki bezpańskich kotów, Molly, Usula i Edith, oraz dziennikarka Connie. Mimo szykan ze strony faszystów żadna z nich nie traci pogody ducha i klasy, właściwej angielskim damom.

16:00 Discovery Historia – Flota widmo z atolu bikini
Atol Bikini na wyspach Marshalla stał się amerykańskim poligonem atomowym w latach 1946-1958. Zdetonowano na nim najpotężniejszą bombę tamtego okresu - 15-megatonową bombę Castle Bravo, która miała moc wybuchu 1000 razy większą, niż zrzucona na Hiroszimę. Jako cele wykorzystano amerykańską i japońską flotę okrętów wojennych z czasów II wojny światowej. Wkrótce morskie dno pokryło się setkami wraków. Zespół naukowców wyrusza z misją, podczas której spróbują rozwikłać zagadki związane z największym podwodnym cmentarzem.

19:00 Discovery Historia – Świat Darwina (odc.1)
Podróże Karola Darwina, Józefa Hookera, Tomasza Huxleya i Alfreda Russela Wallace’a zrewolucjonizowały naukę, zmieniły sposób postrzegania świata i dały podstawy do powstania niezwykłej teorii o ewolucji życia na Ziemi. Program przedstawia badania Darwina na Nowej Zelandii, w Australii i na Wyspach Kokosowych. Ukazuje miejsca, które odegrały kluczową rolę w procesie formułowania teorii ewolucji. Widzowie dowiedzą się, jak wielką rolę odegrali marynarze. Gdyby nie ich wsparcie dzieło „O powstawaniu gatunków” nie ujrzałoby światła dziennego.

20:25 TVP Historia – Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy amatorów.

21:00 TVP Historia – Wrota historii
Zima roku 1918. Młode siostry miłosierdzia wyruszają do położonego w pobliżu linii frontu szpitala polowego. Wybór traktują jako spełnienie patriotycznego obowiązku i zarazem jako romantyczną przygodę. Po dotarciu do lecznicy przez skutą lodem rzekę dziewczęta przekonują się, że przyjdzie im pracować w bardzo trudnych warunkach. Gdy rozpoczyna się ewakuacja lazaretu, w saniach nie starcza miejsca dla wszystkich chorych. Zosia, Hala i Irena podejmują decyzję o pozostaniu na miejscu. Z nadejściem bolszewików stają w obliczu ciężkiej próby.

21:10 Viasat History – Rok 1066 (odc.2)
Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

21:35 Polsat Play – Skarby III Rzeszy
W roku po śmierci jednego z mieszkańców miasteczka Walim na Dolnym Śląsku, do jego domu weszło dwóch mężczyzn z kontrwywiadu. Znaleźli w nim dokumenty, które wskazywały wyraźnie, że mężczyzna był kimś innym niż ten, za którego się podawał. Nazwisko Antczak było fałszywe. Dokumenty również. Mężczyzna okazał się byłym SS-manem, który pracował w pobliskiej fabryce, blisko kompleksu ?RIESE?. Jakie miał zadanie? Czego pilnował? Kto podrobił mu polskie papiery?

23:00 Discvoery World – Auschwitz – miejsce zagłady
W pierwotnym założeniu obóz KL Auschwitz, który powstał w 1940 roku, miał służyć jako więzienie dla polskich jeńców politycznych. Jednak śmiałe poczynania Hitlera zmierzające do inwazji na ZSRR oraz plany zakładające ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej sprawiły, że podjęto decyzję o rozbudowie obozu. W ten sposób od 1941 roku na terenie Oświęcimia, a później też w oddalonej o 2,5 km wsi Brzezinka, aż do końca II wojny światowej działała machina największego ludobójstwa w historii.

Wtorek, 19 marca

6:00 Viasat History – Impresjoniści
Znany angielski historyk sztuki i pisarz, Waldemar Januszczak, zgłębia tajniki sztuki impresjonistów. Analizuje ich rewolucyjne osiągnięcia w historii rozwoju tej dziedziny ludzkiej ekspresji. Januszczak wyrusza na Karaiby, do postępowego Paryża i na przedmieścia południowego Londynu, jako że Impresjoniści czerpali inspirację z miejsc w których mieszkali. Widzowie poznają także niektóre z tajników sztuki impresjonistów natury praktycznej i technicznej. Sposoby, które zrewolucjonizowały podejście do procesu tworzenia.

7:00 Discovery Historia – Archeolog detektyw
W niewielkim wyspiarskim państwie Palau archeolodzy odkryli odciętą od ciała czaszkę, pochodzącą sprzed 3 tysiący lat. Scotty próbuje rozwiązać zagadkę tej brutalnej śmierci.

8:25 TVP Kultura – Sen o morzach i koloniach
Ten film dokumentalny to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni. Przypomina o jednym z najmniej znanych i najbardziej obrosłych mitami elementów polskiej polityki w dwudziestoleciu międzywojennym polskich starań o ekspansję kolonialną. W filmie pokazujemy tło historyczne, które sprawiło, że część polskiej opinii publicznej zaczęła domagać się udziału w kolonialnym podziale świata. Przedstawiamy organizacje takie jak Liga Morska i Kolonialna, która liczyła prawie milion członków, której zadaniem było m.in. upowszechnianie wiedzy o polityce morskiej i zamorskiej. Autorzy filmu pokazują jak powściągliwa była polityka polskiego rządu w kwestiach kolonialnych, a jednocześnie docierają do miejsc gdzie miały powstawać polskie osady na Madagaskar i tam gdzie kolonialny sen niemal udało się zrealizować czyli do położonej w Argentynie Wandy. Rozmowy z potomkami polskich osadników, wizyta w stworzonym przez Polaków miasteczku to poruszająca relacja o wielkiej polityce, która przełożyła się na zwykłe życie zwykłych ludzi.

9:00 Canal + - Popiełuszko. Wolność jest w nas.
Urodzony w podlaskiej wsi Jerzy Popiełuszko od najmłodszych lat był głęboko religijny. Po maturze w 1965 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, w maju 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od początku działalności NSZZ „Solidarność” dawał duchowe wsparcie walczącym robotnikom. Niezłomnością i poczuciem humoru zyskał popularność i sympatię. Organizowane przez niego msze za ojczyznę gromadziły tłumy. Służby bezpieczeństwa uznały działalność księdza za walkę z komunizmem, chciały się go pozbyć. W 1984 r. zrealizowano ten plan.

12:30 History – Wojny przewoźników
Grupa niezależnych przewoźników odkryła, że można sporo zarobić na przewożeniu ładunków, którymi tradycyjni przewoźnicy nie chcą się zajmować. Ci pomysłowi przedsiębiorcy chętnie nadłożą drogi, by przewieźć z jednego miejsca w drugie każdy ładunek, dowolnej wielkości i nietypowego kształtu.

12:55 Viasat History – Najgorsze zawody w historii – Najgorsze zawody w historii (odc.7)
Znany angielski aktor Tony Robinson powraca, aby opowiedzieć w jaki sposób praca zastępów ludzi poszczególnych, niewdzięcznych, zawodów przyczyniła się do ukształtowania świata takim, jakim jest dzisiaj. Niektóre z wyjątkowo nieprzyjemnych prac, które musiały zostać wykonane na przestrzeni dziejów, miały fundamentalne znaczenie w historii. W serialu zobaczymy, jak na przebieg wielu wydarzeń, działanie instytucji, wygląd godła kraju i jego ekonomii wpływały zastępy kobiet i mężczyzn wykonujących niezbędną, acz pozbawioną jakiegokolwiek prestiżu, ciężką pracę.

13:10 TVP Polonia – Tajemnica twierdzy szyfrów (odc.5)
Na leśnej drodze przed Czochą Anna Maria staje w obronie więźnia katowanego przez esesmana. Dowódca konwoju każe ją za to powiesić. Jorg się za nią ujmuje. Obydwojgu grozi śmierć, ale oddział Wehrmachtu przepędza esesmanów. Globcke, który dowiaduje się o tym zajściu od Beera, nie zgadza się na ukaranie Jorga. Tymczasem Rosjanie są coraz bliżej. Z zamku widać łuny nad pobliskim Lubaniem. Generał Zawieniagin przyjeżdża do oddziału spadochroniarzy, którzy mają dokonać desantu na zamek. Są gotowi zniszczyć maszynę deszyfrującą.

13:30 Discovery Historia – Magazynek
Radziecki czołg T-55 produkowany był przez Zakłady Przemysłu Maszynowego Bumar-Łabędy. Miał świetne uzbrojenie, układ celowniczy oraz pancerz chroniący przed radioaktywnym skażeniem. Używany jest do dziś w kilkudziesięciu krajach świata.

15:50 TVP Historia – Niedokończona historia – Marzec 68’
W filmie uczestniczą dzieci liderów i uczestników wystąpień studenckich sprzed 40 lat. Ci młodzi ludzie są obecnie w wieku swoich rodziców wtedy. Większość z nich wychowywała się za granicą. Twórcy dokumentu pytają ich o obraz Polski, jaki wytworzył się w ich świadomości, jeszcze zanim ją zobaczyli. Film jest próbą zdefiniowania ich relacji emocjonalnych i intelektualnych z Polską.

16:00 Discovery Historia – HMS Edinburgh i radzieckie złoto
Historia okrętu HMS Edinburgh, który zatonął na Morzu Barentsa w 1941 roku. Na pokładzie znajdowało się 5, 5 tony złota. Od lat 50. XX w. rząd brytyjski planował wydobycie złota z wraku. W końcu kontrakt przyznano konsorcjum Jessop Marine Recoveries. 15 maja 1981 r., po krótkich poszukiwaniach statek badawczy „Dammtor” odkrył wrak „Edinburgha” na głębokości 250 m. Wydobyto z niego 431 sztabek złota.

16:55 Canal + - W świetle
Przeprowadzony przez Agnieszkę Holland filmowy wywiad z Krystyną Chiger, uczestniczką wydarzeń pokazanych w nominowanym do Oscara filmie „W ciemności„. W trakcie okupacji, po likwidacji lwowskiego getta, grupa Żydów znalazła schronienie w miejskich kanałach. Przez czternaście miesięcy uciekinierom pomagał kanalarz Leopold Socha. Wśród ocalałych była m.in. ośmioletnia Krystyna, która po latach spisała wspomnienia w książce ”Dziewczynka w zielonym sweterku”.

17:30 Canal + - Latający mnich i tajemnica Vinci.
Połowa XVIII wieku. U bram klasztoru kamedułów u podnóża słowackich Pienin mnisi znajdują ciężko rannego mężczyznę. Odratowują nieznajomego, a z czasem uznają, że jest on gotowy zostać zakonnikiem i prawowitym mieszkańcem Czerwonego Klasztoru. Po latach brat Cyprian staje się klasztornym botanikiem, aptekarzem i wynalazcą. Odkrywa manuskrypty Leonarda da Vinci. Konstruuje machinę, dzięki której wzbija się w powietrze.

18:40 Viasat Historey – Wodzowie (odc.2)
Sześcioczęściowa saga o największych przywódcach, wojownikach i dyplomatach w czasach pierwszych osadników w Kanadzie i USA. Biografie pierwszych liderów na tym kontynencie takich jak: Siedzący Byk, Pontiac, Joseph Brant, Czarny Jastrząb i Poundmaker. Ich losy stanowią zręby historii Kanady i całego kontynentu Ameryki Północnej. Program poszukuje prawdy o tych ludziach, którzy tak jak odważni, wspaniali i wielkoduszni bywali również bezwzględni okrutni i zdolni do popełniania podstawowych błędów.

19:45 Viasat History – Plemiona germańskie (odc.3)
Czteroodcinkowy serial przedstawia proces przeobrażenia się prymitywnych plemion z północy, marginalnych i niemających większego znaczenia w Europie w dziedziców rzymskiego imperium. Najnowsze odkrycia pozwolą na zaprezentowanie ewolucji plemion germańskich bez obciążenia stereotypem „barbarzyńców z Północy”. Konflikt z rzymskim imperium jest jednym z kluczowych elementów w germańskiej historii.

Środa 20 marca

8:15 TVP Kultura – Pamiętnik Leo
Historia Leona Silberbacha, czternastoletniego Żyda, który przed deportacją do getta ukrywał się wraz z rodziną we wsi Mogiła pod Krakowem w latach 1941-1942. Na podstawie pamiętnika Leona autor częściowo odtwarza gehennę, którą Silberbach przeżył w czasie drugiej wojny światowej. Po okresie pobytu w Mogile, a następnie przejściu sześciu obozów koncentracyjnych i obozów pracy, Leon w 1948 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zmienił imię oraz nazwisko na Leo Bach.

10:05 TVP Historia – Violetta – taka jestem
Koncert Violetty Villas, który odbył się 2 grudnia 1999 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi. Artystka śpiewa największe przeboje w nowych aranżacjach, towarzyszy jej orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Marcina Niesiołowskiego, sekcja muzyczna Grzegorza Piotrowskiego i chór męski „Szansy na sukces”.

15:00 Viasat History – Barok!
Barok miał swój początek we Włoszech i rozprzestrzenił na całą Europę, a nawet poza nią. Znany brytyjski historyk i krytyk sztuki Waldemar Januszczak zabiera widzów na wyprawę śladami najwspanialszych przykładów tego kierunku i opowiada jakie historie kryją się za ich powstaniem.

16:00 Discovery Historia – MIG 25 – porwanie
Wiktor Bielenko, sowiecki pilot wojskowy, w 1976 r. uciekł do Japonii najnowszym samolotem MiG-25, co się wiązało z uzyskaniem przez Amerykanów jego tajemnic. Pojawienie się maszyny wywołało szok w Pentagonie, ponieważ nikt nie wierzył, że Sowieci są w stanie zbudować samolot o takich osiągach. Prezydent Stanów Zjednoczonych Gerald Ford nadał Bielence azyl polityczny w USA. W ZSRR w procesie toczącym się w trybie zaocznym Wiktor Bielenko został skazany na karę śmierci, która od tego czasu nie została mu zniesiona mimo upadku komunizmu.

19:45 TVP Historia – Perecowicze
Po II wojnie światowej do Łodzi, która była jednym z najmniej zniszczonych polskich miast, zaczęli przyjeżdżać Żydzi, którzy zachowali życie podczas niemieckiego holokaustu. W 1945 roku powstała tam prywatna żydowska szkoła im. Icchaka Pereca. W 1949 roku została upaństwowiona. Na początku lat 50. przekształciła się w XXVII Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Icchaka Pereca. Po 1956 roku duża część wychowanków wyjechała do Izraela, a jej miejsce zajęli Żydzi z ZSRR. Ci opuścili kraj z powodu antysemickich zajść w marcu 1968 roku.

20:35 Viasat History – Milos Forman
Zanim w 1968 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł na dobre w Hollywood Miloš Forman reżyserował niezależne i niepokorne wobec ówczesnej władzy filmy w komunistycznej Czechosłowacji. W programie, sławny reżyser opowiada o początkach swojej pracy twórczej w latach 60. i ilustruje swoją opowieść archiwalnymi materiałami filmowymi, a dwóch jego bliskich współpracowników, Ivan Passer i Jean-Claude Carri’re, ubarwia tę historię swoimi komentarzami.

21:00 Discovery Historia – Kulisy II wojny światowej
Autorzy opowiadają o wydarzeniach od 23 sierpnia 1939 do 22 czerwca 1941 roku. Powołując się na ujawnione po 1989 roku dokumenty, ukazują, jak za sprawą paktu Ribbetrop-Mołotow hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki stały się lojalnymi sojusznikami. Zasada ścisłej współpracy spowodowała koordynację działań politycznych, zbrojnych, wywiadowczych, gospodarczych i propagandowych. Dyktatura skutecznie hamowała jakiekolwiek głosy sprzeciwu. W efekcie doszło do masowych mordów, wysiedleń i eksterminacji.

21:00 Discovery World – Historia Cesarstwa Japońskiego (odc.1)
Przypominając wydarzenia, które miały miejsce podczas II wojny światowej, autorzy przedstawiają nowe spojrzenie na trudną walkę, która ukształtowała oblicze współczesnej Azji i Pacyfiku. Od rozszerzenia strefy wpływów w 1895 roku i utworzenia marionetkowego rządu w Korei, po atak na Pearl Harbour. Wzrost potęgi Cesarstwa Japonii w Azji wkrótce doprowadził do bezpośredniego konfliktu zbrojnego z Zachodem. Zakończył się on zrzuceniem bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.

21:00 TVP Historia – Kim Ki Dok
Na początku lat 50. do Polski przybyło 1500 dzieci z ogarniętej wojną Korei Północnej. Były to sieroty, których wychowaniem Polacy zajęli się na prośbę Kim Ir Sena. Akcja była poufna i koordynowana na najwyższym stopniu ministerialnym. Grupa 1200 dzieci mieszkała w Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Płakowicach, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku koło Lwówka Śląskiego. Wśród nich była trzynastoletnia dziewczynka o imieniu Kim Ki Dok. Dzieci spędziły w Polsce osiem lat, a nasz kraj stał się dla nich „drugą ojczyzną”.

21:45 Viasat History – Dzieci Stalingradu
Bohaterami tego programu są ludzie, którzy w 1942 roku mieli od 10 do 14 lat. Historie, których byli świadkami w połączeniu z dobrze znanymi historycznymi faktami, dotyczącymi słynnej bitwy stalingradzkiej, tworzą pełen obraz tego przełomowego momentu w przebiegu II wojny światowej.

22:00 Discovery World – Tajniki służb specjalnych (odc.2)
Doświadczeni i świetnie wyszkoleni funkcjonariusze służb specjalnych strzegą bezpieczeństwa zarówno prezydentów, jak i zagranicznych gości rządu Stanów Zjednoczonych. Obowiązkiem agentów jest zachowanie czujności wobec każdego potencjalnego zagrożenia, ale ich działania muszą być publicznie niewidoczne.

23:00 TVP Historia – Sensacje XX wieku (odc.27)
Jedna z najbardziej tajemniczych spraw II wojny - zaginięcie części skarbu III Rzeszy, rezerw walutowych i złota Reichsbanku. Miliardy dolarów zostały wykradzione w celu finansowania ucieczek esesmanów i tworzeniu organizacji neonazistowskich po wojnie. Widowisko przedstawia jak przebiegał rabunek i ukrywanie skarbów Rzeszy w końcu wojny.

Czwartek, 21 marca

8:00 Discovery Historia – Magazynek
Historia legendarnego polskiego pistoletu Vis, używanego podczas II wojny światowej. W programie przedstawiamy sylwetki konstruktorów, dane techniczne i wiele innych ciekawostek.

9:25 Viasat History – Problem z Tołstojem (odc.1)
Lew Tołstoj był nie tylko autorem dwóch wspaniałych powieści „Wojna i pokój” oraz „Anna Karenina”, lecz także niezwykle wpływowym pisarzem i filozofem. Żywo zainteresowany społecznymi, moralnymi i religijnymi zagadnieniami. Jego radykalne idee do dzisiaj są przyczyną wielu kontrowersji na temat pisarza. Brytyjski dziennikarz Alan Yentob wyprawia się koleją w podróż do serca Rosji, aby tam zapytać krajan Tołstoja o ich opinie na temat poglądów tego superbohatera literatury w sprawie wielu zasadniczych kwestii.

11:15 TVP Kultura – Magiczny świat starej piosenki wg Danuty Żelechowskiej i Jana Zagozdy
Dokument przedstawia działalność dziennikarzy radiowych, Danuty Żelechowskiej i Jana Zagozdy, ich starania o ocalenie od zapomnienia starych piosenek. W audycjach o „historii pisanej dźwiękiem” przypominają entuzjastom piosenki historię małych form wokalnych i instrumentalnych. Oboje patronują również radiowemu wydawnictwu płytowemu.

13:15 TVP Historia – tajemnice początków Polski
Wydarzenia historyczne związane z wyspą Ostrów Lednicki. Autorzy zaczynają opowieść od czasów, kiedy na wyspie nie było jeszcze grodu. Następnie przybliżają okres od utworzenia na niej przez Mieszka I siedziby obronnej do wydarzeń w latach 1038- 1039, czyli najazdu Brzetysława I.

14:30 HBO – Czas wojny
Anglia, czasy I wojny światowej. Małżeństwo farmerów kupuje synowi Albertowi źrebaka o imieniu Joey. Między chłopcem a koniem powstaje silna więź emocjonalna. Gdy wybucha wojna, ojciec Alberta oddaje konia na potrzeby wojska. Joey zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Tymczasem Albert tęskni za nim tak bardzo, że postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela.

14:45 TVP Polonia – tajemnice Watykanu
W tym odcinku będzie mowa o Bazylice św. Piotra. Autor analizuje znaczenie jej trzech najważniejszych elementów: baldachimu, konfesji św. Piotra i kopuły. Odwiedza grób papieża Aleksandra VII. Przedstawia historię Piety Michała Anioła i barbarzyńskiego zamachu na słynną rzeźbę oraz dramatyczne zabiegi konserwatorów próbujących przywrócić jej dawny wygląd.

16:00 Discovery Historia – Historia śmigłowca
Po raz pierwszy helikopter wzbił się w powietrze w 1907 r. Szybko jego zalety dostrzegli wojskowi. Odegrał ważną rolę w czasie II wojny światowej oraz wojen w Korei i Wietnamie.

19:00 Discovery Historia – tajemnica weneckiej galery (odc.1)
Galery weneckie pływały po Morzu Śródziemnym i północnym Atlantyku przez 250 lat. Z uwagi na to, że były szybkie i mogły umknąć przed piratami, przewoziły najcenniejsze towary. W XVI wieku zbladła gwiazda imperium weneckiego, w zapomnienie odeszły również galery kupieckie. Archeolodzy i historycy przez lata bezskutecznie szukali chociażby jednej zachowanej łodzi. Pozostały po nich jedynie wizerunki na obrazach, rachunki kupieckie i resztki drewna. Konstrukcja galery wciąż pozostawała tajemnicą.

19:00 Discovery World - Na krawędzi wojny
W tym odcinku o prowokacji gliwickiej, którą poprzedziło zajęcie Czechosłowacji oraz propagandowa i dyplomatyczna gra, którą III Rzesza toczyła z aliantami i Związkiem Radzieckim, a która miała otworzyć im drogę do ekspansji na wschodzie. Widzowie dowiedzą się czy zajęcie radiostacji przez udających Polaków dywersantów zdołało przekonać niemieckie społeczeństwo do rozpoczęcia wojny, a także jakie było faktyczne znaczenie prowokacji gliwickiej.

20:05 Viasat History - Wyjście z cienia - historia Irene i Frederika Joliot-Curie
Historia najstarszej córki Mari Skłodowskiej- Curie i Pierre’a Curie - Irene Joliot-Curie, która wraz z mężem Frederikiem wyróżniona została nagrodą Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości, czyli syntezy nowych nuklidów promieniotwórczych. To naukowe dokonanie otworzyło obszar badań nad radioaktywnością i wpłynęło na takie dziedziny jak chemia, biologia i medycyna. Przyczyniło się także do wielkiego postępu w leczeniu nowotworów. Ciemną stroną tego naukowego dokonania było przybliżenie się ludzkości do zdolności rozszczepienia atomu.

23:05 TVP Historia – Paragraf 148. – kara śmierci
Program opowiada o sprawie Konstantego Federa i Janusza Dębińskiego. Do tragedii doszło w 1972 roku. Było to podwójne zabójstwo - taksówkarza w Konstantynowie Łódzkim i mieszkańca wsi Fabianów, niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego. Zbrodnia została popełniona niezwykle brutalnie, sprawcy mieli 17 i 18 lat. W filmie występują ówcześni milicjanci z pionu kryminalnego i śledczego, obrońcy oskarżonych oraz Andrzej Trzos-Rastawiecki, autor filmu fabularnego „Zapis zbrodni”, nakręconego na podstawie owych wydarzeń.

Piątek, 22 marca

8:15 TVP Kultura – Problem komara i inne historie
Opowieść o mieszkańcach bułgarskiego miasteczka Belene. Wśród barwnych postaci są: pianista, dumny z instrumentu pamiętającego Lenina, były naczelnik komunistycznego obozu pracy oraz geolog z Kuby, kolekcjoner drewnianych totemów. Mieszkańcy miejscowości zdają się nie przejmować bliskim sąsiedztwem nieukończonej elektrowni jądrowej, bezrobociem i brakiem perspektyw. Ich największym problemem jest plaga komarów. Reżyser porusza temat transformacji ustrojowej, snując opowieść o ludziach patrzących na rzeczywistość przez różowe okulary.

9:00 Kino Polska – Polskie drogi (odc.4)
Kuraś trafia wraz z transportem jeńców do stalagu. Dostał się tu również konfident Gorączko, współpracownik majora Heinckesa z Abwehry. Niemiecki wywiad chce wpaść na ślad dokumentów wywiezionych z Warszawy przez kapitana Miszczyka. Gorączko otrzymuje zadanie odnalezienia kierowcy poległego kapitana, niejakiego Bugajczyka, zostaje jednak zdemaskowany. Kuraś ucieka z obozu, udaje mu się dotrzeć do domu. Niwiński go odnajduje, rozpoczyna u niego pracę. Podczas wesela siostry Kurasia przychodzi policja z nakazem natychmiastowego wysiedlenia.

14:15 Kino Polska – Chopin. Pragnienie miłości.
Biografia światowej sławy polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, prezentująca osiem lat jego życia i burzliwy związek z George Sand. W 1831 r. Fryderyk przybywa do Paryża. Wkrótce staje się ulubieńcem salonów. Poznaje skandalizującą pisarkę George Sand i daje się porwać wielkiej miłości. Kobieta nie zważa na różnicę wieku. Targana namiętnością, gotowa jest do największych poświęceń. Chopin komponuje najpiękniejsze utwory. Jednak szczęście kochanków burzą zazdrosny o matkę Maurycy i córka George, rywalizująca o względy jej kochanka.

15:00 Religia TV – Caravaggio: światło i cień
Film o duchowej podróży Caravaggia, włoskiego malarza, reformatora europejskiego malarstwa, który wprowadził do swoich dzieł metodę światłocienia. Burzliwy życiorys malarza Michelangelo Merisi da Caravaggio do tej pory kryje wiele tajemnic i nieodkrytych faktów. Szczegółowa analiza jego dorobku udowadnia, że ten geniusz malarstwa był także wielkim mistykiem. Religijne sceny w jego obrazach przedstawiał w naturalistyczny sposób, szokując swoich współczesnych odbiorców. Caravaggio chciał udowodnić, że wiara i świętość ma także wymiar ludzki.

19:50 Viasat History – Narzędzia śmierci
Serial przedstawia narzędzia, których używano do zadawania śmierci. Widzowie poznają fascynującą historię rozwoju broni, towarzyszącej cywilizacji od zarania dziejów. Interesujące eksperymenty pokażą, jak pomysłowo projektowano ostrza i kule, aby zadane nimi rany były jak najpoważniejsze. Eksperci medyczni opowiedzą o prymitywnych sposobach wykorzystywanych w przeszłości do leczenia rannych.

21:00 History – Powstanie i upadek III Rzeszy
Niestandardowe spojrzenie na III Rzeszę. Poznamy historie osób, które były częścią złożonej struktury hitlerowskiej władzy.

21:00 Viasat History – Walki na pokaz: historia przemocy
Mroczna historia bójek, organizowanych w formie pokazu. Serial opowiada o szczegółach i motywach tych bezwzględnych potyczek, które przez wiele lat były akceptowaną formą rozrywki. Przez stulecia walka wręcz stanowiła formę popisu przed publicznością, była formą zdobywania majątku dla hazardzistów, formą ucieczki od niewolnictwa, formą wspierającą działania dyplomatyczne, formą wyrównywania rachunków i zemsty, oraz formą obrony honoru. Serial opowiada o realiach tych bezwzględnych bijatyk jeden na jednego i opowiada, w jaki sposób oddziaływały one na ciało i umysł. Serial umieszcza je w określonym kontekście historycznym, kreśląc obraz czasów, w których stanowiły codzienność.

23:15 Viasat History - Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

Sobota, 23 marca

6:10 Kino Polska – Kanał
Koniec września 1944 r., powstanie warszawskie dogasa. Walczący na Mokotowie oddział porucznika „Zadry” schodzi do kanałów, by tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia. Dzielą się na trzy grupy. Zasadniczą prowadzą „Zadra”, „Smukły” i „Kula”, szef kompanii. Pierwszy sądzi, że idzie za nim cały oddział. Rannego „Koraba” prowadzi łączniczka „Stokrotka”. W trzeciej grupie idą podporucznik „Mądry”, „Halinka” i muzyk o pseudonimie „Ogromny”. „Stokrotka” i „Korab” giną z wyczerpania u kraty, którą Niemcy zamknęli wylot z kolektora nad Wisłą.

7:00 Discovery Historia – Włóczęga i dyktator
Obaj bohaterowie filmu, szafarz śmiechu i wzruszeń oraz siewca śmierci i zniszczenia, przyszli na świat w tym samym miesiącu i roku. Hitler po latach niepowodzeń osiągnął pełnię władzy w Trzeciej Rzeszy. Chaplin był jednym z najgłośniejszych twórców młodej sztuki filmowej. Dzięki sukcesom kasowym nie musiał liczyć się z gustami hollywoodzkich bossów filmowych. Był niezależny materialnie i artystycznie. Dlatego po wybuchu II wojny mógł rozpocząć prace nad „Dyktatorem”, który był druzgocącą satyrą totalitaryzmu.

7:10 Viasat History – Wyprawy w czasie (odc.19)
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

8:00 Discovery Historia – Marszałek Józef Piłsudski
Portret jednego z najznamienitszych przywódców narodu polskiego. W programie rzadko publikowane informacje na temat życia i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego.

9:00 Discovery World - Prehistoryczna Ameryka
Denver otaczają powstałe 65 milionów lat wcześniej Góry Skaliste. To miejsce było polem bitewnym tyranozaurów i triceratopsów, a także siedliskiem ogromnych bestii - archaeotherium. Odnalezione w Denver prehistoryczne pozostałości stanowią klucz do rozwikłania tajemnic ludzkości, między innymi odpowiedzi na pytanie, kiedy na ziemiach współczesnej Ameryki pojawił się człowiek.

10:30 Discovery Historia – Wielkie zamki Europy
Realizacja śmiałego pomysłu architektonicznego, dzięki któremu Charles Howard wraz z rodziną wkupił się w szeregi angielskiej arystokracji.

11:00 Discvery historia – Historia z Karty
Ostatni odcinek poświęcony jest spotkaniom opozycjonistów w mieszkaniu Jacka Kuronia na warszawskim Żoliborzu oraz linii telefonicznej pełniącej funkcję ich punktu kontaktowego.

11:10 TVP Polonia – pogranicze w ogniu (odc.8)
Bernard Graba, emerytowany oficer sztabu generalnego w Krakowie, ma poważne problemy. Brakuje mu pieniędzy na leczenie za granicą ciężko chorej córki. W celu zdobycia potrzebnych funduszy decyduje się wziąć udział w przemycie. Czarek, który wie o planowanej kontrabandzie, jedzie do Krakowa, by nakłonić Grabę do współpracy. Emeryt zgadza się zostać podwójnym agentem.

13:20 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

15:00 TVP Info – Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy amatorów.

15:00 TVP Polonia – tata zza żelaznej kurtyny
Jeremy Panufnik jest twórcą muzyki młodzieżowej i animacji. Mieszka w Londynie. Gdy jego ojciec miał około czterdziestu lat, był już uznanym polskim kompozytorem. W 1954 roku Andrzej Panufnik postanowił zerwać związki z komunistycznym reżimem. Wyjechał na Zachód z postanowieniem, że nigdy do Polski nie wróci. Dla Jeremy’ego przeszłość ojca była zawsze owiana tajemnicą. Mężczyzna udaje się do Polski, żeby poznać jego dylematy i motywy ucieczki z kraju. Podróż w czasie śladami ojca jest także refleksją nad samym sobą.

15:30 Viasat History – Historia satelity
4 października 1957 roku świat po raz pierwszy usłyszał dźwięk, który od tej pory będzie podstawą wszystkich dźwięków sci-fi przez kolejnych 20 lat. Tak właśnie biło serce Sputnika pierwszej zrobionej przez człowieka maszyny, wysłanej w kosmos. Program opowiada o rozwoju technologii satelitarnej od tych pierwszych prymitywnie wyglądających przedmiotów po supernowoczesne, wyrafinowane technologicznie urządzenia, które dzisiaj otaczają naszą planetę. Dowiemy się też jak ważną rolę odgrywają satelity w naszym życiu codziennym i która sięga znacznie dalej niż tylko umożliwienie nam kontaktu telefonicznego i oglądanie telewizji.

16:00 Discovery Historia – Autopsja mumii|
Seria łączy w sobie elementy historii i medycyny sądowej. Grupa archeologów i ekspertów od zmumifikowanych szczątków udaje się w najdalsze zakątki świata śladami wymarłych cywilizacji. W każdym odcinku analizie poddawane są dwie mumie z różnych rejonów globu. Prowadząc badania liczących tysiące lat zwłok, naukowcy dowiadują się, gdzie i w jakich warunkach były przechowywane, a także jakie techniki zastosowano w procesie ich balsamowania. Widzowie poznają też historię, kulturę i wierzenia ludów, które mumifikowały zmarłych.

17:00 Discovery Historia – Tajemnice Egiptu (odc.1)
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

17:50 Viasat History – Wodzowie
Sześcioczęściowa saga o największych przywódcach, wojownikach i dyplomatach w czasach pierwszych osadników w Kanadzie i USA. Biografie pierwszych liderów na tym kontynencie takich jak: Siedzący Byk, Pontiac, Joseph Brant, Czarny Jastrząb i Poundmaker. Ich losy stanowią zręby historii Kanady i całego kontynentu Ameryki Północnej. Program poszukuje prawdy o tych ludziach, którzy tak jak odważni, wspaniali i wielkoduszni bywali również bezwzględni okrutni i zdolni do popełniania podstawowych błędów.

20:10 Viasat History – Średniowiecze
Średniowiecze tuż po erze barbarzyńskich inwazji i zjednoczeniu władzy kościoła. Narodziny reguł zakonnych, czas praktyk astrologicznych i magii. Praktykowanie nauki, medycyny i chirurgii powiązane jest ściśle ze zgłębianiem wiedzy na temat planet. Serial opowiada o średniowieczu z historycznego i społecznego punktu widzenia, przypominając atmosferę życia w tamtych czasach. Od bankietów i muzyki, po rycerskie potyczki na polach bitewnych.

20:30 TVP Kultura – Blaszany bębenek
Oskar przychodzi na świat w 1923 roku w Gdańsku. Nie wiadomo kto, był jego ojcem, czy mąż Agnieszki, niemiecki mieszczanin Alfred Matzerath, czy przyjaciel domu, Kaszub Jan Broński. W dniu trzecich urodzin chłopiec zdecydował, że nie będzie dalej rosnąć. Subiektywne przeżycia Oskara mieszają się z faktami historycznymi, jak np. obrona Poczty Polskiej i wejście Armii Czerwonej do spalonego Gdańska. Wszystko poprzedza prolog sięgający roku 1899.

22:10 Viasat History - Średniowieczna wyprawa Kena Folletta
Żaden inny okres w historii nie porusza wyobraźni tak, jak średniowiecze. To okres spowity mrokami tajemnic, czas w którym władzę sprawowali możni, kościół, budowniczowie i mnisi, a prości wieśniacy walczyli o przetrwanie. Epidemie groźnych chorób, głód i palenie czarownic były na porządku dziennym. Tym, którzy ośmielali się sprzeciwiać obowiązującym naukom kościoła groził najwyższy wymiar kary śmierć. Mimo tego jednak, znaleźli się ludzie, którzy walczyli w imieniu rozumu i prawdy mężczyźni i kobiety, którzy byli światłem w mrokach średniowiecza. Mistrz opowiadania fascynujących historii i autor bestsellerowych książek, Ken Follett, bada okres średniowiecza, ujawniając jakie postaci zainspirowały go do napisania powieści „Świat bez końca”.

Niedziela, 24 marca

6:00 Discovery Historia – Sekrety i skarby
Program stara się wyjaśnić tajemnicę zrabowanego przez hitlerowców z kolekcji Czartoryskich obrazu Rafaela „Portret młodzieńca” wartego kilkadziesiąt milionów dolarów.

8:10 Viasat History – Impresjoniści
Znany angielski historyk sztuki i pisarz, Waldemar Januszczak, zgłębia tajniki sztuki impresjonistów. Analizuje ich rewolucyjne osiągnięcia w historii rozwoju tej dziedziny ludzkiej ekspresji. Januszczak wyrusza na Karaiby, do postępowego Paryża i na przedmieścia południowego Londynu, jako że Impresjoniści czerpali inspirację z miejsc w których mieszkali. Widzowie poznają także niektóre z tajników sztuki impresjonistów natury praktycznej i technicznej. Sposoby, które zrewolucjonizowały podejście do procesu tworzenia.

11:00 Discovery Historia – Maradona: cudowne dziecko
Dokument poświęcony Diego Armando Maradonie, uznanemu przez FIFA za piłkarza stulecia. To historia życia i kariery sportowej argentyńskiego gracza - dzieciństwa przeżytego w ubóstwie, od którego ucieczką stał się futbol, drogi na piłkarski szczyt, której ukoronowaniem było zdobycie przez Argentynę tytułu mistrza świata w 1986 roku, i burzliwego życia osobistego naznaczonego problemami z narkotykami. Filmowcy starali się uchwycić to, za co Maradona jest kochany - niepowtarzalny styl gry, niezwykłą skuteczność i wspaniałe bramki.

11:05 Canal + - Ekspres – bohater footballu
Dorastający w Ameryce lat 50. XX wieku Ernie Davis, aby uniknąć prześladowań w rodzinnym miasteczku, postanawia zostać sportowcem. Po kilku latach gry zostaje dostrzeżony przez Bena Schwartzwaldera, trenera drużyny uniwersyteckiej, który przekonuje go do gry w barwach jego zespołu. Chociaż na boisku Ernie demonstruje nieprzeciętne zdolności, ma problemy z przekonaniem do siebie wielu kibiców, a nawet niektórych kolegów z drużyny.

12:00 Discovery Historia – Helmut Kohl
Gdy Helmut Kohl doszedł do władzy w 1982 roku nikt nie oczekiwał, że długo utrzyma się na tym stanowisku. Jego silny nadreński akcent i ciężkie przemówienia utwierdziły większość jego politycznych wrogów, a nawet wielu zwolenników i przyjaciół w wierze, że jest prowincjonalnym i niewiele znaczącym politykiem. Nie mogli być dalej od prawdy. Kohl przez lata udowodnił, że jest zręcznym dyplomatą, człowiekiem, który wiedział, jak uzdrowić Europę. W programie wywiady z byłymi prezydentami: George’em Bushem i Michaiłem Gorbaczowem.

13:00 Discovery Historia – Niezbite dowody
Robert Kennedy, polityk, brat Johna Fitzgeralda, został zastrzelony 5 czerwca 1968 roku. O zamach oskarżono Palestyńczyka, który sprzeciwiał się poparciu Roberta Kennedy’ego dla Izraela, ale, podobnie jak po zabójstwie Johna, podejrzewano, że zbrodnia była wynikiem spisku. Robert Kennedy znany był z działań przeciwko zorganizowanej przestępczości.

14:00 History – Tajna armia Europy
W miarę jak hitlerowskie Niemcy nasilały eksterminację europejskich Żydów, w ich obronie stawali niektórzy członkowie ruchu oporu. Część Żydów odmówiła jednak ich pomocy i postanowiła sama walczyć o przetrwanie.

17:10 Viasat History – Egipt (odc.3)
Podróż w czasie, podczas której odkryte zostaną trzy tajemnice jednej z najwspanialszych cywilizacji w historii - starożytnego Egiptu. Trzej podróżnicy i badacze wyjaśniają zagadki tego kraju: odkrycie grobowca Tutenchamona przez Howarda Cartera, odkrycia Belzoniego z okresu panowania Ramzesa II i rozszyfrowanie egipskich hieroglifów przez Champolliona.

19:00 Discovery Historia – Imperium Rzymskie
W trzecim stuleciu naszej ery Imperium Rzymskie zostało zmuszone do walki o przetrwanie. Rozległe tereny były wystawione na ciosy z zewnątrz. Rzym był położony zbyt daleko od granic imperium, które stale atakowali barbarzyńcy. Nadmiernie rozciągnięta armia nie była w stanie utrzymać linii obrony.

19:45 TVP Historia – Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko
Film przedstawia sylwetkę Tadeusza Kościuszki, bohatera dwojga narodów - Polski i Stanów Zjednoczonych. Urodził się w Siechnowicach, nauki pobierał w Szkole Rycerskiej w Warszawie, m.in. u księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, później studiował w Paryżu w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Doskonalił również zainteresowania w dziedzinie inżynierii wojskowej, architekturze i malarstwie. Rozgoryczony sytuacją osobistą wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie walczył o niepodległość tego kraju.

20:00 Discovery Historia – Chiny – rewolucja kapitalistyczna (odc.2)
W 1978 roku Deng Xiaoping przeprowadził Chiny przez historyczną transformację, wprowadzając plan „poczwórnej modernizacji” - zreformował rolnictwo, przemysł, obronę narodową, a także naukę i technikę. Zdecentralizował gospodarkę oraz otworzył Chiny na międzynarodowy handel. Autorzy odkryją także ciemne strony kapitalistycznej rewolucji - rosnące rozwarstwienie społeczne, a przede wszystkim przybierające na sile zjawisko korupcji, które doprowadziło do fali protestów w 1989 r. Ich tragiczny finał miał miejsce na Placu Niebiańskiego Spokoju.

22:35 TVP Kultura – Polański: poszukiwany i pożądany
Opowieść o tym, jak słynny reżyser stał się przestępcą uciekającym przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Wszystko zaczęło się w 1977 r., gdy Roman Polański poznał Susan Gailey i jej 13-letnią córkę Samanthę, która chciała zostać aktorką. 10 marca zabrał nastolatkę na sesję zdjęciową do domu Jacka Nicholsona, a po zakończonych zdjęciach odbył z nią stosunek płciowy. Został aresztowany za gwałt na nieletniej, lecz nie doszło do finału procesu, bo artysta uciekł przed sądem i nigdy więcej nie pojawił się w Ameryce.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz