Edukacyjny projekt „Gdynia ’45”


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w edukacyjnym projekcie „Gdynia ‘45”, który odbędzie się 14 kwietnia 2013 r. (niedziela) w Łapinie k. Kolbud.

W trakcie turystyczno-historycznej wycieczki, zorganizowanej przy udziale grup rekonstrukcji, uczestnicy poznają wątki związane z okupacją hitlerowską, Polskim Państwem Podziemnym oraz historię zajęcia Pomorza w 1945 roku przez Armię Czerwoną. Część trasy, położonej wzdłuż linii kolejowej z Kolbud do Niestępowa, uczestnicy pokonają na drezynach. Specjalną atrakcją dla uczestników będzie również zwiedzanie budynku Starej Papierni w Łapinie.

- „Głównym celem wydarzenia jest pokazanie historii zdobywania Gdyni przez Armię Czerwoną”mówi Mateusz Jasik z działu edukacyjnego – „Szczególną uwagę chcemy poświęcić Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, dlatego zaprosiliśmy rekonstruktorów odtwarzających żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Opowiemy też o wątkach związanych z okupacją na Pomorzu i historią Tajnego Hufca Harcerzy, organizacji konspiracyjnej działającej w Gdyni i okolicach.”

Uczestnicy historyczną wycieczkę rozpoczną w Łapinie od przejazdu drezynami. Udział może wziąć łącznie 400 osób, które w mniejszych grupach, w towarzystwie rekonstruktorów udadzą się na zwiedzanie.

„Gdynia ‘45” jest projektem, w którym mogą wziąć udział zarówno dorośli jak i rodziny z dziećmi, gdyż w programie przygotowano dwie trasy. Trasa podstawowa dla dorosłych i dzieci powyżej 13 lat, obejmuje zwiedzanie budynku Starej Papierni, w której zostaną odtworzone sceny zdobywania Gdyni w marcu 1945 r. Natomiast program dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat zostanie połączony z warsztatami edukacyjnymi. Udział w nich wezmą rekonstruktorzy, którzy opowiedzą o funkcjonowaniu wojskowego szpitala polowego, zaś ratownicy medyczni przeprowadzą szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Chętni mogą zapisywać się do grup startujących w godz. 10.00 – 13.30.

Czas trwania wycieczki wynosi ok. 1,5 godz. Udział jest bezpłatny. Dojazd uczestników we własnym zakresie.

Udział w wydarzeniu będą mogły wziąć osoby, które zapiszą się do wybranej grupy za pomocą formularza rejestracyjnego na stronie internetowej muzeum1939.pl.

Ilość miejsc ograniczona – jedna osoba może zarezerwować do 4 miejsc. Każda osoba niepełnoletnia musi być pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna oraz okazać ważną legitymację szkolną. Ze względów bezpieczeństwa dzieci poniżej 7 lat nie mogą uczestniczyć w projekcie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz