Apollo 11 na powierzchni


Miliarder Jeff Bezos, przewodniczący grupy Amazon, ogłosił w środę 20 marca wydobycie silników rakiety Saturn V wystrzelonej w misji Apollo 11, w ramach której wysłano astronautę Neila Amstronga wraz z jego ekipą celem lądowania na  księżycu. Pozostałości po tej ekspedycji  spoczywały na dnie Atlantyku od ponad 40 lat.

Rakieta Saturn V

Silniki zostały zlokalizowane na dnie oceanu na głębokości 4267 metrów, dzięki poszukiwaniom przeprowadzonym za pomocą sonaru, udoskonalonego specjalnie dla celów realizacji projektu.

„Znaleźliśmy mnóstwo rzeczy„ – cieszył się Bezos w jednej z wiadomości opublikowanej  na swoim blogu, po tym jak  zszedł na ląd po trzech tygodniach spędzonych na morzu w ramach misji ”Bezos Expeditions”.

Jeff Bezos poświadcza, że wiele części składowych silnika uległo zniszczeniu w wyniku erozji, co wpłynęło na trudności z jakimi spotkali się specjaliści przy identyfikacji maszyn. Według agencji Reuters NASA wysłała 7 podobnych maszyn na których znajdowały się numery seryjne, jednak w  wyniku lat na dnie oceanu częściowo uległy zatarciu, toteż trudno jednoznacznie stwierdzić czy na pewno akurat te wydobyte przez ekspedycję Bezosa uczestniczyły w misji Apollo 11. Sam Bezos jest przekonany o odkryciu silników rakiety Saturn V z 1969 roku.

„Odkryliśmy prawdziwy cud na dnie morza, niesamowite świadectwo po misji kosmicznej, jaką jest silnik F-1  […], stanowiący testament programu Apollo„ – pisze biznesmen. „Samo to co udało się wydobyć jest niesamowite„ - dodaje. ” Sfotografowaliśmy dużo pięknych obiektów na miejscu i udało się nam wydobyć mnóstwo kawałków maszyn w bardzo dobrym stanie” - opisuje.

Miliarder przekonuje, że jego zespół ma wystarczająco części aby przedstawić na widok publiczny dwa silniki, które wyniosły na orbitę misję Apollo 11, a restauracja maszyn wystarczy do usunięcia powstałej korozji.

Od ogłoszenia rozpoczęcia projektu minął rok, a środki do jego realizacji, jak przekonuje Bezos, pozyskano ze źródeł prywatnych [głównie jego własnych], jednak znaleziska pozostają własnością NASA.

Źródło: Les premières images d’Apollo 11 sortie de l’océan par le fondateur d’AmazonLes moteurs de la mission Apollo retrouvés au fond de l’Atlantique

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz