Program telewizyjny dla historyków (25-31 marca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 25 marca

6:00 Discovery Historia – MIR – kosmiczna pułapka
Pierwsza załogowa stacja kosmiczna Mir została wyniesiona na orbitę okołoziemską 19 maja 1986 r. Jej zadaniem było umożliwienie długich, ponad rocznych pobytów ludzi w kosmosie. Dlatego też Mir został skonstruowany, nie jako jednorodna stacja, lecz zestaw wielu oddzielnych modułów. Po raz pierwszy uczestnicy tragicznych wydarzeń z 23 lutego 1997 roku na stacji kosmicznej Mir wspominają pełne grozy chwile.

6:00 Viasat History – Sztuka rosyjska
Historyk sztuki Andrew Graham Dixon odkrywa tajemnice, różnorodność i bogatą historię niezwykłej i unikalnej sztuki rosyjskiej. Od czasów powstawania najwspanialszych ikon, okresu wyjątkowej intensywności, skupienia i zapatrzenia w siebie tego kraju. Następnie Andrew zajmuje się artystyczną rewolucją Piotra Wielkiego, przypomina wspaniałe czasy rosyjskiego baroku i próbuje określić znaczenie wpływów grupy artystów, będących rosyjskim odpowiednikiem impresjonistów.

7:00 Discovery Historia – Archeolog detektyw
Scotty podejmuje wyprawę do sławnej nekropolii Saqqara, „Miasta umarłych” w starożytnym Egipcie. Dr Zahi Hawass odkrył nieoznaczoną trumnę, ukrytą w krypcie potężnego medyka. Scotty spróbuje dociec, dlaczego mumia została ukryta w grobie innej osoby.

8:05 Viasat History – II wojna światowa w kolorze
Dzięki zastosowaniu najnowszych technik koloryzacyjnych obrazu filmowego serial prezentuje historię II wojny światowej z zastosowaniem map satelitarnych i najwyższej jakości grafiki komputerowej. Uwzględniono także informacje, dzięki którym odkryto więcej tajemnic dotyczących okresu II wojny światowej, a w szczególności ostatnich 5 lat. Odkrycia w dziedzinie łamania kodów i niedawno odkryte dokumenty rządowe po obydwu stronach Atlantyku nadały nowy wymiar niektórym wydarzeniom tego największego światowego konfliktu w historii.

11:00 Discovery Historia – Historia śmigłowca
Po raz pierwszy helikopter wzbił się w powietrze w 1907 r. Szybko jego zalety dostrzegli wojskowi. Odegrał ważną rolę w czasie II wojny światowej oraz wojen w Korei i Wietnamie.

11:35 TVP Kultura - …Dymny…Dymny…
Film podejmujący próbę przybliżenia sylwetki Wiesława Dymnego, twórcy wszechstronnego - plastyka, poety, pisarza, aktora, autora tekstów piosenek i monologów kabaretowych - zmarłego tragicznie w 1981 roku. Obraz Dymnego - jako artysty i człowieka - wyłania się z całonocnej rozmowy i wspomnień jego przyjaciół. Spotkaniu towarzyszą prezentowane na zawieszonym płótnie obrazy: zdjęcia Dymnego, fragmenty filmów z jego udziałem, jego monologi.

13:00 Viasat History – Nie od razu Rzym nie zbudowano
Sześciu budowniczych podejmuje próbę zbudowania rzymskiej willi przy użyciu narzędzi i materiałów, jakich do tego celu używali starożytni Rzymianie. Budowniczy spotykają się z profesorem Dai Morganem Evansem - autorem projektu rzymskiej willi, którą będą wznosić przy użyciu narzędzi z epoki. Profesor odbiera załodze wszystkie nowoczesne przybory i zapoznaje ze sposobem pozyskania sobie przychylności bóstw podczas realizacji przedsięwzięcia. Wśród zatrudnionej do programu załogi znajdą się wszyscy potrzebni specjaliści - od menedżera po murarza.

13:10 TVP Kultura – Wielki Tydzień
Rok 1943, tydzień przed Wielkanocą. Trwa powstanie w getcie warszawskim. Młoda Żydówka Irena Lilien błąka się po Warszawie. Spotyka Jana Maleckiego, który przed laty był jej narzeczonym. Jan postanawia uratować Irenę. Zabiera ją do domu, gdzie czeka na niego żona w zaawansowanej ciąży. Anna serdecznie przyjmuje bezdomną Żydówkę. Jej pobyt niepokoi jednak jej sąsiadkę. Na domiar złego mąż Piotrowskiej jest zachwycony nową lokatorką.

13:10 Kino Polska – Ocalić miasto
Rekonstrukcja wydarzeń poprzedzających wyzwolenie Krakowa w styczniu 1945 roku. Zaminowane i skazane na zagładę miasto ocalało dzięki manewrowi taktycznemu oddziałów Armii Czerwonej dowodzonej przez marszałka Iwana Koniewa. W obliczu ofensywy wojsk radzieckich Niemcy przygotowują wysadzenie Krakowa w powietrze. Żołnierze AK, AL i zwiadowcy radzieccy starają się temu przeszkodzić.

14:00 Discovery Historia – Tajemnice weneckiej galery
Galery weneckie pływały po Morzu Śródziemnym i północnym Atlantyku przez 250 lat. Z uwagi na to, że były szybkie i mogły umknąć przed piratami, przewoziły najcenniejsze towary. W XVI wieku zbladła gwiazda imperium weneckiego, w zapomnienie odeszły również galery kupieckie. Archeolodzy i historycy przez lata bezskutecznie szukali chociażby jednej zachowanej łodzi. Pozostały po nich jedynie wizerunki na obrazach, rachunki kupieckie i resztki drewna. Konstrukcja galery wciąż pozostawała tajemnicą.

20:00 Viasat History – Rok 1066
Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

20:00 Discovery Historia – Socjalistyczna Filmoteka  Powiatowa
Sklepy na pokaz, uśmiechnięte ekspedientki sięgające do pełnych półek - propaganda świetnie radziła sobie z brakiem towarów. Polska rzeczywistość w filmach szkoleniowych z lat 70.

23:20 Viasat History – tajemnice podwodnych wraków
Wyspiarskie narody Wielkiej Brytanii i Irlandii mają najbogatszą historię marynistyki. Tysiące wraków rozmaitych jednostek pływających spoczywa u brzegów tych wysp. Wiele ze statków, które zaginęły podczas dwóch ostatnich wojen światowych ciągle jeszcze nie zostało odkrytych. Głęboko pod wodą ukryte są wraz z nimi nieznane jeszcze historie rozegranych tam w przeszłości konfliktów, a nawet rzezi. Spoczywające na głębokości ponad 50 metrów niełatwo je odszukać, zbyt głęboko by nurkować i zbyt niebezpiecznie by sfilmować. Wśród tych milczących świadków ukrytych na dnie morza są jedne z najwspanialszych jednostek pływających, jakie kiedykolwiek zostały zatopione gigantyczne okręty wojenne, ogromne transportowce i potężne liniowce pasażerskie. Ostatnie udoskonalenia w technologii morskich poszukiwań i nurkowania pozwoliły nareszcie zlokalizować te wraki z dna morza i zaprezentować je na ekranie, przy okazji wyjaśniając związane z nimi i ich zatonięciem zagadki. Materiał filmowy został zebrany dzięki pracy zespołu wysoko wyspecjalizowanych nurków-kamerzystów, operujących na dużych głębokościach; dodatkowo, do zilustrowania przeprowadzonej przez naukowców i historyków analizy, posłużono się najwyższej jakości grafiką komputerową, ponadto w serialu zamieszczono cenne i rzadko publikowane zeznania naocznych świadków.

23:45 TVP 2 – Świat według Billa Gatesa
W 1975 r. młody Bill Gates razem z przyjacielem założyli firmę komputerową. Nazwali ją Microsoft. 41-letni Bill Gates stał się najbogatszym człowiekiem świata. Jego majątek obliczany jest na ponad 65 miliardów dolarów. 95 procent tej sumy Gates postanowił przekazać na cele charytatywne. Wraz z żoną założył fundację, której zadaniem jest walka z największymi problemami ludzkości: biedą, chorobami, niedożywieniem i brakiem wody pitnej. Autor dokumentu próbuje przyjrzeć się charytatywnej działalności fundacji.

Wtorek, 26 marca

8:25 TVP Kultura – Obrazy z fabryki śmierci
Opowieść o obrazach i rysunkach tworzonych w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Film jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak wielu więźniów ryzykowało życie, żeby na kartce papieru zachować ślad tego, jak wyglądał poranny apel.

9:15 Viasat History – Sekrety rodzinne Brytyjczyków
Ten serial to emocjonujące i niezwykle osobiste podróże znanych Brytyjczyków w poszukiwaniu rodzinnych korzeni. Ich badanie własnego drzewa genealogicznego to podróż przez historię i przez świat, która w miarę jak się rozwija, ukazuje w jaki sposób przodkowie bohaterów programu ukształtowali ich świat i życie. Program jest także pretekstem do innego spojrzenia na historię współczesnej Wielkiej Brytanii.

10:30 Canal + - Pearl Jam Twenty
Dokument rekonstruuje dzieje pochodzącej z Seattle grupy Pearl Jam - od okresu poprzedzającego powstanie zespołu, poprzez sukces debiutanckiego albumu „Ten”, aż po ugruntowanie kultowego statusu formacji. Muzycy udostępnili reżyserowi ponad 1200 godzin materiałów - wywiadów, nagrań z koncertów i zza kulis. W filmie wykorzystano zapisy rozmów z członkami Pearl Jam, jak również z takimi artystami, jak Chris Cornell, Neil Young, Pete Townshend i Kurt Cobain. Obraz pozwala spojrzeć w głąb twórczości pionierów grunge’u.

10:30 Viasat History – Egipt
Podróż w czasie, podczas której odkryte zostaną trzy tajemnice jednej z najwspanialszych cywilizacji w historii - starożytnego Egiptu. Trzej podróżnicy i badacze wyjaśniają zagadki tego kraju: odkrycie grobowca Tutenchamona przez Howarda Cartera, odkrycia Belzoniego z okresu panowania Ramzesa II i rozszyfrowanie egipskich hieroglifów przez Champolliona.

11:00 Discovery World – Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

11:45 – TVP Kultura – Panna Madonna, legenda tych lat
Dokument o Ewie Demarczyk. Wypowiadają się o niej osoby, które wykreowały jej wizerunek: Leszek Długosz, Zygmunt Konieczny, Jan Zybler. Program przeplatany jest archiwaliami z występów artystki podczas festiwali w Sopocie i Opolu oraz z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

12:15 TVP Historia – Było, nie minęło  - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

12:35 Canal + - Elegia
Styczeń 1945 roku. Ludowe Wojsko Polskie szturmuje umocnienia Wału Pomorskiego. Oddział piechoty, przedzierający się przez zaminowane pole, zostaje otoczony przez siły niemieckie. Po zaciekłej walce Polacy kapitulują. Naziści mordują rannych, a pozostałych zamykają w szopie. Przesłuchiwani oficerowie domyślają się, że rankiem wszyscy jeńcy zostaną rozstrzelani. Tymczasem mieszkańcy wsi przygotowują się do ewakuacji. Cywile będą asekurowani przez oddział SS. Korzystając z zamieszania, polscy jeńcy podejmują desperacką próbę ucieczki.

12:50 TVP Polonia – tajemnica twierdzy szyfrów ( odc.6 )
Radzieccy komandosi, którzy wylądowali w okolicy zamku Czocha, aby zniszczyć „Aparat”, realizując źle przygotowaną misję, wchodzą na pole minowe. Kilku z nich ginie. Wybuchy alarmują niemiecki garnizon. W krótkiej potyczce wszyscy Rosjanie giną, gdyż pozbawieni broni przeciwpancernej nie są w stanie zwyciężyć w pojedynku z pojazdami pancernymi. Jeden z żołnierzy zostaje zastrzelony przez Beera, który twierdzi, że nie mógł wziąć go do niewoli. Ewelina Robak zgłasza się na posterunek policji w Leśnej.

13:10 TVP Kultura – Rosja – Polska ( odc.1)
Dokument ukazujący Moskwę w siedmiu długich ujęciach. Punkty, w których ustawiono kamerę, nie zostały wybrane przypadkowo. Są to miejsca charakterystyczne. W każdym ujęciu autor wchodzi w głębiej w materię miasta i odkrywa jego rzeczywistość.

14:25 Canal + - Berlin 36
Rok 1936. USA grozi bojkotem olimpiady w Berlinie, jeśli gospodarze nie włączą do reprezentacji niemieckich Żydów. Amerykanie i Międzynarodowy Komitet Olimpijski naciskają, by mogła wystartować wybitna zawodniczka w skoku wzwyż Gretel Bergmann. Naziści zgadzają się, lecz podejmują starania, by nie dopuścić do zdobycia przez Bergmann złotego medalu. Jej rywalką zostaje Marie Ketteler, mężczyzna udający kobietę. Gdy próby pozbycia się sportsmenki zawodzą, zostaje ona wykluczona z rywalizacji kilka dni przed zawodami.

16:05 TVP Historia – Egzekucja
Była to jedna z najgłośniejszych i zarazem najbardziej wstrząsających spraw kryminalnych pierwszej połowy lat 90. O jej bohaterach pisano długie artykuły w gazetach, a Krzysztof Krauze nakręcił film fabularny „Dług”, nagrodzony na festiwalu w Gdańsku. Irena Morawska w filmie dokumentalnym próbuje dociec, jak doszło do zbrodni, w wyniku której zginęło dwóch ludzi, a sprawcy trafili do więzienia na 25 lat.

22:00 Discovery Historia – bardzo ściśle tajne
Kulisy incydentów, które dały impuls do wprowadzenia kluczowych zmian w systemie funkcjonowania służb specjalnych. W programie m.in. historie Nikołaja Pawlenki, który realizując zamówienia wojskowe i strategiczne projekty budowlane w ZSRR sprzeniewierzył miliardy oraz gangstera, który zdemaskował policjantów odpowiedzialnych za morderstwa i kradzieże. Ponadto sprawy, które miały wpływ na wprowadzenie nowych technologii do działań wywiadu i kontrwywiadu, a także nowatorskie systemy bezpieczeństwa wewnętrznego.

23:30 Discovery Historia – Błyskawiczny program historyczny ( odc.9)
Stolica Polski została dotkliwie pokaleczona podczas wojen i narodowych katastrof. Warto wiedzieć, co ocalało lub zostało odbudowane. Maciej Łubieński, dziennikarz i historyk, oraz Michał Wójcik Historyk, redaktor naczelny miesięczników „Focus” i „Focus Historia”, z dużą dawką humoru oraz dystansu prezentują ciekawostki z bogatej historii Warszawy. Widzowie dowiedzą się m.in., gdzie mieścił się i przez kogo został założony pierwszy w Warszawie dom publiczny lub w jakich okolicznościach pomnikowy Kopernik stracił globus.

Środa, 27 marca

7:00 Discovery World – Legendarne samoloty bojowe
Program przedstawia odrestaurowane samoloty z okresu II wojny światowej oraz konfliktu w Korei z lat 50. XX w., które można podziwiać w rekonstrukcjach walk powietrznych. Ponadto analiza parametrów technicznych, mocnych i słabych stron prezentowanych samolotów, a także relacje uczestników odtwarzanych potyczek, emerytowanych amerykańskich pilotów.

7:00 Viasat History – Wyprawy w czasie
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

10:00 TVP Kultura – Operacja Himmler
31 sierpnia 1939 roku w Gliwicach miała miejsce zorganizowana przez SS i niemiecki wywiad wojskowy antypolska prowokacja. Akcją, której kryptonim brzmiał „Himmler”, kierowali szef policji Heydrich i szef Abwehry Canaris. O godzinie 20.00 grupa esesmanów w polskich mundurach wtargnęła do miejscowej rozgłośni radiowej. Po opanowaniu budynku wygłosili komunikat w języku polskim, nawołujący do wojny z Niemcami.

10:00 HBO – Czas wojny
Anglia, czasy I wojny światowej. Małżeństwo farmerów kupuje synowi Albertowi źrebaka o imieniu Joey. Między chłopcem a koniem powstaje silna więź emocjonalna. Gdy wybucha wojna, ojciec Alberta oddaje konia na potrzeby wojska. Joey zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Tymczasem Albert tęskni za nim tak bardzo, że postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela.

10:30 Viasat History – Plemiona germańskie
Czteroodcinkowy serial przedstawia proces przeobrażenia się prymitywnych plemion z północy, marginalnych i niemających większego znaczenia w Europie w dziedziców rzymskiego imperium. Najnowsze odkrycia pozwolą na zaprezentowanie ewolucji plemion germańskich bez obciążenia stereotypem „barbarzyńców z Północy”. Konflikt z rzymskim imperium jest jednym z kluczowych elementów w germańskiej historii.

11:00 Discovery historia – W poszukiwaniu prawdy
Współczesne spojrzenie na pełną tajemnic historię powszechną. W dzisiejszym odcinku wszystko o sekretnym życiu Włodzimierza Lenina.

13:00 Discovery Historia – Magazynek
Historia niemieckiego pistoletu maszynowego MP 40, od projektu po czasy świetności. W programie egzemplarze ze zbiorów kolekcjonerskich.

14:00 Discovery Historia  - Twórcy map
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I.

15:00 Discovery World – Wydarzenia które wstrząsnęły światem
Kulisy schwytania amerykańskiego szpiega, pilota Gary’ego Powersa, a także jego powrotu do USA w wyniku wymiany za Rudolfa Abela - wysokiej rangi rosyjskiego agenta.

15:00 Religia TV – W poszukiwaniu świętych skarbów
Nowa, ekscytująca seria dokumentalna „W poszukiwaniu świętych skarbów”, opowiadająca o biblijnych skarbach i zagadkach na całym świecie. Każdy odcinek serii to skomplikowana historyczna łamigłówka. Badacze Biblii i historycy z całego świata starają się rozwikłać tajemnice relikwii i postaci świętych. Czy Święty Graal, kielich z którego Jezus pił podczas Ostatniej Wieczerzy przetrwał do naszych czasów? Czy Całun Turyński rzeczywiście przedstawia postać ukrzyżowanego Chrystusa? Co mówi nauka i historia o cudach przypisywanych świętym relikwiom? Twórcy filmu starają się odpowiedzieć na liczne pytania wyruszając w prawdziwą mistyczną podróż.

16:00 Discovery Historia – Amerykańscy zbieracze
Mike i Frank penetrują amerykańskie złomowiska i szopy w poszukiwaniu rzadkich przedmiotów o wartości kolekcjonerskiej. Zaczynają od warsztatu pełnego skarbów.

22:00 Discovery Historia – Tajne zapiski z Norymbergi
Po zakończeniu II wojny wiatowej amerykańska armia wyznaczyła lekarza i psychiatrę, dr Leona Goldensohna, by zajmował się zdrowiem niemieckich dygnitarzy, którzy stanęli przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Miał szczęście dlatego, że o taką funkcję i możliwość rozmów z nazistami zabiegało wielu, także tłumy dziennikarzy. Wszyscy oni spodziewali się ponurych morderców, szaleńców o pokręconych osobowościach. Świat już bowiem wiedział o milionach ofiar i bestialskich metodach zabijania ludzi.

Czwartek, 28 marca

6:00 Viasat History – W poszukiwaniu Haydna
Haydn (1732-1809) był jednym z największych innowatorów w muzyce. Dla Mozarta i Beethovena Papa Haydn był idolem i wzorem, mimo tego jednak we współczesnych salach koncertowych jest często odsuwany w cień przez młodszych kompozytorów jego epoki. Za pośrednictwem tak występów jak i rozmów z jednymi z najbardziej cenionych muzyków, grających utwory klasyczne program zaprezentuje złożony, fascynujący portret tego zapomnianego mistrza.

6:20 Kino Polska – Wrota Europy
Zima roku 1918. Młode siostry miłosierdzia wyruszają do położonego w pobliżu linii frontu szpitala polowego. Wybór traktują jako spełnienie patriotycznego obowiązku i zarazem jako romantyczną przygodę. Po dotarciu do lecznicy przez skutą lodem rzekę dziewczęta przekonują się, że przyjdzie im pracować w bardzo trudnych warunkach. Gdy rozpoczyna się ewakuacja lazaretu, w saniach nie starcza miejsca dla wszystkich chorych. Zosia, Hala i Irena podejmują decyzję o pozostaniu na miejscu. Z nadejściem bolszewików stają w obliczu ciężkiej próby.

8:25 TVP Kultura – Harleyem do nieba
Film dokumentalny o nawróconych członkach gangów motocyklowych, którzy w USA założyli własny kościół pomagający uzależnionym i bezdobnym wrócić do społeczeństwa.

10:30 Viasat History – Wielki transfer
9 sierpnia 1988 roku dzieje hokeja w Stanach Zjednoczonych odmieniły się poprzez podpisanie kontraktu Wayne’a Gretzky’ego z drużyną Kings z Los Angeles. Kanadyjczyk został eksportowany z drużyny Edmonton Oilers za olbrzymią sumę pieniężną. Transfer ten sprawił, że hokej zyskał olbrzymią popularność w Stanach Zjednoczonych. W ciągu zaledwie jednej nocy wyprzedano cały nakład biletów na mecze Kingsów.

11:35 TVP Historia – Zapomniany generał  Tadeusz Jordan Rozwadowski
Film przybliża sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich strategów i konstruktorów - Tadeusza Jordana Rozwadowskiego. Za zasługi na polach bitewnych został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Krzyżem Żelaznym I klasy. Był pierwszym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dotyczący sposobu tworzenia polskiej armii konflikt z marszałkiem Józefem Piłsudskim sprawił, że Rozwadowski szybko podał się do dymisji. Zasłynął bohaterską obroną Lwowa przed Ukraińcami.

14:45 TVP Polonia – Tajemnice Watykanu
Castel Gandolfo to nie tylko rezydencja papieska, ale również ferma mleczna. Od zamkniętej dla zwiedzających fermy autorzy zaczynają podróż po Watykanie. Poznają sanpietrinich: ich historię, pracę i znaczenie dla Państwa Kościelnego. Odwiedzają watykańską pocztę. Są świadkami montażu rzeźby św. Josemaríi Escrivy de Balaguera, założyciela organizacji Opus Dei. Odwiedzają pracownię mozaik i drukarnię.

16:35 Viasat History Tajemnice podwodnych wraków
Wyspiarskie narody Wielkiej Brytanii i Irlandii mają najbogatszą historię marynistyki. Tysiące wraków rozmaitych jednostek pływających spoczywa u brzegów tych wysp. Wiele ze statków, które zaginęły podczas dwóch ostatnich wojen światowych ciągle jeszcze nie zostało odkrytych. Głęboko pod wodą ukryte są wraz z nimi nieznane jeszcze historie rozegranych tam w przeszłości konfliktów, a nawet rzezi. Spoczywające na głębokości ponad 50 metrów niełatwo je odszukać, zbyt głęboko by nurkować i zbyt niebezpiecznie by sfilmować. Wśród tych milczących świadków ukrytych na dnie morza są jedne z najwspanialszych jednostek pływających, jakie kiedykolwiek zostały zatopione gigantyczne okręty wojenne, ogromne transportowce i potężne liniowce pasażerskie. Ostatnie udoskonalenia w technologii morskich poszukiwań i nurkowania pozwoliły nareszcie zlokalizować te wraki z dna morza i zaprezentować je na ekranie, przy okazji wyjaśniając związane z nimi i ich zatonięciem zagadki. Materiał filmowy został zebrany dzięki pracy zespołu wysoko wyspecjalizowanych nurków-kamerzystów, operujących na dużych głębokościach; dodatkowo, do zilustrowania przeprowadzonej przez naukowców i historyków analizy, posłużono się najwyższej jakości grafiką komputerową, ponadto w serialu zamieszczono cenne i rzadko publikowane zeznania naocznych świadków.

18:50 Viasat History – W cieniu księżyca
W prezentowanym programie astronauci statków Apollo opowiedzą o swoich doświadczeniach i podzielą się wrażeniami na temat niezwykłych dokonań, które miały ogromne znaczenie nie tylko dla nich samych, ale także dla całej ludzkości.

18:25 TVP Historia – Prawdziwa historia  niechcianych pomników
Jednym z pierwszych usuniętych z ulic Warszawy pomników był pomnik generała Karola Świerczewskiego, działacza ruchu robotniczego, uczestnika rewolucji październikowej. Był komunistą, walczył w szeregach Armii Czerwonej, m.in. na froncie polskim. Głośno mówiło się o jego udziale w wojnie domowej w Hiszpanii, był również współtwórcą I Armii Wojska Polskiego w ZSRR. Tworzył zręby PRL, zginął w czasie inspekcji w Bieszczadach. Przez całe lata władze próbowały zrobić z niego bohatera ogólnonarodowego, jednak nie udało się.

19:00 TVP Kultura – PRL de Luxe
„Crazy Mike” z Krakowa organizuje wycieczki dla turystów z Zachodu, podczas których przybliża im uroki życia w PRL-u. Wiezie ich zdezelowanym „ogórkiem” do Nowej Huty, razem zwiedzają relikty przeszłości. Podczas wizyty w kolejnych miejscach opowiada o absurdach realnego socjalizmu.

21:40 HBO – Anonimus
Wielka Brytania, czasy elżbietańskie. Na dworze trwa rywalizacja o sukcesję u po ewentualnej śmierci Elżbiety I. Królowa faworyzuje hrabiego Essex, o którym mówi się, że jest jej nieślubnym synem. Wśród rywali hrabiego jest m.in. król Szkocji Jakub VI, popierany przez doradcę monarchini, Williama Cecila. Rośnie znaczenie pisarza, autora sztuk poruszających aktualne problemy społeczne, podpisującego dzieła nazwiskiem William Szekspir. Jego tożsamość pozostaje tajemnicą. Istnieje hipoteza, że Szekspir to tak naprawdę hrabia Oksfordu.

1:45 TVP 2 – Tajemnice Enigmy
Enigmę - pierwsze w świecie elektromechaniczne urządzenie szyfrujące, wymyślono w Holandii. W drugiej połowie lat dwudziestych marynarka niemiecka, a następnie wojska lądowe wprowadziły ją jako nowy środek tajnej łączności. Niemcy byli absolutnie pewni niezawodności maszyny. Polski wywiad zdobył egzemplarz handlowej Enigmy. Maszyna wraz z plikiem zaszyfrowanych depesz została przekazana Marianowi Rejewskiemu. Matematyk rozpoczął badania. Po kilku tygodniach dochodzi do wniosku, że w rozgryzieniu urządzenia będzie mu pomocna teoria permutacji.

Piątek, 29 marca

6:00 Discovery Historia – W poszukiwaniu prawdy
Intrygi na szczytach władzy, skrytobójstwa, ściśle tajne eksperymenty prowadzone w wojskowych laboratoriach to typowe elementy superprodukcji filmowych spod znaku political fiction. Wydaje się, że te historie są wyłącznie wymysłem bujnej wyobraźni scenarzystów. Pochodzące z archiwów tajnych służb dokumenty, które co jakiś czas wyciekają do opinii publicznej, uzmysławiają, że polityczna rzeczywistość nie odbiega od filmowej fikcji. Realizatorzy zaglądają za kulisy wydarzeń, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.

9:00 TVP Historia – Czas honoru
Michał i Władek pomagają Bocianowi dotrzeć na spotkanie z Brodowiczem. Okazuje się, że Bocian ma dokument podpisany przez generała Okulickiego. Ruda dostaje od matki depeszę z prośbą o jak najszybszy powrót do domu. Janek wraca do Bolka i Jadzi, pokazuje im zdjęcie, które dostał od Wasilewskiego. Bolek i Janek rozpoczynają poszukiwania osób z fotografii. Lena odnajduje Wandę. Michał i Władek razem z Bocianem ewakuują się z mieszkania, które obserwują ubecy. Lena wraca do domu, okazuje się, że jej protektorem jest Wasilewski.

10:30 Viasat History – Powrót do korzeni – lekcja z epoki kamienia
W ostatnich latach naukowców intryguje zupełnie nowe spojrzenie na ludzkie ciało, którym zajmuje się medycyna ewolucyjna. To spojrzenie postawiło na głowie tradycyjną medycynę Zachodu. Zakłada ono rozumienie choroby w kontekście historycznego rozwoju ludzkiego ciała. Aby pomóc ludziom zachować zdrowie w czasach współczesnych lekarze zalecają terapie niemal imitujące życie w epoce kamiennej.

12:10 Discovery Historia – Archeolog detektyw
Scotty wybiera się na północne wybrzeże Peru, gdzie archeolodzy odkryli szczątki dziewczyny pogrzebanej tuż za pustym grobem. Śledztwo prowadzi detektywa w głąb świata starożytnej społeczności Moche, w której piwo zbożowe i ofiary z krwi były najważniejszymi elementami dorocznych rytuałów pochówkowych. Scotty spróbuje się dowiedzieć, czy ta dziewczyna została poświęcona bogom przez władcę Moche, czy też może zmuszono ją do pracy ponad siły i zabito podczas krwawego festiwalu.

12:10 TVP Kultura – Zagubiona dusza
Film przedstawia sylwetkę Krzysztofa Klenczona, kompozytora muzyki popularnej, wokalisty, gitarzysty, lidera zespołów „Czerwone Gitary” i „Trzy Korony”. Artysta zmarł 8 kwietnia 1981 r. w Chicago w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Film, oprócz zdjęć archiwalnych, zawiera wspomnienia i wypowiedzi osób bliskich bohaterowi, kolegów z zespołu.

13:35 Kino Polska – Hrabina Costel
August II Mocny, pokonany przez Szwedów, wraca do Saksonii, gdzie szuka zapomnienia w zabawach i ucztach. Pojawienie się na dworze pięknej Anny Hoym wnosi do jego życia ożywienie. Wyniesiona do rangi faworyty królewskiej hrabina Cosel rządzi, zyskując coraz większy wpływ na króla. August okazuje się być niestały w uczuciach. Odtrącona przez kapryśnego monarchę hrabina postanawia skompromitować go. Zostaje osadzona w więzieniu, gdzie pozostaje do końca życia.

15:00 Canal + - 900 dni
We wrześniu 1941 r. armia niemiecka zamknęła pierścień oblężenia wokół Leningradu. Przez dziewięćset dni blisko trzy miliony ludzi znajdowały się w potrzasku. Najbardziej zabójczy okazał się głód. Gdy skończyły się zapasy, zjadano klej, podeszwy butów, zwierzęta domowe, umarłych. Dochodziło do morderstw, także na członkach rodziny. Oblężenie pochłonęło blisko milion ofiar. Dokument jest opowieścią o tragedii, pamięci, historii i micie. Jest zapisem rozmów z ocalałymi, skonfrontowanym z oficjalną wersją zdarzeń.

15:10 TVP Kultura – Katyń
17 września 1939roku Sowieci wkraczają do Polski. W tłumie ludzi uciekających do Małopolski generałowa Róża spostrzega Annę, żonę rotmistrza Andrzeja. Ta chce przedostać się do miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymują polskich jeńców, a między nimi jej męża. Andrzej odmawia opuszczenia obozu. NKWD morduje polskich oficerów, którzy przebywali w niewoli. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża, a Agnieszka - o zamordowaniu brata, porucznika pilota Piotra. Agnieszka podejmuje walkę o to, aby na grobie Piotra została wyryta właściwa data.

20:15 Kino Polska – Hubal
Dowódca 110. Pułku Ułanów na wieść o stracie jednego szwadronu 23 września 1939 roku rozwiązuje pułk. Jego zastępca, major Dobrzański, samorzutnie przejmuje dowództwo. Pozostaje przy nim około 180 ułanów. Major decyduje, że oddział pójdzie z odsieczą walczącej jeszcze Warszawie. Po otrzymaniu wiadomości o kapitulacji stolicy Dobrzański podejmuje decyzję o przeprawie przez Węgry do Francji, ślubuje też, że nie zdejmie munduru. W Bodzentynie major ogłasza decyzję o pozostaniu w kraju. Oddział podejmuje walkę partyzancką.

20:20 TVP Kultura – Serafina
Tytułowa bohaterka, prosta francuska wieśniaczka żyjąca na przełomie XIX i XX w., przejawia wielki talent malarski. Niemiecki kolekcjoner, marszand i krytyk sztuki Wilhelm Uhde odkrywa jej zdolności. Dzięki niemu Séraphine Louis (1854-1942) uchodzi za jedną z najciekawszych i najoryginalniejszych malarek prymitywistek, stawianą na równi z największymi, w tym Henrim Rousseau zwanym „Celnikiem” i Nikiforem Krynickim.

20:25 TVP 2 – Jak zostać królem
Anglia, rok 1925. Książę Yorku, Albert, syn króla Jerzego V, zostaje poproszony o wygłoszenie przemówienia. Wystąpienie ujawnia szokującą prawdę - potomek królewskiej rodziny jąka się. Tymczasem pozycja Alberta obliguje go do publicznych wystąpień. Żona księcia, Elżbieta, szuka lekarza, który mógłby pomóc małżonkowi. Po kilku nieudanych próbach terapii księżna otrzymuje adres gabinetu, w którym logopeda amator stosuje niekonwencjonalne metody leczenia wad wymowy. W 1934 r. Albert rozpoczyna kurację pod okiem ekscentrycznego Australijczyka.

20:05 TVP 1 – Anna German
Jest rok 1959. Ania studiuje na Wydziale Geologii we Wrocławiu i aktywnie współpracuje z teatrem studenckim Kalambur oraz z Estradą Wrocławską. Któregoś dnia udaje jej się zaśpiewać solo i odnosi sukces. Zostaje zaproszona na koncerty do Warszawy. Katarzyna Gaertner proponuje Ani zaśpiewanie nowej piosenki „Tańczące Eurydyki”. Utwór staje się przebojem. Ania nagrywa ją w Polskim Radiu. W Warszawie przypadkiem spotyka Zbyszka. Wyjaśniają sobie nieporozumienia. Wkrótce chłopak oświadcza się ukochanej.

Sobota, 30 marca

8:00 Discovery Historia – Bonnie i Clyde
Bonnie Elizabeth Parker i Clyde Chestnut Barrow spotkali się w 1930 roku. Miesiąc później Clyde Barrow trafił do więzienia. Mimo podejmowanych przez Bonnie wysiłków, mężczyźnie nie udało się z niego uciec. Szczęście sprzyjało zakochanej parze. W 1932 roku Clyde, mimo że otrzymał 14-letni wyrok, wyszedł na wolność. Bonnie i Clyde stają się bezwzględnymi gangsterami, do których przyłącza się brat Clyde’a oraz kilku innych przestępców. Gang zyskuje sławę w całym kraju. Przez długi czas skutecznie wymyka się policji.

8:15 TVP Historia – Wielki Tydzień w Jerozolimie
Reportaż przekazuje fragmenty liturgii w bazylice Bożego Grobu. Realizatorzy przedstawiają ponadto historię powstania prowadzonego przez polskie zakonnice Domu dla Dzieci na Górze Oliwnej, a także wyjaśnienia franciszkanów dotyczące przesłania i znaczenia Wielkiej Soboty.

9:15 TVP Kultura – Paweł Łukaszewski – pięć żałobnych pieśni kurpiowskich
Rejestracja koncertu muzyki Pawła Łukaszewskiego, kompozytora młodego pokolenia, którego twórczość zyskuje coraz większe uznanie za granicą, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Głównym rysem twórczości kompozytora jest muzyka sakralna, chóralna i wokalno - instrumentalna. W programie prezentacja „Pięciu żałobnych pieśni kurpiowskich” na chór a capella w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Violetty Bieleckiej. Rejestracji dokonano 21 grudnia 2009 roku w kościele p. w. św. Wojciecha w Białymstoku.

10:35 TVP Kultura – Smak tradycji
Nastrojowy program kulturalno-kulinarny obrazujący polskie tradycje świąteczne. Sięgający do źródeł tkwiących w prasłowiańskich obrzędach, które potem splotły się z tradycją chrześcijańską i polską kulturą ludową. Wyjaśniający rzadko uświadamianą symbolikę gestów, zachowań i potraw, której korzenie tkwią w odległej przeszłości. Te przekazywane z pokolenia na pokolenie rytuały są odbiciem polskiej historii, świadectwem tożsamości narodowej, barwną wizytówką w coraz bardziej zunifikowanym świecie.

11:05 TVP 1 – Wielka ucieczka
II wojna światowa, niemiecki obóz jeniecki. Brytyjski dowódca eskadry Roger Bartlett podejmuje śmiałą próbę wydostania się z oflagu. Wraz z polskim pilotem, specjalistą od okopów - Dannym Willinskim, amerykańskim porucznikiem Bobem Anthonym oraz cynicznym kapitanem Virgilem Hiltsem, organizuje ucieczkę ponad dwustu więźniów. Przygotowania do tego wyczynu trwały ponad rok. Wydostanie się na wolność ma umożliwić wykopany przez więźniów tunel.

13:10 TVP Kultura – Metr nad ziemią
Bohaterem dokumentu jest Siergiej, marynarz floty wojsk sowieckich. W czasie przygotowań okrętu do pokojowej misji w Angoli został zmuszony do wielogodzinnej pracy na mrozie. Bilans tego zdarzenia to 29 amputacji i ponad 9 lat w murach sowieckich szpitali. W rezultacie takiego leczenia Siergiej ma obecnie około jednego metra wzrostu. Dziś patrzy na świat z zupełnie innej perspektywy niż dawniej.

15:00 TVP Info – Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy amatorów.

17:05 TVP Historia – Michał Strugow, kurier carski
Michał Strogow, kapitan carskiej armii, przybywa z rodzinnej Syberii do Sankt Petersburga, by odebrać Krzyż św. Andrzeja, przyznany mu przez imperatora za dzielność w tłumieniu rebelii Tatarów i wykrycie zdrady majora Ogariewa. Nie dane jest mu jednak złożyć broni: Ogariew zabija mu żonę i nienarodzone dziecko, morduje carskiego brata i jego rodzinę. W tej sytuacji car powierza Strogowowi zadanie bezpiecznego przywiezienia następcy tronu do Sankt Petersburga.

17:05 Viasat History – Wzgórze świątynne
Historia Wzgórza Świątynnego, jednego z najważniejszych na świecie miejsc kultu religijnego. Serial wyjaśnia podłoże konfliktów, konspiracji i proroctw związanych z przeszłością tego terenu. Spogląda w jego przyszłość, próbując zbadać, dlaczego wielu ludzi uważa, że zbudowanie tam kontrowersyjnej Trzeciej Świątyni może doprowadzić do nazbyt radykalnych zmian.

21:30 Viasat History – Średniowieczna wyprawa Kena Folleta
Żaden inny okres w historii nie porusza wyobraźni tak, jak średniowiecze. To okres spowity mrokami tajemnic, czas w którym władzę sprawowali możni, kościół, budowniczowie i mnisi, a prości wieśniacy walczyli o przetrwanie. Epidemie groźnych chorób, głód i palenie czarownic były na porządku dziennym. Tym, którzy ośmielali się sprzeciwiać obowiązującym naukom kościoła groził najwyższy wymiar kary śmierć. Mimo tego jednak, znaleźli się ludzie, którzy walczyli w imieniu rozumu i prawdy mężczyźni i kobiety, którzy byli światłem w mrokach średniowiecza. Mistrz opowiadania fascynujących historii i autor bestsellerowych książek, Ken Follett, bada okres średniowiecza, ujawniając jakie postaci zainspirowały go do napisania powieści „Świat bez końca”.

Niedziela, 31 marca

6:00 Discovery Historia – Sekrety i skarby
Program bada poszlaki, wskazujące, że hitlerowcy być może prowadzili w okolicach zamku w Książu prace nad bronią, która zmieniłaby bieg wojny.

7:00 Discovery Historia – Historia śmigłowca
Po raz pierwszy helikopter wzbił się w powietrze w 1907 r. Szybko jego zalety dostrzegli wojskowi. Odegrał ważną rolę w czasie II wojny światowej oraz wojen w Korei i Wietnamie.

7:00 TVP 1 – Święty Piotr
Opowieść o Szymonie, pierwszym uczniu Jezusa Chrystusa. Otrzymał on od nauczyciela imię Piotr, oznaczające skałę, na której miała być oparta nowa wspólnota wiernych. Piotr opuścił rodzinną wioskę i towarzyszył Jezusowi w jego wędrówkach przez Palestynę. Był przy Jezusie w Jerozolimie. Kiedy nadeszła chwila próby, trzykrotnie się go zaparł. Po śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa ponownie odnalazł wiarę i postanowił zostać opoką nowego Kościoła. Założył w Jerozolimie pierwszą gminę chrześcijańską i zajął się pozyskiwaniem wiernych.

8:10 Viasat History – Sztuka rosyjska
Historyk sztuki Andrew Graham Dixon odkrywa tajemnice, różnorodność i bogatą historię niezwykłej i unikalnej sztuki rosyjskiej. Od czasów powstawania najwspanialszych ikon, okresu wyjątkowej intensywności, skupienia i zapatrzenia w siebie tego kraju. Następnie Andrew zajmuje się artystyczną rewolucją Piotra Wielkiego, przypomina wspaniałe czasy rosyjskiego baroku i próbuje określić znaczenie wpływów grupy artystów, będących rosyjskim odpowiednikiem impresjonistów.

8:10 TVP Historia – Milenium Polski
Film opowiada o wydarzeniu, którym było Milenium Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 roku. Kościół przygotowywał się do tego jubileuszu od 1956 roku, kiedy to Prymas Wyszyński postanowił, że cały naród odnowi na Jasnej Górze uroczyste śluby, złożone 300 lat wcześniej Matce Bożej Królowej Polski przez króla Jana Kazimierza Wazę. Milenium było najważniejszym sprawdzianem dojrzałości religijnej Polaków. Biskupi, wierząc, że Milenium będzie miało historyczne znaczenie, zadbali o to, by utrwalić te uroczystości.

9:00 Religia TV – Japonia, wyspa chrześcijan
Film opowiadający o życiu katolików w regionie Nagasaki. W pierwszej połowie XVI wieku w Japonii pojawiła się nowa religia. Było to chrześcijaństwo, które z pomocą jezuickich misjonarzy zyskało wielu zwolenników. Wzrost znaczenia nowej religii wzbudził niepokój Japończyków, dlatego w 1587 roku wprowadzono dekrety antychrześcijańskie. W ten sposób narodził się ruch „ukrytych chrześcijan”. Aby zmylić władze, wykorzystywali oni obrzędy i rytuały buddyjskie, skrycie wyznając wiarę w Chrystusa.

9:00 Discovery Historia – Filmowa Warszawa
Warszawa pod rządami Władysława Gomułki. Widzowie zobaczą, jak stolica została przedstawiona w polskich filmach tamtych czasów, jak mieszkało się przy ul. Senatorskiej, który film Gomułka skrytykował oraz jak wyglądał Uniwersytet Warszawski w przededniu marca 1968 roku.

11:00 Discovery Historia – Włóczęga i dyktator
Obaj bohaterowie filmu, szafarz śmiechu i wzruszeń oraz siewca śmierci i zniszczenia, przyszli na świat w tym samym miesiącu i roku. Hitler po latach niepowodzeń osiągnął pełnię władzy w Trzeciej Rzeszy. Chaplin był jednym z najgłośniejszych twórców młodej sztuki filmowej. Dzięki sukcesom kasowym nie musiał liczyć się z gustami hollywoodzkich bossów filmowych. Był niezależny materialnie i artystycznie. Dlatego po wybuchu II wojny mógł rozpocząć prace nad „Dyktatorem”, który był druzgocącą satyrą totalitaryzmu.

12:00 Discovery Historia – Marszałek Józef Piłsudski
Portret jednego z najznamienitszych przywódców narodu polskiego. W programie rzadko publikowane informacje na temat życia i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego.

13:00 History – Prawdziwa twarz Jezusa?
Najnowsze badania umożliwiły stworzenie trójwymiarowej rekonstrukcji postaci kiedyś owiniętej w całun turyński. Dzięki wykorzystaniu praw fizyki i rewolucyjnej technice obróbki obrazu można ze wszystkimi szczegółami pokazać twarz Jezusa Chrystusa.

14:55 Viasat History – Rzymianie
Dokument odsłania tajemnice codziennego życia mieszkańców starożytnego Rzymu. Profesor Mary Beard postara się znaleźć odpowiedź na pytanie jak w tamtejszych czasach wyglądał dzień prostych obywateli, na jakim poziomie rozwinięta była ich wiedza o świecie, a także czy byli religijni.

19:00 Viasat History – Historia nauki
W każdej sekundzie życia pozostajemy pod wpływem nauki. Poszczególne odcinki serialu rozpoczynają się od prostego pytania, które często sami sobie zadajemy, po czym sięgają w głąb historii i odkrywają losy ludzi, którzy zajmowali się wyjaśnieniem tej tajemnicy, przypominają eksperymenty, których dokonali w poszukiwaniu odpowiedzi i opowiadają o tym, jak rezultaty ich poczynań zmieniły nasz świat. Dowiemy się jak nauka odkryła z czego powstaliśmy, skąd pochodzimy i jak wygląda świat poza naszą planetą. Poznamy naukowe drogi odkrywania tajemnic przyrody i dowiemy się jak zainspirowały one i umożliwiły obalanie rządów królów i imperatorów oraz w jaki sposób zapoczątkowały pozyskiwanie energii z ziemskich zasobów. Serial opowiada o tym, jak historia stwarzała naukę, a nauka historię i w jaki sposób owoce tych wzajemnych inspiracji ukształtowały nowoczesny świat.

20:10 Viasat History – Londyński szpital
Na podstawie zachowanych notatek i kart chorobowych oraz prywatnych dzienników sprzed 100 lat serial przywołuje do życia szpital w londyńskiej dzielnicy Whitechapel z jego pacjentami i personelem. Szpital ma siedzibę na wschodzie miasta w dzielnicy East End, mającej reputację wyjątkowo biednej i niebezpiecznej. Tu walczy się z powszechnymi wtedy chorobami, takimi jak gruźlica, zapalenie płuc, odra, syfilis czy dyfteryt. Oddział pogotowia zajmuje się licznymi przypadkami przemocy, samobójstw, pijaństwa i przedawkowania narkotyków.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz