Projekt „Korczak” Opery i Filharmonii Podlaskiej Wydarzeniem Historycznym Roku 2012!


Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” zwyciężył w V edycji Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku organizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl. Na przedsięwzięcie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oddano 18,1% głosów. O wyborze zdecydowali internauci.

fot. korczakmusical.com

Na konkurs nadesłano 65 zgłoszeń z całego kraju, spośród których jury wybrało finałową dwunastkę. To z niej  głosujący mogli wybierać zwycięzcę.  Wśród finalistów znalazły się wydarzenia o różnorodnym charakterze. Były to wystawy, otwarcia muzeów, rekonstrukcje oraz projekty edukacyjne, cyfrowe i internetowe. Tegoroczne głosowanie było bardzo wyrównane, świadczą o tym minimalne różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami. Wszystkie lokalne społeczności starały się promować swój sukces i zachęcać do głosowania.

Zwycięski projekt edukacyjny „Korczak” to zaplanowane w czasie przedsięwzięcie służące budowaniu dialogu na temat relacji między kulturą żydowską i innymi kulturami stanowiącymi spuściznę, ale i żywą tkankę kulturową Podlasia. W ramach inicjatywy zorganizowano m.in. warsztaty do wystawy „Przybyli, odeszli… są: Żydzi polscy„, przygotowujące dzieci do recepcji musicalu „Korczak„ i konferencję „Z przeszłością w przyszłość. Jak uczyć o Holocauście?”, podczas której były prezentowane scenariusze edukacyjne ”W świecie wartości Janusza Korczaka”. Przygotowano także publikację książki ”Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć”. Poprzez działania edukacyjne autorzy projektu chcą kształtować świadome uczestnictwo dzieci i młodzieży we współczesnym społeczeństwie obywatelskim.

Muscial „Korczak” to najnowsza realizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki.  Jego premiera odbyła się we wrześniu 2012 roku. Musical został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka.

Drugie miejsce zajęła rekonstrukcja „Ostatnia Tajemnica Riese”, która była próbą odtworzenia zapomnianych zdarzeń z 8 i 9 maja 1945, kiedy na tereny Dolnego Śląska wkroczyła Armia Czerwona, a w znajdującym się w Górach Sowich hitlerowskim kompleksie obozowym Riese – Niemcy niszczyli dokumenty jednego z najtajniejszych swoich projektów.

Na trzecim miejscu uplasował się Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin. Tytułowa Baśka Murmańska to niedźwiedzica polarna, która w pierwszej połowie XX w. przybyła z polskimi żołnierzami stacjonującymi na Wschodzie do modlińskich fortyfikacji. Na terenie Twierdzy Modlin stanęło sześć figur białych niedźwiedzi, które turysta musi odnaleźć za pomocą otrzymanej w Centrum Informacji Turystycznej karty do gry z rymowanymi wskazówkami. Dzięki temu zwiedzanie Twierdzy ma nietypową i atrakcyjną dla dzieci i młodzieży formę.

W ubiegłym roku głosujący za najważniejsze Wydarzenie Historyczne Roku 2011 uznali zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego.

Z kolei dwa lata temu internauci jako Wydarzenie wybrali otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Plebiscyt organizowany wspólnie przez portal historia.org.pl i Muzeum Historii Polski. Jest jedynym plebiscytem w Polsce, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych.

Zestawienie finalistów:

Miejsce

Nazwa

Procent głosów

1 Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” 18.1%
2 „Ostatnia Tajemnica Riese” 16%
3 Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin 15%
4 Konkurs „Hard as a ROCK, twardzi jak skała – 70. rocznica powstania Armii Krajowej” 10.3%
5 Otwarcie odbudowanego polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie 9.4%
6 Zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina 8.8%
7 e-kultura 7.9%
8 Otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej 4.9%
9 „Pamiętaj z nami” – program MHK w Krakowie 4.6%
10 Czołg z wojny polsko-bolszewickiej przekazany Polakom w Afganistanie, wrócił do kraju 2.9%
11 Otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi 1.1%
12 e-zabytek.nid.pl 1%

Zostaw własny komentarz