Program telewizyjny dla historyków (1-7 kwietnia 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 1 kwietnia

11:35 Viasat History – Zapomniane diety z przeszłości (odc.1)
Serial przedstawia poczynania kilku współczesnych wolontariuszy podczas dwudziestu czterech dni diety i ćwiczeń odchudzających, popularnych w czasach wiktoriańskich, edwardiańskich oraz w latach 20. Ludzie z epoki wiktoriańskiej próbują diety zakładającej jedzenie niemal wyłącznie mięsa. Ci z epoki edwardiańskiej mogą jeść wszystko, ale każdy kęs muszą przeżuć dokładnie i aż 32 razy. Wolontariusze z lat 20. przechodzą na dietę liczenia i ścisłego kontrolowania ilości przyjmowanych kalorii.

12:00 Discovery World – Luftwaffe: Ludzie i maszyny
Od Czerwonego Barona po Hermana Goeringa. Historia niemieckiego lotnictwa wojskowego, od misji rekonesansowych po kampanie powietrzne w czasie I i II wojny światowej.

13:50 TVP Kultura  - Pierwsza pasja
Philippe Baron w swoim dokumencie przybliża powstawanie pierwszego w historii filmu opartego na Ewangelii, odsłaniając sylwetkę zapomnianego dziś reżysera Sidneya Olcotta. W 1912 roku nakręcił on film, którym dowiódł, że kino może pełnić różne funkcje.

14:00 Discovery World – Broń z przyszłości
Serial przedstawia historię i zasady działania najróżniejszych rodzajów broni, które do tej pory skonstruowano. Prezentuje wynalazców i konstruktorów zajmujących się tworzeniem nowych narzędzi stosowanych w walce. Gospodarzem jest Richard Machowicz, byłym żołnierz elitarnych sił specjalnych amerykańskiej piechoty morskiej.

16:00 Discovery Historia – Legendy u schyłku życia
W latach 70. XX w. Schneider dołączyła do pierwszej ligi gwiazd europejskiego kina. Dwukrotnie otrzymała Cezara. W 1976 r. za rolę w filmie „Najważniejsze to kochać”, a w 1978 r. za „Prostą historię”. W życiu prywatnym była nieszczęśliwa. Nie mogła otrząsnąć się po rozstaniu z Alainem Delonem. Małżeństwo z Harrym Meyenem miało być terapią. Po pięciu latach wspólnego życia rozwiedli się. Także związek z Danielem Biasinim nie przetrwał próby czasu. Po śmierci syna aktorka wpadła w depresję leczoną alkoholem i narkotykami. Zmarła w 1982 r.

18:30 Viasat History – Egipt
Podróż w czasie, podczas której odkryte zostaną trzy tajemnice jednej z najwspanialszych cywilizacji w historii - starożytnego Egiptu. Trzej podróżnicy i badacze wyjaśniają zagadki tego kraju: odkrycie grobowca Tutenchamona przez Howarda Cartera, odkrycia Belzoniego z okresu panowania Ramzesa II i rozszyfrowanie egipskich hieroglifów przez Champolliona.

19:00 Discovery History – Prawdziwy Wersal
Wersal słynie z zespołu pałacowego, rezydencji królów francuskich od 1682 roku. Pałac, rozbudowany z rozmachem przez króla Ludwika XIV, wraz z kompleksem ogrodowo-parkowym, jest najwspanialszym dziełem baroku i klasycyzmu. Co roku odwiedza go ponad sześć milionów turystów, zafascynowanych jego historią i architektonicznym pięknem. Zespół pałacowo-ogrodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

19:40 Viasat History – Zaginiony świat Aleksandra Wielkiego
W poszukiwaniu śladów najstarszych greckich podróżników David Adams testuje nową teorię na temat Jazona i Argonautów. Na pokładzie repliki łodzi Argo, David rusza na wyprawę, która zabierze go z Grecji, przez pół świata, do ogarniętego wojenną zawieruchą Afganistanu. Przez ponad pięć tysięcy lat, wody Amu-darii, nazywanej w starożytności Oksusem, były ożywczą krwią zamieszkującej ten teren tajemniczej, starożytnej cywilizacji. Od na dachu świata, rzeka płynie przez niegościnne tereny Azji Środkowej i Afganistan ku Morzu Kaspijskiemu.

23:30 Discovery Historia – Hannibal – przekleństwo Rzymu
Kiedy Hannibal wyruszał z Hiszpanii na Rzym, u jego boku kroczyło 40 tys. żołnierzy. Idąc przez Pireneje, południową Galię i Alpy zadawał rzymskiej armii setki klęsk. Po ostatnich starciach z Hannibalem wojska rzymskie już nigdy nie zdecydowały się podjąć otwartej walki. Przez dziesięć lat tysiące osób poległo z ręki tyrana i jego zdyscyplinowanej armii. Mimo tego Hannibal nie zajął Rzymu, tak jak zamierzał. Jego przeciwnik, Scypion, zmusił wielkiego wodza do wycofania wojsk.

Wtorek, 2 kwietnia

8:00 Discovery Historia  - Podniebna armia
Serial przedstawia historię lotnictwa wojskowego: od momentu budowy pierwszego samolotu, aż do dostosowania maszyny do potrzeb armii podczas rosyjskiej rewolucji w 1917 roku oraz w trakcie I wojny światowej. Widzowie zobaczą unikalny materiał filmowy z czasów hiszpańskiej wojny domowej, podczas której III Rzesza testowała możliwości nowych samolotów przed zbliżającą się wojną. Seria nie tylko ukazuje niepublikowane do tej pory materiały filmowe, ale także nowe spojrzenie na rolę samolotów podczas różnych konfliktów zbrojnych.

8:05 Viasat History – II Wojna Światowa w kolorze ( odc.7)
Zarówno alianci jak i naziści szukali sposobu na szybkie, zwycięskie zakończenie wojny. Anglicy chcieli to osiągnąć przez całkowite zbombardowanie niemieckiej infrastruktury i miast. Pomysł ten doprowadził do drezdeńskiej tragedii, kiedy samoloty alianckie zbombardowały dziesiątki tysięcy zwykłych Niemców. Niemcy wierzyli, że ich szybką i skuteczną akcją byłby atak łodzi podwodnych. Chcieli odciąć Amerykanom drogę przez Atlantyk, aby nie dostarczali posiłków Wielkiej Brytanii.

8:15 TVP Kultura – Komiksy idą na wojnę
Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania w świecie fantastycznym i bajkowym komiks stał się nową formą dziennikarstwa. Film Komiksy idą na wojnę bada nowy nurt komiksowych reportaży wojennych, przedstawiających najbardziej brutalne i poruszające doświadczenia ludzkie w formie historii obrazkowej.

11:30 History – Budowniczowie Ameryki
Stany Zjednoczone Ameryki nie zostały odkryte - zbudowali je ludzie. Rockefeller, Vanderbilt, Carnegie, Astor, Ford i Morgan stworzyli podwaliny kraju, a ich nazwiska stały się synonimami amerykańskiego snu. U szczytu epoki przemysłowej stworzyli odważną wizję nowoczesnego narodu i w jej duchu dokonali transformacji najważniejszych gałęzi gospodarki, tj. przemysłu naftowego, kolejowego, hutniczego, stoczniowego, motoryzacyjnego i finansowego. Ich drogi często się krzyżowały, gdy angażowali się w najważniejsze wydarzenia swoich czasów.

12:05 TVP Kultura – Dziecko szczęścia, czyli Jeremi Przybora
Wypowiedzi Jeremiego Przybory w jego ogrodzie - opowiada o swoim życiu, tworczości. Opowiada o dzieciństwie, które było bardzo szczęśliwe, mimo iż przypadło na czas I wojny światowej.

12:15 TVP Historia – Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

13:10 Kino Polska – Z dalekiego kraju
Mały Karol Wojtyła uczestniczy w uroczystościach Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo wyciska trwały ślad w psychice wrażliwego chłopca. Staje się także fundamentem emocjonalnym jego przyszłych wyborów życiowych. Także tych, których dokonał podczas okupacji. Wtedy uległ fascynacji duchowością, początkowo za pośrednictwem literatury, zwłaszcza teatru. Pisze wiersze, dramaty, próbuje sił jako reżyser i aktor. Wkrótce postanawia zrobić krok dalej - przyjmuje święcenia kapłańskie.

13:30 Discovery Historia – Magazynek
O losach wojen decydują nie tylko czołgi i karabiny, ale przede wszystkim mobilność armii. Half-Track, półgąsienicowy transporter, pozwolił amerykanom wygrać II wojnę światową.

14:25 TVP 1 – Tajemnica Jana Pawła II
Dokument o Janie Pawle II. Papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski opowiada o związanych z Ojcem Świętym wydarzeniach, przy których nie było kamer telewizyjnych. Ks. Krajewski, jako jeden z najbliższych współpracowników Wojtyły, odsłania kulisy świętości Jana Pawła II. W filmie pokazano unikalne materiały filmowe i zdjęcia z czasów pontyfikatu papieża Polaka.

15:00 Viasat History – Wędrówka ludzkości ( odc2)
Próba odkrycia, w jaki sposób pierwszym przedstawicielom homo sapiens udało się przetrwać w surowych i niebezpiecznych warunkach prehistorycznej Afryki sprzed 200 000 lat. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób nasz gatunek rozwijał się technologicznie i wreszcie jak niewielka grupa, prawdopodobnie jedno plemię, opuściło Afrykę około 70 000 lat temu. Kiedy przedstawiciele homo sapiens wyruszyli w świat ze wschodniej Afryki nie byli jedynymi przedstawicielami ludzkiego gatunku na naszej planecie ale jedynymi, którym udało się przetrwać.

17:00 Discovery World – Samochody – klasyka gatunku
Wayne Carnini przemierza prowincję w poszukiwaniu starych i rzadkich modeli aut, które często od dziesiątek lat schowane są w garażach i szopach. Gospodarz pokaże, w jaki sposób przywrócić dawny blask cudom motoryzacji, oprowadzi też po świecie kolekcjonerów starych samochodów.

18:00 Discovery Science – Zwykłe rzeczy – niezwykłe wynalazki
Próba odpowiedzi na kolejne trudne pytania: Jak to się dzieje, że czarne skrzynki nie niszczą się podczas katastrof lotniczych? Jak można przesunąć turbinę o wadze 10 domów?

18:30 Viasat History – Inuicka odyseja: podbój Nowego Świata
Specjalizujący się w arktycznej antropologii Niobe Thompson wyrusza w podróż po dalekiej Północy i tysiąc lat w przeszłość w poszukiwaniu korzeni współczesnych Inuitów, zabierając widzów na arktyczną odyseję od Syberii po Grenlandię. To, co po drodze Niobe Thompson tam odkrywa, zaprzecza stereotypowi „pokojowego Eskimosa” i rzuca nowe światło na azjatyckich i europejskich osadników na terenie Nowego Świata.

19:35 Viasat History – Sagi wikingów
Współcześnie Islandia należy do najbardziej rozwiniętych literacko krajów na świecie. Przy udziale historyków, uczonych, czarnoksiężników i bajarzy widzowie poznają sekrety mieszkańców Islandii i ich sag - historii, które pomogły im przetrwać najtrudniejsze czasy. Te odyseje ułatwią zrozumienie przemożnej potrzeby ludzi do opowiadania o swoich przeżyciach i emocjach.

19:45 TVP Historia – Ostatni świadek
Opowieść o zmarłym w 1997 r. w wieku 98 lat Stanisławie Swianiewiczu, profesorze ekonomii Uniwersytetu Wileńskiego. Urodzony w stolicy Inflant, Dźwińsku, syn budowniczego kolei i nauczycielki niemieckiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. i został nawet odznaczony Krzyżem Walecznych. Brał udział w walkach w czasie II wojny światowej, został wywieziony na Syberię. Dotarł do Wielkiej Brytanii wraz z armią gen. Andersa. Po wojnie pracował m.in. jako wykładowca London School of Economics.

21:00 TVP Historia – Katyń
17 września 1939roku Sowieci wkraczają do Polski. W tłumie ludzi uciekających do Małopolski generałowa Róża spostrzega Annę, żonę rotmistrza Andrzeja. Ta chce przedostać się do miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymują polskich jeńców, a między nimi jej męża. Andrzej odmawia opuszczenia obozu. NKWD morduje polskich oficerów, którzy przebywali w niewoli. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża, a Agnieszka - o zamordowaniu brata, porucznika pilota Piotra. Agnieszka podejmuje walkę o to, aby na grobie Piotra została wyryta właściwa data.
Środa 3 IV 2013

Środa, 3 kwietnia

7:00 National Geographic – Pradawne archiwum X
Doktor Raluca Radolescu bada historię średniowiecznego miecza wbitego w kamień w pewnej kaplicy we Włoszech. Sprawdza, czy może on mieć coś wspólnego z królem Arturem. Ponadto wisiorek, który na pierwszy rzut oka wygląda jak chrześcijańska relikwia - postać Jezusa na krzyżu. Tajemnicza inskrypcja oznajmia, że ukrzyżowaną osobą nie jest Jezus, lecz Orfeusz, według greckiej mitologii - muzyk i poeta. Przedmiot znany jest jako amulet Orfeusza. Zniknął on podczas wojny na terenie Niemiec. Mark Guscin próbuje rozszyfrować jego tajemnice.

8:30 Canal + Film – Berlin 36
Rok 1936. USA grozi bojkotem olimpiady w Berlinie, jeśli gospodarze nie włączą do reprezentacji niemieckich Żydów. Amerykanie i Międzynarodowy Komitet Olimpijski naciskają, by mogła wystartować wybitna zawodniczka w skoku wzwyż Gretel Bergmann. Naziści zgadzają się, lecz podejmują starania, by nie dopuścić do zdobycia przez Bergmann złotego medalu. Jej rywalką zostaje Marie Ketteler, mężczyzna udający kobietę. Gdy próby pozbycia się sportsmenki zawodzą, zostaje ona wykluczona z rywalizacji kilka dni przed zawodami.

11:00 Discovery World – Historia oręża
Na przestrzeni lat technika uzbrojenia rozwinęła się od prymitywnych katapult, po laserowo kierowane pociski. Program pokazuje, w jaki sposób rozwijała się broń, a także, jaki wpływ na zmiany miały konflikty zbrojne. W tym wydaniu widzowie dowiedzą się, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do powstania karabinów, które dziesiątkowały wrogie armie na polach bitew.

11:00 Discovery Historia – Legendy u schyłku życia
W latach 70. XX w. Schneider dołączyła do pierwszej ligi gwiazd europejskiego kina. Dwukrotnie otrzymała Cezara. W 1976 r. za rolę w filmie „Najważniejsze to kochać”, a w 1978 r. za „Prostą historię”. W życiu prywatnym była nieszczęśliwa. Nie mogła otrząsnąć się po rozstaniu z Alainem Delonem. Małżeństwo z Harrym Meyenem miało być terapią. Po pięciu latach wspólnego życia rozwiedli się. Także związek z Danielem Biasinim nie przetrwał próby czasu. Po śmierci syna aktorka wpadła w depresję leczoną alkoholem i narkotykami. Zmarła w 1982 r.

11:55 TVP Kultura – Gustaw Holubek – nie tylko o teatrze
Cykl rozmów z jednym z najwybitniejszych aktorów polskiej sceny. Gustaw Holoubek był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, prezesem ZASP, posłem na Sejm, aktywnym uczestnikiem życia społecznego i politycznego. Jego punkt widzenia jest naznaczony dystansem i ironią wobec wydarzeń z przeszłości. Ramy opowieści wyznaczają fakty i daty z życia artysty, lecz wątki biograficzne przeplatają się z przemyśleniami na temat teatru, literatury, społeczeństwa i polityki.

13:00 Discovery Historia – Podniebna armia
Serial przedstawia historię lotnictwa wojskowego: od momentu budowy pierwszego samolotu, aż do dostosowania maszyny do potrzeb armii podczas rosyjskiej rewolucji w 1917 roku oraz w trakcie I wojny światowej. Widzowie zobaczą unikalny materiał filmowy z czasów hiszpańskiej wojny domowej, podczas której III Rzesza testowała możliwości nowych samolotów przed zbliżającą się wojną. Seria nie tylko ukazuje niepublikowane do tej pory materiały filmowe, ale także nowe spojrzenie na rolę samolotów podczas różnych konfliktów zbrojnych.

13:10 Kino Polska – Polskie drogi
Niemcy nadal poszukują Tadeusza Miszczyka, nie wiedząc, że ktoś inny posługuje się dokumentami poległego kapitana. Dzięki sprytowi Kurasia Władkowi Niwińskiemu, który występuje teraz pod nazwiskiem Miszczyka, udaje się wyjść cało z zastawionej na niego pułapki. Szczęśliwie dociera do Warszawy, próbuje odszukać rodziców. Jego ojciec bierze udział w tajnym nauczaniu. Matka pracuje na poczcie - z polecenia organizacji podziemnej zajmuje się przechwytywaniem listów adresowanych do gestapo.

13:15 TVP Historia – Pożegnanie z Marią
Warszawa, 1943 rok. Tadeusz i Maria zostają zaproszeni na wesele do przyjaciół. W drodze młody poeta wyrywa z rąk granatowego policjanta Cieślika Żydówkę Sarę i zabiera ją na przyjęcie. Cieślik także uczestniczy w uroczystości. Każe dziewczynie dokonać wyboru - albo odda ją w ręce Niemców, albo wynajmie jej mieszkanie i uczyni kochanką. Ostatecznie zabija Sarę, która odrzuciła ofertę. Niemcy wywożą do obozu schwytaną podczas łapanki Marię.

15:00 Viasat History – Wędrówka ludzkości
Próba odkrycia, w jaki sposób pierwszym przedstawicielom homo sapiens udało się przetrwać w surowych i niebezpiecznych warunkach prehistorycznej Afryki sprzed 200 000 lat. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób nasz gatunek rozwijał się technologicznie i wreszcie jak niewielka grupa, prawdopodobnie jedno plemię, opuściło Afrykę około 70 000 lat temu. Kiedy przedstawiciele homo sapiens wyruszyli w świat ze wschodniej Afryki nie byli jedynymi przedstawicielami ludzkiego gatunku na naszej planecie ale jedynymi, którym udało się przetrwać.

15:15 TVP Historia – Upiory złotego kręgu
Tysiące samochodów i ciężarówek przejeżdżały niegdyś przez tę ziemię zwaną „drogą śmierci”, „niekończącą się trasą” lub „złotym kręgiem”. Pojazdy zaopatrywały tutejsze gułagi w żywność i środki do życia. Wracając zabierały rocznie 500 ton złota, które trafiało do Centralnego Skarbca Związku Radzieckiego. Bezpłatne wydobycie cennego kruszcu zapewniały tysiące więźniów, pracujących w nieludzkich warunkach. Dzisiaj trudno tutaj zobaczyć jakikolwiek samochód czy ciężarówkę. ”Złoty Krąg opustoszał.

18:05 TVP Kultura – Wezwanie
Film zrealizowano na podstawie wspomnień dr Barbary Makowskiej. W 1983 r. toczył się proces zabójców Grzegorza Przemyka, ofiary represji milicyjnych. Aby oczyścić funkcjonariuszy MO z zarzutów pobicia chłopca ze skutkiem śmiertelnym, oskarżono pielęgniarzy pogotowia ratunkowego. Z kolei aby przekonać opinię, że nie był wypadek odosobniony, że bicie pacjentów jest w zwyczaju pracowników pogotowia, zaaranżowano sprawę dr Barbary Makowskiej, lekarki pogotowia ratunkowego, którą oskarżono i skazano za pobicie zabranego z ulicy pijanego pacjenta.

18:30 Viasat History – Dzieje afrykańskiego footballu ( odc.1)
Polityczna historia afrykańskiego futbolu i roli jaką odegrał ten sport na rozwój Czarnego Kontynentu i jego relacje z resztą świata. W historii tej odnajdujemy też wątki osobistych zmagań, wyjątkowego zamiłowania do tego sportu i niesamowitej wiary z przyszłość Afryki. W jaki sposób jedna sekunda, w której strzelono gola, może odmienić życie gracza i to, jak postrzegany jest Czarny Kontynent przez jego mieszkańców.

19:45 TVP Historia – Defilada
Dokument Andrzeja Fidyka ukazuje Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną w momencie obchodów 40. rocznicy jej istnienia. Uroczystości zbiegły się w czasie z IO w Seulu. Komunistyczne władze postawiły sobie za cel zorganizowanie święta narodowego tak, by siłą wyrazu i rozmachem przyćmiło światowe święto sportu. Zmanipulowani przez propagandę i cenzurę mieszkańcy Korei Północnej z przejęciem opowiadają historie z życia rządzącego krajem Kim Ir Sena, niczego nie wiedząc o jego potwornych zbrodniach.

21:00 Discovery Historia – Kulisy II wojny światowej
Od początku zawiązania się koalicji amerykańsko-brytyjsko-radzieckiej prezydent Franklin Delano Roosevelt i premier Winston Churchill wiedzieli, kim jest ich wschodni sojusznik. Zdecydowali się jednak z nim współpracować. Media w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przedstawiały Józefa Stalina jako bohatera. W tym czasie armia radziecka wycofywała się pod naporem Niemców na wschód. 13 kwietnia 1943 roku Niemcy ujawnili, co stało się w Katyniu. Prawda o radzieckiej zbrodni na Polakach spowodowała konflikt wśród aliantów.

21:00 Canal + - Młyn i krzyż
Rok 1564. Władana przez katolickich Habsburgów Flandria skłania się ku kalwinizmowi i żąda autonomii. Filip II Hiszpański wprowadza politykę terroru wobec innowierców. Szaleje inkwizycja. Na zamówienie antwerpskiego bankiera i kolekcjonera dzieł sztuki Nicolaesa Jonghelincka Pieter Bruegel maluje „Drogę na Kalwarię”. W centralnym miejscu obrazu znajduje się wzniesiony na skale młyn, w dole widać tłum postaci zajętych codziennymi sprawami. Pośród krzątaniny nikt nie zwraca uwagi na prowadzonego na miejsce kaźni Jezusa.

21:00 Discovery World – Broń doskonała
Nowoczesne systemy automatyzacji przyczyniły się do powstania nowoczesnej, inteligentnej broni. Przyjrzyjmy się tym najbardziej nowatorskim modelom i ich zastosowaniom.

22:00 Discovery Historia – Świat na wojnie
Historia II wojny światowej. Lata trzydzieste minionego wieku i dojście do władzy Adolfa Hitlera, który zyskał poparcie milionów zwykłych Niemców.

23:25 TVP Historia – Sensacje XX wieku
Bohaterem kolejnego odcinka programu Bogusława Wołoszańskiego jest szef niemieckiego wywiadu wojskowego - admirał Wilhelm Canaris. O jego prawdziwej roli w czasie II wojny światowej wciąż niewiele wiadomo.

Czwartek, 4 kwietnia

8:25 TVP Kultura – Fotograf partyzantów
W czasie II wojny w małym miasteczku Biłgoraj, Edward Buczek (1906 - 1983), prowadził zakład fotograficzny. Z jego usług korzystali mieszkańcy i okupujący te tereny żołnierze niemieccy. Buczek robił portrety i zdjęcia rodzinne, fotografował także codzienne życie miasteczka i okolic. Był również zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK, z prawem przebywania w obozach i oddziałach stacjonujących w okolicznych lasach. W tajemnicy dokumentował działalność oddziałów partyzanckich (Konrada Bartoszewskiego „Wira” i Józefa Steglińskiego „Corda”). Są to unikatowe zdjęcia, pokazujące życie i działania oddziałów partyzanckich na Zamojszczyźnie. Dokumentacja jest niepowtarzalna nasiąknięta rzeczywistością partyzancką. Autor utrwalił klimat i nastrój tamtych dni. Większość fotografii wykonał wiosną 1944 roku, przed bitwą osuchowską. Udało mu się zatrzymać w kadrze ludzi, którzy w większości zginęli w walce. W czerwcu 1944 roku, wycofująca się z frontu wschodniego armia niemiecka okrążyła oddziały partyzanckie stacjonujące w lasach Puszczy Solskiej. Około tysiąca partyzantów stanęło naprzeciw 30 000 armii niemieckiej ze wsparciem lotniczym i artyleryjskim (tak wielkich sił do walki z partyzantami nigdzie w Polsce nie użyto przez cały okres okupacji). Przeżyło około 200 partyzantów. Niestety w świadomości Polaków ta ważna bitwa nie istnieje. Nie uczono o niej w szkołach, a partyzanci którzy przeżyli byli prześladowani przez NKWD i UB. Film opowiada o żołnierzach, walczących w lasach Puszczy Solskiej, podczas II wojny, utrwalonych na fotografiach Edwarda Buczka.

10:00 National Geographic – Świątynia nazizmu
Odnaleziony na dnie jeziora w Bawarii bezcenny artefakt z czasów celtyckich stanowi dla badaczy kolejne źrodło wiedzy o dążeniach Adolfa Hitlera i jego współpracowników do zdobycia legendarnego Świętego Graala. Naukowcy i historycy próbują odkryć też tajemnicę średniowiecznego zamku Wewelsburg, który jest znany jako ośrodek nazistowskiego mistycyzmu w III Rzeszy. Do przebudowy zamku Niemcy wykorzystali więźniów przetrzymywanych w utworzonym niedaleko obozie koncentracyjnym Niederhagen-Wewelsburg.

11:00 HBO 2 – 1920. Bitwa Warszawska
Warszawa, rok 1920. Młody kawalerzysta Jan zakochuje się w pięknej Oli, aktorce teatru rewiowego. Wieść o zbliżającej się wojnie z bolszewikami przyspiesza ich decyzję o ślubie. Tuż po ceremonii Jan wyjeżdża na front. Jego oddział zostaje rozbity, a on trafia do niewoli. Tymczasem linia frontu przesuwa się w pobliże Warszawy. Marszałek Piłsudski podejmuje ryzykowną decyzję o kontrofensywie. Dochodzi do decydującego starcia.

12:00 National Geographic – Koszmarna wyprawa
Zrealizowany w technice trójwymiarowej dokument przedstawia trudną pracę siedmiu astronautów z promu kosmicznego „Atlantis”, których zadaniem jest naprawienie teleskopu Hubble?a. Teleskop został umieszczony na orbicie okołoziemskiej w 1990 roku i jest jednym z najważniejszych przyrządów w astronomii. Umożliwia podróże przez odległe galaktyki i odkrywanie tajemnic kosmosu.

12:25 HBP 2 -  Teleskop Hybble’a
Zrealizowany w technice trójwymiarowej dokument przedstawia trudną pracę siedmiu astronautów z promu kosmicznego „Atlantis”, których zadaniem jest naprawienie teleskopu Hubble’a. Teleskop został umieszczony na orbicie okołoziemskiej w 1990 roku i jest jednym z najważniejszych przyrządów w astronomii. Umożliwia podróże przez odległe galaktyki i odkrywanie tajemnic kosmosu.

15:00 National Geographic – Polowanie na nazistów
Urodzony na Łotwie Herbert Cukurs, zwany „katem z Rygi”, podczas II wojny światowej odpowiedzialny był za zbrodnie ludobójstwa na łotewskich Żydach. Udowodniono mu udział w przesłuchiwaniu i katowaniu Żydów, pomoc w budowie getta w Rydze, był odpowiedzialny za wymordowanie dwudziestu pięciu tysięcy wyznawców judaizmu w miejscowości Rumbule. Agenci Mossadu trafili na jego ślad w 1965 r. Próbowali porwać go do Izraela i postawić przed tamtejszym sądem. Kiedy plan nie powiódł się, zastrzelili go na jednej z ulic Montevideo.

15:30 TVP Historia – Rody fabrykanckie
Dzieje trzech rodów fabrykanckich z Łodzi: Heinzlów, Kunitzerów i Konów. Do rozwoju Widzewa jako wielkiej osady przemysłowej w największym stopniu przyczyniła się rodzina Konów. Ojciec rodu, z pochodzenia Żyd, odszedł od swego wyznania i stał się niekoronowanym królem Widzewa. O latach jego panowania opowiadają ówcześni pracownicy manufaktury, autor podaje także informację o losach Oskara Kona aż do 1961 roku.

16:10 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

16:45 Kino Polska – Pogranicze w ogniu
Przed planowanym zbrojnym atakiem na pociąg Franek gdzieś znika i odnajduje się dopiero po paru dniach z raną w nodze. Kolegom opowiada, że trafiła go zbłąkana kula i musiał iść do szpitala. Tymczasem Niemcy, na wieść o wybuchu powstania w Wielkopolsce, planują operację militarną pod kryptonimem „Wiosenne słońce”. Oficjalnie zaś obwieszczają, że pragną rozwiązać „kryzys” metodami politycznymi. Nieufny porucznik Kaleta wysyła Czarka do Berlina, by zdobył informacje o prawdziwych zamiarach wroga.

18:30 Viasat History – Historia satelity
4 października 1957 roku świat po raz pierwszy usłyszał dźwięk, który od tej pory będzie podstawą wszystkich dźwięków sci-fi przez kolejnych 20 lat. Tak właśnie biło serce Sputnika pierwszej zrobionej przez człowieka maszyny, wysłanej w kosmos. Program opowiada o rozwoju technologii satelitarnej od tych pierwszych prymitywnie wyglądających przedmiotów po supernowoczesne, wyrafinowane technologicznie urządzenia, które dzisiaj otaczają naszą planetę. Dowiemy się też jak ważną rolę odgrywają satelity w naszym życiu codziennym i która sięga znacznie dalej niż tylko umożliwienie nam kontaktu telefonicznego i oglądanie telewizji.

19:40 Viasat History – Historia nauki
Na początku każdego odcinka Michael Mosley zadaje pytanie, na które będzie poszukiwał odpowiedzi. Następnie śledzi losy losy ludzi, którzy w przeszłości zajmowali się wyjaśnieniem tego zagadnienia. Widzowie dowiedzą się, jakich eksperymentów dokonywali naukowcy w poszukiwaniu rozwiązania wybranej zagadki naukowej i jak rezultaty ich badań zmieniły świat. Program wyjaśnia m.in. w jaki sposób naukowcy rozwikłali tajemnicę pochodzenia człowieka i budowy wszechświata.

20:00 canal + Film – Cud w wiosce Santa Anna
Rok 1983. Weteran wojenny, Hector Negron, na poczcie wyciąga pistolet i strzela do klienta. Dziennikarz Tim Boyle namawia Hectora do zwierzeń, tłumacząc, że przychylny artykuł w prasie może mu pomóc. Akcja cofa się do 1944 r. Hector jest kapralem 92. dywizjonu stacjonującego w Toskanii. W trakcie wymiany ognia on i jego towarzysze tracą kontakt z oddziałem. Próbując znaleźć drogę powrotną, ratują życie włoskiemu chłopcu. Wkrótce trafiają do pobliskiej wsi i tam czekają na transport. Między żołnierzami i lokalną społecznością powstaje więź.

22:35 TVP Historia – Racławice 1794
Film nie przedstawia dziejów całej Insurekcji Kościuszkowskiej, ale zajmuje się okresem od powstania ruchu spiskowego wiosną 1793 roku do bitwy pod Racławicami i wydania Uniwersału Połanieckiego. Szerzej natomiast pokazany został w nim okres przedpowstaniowy, ukazujący w jak niezwykle trudnym momencie doszło do wybuchu powstania. Film szeroko również omawia sprawę chłopską.

23:00 Filmbox – Che II. Boliwia
Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

Piątek, 5 kwietnia

00:25 Canal + - W ciemności
Leopold Socha jest kanalarzem. Do pensji dorabia kradzieżami; przed wojną siedział za to w więzieniu. W trakcie likwidacji lwowskiego getta mężczyzna spotyka poszukującą schronienia grupę Żydów. Są wśród nich ludzie o różnym statusie społecznym i majątkowym. Socha zgadza się pomóc im ukryć się w kanałach za 500 złotych dziennie. Od tej chwili dogląda uciekinierów, narażając na niebezpieczeństwo siebie, żonę i córkę. Ma świadomość, że w każdej chwili może wpaść w ręce Niemców lub Ukraińców. Z czasem pieniądze i kosztowności się kończą.

7:00 Travel Channel – Ziemia nomadów
Po krótkim pobycie w mieście Agadez, stanowiącym bramę Sahary, Christophe Cousin wypatruje wielbłądzich karawan, idących przez pustynię Tenere do Bilmy, skąd od wieków przywożono sól.

8:15 TVP Kultura – Korespondent Brayn
Julien Bryan był amerykańskim dziennikarzem, który 4 września 1939 roku przybył ostatnim pociągiem z Berlina do Warszawy. Materiał zarejestrowany przez Bryana stanowi unikatowy dokument pokazujący historyczną prawdę oglądaną bez subiektywnego komentarza i ukazuje patriotyczny heroizm społeczeństwa warszawskiego z punktu widzenia jednostki uwikłanej w rzeczywistość wojenną.

9:00 Discovery Science – Droga na księżyc
Odpowiedzią władz USA na rosnącą przewagę Sowietów w podboju kosmosu - wystrzelenie pierwszego sztucznego satelity Sputnik 1 oraz lot Jurija Gagarina, był „Program Apollo”. Celem Amerykanów było wysłanie załogowej misji na Księżyc. W laboratoriach NASA setki najlepszych inżynierów z kraju, wspomaganych przez niemieckich naukowców z okresu II wojny światowej, rozpoczęły starania, aby tę futurystyczną wizję przekuć w rzeczywistość. Owocem przedsięwzięcia była budowa 110-metrowej rakiety „Saturn V”.

10:00 National Geographic - Hitlerowskie szwadrony śmierci
Einsatzgruppen to grupy operacyjne hitlerowskiej policji bezpieczeństwa (Sipo) i służby bezpieczeństwa (SD) działające w czasie II wojny światowej, a organizowane przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy RSHA. Do ogólnych zadań tych grup, które miały działać na zapleczu wojsk niemieckich, należała likwidacja fizyczna lub izolacja politycznych i ideologicznych przeciwników III Rzeszy na operacyjnym zapleczu frontu. Zadanie to realizowano poprzez stosowanie terroru i masowej eksterminacji aktywnych działaczy antyniemieckich i antyfaszystowskich.

11:00 National Geographic – Militaria
Na przykładzie głowicy bojowej Tomahawk przyglądamy się, jak po wystrzeleniu osiąga swój cel najprecyzyjniejsza broń na świecie - pocisk samosterujący dalekiego zasięgu.

15:00 National Geographic – Polowanie na nazistów
Adolf Eichmann to typ biurokraty, który mordował zza biurka za pomocą stempli i podpisów. Jako szef referatu do spraw żydowskich w gestapo odpowiedzialny był za realizację ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Gorliwie wypełniał swe zadanie, organizując z niezwykłą precyzją deportację Żydów do obozów koncentracyjnych. Po wojnie ukrywał się w Ameryce Południowej, głównie w Argentynie. W 1961 roku Eichmann został ujęty przez wywiad izraelski w Buenos Aires, przewieziony do Jerozolimy i skazany na śmierć.

15:10 Filmbox – Elżbieta I – Królowa dziewica
Okres panowania królowej Elżbiety I figuruje jako jeden z najpomyślniejszych w historii. Dramat historyczny barwnie i szczegółowo opowiada o 40-letnim okresie jej rządów, od początków, kiedy groziło jej niebezpieczeństwo ze strony własnej siostry, przez słynny romans z Robertem Dudleyem, po lata triumfu nad hiszpańską Armadą i wreszcie starość, którą naznaczył tajemniczy związek królowej z młodym protegowanym - księciem Esseksu.

16:25 TVP Historia – Żołnierze generał Kleeberga
Program poświęcony grupie operacyjnej „Polesie” zorganizowanej i dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga. Omówiono działalność ugrupowania od jego powstania, aż do końca wojny obronnej. Uczestnicy walk pod Kockiem wspominają bitwę.

17:40 Canal + Film – Wojownik
Radżastan w Indiach. Bogaty i okrutny radża jest właścicielem kilku wiosek. Ich mieszkańcy muszą składać daniny i płacić podatki. Tych, którzy nie dotrzymują terminu, władca surowo karze. Do jednej z wiosek zostają wysłani wojownicy z misją jej spalenia i zabicia mieszkańców. Lafcadia jest jednym z pozbawionych skrupułów żołnierzy. Gdy ma zabić dziewczynkę, zauważa na jej szyi medalion należący do jego syna, Katiby. Ta chwila zmienia całe życie Lafcadii - postanawia, że nie będzie więcej zabijał. Musi jednak uciekać przed wojownikami radży.

17:50 HBO 2 – Czas wojny
Anglia, czasy I wojny światowej. Małżeństwo farmerów kupuje synowi Albertowi źrebaka o imieniu Joey. Między chłopcem a koniem powstaje silna więź emocjonalna. Gdy wybucha wojna, ojciec Alberta oddaje konia na potrzeby wojska. Joey zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Tymczasem Albert tęskni za nim tak bardzo, że postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela.

19:00 Discovery World – Wehrmacht
Sylwetki żołnierzy Wehrmachtu, którzy odważyli się sprzeciwić rozkazom Hitlera. Jednym z najsłynniejszych był Claus von Stauffenberg. W 1944 roku dokonał zamachu na Hitlera.

19:00 National Geographic – Apokalipsa: II Wojna Światowa
Autorzy przedstawiają szczegóły największego konfliktu zbrojnego w historii świata, który trwał od 1 września 1939 do 2 września 1945 r., a w Europie do 8 maja 1945. Zasięgiem obejmował prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W tym odcinku: wypowiedzenie wojny Japonii przez prezydenta Roosevelta oraz nazistowskie metody eksterminacji Żydów.

20:00 Canal + Film – Róża
Koniec II wojny światowej, Mazury. Nowa władza przyjmuje plan odbudowy Polski. Nie ma w nim miejsca dla mieszkańców Mazur pochodzenia niemieckiego, takich jak żona zabitego podczas wojny oficera Wehrmachtu. Do jej gospodarstwa trafia były żołnierz AK, Tadeusz, który podczas wojny stracił wszystko. Róża przyjmuje gościa bardzo chłodno, ale pozwala mu przenocować. Z wdzięczności mężczyzna zaczyna pomagać jej w gospodarstwie.

20:30 TVP 1 – Anna German
Rok 1964. Anna występuje na festiwalu w Opolu i zdobywa pierwszą nagrodę. Zaczyna dawać koncerty, również za granicą. Męczy ją ciągłe podróżowanie. Piosenkarka pragnie zostać w kraju, ale dostaje kolejną propozycję - wyjazd do Włoch i zaśpiewanie na festiwalu w Sanremo. Chcąc jakoś odwdzięczyć się mamie i babci za opiekę i poświęcenie, podpisuje intratny trzyletni kontrakt z Compania Discografica Italiana. Życie osobiste dziewczyny znów się komplikuje.

Sobota, 6 kwietnia

6:30 Religia TV – Nieznani – zapomniani
Cykl filmów dokumentalnych poświęconych osobom, które życiem, dokonaniami lub wyborami życiowymi dały świadectwo świętości i heroizmu, zachowały wierność ideałom życia religijnego oraz społecznego w realiach Polski XX wieku. Każdy odcinek to historia jednej postaci - dowód na to, że do świętości można dochodzić różnymi drogami. O bohaterach opowiadają znajomi, krewni i ludzie, którzy ich spotkali.

8:00 Discovery World – Mistrzowie oręża
Eksperci pracują nad stworzeniem współczesnych wersji starych rodzajów broni. Tym razem inżynier Chad Houseknecht i historyk Mike Loades odtwarzają gigantyczną kuszę z czasów starożytnych, która wystrzeliwała płonące strzały.

8:25 HBO 2 – Moneyball
Billy Beane w młodości był wielką nadzieją baseballu. Zrezygnował ze stypendium sportowego na prestiżowej uczelni i postanowił zostać zawodowym graczem, ale nie sprawdził się w profesjonalnej lidze. Teraz, jako menedżer skromnej drużyny baseballowej, boryka się z licznymi trudnościami. Wszystko się zmienia, gdy z pomocą młodego ekonomisty, Petera Branda, opracowuje nowatorski program selekcji zawodników oparty na analizie matematycznej. Kompletuje drużynę, która mimo skromnego budżetu zaczyna odnosić sukcesy.

9:00 Discovery historia – Twórcy map
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I.

9:00 Discovery World – Prehistoryczna Ameryka
Miliony lat wcześniej na obecnym obszarze Los Angeles miały miejsce trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. W stawach pławiły się hadrozaury, a u wybrzeży Miasta Aniołów podwodne walki toczyły jedne z największych morskich stworzeń.

9:15 TVP Historia – Latarnik
Ekranizacja noweli Henryka Sienkiewicza o polskim żołnierzu, który na różnych polach bitewnych przelewał krew „za wolność naszą i waszą”. U schyłku życia najął się do pracy jako latarnik morski. Pracował wzorowo, ale pewnego razu, gdy otrzymał egzemplarz „Pana Tadeusza”, tak się zaczytał i rozmarzył, że nie zapalił latarni. Stracił pracę i musiał odpłynąć z wyspy w ostatnią już podróż.

10:00 Discovery World – Miejscy odkrywcy
Niewyraźna postać stoi na skraju ciemności w środku ogromnego szkieletu budowli przemysłowej. Oświetla ją jedynie mała latarka czołowa. Gdzieś w głębi znajduje się sekretne wejście do zapomnianego systemu tuneli poprowadzonych pod miastem. Podobno mieszkają tam bezdomni ludzie-krety, a ściany podziemnych korytarzy pokryte są prawdziwymi arcydziełami graffiti. W towarzystwie grupy śmiałków widzowie odkryją miejskie zaułki i zakamarki, do których docierają jedynie najodważniejsi.

13:00 Discovery Historia – Wynalazek Goebbelsa
Joseph Goebbels, fanatyczny zwolennik hitleryzmu, wywierał decydujący wpływ na wszystkie dziedziny życia kulturalnego, kształtując w społeczeństwie niemieckim postawę posłuszeństwa wobec tyranii, nienawiść rasową i przekonanie o predestynacji narodu niemieckiego do panowania nad światem.

14:20 Religia TV – Węgierskie serce
Film opowiada o fenomenie, jakim była ogromna pomoc całego społeczeństwa węgierskiego udzielona podczas drugiej wojny światowej polskim uchodźcom. Żaden inny naród nie zachował się tak wspaniale wobec Polaków w czasie drugiej wojny światowej co Węgrzy, mimo iż byli oni sojusznikiem Hitlera. Pomocy polskim uchodźcom, uciekającym przed agresorem niemieckim i sowieckim, udzieliły nie tylko elity i Kościół katolicki, ale dosłownie całe społeczeństwo węgierskie. W okresie drugiej wojny światowej przez Węgry przewinęło się ponad 120 tys. polskich uciekinierów, w tym wielu wojskowych, których przerzucano stąd do Francji. Tak się stało m.in. w przypadku płk. Stanisława Maczka, późniejszego generała, i jego słynnej brygady, a następnie dywizji pancernej. Nie byłoby polskiego wkładu w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami, gdyby polscy żołnierze nie dostali się na Zachód przez Węgry. Polskich uchodźców rozlokowano w 200 miejscowościach, a ministerstwie spraw wewnętrznych utworzono specjalny departament nr 21 do opieki nad polskimi żołnierzami, którym kierował wielki przyjaciel Polski płk. Zoltan Balo. Troskliwą opieka otoczono także cywili. W Balatonboglar ks. Bela Varga kierował stojącym na wysokim poziomie gimnazjum i liceum, przez które przewinęło się sześciuset młodych Polaków. Ze strony węgierskiej pomoc koorydynował wspaniały przyjaciel Polaków, József Antall-senior, a ze strony polskiej - Ślązak Henryk Sławik. Za tę nielojalność wobec swego sojusznika Wegrzy zapłacili wysoką cenę, kiedy to Niemcy w 1944 r. zajęli ich kraj. W filmie „Węgierskie serce” o pomocy udzielanej Polakom opowiadają bliscy członkowie rodzin węgierskich opiekunów, a także polscy świadkowie oraz dzieci i wnuki tych, którzy doznali pomocy od Węgrów. Film, w reżyserii Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski na Węgrzech, ma być hołdem dla naszych bratanków za bezprecedensową i bezinteresowną pomoc w dramatycznych czasach wojennych, będącą z ich strony heroicznym przykładem wierności wielowiekowej przyjaźni polsko-węgierskiej.

15:00 TVP Info – Było nie minęło – kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

15:00 Discovery World – Naukowe eksperymenty III Rzeszy
Podczas II wojny światowej wybitni niemieccy naukowcy prześcigali się w wynalezieniu nowej broni masowego rażenia. Jeszcze przed zakończeniem tego zbrojnego konfliktu Niemcy znalazły się w światowej czołówce państw, które wynalazły nowoczesne technologie, po dziś dzień wykorzystywane w przemyśle lotniczym i rakietowym.

15:00 TVP Polonia – Oskarowe kostiumy Barbary Ptak
Barbara Ptak jest jedną z najwybitniejszych projektantek kostiumów w polskim kinie. Przygotowywała stroje do około osiemdziesięciu filmów i wielu sztuk teatralnych. Współpracowała m.in z Kazimierzem Kutzem, Januszem Majewskim, Jerzym Antczakiem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Kawalerowiczem. Jest autorką kostiumów do czterech polskich obrazów, które nominowano do Oscara: „Nocy i dni”, „Ziemi obiecanej”, „Noża w wodzie” oraz „Faraona”.

20:00 Canal + - Mój tydzień z Marilyn
Lato 1956 roku. Wbrew rodzinnym tradycjom 23-letni Colin Clark marzy o pracy w branży filmowej. Mężczyzna otrzymuje stanowisko trzeciego asystenta sir Laurence?a Oliviera na planie jego nowej produkcji. Gwiazdą filmu ma być znajdująca się u szczytu popularności Marilyn Monroe, która przybywa do Londynu w towarzystwie męża - dramaturga Arthura Millera, i Pauli Strasberg. Od pierwszych chwil Marylin wystawia cierpliwość reżysera na ciężką próbę. Nieśmiały Colin budzi sympatię aktorki, która w towarzystwie młodzieńca nie boi się być sobą.

20:20 Viasat History – Sagi wikingów
Współcześnie Islandia należy do najbardziej rozwiniętych literacko krajów na świecie. Przy udziale historyków, uczonych, czarnoksiężników i bajarzy widzowie poznają sekrety mieszkańców Islandii i ich sag - historii, które pomogły im przetrwać najtrudniejsze czasy. Te odyseje ułatwią zrozumienie przemożnej potrzeby ludzi do opowiadania o swoich przeżyciach i emocjach.

20:45 TVP Polonia – Tajemnica twierdzy szyfrów
Sauer oczekuje w Książu na Jorga, ale nie ma odwagi skrzywdzić człowieka, który przybywa tu za zgodą samego Goebbelsa. W podziemnym archiwum Jorg zaczyna poszukiwać depeszy, która umożliwi uruchomienie „Aparatu”. Odnajduje ją i chowa do kieszeni. Nie może oddać jej Niemcom. Globcke każe Natalii wysłać do centrali depeszę, w której jest hasło „Orillo”. Wyczerpana torturami kobieta posłusznie wykonuje jego polecenie. Joanna z ulgą przyjmuje wiadomość, że Natalia ponownie zaczęła nadawać. Odkrywa jednak, że w depeszy jest sygnał alarmowy.

21:30 Viasat History – Waleczni królowie Syberii
Posiłkując się XVI-wiecznymi archiwami oraz najnowszą dokumentacją twórcy programu próbują rozwikłać tajemnicę odkrycia szczątków członków rodu Samojedów, zamordowanych na terenie rosyjskiej Arktyki. Historia tych wydarzeń zabiera widzów na wyprawę od czasów udokumentowanych w carskich archiwach po współczesną Syberię. Rdzenną ludność tych terenów powszechnie postrzega się jako spokojnych pasterzy reniferów. Jednakże wyniki badań medycyny sądowej odkrywają historię, która zdaje się przeczyć takiemu portretowi.

22:00 Discovery World – Atak na Pentagon
11 września 2001 miała miejsce seria ataków terrorystycznych w USA. Oprócz wież WTC został zaatakowany Pentagon. Film jest próbą szczegółowego odtworzenia wydarzeń w siedzibie Departamentu Obrony. Kolejne ataki, które miały miejsce tego dnia, usunęły w cień dramat Pentagonu. Od tego czasu wielokrotnie i dokładnie opisywano tragiczny lot 93 i dramat rozgrywający się w wieżach WTC, ale niewiele wiadomo na temat tego, co działo się w siedzibie Departamentu Obrony USA.

23:10 TVP historia – Każdy Serb jest Radovanem
Serbowie z patriotycznego ruchu OBRAZ nie mają wątpliwości co do oceny Karadzicia. Ukrywający się od 1996 roku były prezydent Republiki Serbskiej jest dla nich bohaterem i wzorem do naśladowania. Na koszulkach noszą jego podobizny z napisem: „każdy Serb jest Radovanem”. Nie przyjmują do wiadomości oskarżeń pod adresem idola. Skarbnik OBRAZ-u, 22-letni student leśnictwa, nigdy nie był za granicą - całe życie spędził w Belgradzie. Dzięki autorce reportażu ma szansę poznania innego kraju i odmiany spojrzenia na świat i Serbię.

Niedziela, 7 kwietnia

7:00 Discovery Historia – Harry – tunel do wolności
Obóz jeniecki koło Żagania powstał w 1942 r. i podlegał dowództwu Luftwaffe. Kierowano tu jeńców złapanych na próbie ucieczki. Niemcy rozmieścili baraki jenieckie w odległości co najmniej 50 metrów od ogrodzenia, by utrudnić jeńcom wykonywanie podkopów. W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. w ucieczce podziemnym podkopem „Harry” o długości 111 metrów wzięło udział 76 więźniów, z czego tylko trzem, dwóm Norwegom i jednemu Holendrowi, udało się zbiec. Reszta została schwytana. 50 uciekinierów, w tym sześciu Polaków, rozstrzelano.

7:00 DaVinci Learning – Życie na Ziemi – historia królestwa zwierząt
Tysiące lat temu żyły na świecie stworzenia, które pomimo swojej prostoty lub wręcz prymitywnej budowy miały wiele wspólnego z człowiekiem. Były to organizmy, które nie miały wprawdzie oczu, uszu lub szczęki, ale rozwój tych organów był genetycznie ustalony. Widzowie dowiedzą się jak przebiegała ewolucja od najprostszych do najbardziej skomplikowanych form życia.

8:00 Discovery World – Kiedy pogoda zmieniła historię
Twórcy serii udowadniają, że pogoda potrafi odegrać potężną rolę w kształtowaniu dziejów. 26 maja 1940 roku. Wielka Brytania, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, musi ewakuować tysiące alianckich żołnierzy z plaż Dunkierki we Francji. Ze względu na małe rozmiary łodzi ratunkowych przewidywania są niezwykle pesymistyczne. Nie liczono na uratowanie więcej niż 10% czekających na plażach żołnierzy. Z pomocą przychodzą obywatele, którzy użyczają łodzi. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udaje się uratować ponad 300 tys. osób.

8:00 National Geographic – Zamachy na Hitlera
W czasie II wojny światowej Hitler poruszał się opancerzonym samochodem. Pilnowały go dwie specjalne grupy SS. Aby uniknąć zamachów, führer ciągle zmieniał plany i prowadził nieregularny tryb życia. To miało wyprowadzić w pole potencjalnych zamachowców. Wielokrotnie próbowano pozbawić życia wodza III Rzeszy. Wszystkie próby okazały się ciągiem porażek i tragicznych pomyłek. Nawet bomba, która wybuchła 22 lipca 1944 roku nie zdołała go zabić.

8:10 TVP Historia – Szymon z Lipnicy
Szymon z Lipnicy, syn piekarza, urodził się ok. 1435 r. w Lipnicy Murowanej, niewielkim miasteczku położonym na południe od Bochni. Ukończył szkołę parafialną, a następnie zapisał się na Akademię Krakowską, uiszczając jeden grosz wpisowego, jako pochodzący z ubogiej rodziny. Po uzyskaniu stopnia bakałarza wstąpił do klasztoru św. Bernardyna w Krakowie. W zakonie braci mniejszych zasłynął jako wybitny kaznodzieja i pisarz.

9:00 Discovery World – Tajemnice czarnych skrzynek
Z każdej katastrofy lotniczej eksperci starają się wyciągnąć wnioski, dlatego samoloty są coraz bezpieczniejsze, ewakuacja pasażerów przebiega szybciej. Widzowie dowiedzą się, dlaczego terroryści, pomimo zaostrzonych procedur bezpieczeństwa, wciąż stanowią zagrożenie dla ruchu lotniczego, w jaki sposób błąd w rozmieszczeniu pasażerów uratował im życie. Ponadto wspomnienia ludzi, którzy przeżyli katastrofy, oraz opinie pilotów i ekspertów.

10:00 Discovery Historia – Córki przestworzy
Bohaterkami filmu są trzy niezwykłe kobiety: Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, Stefania Wojtulanis-Karpińska i Anna Leska-Daab. W czasie II wojny światowej służyły w ATA - Air Transport Auxiliary Service, pomocniczej służbie transportowej brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Anna Leska-Daab i Stefania Wojtulanis pilotowały nawet bombowce, dostarczając je z lotnisk przyfabrycznych na lotniska bojowe na terenie Wielkiej Brytanii. W ATA służyło w sumie ponad 1300 pilotów różnych narodowości, w tym sto kilkanaście kobiet.

10:00 Discovery World – Wielcy Egipcjanie
Ponad 3 tysiące lat temu zmarł, dożywszy zaledwie 18. roku życia, najsłynniejszy z faraonów. Pośpiesznie zmumifikowane zwłoki Tutenchamona przeleżały w niedokończonym grobowcu aż do chwili jego odkrycia w 1922 r. Od wielu lat egiptolodzy podejrzewali, że władca padł ofiarą morderstwa. Badanie mumii promieniami Rentgena wykazało, że przyczyną zgonu mogło być uderzenie w tył głowy. W grobowcu faraona egiptolodzy znaleźli także dwa płody.

10:30 Kino Polska – Rodzina Połanieckich
Wiosna 1893 roku. Trzydziestoparoletni Stanisław Połaniecki, potomek zamożnej ziemiańskiej rodziny, po studiach za granicą powraca do kraju. Zamierza zająć się kupiectwem. Jako współwłaściciel Domu Bankowo-Handlowego pragnie rozszerzyć jego działalność. Gromadząc niezbędny kapitał, postanawia odebrać kilkadziesiąt tysięcy rubli pożyczonych przed laty dalekiemu krewnemu, panu Pławickiemu. W tym celu przybywa do Krzemienia, rodowego majątku Pławickich. Tam poznaje córkę gospodarza, pannę Marynię. Między młodymi nawiązuje się nić sympatii.

12:20 TVP Turbo – Legendy PRL
Magazyn o pojazdach, które przeszły do historii i stały się symbolem minionych lat. Skarbnica wiedzy dla tych, którzy już nie pamiętają i dla tych, którzy z chęcią powrócą pamięcią do dawnych czasów.

13:00 Discovery Science – Statki olbrzymy
Realizatorzy przedstawiają największe statki na świecie. W programie zobaczyć można zdjęcia jednostek oraz poznać szczegóły ich budowy. Przedstawiono też codzienne życie ludzi, którzy na nich pracują. W tym wydaniu program zaprasza na spotkanie z załogą niszczyciela rakietowego USS Gravely, która przygotowuje się do działań wojennych.

14:30 Kino Polska – Z dalekiego kraju
Mały Karol Wojtyła uczestniczy w uroczystościach Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo wyciska trwały ślad w psychice wrażliwego chłopca. Staje się także fundamentem emocjonalnym jego przyszłych wyborów życiowych. Także tych, których dokonał podczas okupacji. Wtedy uległ fascynacji duchowością, początkowo za pośrednictwem literatury, zwłaszcza teatru. Pisze wiersze, dramaty, próbuje sił jako reżyser i aktor. Wkrótce postanawia zrobić krok dalej - przyjmuje święcenia kapłańskie.

17:10 Kino Polska – Orzeł
Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo „Orła” decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę, który - wbrew zapewnieniom - zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński, decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi. Przebijają się przez kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną Bałtyk i docierają do Wielkiej Brytanii, by tam walczyć z hitlerowcami.

18:15 TVP Historia – Lotnicy
Opowieść o dwóch pilotach wojskowych - Polaku Stanisławie Skalskim i Niemcu Friedrichu Wimmerze. 1 września 1939 roku Skalski zestrzelił Wimmera. Wylądował przy jego rozbitym samolocie, opatrzył lotnika i odesłał do polskiego szpitala wojskowego. Po wojnie Skalski spędził 6 lat w więzieniu, w tym rok w celi śmierci. Wimmer zaś jako jeniec spędził te lata na Kaukazie, pracując w kopalniach. Spotkali się znowu w roku 1990 i do dzisiaj są bliskimi przyjaciółmi.

19:00 Canal+ - Azjatycki podziemny krąg
Dokument przedstawiający niezwykle brutalną sztukę walki - Muay Thai. Niezwykła podróż po tajlandzkich arenach Muay Thai. Film przedstawia trzech ambitnych zawodników przygotowujących się do następnych zawodów. Dla każdego z nich zwycięstwo jest jedyną szansą na wyrwanie się z nędzy. Znakomite zdjęcia, pełna emocji, wciągająca historia i niesamowite sceny walki.

20:00 Discovery Historia – Polscy faraonowie
Polskie wykopaliska archeologiczne pod najstarszą piramidą świata w Sakkarze, którymi kieruje profesor Karol Myśliwiec i sensacyjne odkrycie grobowca wezyra Merefnebefa.

20:30 Religia TV – Ksiądz na wojnie
Film opowiada o codziennym życiu polskiego kontyngentu wojskowego, zwłaszcza żołnierzy dziewiątej zmiany oraz życie i pracę polskich kapelanów przebywających w Afganistanie. Wielu żołnierzy nie ukrywa, że bez kapelana życie w bazie byłoby inne, że czegoś żołnierzom by brakowało.

21:00 Discovery Historia – Węgry ’56 – nasza rewolucja
Wstrząsający zapis zrywu mieszkańców Budapesztu, do którego doszło 23 października 1956 roku. Spontaniczny protest Węgrów inspirowany przez wydarzenia październikowe w Polsce trwał trzynaście dni. Został zdławiony przez pospiesznie ściągnięte do stolicy wojska radzieckie. W filmie, obok relacji i wspomnień bohaterów węgierskiej rewolucji, zostały wykorzystane zdjęcia austriackiego fotografa, Ericha Lessinga, ukazujące grozę i wielkość budapeszteńskiego powstania.

21:15 Viasat History – Hiszpańska grypa – zapomniane ofiary
Podczas wiosny i lata 1918 roku przez cały świat przetoczyła się fala epidemii śmiertelnej grypy. Akcja filmu rozgrywa się w okresie zawieszenia broni w listopadzie 1918 roku, kiedy wycieńczeni żołnierze wracali do domów po czterech latach wojny i koncentruje się na mało znanej historii lekarza Jamesa Nivena i jego heroicznych staraniach w celu ochrony mieszkańców Manchesteru przed tą chorobą, zbierającą śmiertelne żniwo na całym świecie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz