Wystawa „Sport w Drugiej Rzeczypospolitej”


Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Stanisława Walasiewicz to legendy polskiego sportu, tworzące jego chlubną historię. Dokonania tych i wielu innych polskich sportowców międzywojnia będzie można poznać na wystawie czasowej Sport w II RP, która zostanie otwarta 12 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Jest to kolejne spojrzenie na Rzeczpospolitą Polską w latach 1918-1939, w roku jubileuszu naszego miasta. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wystawa odwołuje się do czasów, gdy Niepodległa Polska, odrodzona po ponad stu latach niewoli, umożliwiła swoim sportowcom powrót na arenę międzynarodowego współzawodnictwa. Zakres chronologiczny ekspozycji obejmuje okres od września 1918 do sierpnia 1939. Zamyka go wybuch wojny i wydany przez niemieckie władze bezwzględny zakaz uprawiania sportu przez Polaków.

Tematyka wystawy, której motywem przewodnim jest historia sportu w Polsce Niepodległej, obejmuje kilkanaście działów, pokazujących różnorodność dyscyplin sportowych i rosnący poziom wyszkolenia polskich sportowców startujących na zawodach w kraju i za granicą. Historię sportu w II RP ilustrują oryginalne i unikalne eksponaty, których większość pochodzi ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a także ze zbiorów Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich oraz Muzeum Techniki.

Ekspozycja prowadzi widza poprzez dzieje polskiego sportu, począwszy od jego narodzin zaraz po odzyskaniu niepodległości, przez debiut olimpijski na Igrzyskach w Paryżu w 1924 i dalsze starty na igrzyskach olimpijskich. Opowiada też historię Igrzysk Polaków z Zagranicy oraz wielkie zawody sportowe organizowane w kraju (ME i MŚ), a kończące się zawsze dużym sukcesem organizacyjnym Polaków. Pokazuje sylwetki i dokonania znakomitych polskich sportowców: lekkoatletów, tenisistów, narciarzy, łyżwiarzy, jeźdźców, bokserów i atletów. Znajdą się tam eksponaty ilustrujące historię rajdów motocyklowych i wyścigów kolarskich, a także zawodów balonowych, szybowcowych, samolotowych oraz różnych dyscyplin wodnych.

Na wystawie Sport w II RP można zobaczyć trofea i osobiste pamiątki Janusza Kusocińskiego, Haliny Konopackiej, Stanisławy Walasiewicz, Marii Kwaśniewskiej, braci Kucharów, Franciszka Szymczyka, Jerzego Brauna oraz wielu innych wybitnych zawodników. Pojawia się tam prawie 180 nazwisk polskich sportowców uprawiających czynnie sport w latach 1918-1939.

Dzięki nowoczesnym metodom narracji, ta oryginalnie zaaranżowana ekspozycja wprowadza w klimat sportowej rywalizacji z lat 20. i 30. XX w. Wystawę uzupełniają archiwalne filmy, nagrania dźwiękowe i prezentacje multimedialne.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz