Program telewizyjny dla historyków (15-21 kwietnia 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 15 kwietnia

6:00 Discovery Historia – Opowieści z zaświatów
Edgar Allan Poe sam był jedną wielką zagadką. Jednak żadne z jego opowiadań nie było tak tajemnicze, jak wydarzenia, które doprowadziły do śmierci pisarza.

6:00 Viasat History – Śladami Tintina (odc.1)
Bohater wielu pokoleń dzieci, Tintin, jest bez wątpienia jednym z najsłynniejszych podróżników XX wieku. Nieustraszony, wielkoduszny poszukiwacz przygód, który zmierzył świat wzdłuż i wszerz przybliżając czytelnikom egzotyczne zakątki globu. Odważniejszy niż James Bond, bardziej nieustraszony niż Indiana Jones, bardziej dociekliwy niż Sherlock Holmes i bardziej przenikliwy niż Clark Kent - Tintin, to bohater ponadczasowy i uniwersalny. Jego legenda inspirowała i fascynowała wiele pokoleń czytelników.

7:00 History – II wojna na froncie wschodnim ( odc.3)
Sowieckie wojska w 1941 r. poniosły ogromne straty pod Rżewem, w wyniku czego bitwa ta zyskała ponure miano „maszynki do mięsa”. Zobaczmy jej przebieg z rosyjskiej perspektywy.

8:00 Discovery Historia – Bitwy żołnierza polskiego
Bitwa o wzgórze Monte Cassino w 1944 roku miała na celu przełamanie niemieckich fortyfikacji zwanych „linią Gustawa” i otwarcie wojskom alianckim drogi na Rzym. Po trzykrotnym, nieudanym natarciu, generał Anders bez konsultacji z naczelnym dowódcą podjął próbę zdobycia pozycji wroga. Dzięki waleczności żołnierzy polskich i wsparciu Brytyjczyków obrona niemiecka została przełamana.

8:00 National Geographic - Najnowsze odkrycia - 125. urodziny Towarzystwa National Geographic Society
Nowe technologie wspomagają rozwój wiedzy człowieka na temat otaczającego świata, pozwalają pokonywać kolejne granice poznania. W programie autorzy przedstawiają naukowców i badaczy, którzy dokonują niezwykłych odkryć i pogłębiają wiedzę człowieka na temat rozmaitych zjawisk.

8:40 TVP Historia – Dary i ludzie ( odc.5)
W jasnogórskim skarbcu zachowało się wiele drogocennych pamiątek pochodzących z XVII w. Wiele przedmiotów ofiarował Czarnej Madonnie Zygmunt III Waza, który za czasów panowania wielokrotnie przebywał w sanktuarium. Wśród pozostawionych przez niego wotów jest m.in. komplet świeczników zwanych „wazowskimi” i ornat wyszywany licznymi klejnotami. Jego syn Władysław IV kazał zbudować mury obronne, obsadził twierdzę 150-osobową załogą. Obrońcy klasztoru przez kilka miesięcy mogli opierać się atakom szwedzkich wojsk Karola Gustawa.

9:00 National Geographic – Ewakuacja Ziemi
Autorzy sprawdzają przerażający, ale prawdopodobny z naukowego punktu widzenia scenariusz dotyczący gwiazdy zmierzającej w kierunku naszego układu słonecznego, która może zniszczyć Ziemię. Ratunkiem dla ludzkości jest znalezienie miejsca na innej planecie. Autorzy zastanawiają się, czy zdając się na dostępną wiedzę możemy wskazać kierunek, w którym należy wyruszyć, jak wykreować warunki życia zbliżone do ziemskich, co jeść w podróży, która może trwać latami, jak wybrać pasażerów, czyniąc ich odpowiedzialnymi za podtrzymanie ludzkiego gatunku.

9:15 Canal + - Między kontynentami
Śródziemnomorski klimat jest jednym z najbogatszych na świecie. Żyje w nim ponad 12 000 gatunków roślin i tysiące gatunków zwierząt, takich jak pustułeczki, koziorożce i jeże. Most, którego budowa rozpoczęła się przed 60 mln lat, pozwolił na podróż różnych gatunków fauny i flory pomiędzy północą i południem, przez tereny półwyspu, wśród wodospadów, klifów i łąk. Dzięki różnorodności Półwysep Iberyjski nazywany jest puzzlami życia.

10:00 TVP Historia – Historia polskiego videoclipu ( odc.2)
Historia videoklipu w latach osiemdziesiątych, w których nie istniał jeszcze u nas profesjonalny rynek muzyczny. Teledyski, które wtedy powstawały najczęściej tworzyli studenci szkół filmowych i młodzi reżyserzy filmowi. Były one bardziej wyrazem ich artystycznych dążeń, niż komercyjnych kalkulacji. O tych czasach opowiadają znani twórcy. W programie zobaczymy fragmenty, już legendarnych teledysków: „Śmierć w bikini” Republiki, „Piosenka młodych wioślarzy” Kultu, „Sie ściemnia” Maanamu i „Wychowanie” T. Love.

11:00 National Geographic – Duchy III Rzeszy
Dzieci nazistów w różny sposób dźwigają ciężar przodków, od skrajnej krytyki, po zachwyt. Niklas i Norman Frankowie, Karl-Otto Saur oraz Martin Bormann jr przyznali, że są dziećmi zbrodniarzy wojennych i wybrali drogę konfrontacji z przeszłością. Wolf Rüdiger Hess, Gudrun Himmler, Edda Göring oraz Robert i Klaus von Schirachowie starają się zrehabilitować rodziców, ponieważ uważają ich za ofiary systemu, a nie jego architektów. Program przedstawia wywiady z potomkami nazistów, którzy zapłacili wysoką cenę za dziedzictwo przodków.

11:00 History – Zdrowie Hitlera
Hitler dążył do zniszczenia wszystkich ludzi nie będących przedstawicielami rasy aryjskiej. Sam jednak cierpiał na chorobę Parkinsona, a także nadużywał amfetaminy i środków przeczyszczających.

11:25 Cinemax – Atleta
Opowieść o życiu legendarnego etiopskiego biegacza, Abebe Bikili. Świat usłyszał o maratończyku podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku, gdy nieznany nikomu Bikila, jako pierwszy Afrykanin w historii, zdobył złoty medal, pokonując dystans boso. Niezwykły wyczyn powtórzył cztery lata później na olimpiadzie w Tokio. W 1969 roku Bikila uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego został sparaliżowany od pasa w dół. Nie zrezygnował jednak ze sportu - zajął się łucznictwem i brał udział w paraolimpiadzie.

15:00 National Geographic – Polowanie na nazistów
Franz Paul Stangl, komendant niemieckich obozów zagłady w Treblince i Sobiborze, wraz Gustavem Wagnerem, drugim najwyższym oficerem SS w Sobiborze, uciekli do Włoch. Stamtąd przez Syrię przedostali się do Brazylii. Przez 6 lat trwało polowanie na Stangla, kierowane przez Szymona Wiesenthala, co zaowocowało jego schwytaniem w 1967 r. Nazista, uznany za winnego śmierci 900 tysięcy ludzi, został skazany na dożywocie. Wagner żył spokojnie w San Paolo aż do maja 1978r.

15:35 Filmbox Extra – Ferrari
Opowieść o życiu i karierze zawodowej włoskiego konstruktora, Enza Ferrariego, twórcy znanej na całym świecie marki samochodów wyścigowych. Od dzieciństwa fascynował się wyścigami samochodowymi. Postanowił, że skonstruuje najszybsze i najpiękniejsze auto na świecie. W wieku 10 lat zbudował pierwszy „samochód” - deskę na kółkach, podpisując ją swoim nazwiskiem. Uzyskawszy pełnoletność, zamierza stworzyć ekipę rajdową, prowadzi rozmowy z szefostwem firmy Fiat. Nikt jednak nie chce inwestować w jego pomysły w czasach kryzysu.

16:15 HBO 2 – Plac Tahrir: 180 dni niedokończonej rewolucji
Dokument poświęcony krwawym wydarzeniom, które miały miejsce w styczniu 2011 roku na kairskim placu Tahrir. Tłum Egipcjan żądał ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka, sprawującego tę funkcję od ponad trzydziestu lat. Demonstranci nie przerwali protestu pomimo oporu rządzących. Dzień po dniu ich liczba rosła, a zamieszki rozszerzyły się na inne miasta kraju. Po osiemnastu dniach protestu Egipcjanie usłyszeli w końcu upragnioną wiadomość - Mubarak zrezygnował ze stanowiska.

16:35 Ale kino + - Eroica
Film składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku, który przypadkowo wciągnięty w powstanie warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w oflagu - po raz pierwszy przedstawiono w niej życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny.

20:00 Canal + - Lope
Rok 1588. Lope de Vega wraca z kampanii wojennej do rodzinnego Madrytu. Ubogi, lecz pełen ambicji odkrywa w sobie powołanie do pisania. Wkrótce nawiązuje kontakt z czołowym impresariem teatralnym w mieście. Zaczyna odnosić pierwsze sukcesy jako poeta i dramaturg, angażuje się w romans z córką impresaria. Gdy pojawia się jego przyjaciółka z czasów dzieciństwa, Lope znajduje prawdziwą miłość. Niestety, Isabel jest zaręczona z pewnym arystokratą, który prosi poetę o napisanie wierszy, które mógłby przedstawić narzeczonej jako własne.

21:00 Discovery  - Kodeks Gangstera
Lou Ferrante, były członek włoskiego gangu działającego w Nowym Jorku, odkrywa kulisy działania organizacji przestępczych na całym świecie. Opowiada, w jaki sposób powstaje i funkcjonuje mafia, jak zdobywa wpływy zarówno na ulicach miast, jak i w więzieniach. Gospodarz programu spotka się ze strażnikami zakładów penitencjarnych oraz osadzonymi, którzy pełnią ważną rolę w gangsterskiej hierarchii.

21:30 Canal + Film – Róża
Koniec II wojny światowej, Mazury. Nowa władza przyjmuje plan odbudowy Polski. Nie ma w nim miejsca dla mieszkańców Mazur pochodzenia niemieckiego, takich jak żona zabitego podczas wojny oficera Wehrmachtu. Do jej gospodarstwa trafia były żołnierz AK, Tadeusz, który podczas wojny stracił wszystko. Róża przyjmuje gościa bardzo chłodno, ale pozwala mu przenocować. Z wdzięczności mężczyzna zaczyna pomagać jej w gospodarstwie.

21:30 Cinemax – Ray
Film poświęcony życiu i karierze Raya Charlesa. Opowieść rozpoczyna się w Albany w stanie Georgia - rodzinnym mieście piosenkarza. W dzieciństwie Ray traci młodszego brata, w wieku sześciu lat staje się niewidomy, a niebawem zostaje sierotą. Dorastając, ucieka od wspomnień w muzykę, narkotyki i kolejne romanse, które niszczą jego życie. Jednocześnie staje się gwiazdą rythm & bluesa. Śpiewa, gra na fortepianie, komponuje i aranżuje równie sprawnie w zakresie jazzu i bluesa, jak country i rock and rolla.

22:25 Filmbox Extra – Max Manus
1940 rok. Młody Norweg Max Manus wraca do okupowanej przez Niemców ojczyzny. Chłopak angażuje się w tworzenie ruchu oporu. Członkowie kierowanej przez niego grupy, zwanej Gangiem z Oslo, początkowo zajmują się działalnością o charakterze propagandowym - zbierają broń, kolportują ulotki, szerzą ducha walki. Wkrótce podejmują też działania zbrojne. Najsłynniejszą akcją grupy staje się zatopienie torpedowca Donau w grudniu 1944 roku. Manus dwukrotnie aresztowany przez gestapo, unika jednak śmierci.

23:00 Discovery World – Wehrmaht
Żołnierze Wehrmachtu dopuścili się najokrutniejszych zbrodni przeciwko ludzkości w historii. Czy winą za bestialstwo można obciążać pojedynczych żołnierzy?

23:30 Discovery Science – Cuda stworzone przez człowieka – Chiny
Prezentacja nowoczesnych, ambitnych planów architektonicznych, które mają zostać zrealizowane w Chinach. Autorzy programu ukazują kolejne etapy modernizacji chińskich metropolii, m.in. przygotowującego się do Igrzysk Olimpijskich 2008 Pekinu. ponadto szczegóły konstrukcji jednego z cudów świata - Wielkiego Muru Chińskiego.

Wtorek, 16 kwietnia

6:00 National Geographic – Wierzyć nie wierzyć?
W 1888 roku na londyńskim East Endzie znaleziono sześć zmasakrowanych ciał prostytutek. Rodzaje cięć wskazywały, że oprawca znał się na anatomii. Władze otrzymywały listy od człowieka nazywającego siebie Kubą Rozpruwaczem i twierdzącego, że to on jest mordercą. Mimo tego sprawa nigdy nie została wyjaśniona.

8:25 TVP Polonia – Ocaleni
W związku z akcją Czerwonego Krzyża zwaną „Białe Autobusy” w ciągu kilku miesięcy 1945 roku do Szwecji przybyło około 30 tysięcy ocalałych więźniów obozów koncentracyjnych. Na nabrzeżach portowych w Malmö stanęli ludzie, którzy przeszli przez nazistowskie obozy. Operatorzy filmowi udokumentowali pierwsze dni ich wolności. Podstawą dokumentu są opowieści uchodźców i mieszkańców Malmö.

8:35 TVP Historia – dary i ludzie ( odc.1)
Program przedstawia historię darów składanych przez wybitne osobistości w klasztorze jasnogórskim. Pani Jasnogórska ma kilka sukienek, m.in.: brylantową, perłową, koralową, hetmańską, „Tysiąclecia”, „Sześćsetlecia”, bursztynową. Do każdej z nich jest odpowiednia korona.

9:00 HBO 2 – Teleskop Hubble’a
Zrealizowany w technice trójwymiarowej dokument przedstawia trudną pracę siedmiu astronautów z promu kosmicznego „Atlantis”, których zadaniem jest naprawienie teleskopu Hubble’a. Teleskop został umieszczony na orbicie okołoziemskiej w 1990 roku i jest jednym z najważniejszych przyrządów w astronomii. Umożliwia podróże przez odległe galaktyki i odkrywanie tajemnic kosmosu.

10:55 Kino Polska – Westerplatte
Film Stanisława Różewicza z drobiazgową dokładnością ukazuje 7 dni i nocy walki z nazistowskim najeźdźcą. Osią konstrukcyjną fabuły jest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi - wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi.

11:00 National Geographic – Świątynia nazizmu
Odnaleziony na dnie jeziora w Bawarii bezcenny artefakt z czasów celtyckich stanowi dla badaczy kolejne źródło wiedzy o dążeniach Adolfa Hitlera i jego współpracowników do zdobycia legendarnego Świętego Graala. Naukowcy i historycy próbują odkryć też tajemnicę średniowiecznego zamku Wewelsburg, który jest znany jako ośrodek nazistowskiego mistycyzmu w III Rzeszy. Do przebudowy zamku Niemcy wykorzystali więźniów przetrzymywanych w utworzonym niedaleko obozie koncentracyjnym Niederhagen-Wewelsburg.

11:35 Viasat History – Farma w czasach II wojny światowej
Znany z wiktoriańskiej i edwardiańskiej farmy zespół tym razem, przez rok, zmaga się z codziennymi wyzwaniami prowadzenia farmy w czasach II wojny światowej. Jak zwykle używając wyłącznie oryginalnych narzędzi i materiałów z tamtego okresu. Eksperyment okaże się prawdziwie rewolucyjny dla brytyjskiego rolnictwa i wykaże niezwykłe podobieństwo do sowieckiej kolektywizacji. Serial jest fascynującą mieszanką historii wojny i opowieści o ludzkiej wytrzymałości i pomysłowości w sposobach przetrwania w trudnych czasach.

14:00 Discovery Historia – Historia mody
Moda na przestrzeni wieków. W programie o skutkach wynalezienia maszyny do szycia w XIX wieku oraz sylwetka słynnego krawca Charlesa Fredericka Wortha.

14:50 Filmbox – Krwawy tyran – Henryk VIII
Rok 1536. Anglia ma nową królową. Anna Boleyn, oskarżona o czary i cudzołóstwo, zostaje stracona. Jej miejsce zajmuje młoda Jane Seymour. Henryk VIII ma nadzieję, że ona urodzi mu syna. W kraju trwa rekwirowanie majątków kościelnych, płoną świątynie i klasztory, giną duchowni. Odmowa udzielenia dyspensy przez papieża podczas rozwodu z Katarzyną Aragońską stała się pretekstem do uniezależnienia Kościoła w Anglii od Watykanu. Nagrodzony niegdyś przez papieża tytułem „Obrońcy wiary” król postanowił przeprowadzić prawdziwą rewolucję.

15:00 Discovery World – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem
Dwa wydarzenia, które zdeterminowały losy Żydów w XX wieku - „Kryształową noc” oraz powstanie państwa Izrael dzieliła dekada. Pogrom, który nastąpił nocą z 9 na 10 listopada 1938 roku, był punktem zwrotnym w podejściu Hitlera do Żydów. Rasistowskie słowa znane z „Mein Kampf” zostały zamienione w czyny. Było to swoiste preludium do Holocaustu. 10 lat później, 14 maja 1948 r., sen Żydów o własnym miejscu na świecie stał się rzeczywistością. Narodzinom państwa towarzyszył krwawy konflikt z ludnością arabską.

15:00 TMC – Ben Hur
Żydowski książę Juda Ben Hur mieszka z rodziną w Jerozolimie. Któregoś dnia do miasta przybywa nowy gubernator, a wraz z nim Messala, stary przyjaciel Judy, teraz dowódca rzymskich legionów. Początkowo przyjaciele cieszą się ze spotkania, jednak kiedy Messala prosi Judę o pomoc w stłumieniu żydowskiej rebelii, ten stanowczo odmawia. Staje się to przyczyną tragedii w życiu Ben Hura i jego rodziny. Rzymski patrycjusz postanawia się na nim zemścić. Juda trafia na galery, a żona i córka do więzienia.

15:00 National Geographic – Konwój: Bitwa o Atlantyk
W 1940 roku nazistowskie Niemcy usiłują pokonać Wielką Brytanię na morzu. Hitlerowskie U-booty polują na brytyjskie konwoje.

18:35 Viasat History – Tajemnica kodu Majów
Starożytna cywilizacja Majów, zamieszkujących niegdyś tereny Ameryki Środkowej pozostawiła po sobie zawiłe i tajemnicze pismo hieroglifowe, kute na pomnikach, malowane na naczyniach i rysowane w ręcznie robionych z kory drzew książkach. Przez wiele lat uczeni uważali je za zbyt skomplikowane, aby kiedykolwiek udało się je odszyfrować, jednak niedawno kilka genialnych odkryć podczas prac nad tym pismem doprowadziło wreszcie do złamania jego kodu, a dzięki temu ujawniło wiele nieznanych dotąd szczegółów na temat burzliwej przeszłości Majów.

19:45 TVP Historia – Jan Kiliński
Film będący biografią legendarnego warszawskiego szewca - Jana Kilińskiego, który zasłynął z bohaterskiego udziału w obronie stolicy.

19:50 Viasat History - Kod Voynicha - najbardziej tajemniczy manuskrypt świata
Kod Voynicha to najbardziej zagadkowy manuskrypt na świecie. Księga napisana jest przez nieznanego autora w języku, którego nawet najznakomitsi kryptolodzy nie byli w stanie rozszyfrować, ozdobiona dziwnymi ilustracjami. Nic więc dziwnego, że ta historyczna gratka stała się ważnym elementem jednego z bestsellerów Dana Browna „Zaginiony umiar”. Od momentu ponownego odnalezienia przed 100 laty manuskrypt intryguje zarówno uczonych, jak i okultystów. Program opowiada o najnowszej próbie zmierzenia się z tą zagadką.

20:00 National Geographic – Duchy III Rzeszy
Dzieci nazistów w różny sposób dźwigają ciężar przodków, od skrajnej krytyki, po zachwyt. Niklas i Norman Frankowie, Karl-Otto Saur oraz Martin Bormann jr przyznali, że są dziećmi zbrodniarzy wojennych i wybrali drogę konfrontacji z przeszłością. Wolf Rüdiger Hess, Gudrun Himmler, Edda Göring oraz Robert i Klaus von Schirachowie starają się zrehabilitować rodziców, ponieważ uważają ich za ofiary systemu, a nie jego architektów. Program przedstawia wywiady z potomkami nazistów, którzy zapłacili wysoką cenę za dziedzictwo przodków.

21:00 TVP Historia – W cieniu nienawiści
Warszawa, rok 1943. Zofia pracuje w referacie opieki nad sierotami. Poproszona o pomoc przez przypadkowo poznaną kobietę z getta, Różę, bierze do siebie na kilka dni jej córkę, Ewę. Służąca rodziców Zofii, Celińska, która stanowczo sprzeciwia się ukrywaniu żydowskiego dziecka, odchodzi. W getcie wybucha powstanie. Od koleżanki z biura Zofia otrzymuje skierowanie dla Ewy do zakładu opiekuńczego w miejscowości leżącej tuż przy granicy Rzeszy. Po powrocie do Warszawy zastaje mieszkanie splądrowane. Nie ma też jej syna, Marka.

Środa, 17 kwietnia

9:10 Viasat History – Monarchinie średniowiecznej Anglii ( odc.2)
23 czerwca 1141 r. Matylda Angielska brała udział w przygotowaniach do koronacji w londyńskim Westminster Abbey. Następnego dnia została zmuszona do opuszczenia stolicy przez zwolenników swojego kuzyna, Stefana. 400 lat później na angielskim tronie zasiadła pierwsza władczyni. Przed nią kilka kobiet zdobyło znaczne wpływy w królestwie. Historyk Helen Castor opowie o losach Matyldy Angielskiej, Eleonory Akwitańskiej, Izabeli Francuskiej, Małgorzaty Andegaweńskiej, Jane Grey i Marii Tudor.

11:00 National Geographic – Podniebni bohaterowie
Autorzy przedstawiają wyczyny bohaterów II wojenny światowej. Ponadto wywiady z żyjącymi weteranami, wypowiedzi historyków wojskowych oraz unikatowe zdjęcia archiwalne. W tym wydaniu sylwetka Francisa Gabreskiego, syna polskich emigrantów, który był najlepszym pilotem amerykańskich myśliwców w czasie II wojny światowej.

11:35 TVP Historia – Fotograf partyzantów
W czasie II wojny w małym miasteczku Biłgoraj, Edward Buczek (1906 - 1983), prowadził zakład fotograficzny. Z jego usług korzystali mieszkańcy i okupujący te tereny żołnierze niemieccy. Buczek robił portrety i zdjęcia rodzinne, fotografował także codzienne życie miasteczka i okolic. Był również zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK, z prawem przebywania w obozach i oddziałach stacjonujących w okolicznych lasach. W tajemnicy dokumentował działalność oddziałów partyzanckich (Konrada Bartoszewskiego „Wira” i Józefa Steglińskiego „Corda”). Są to unikatowe zdjęcia, pokazujące życie i działania oddziałów partyzanckich na Zamojszczyźnie. Dokumentacja jest niepowtarzalna nasiąknięta rzeczywistością partyzancką. Autor utrwalił klimat i nastrój tamtych dni. Większość fotografii wykonał wiosną 1944 roku, przed bitwą osuchowską. Udało mu się zatrzymać w kadrze ludzi, którzy w większości zginęli w walce. W czerwcu 1944 roku, wycofująca się z frontu wschodniego armia niemiecka okrążyła oddziały partyzanckie stacjonujące w lasach Puszczy Solskiej. Około tysiąca partyzantów stanęło naprzeciw 30 000 armii niemieckiej ze wsparciem lotniczym i artyleryjskim (tak wielkich sił do walki z partyzantami nigdzie w Polsce nie użyto przez cały okres okupacji). Przeżyło około 200 partyzantów. Niestety w świadomości Polaków ta ważna bitwa nie istnieje. Nie uczono o niej w szkołach, a partyzanci którzy przeżyli byli prześladowani przez NKWD i UB. Film opowiada o żołnierzach, walczących w lasach Puszczy Solskiej, podczas II wojny, utrwalonych na fotografiach Edwarda Buczka.

13:10 TVP Historia – W cieni nienawiści
Warszawa, rok 1943. Zofia pracuje w referacie opieki nad sierotami. Poproszona o pomoc przez przypadkowo poznaną kobietę z getta, Różę, bierze do siebie na kilka dni jej córkę, Ewę. Służąca rodziców Zofii, Celińska, która stanowczo sprzeciwia się ukrywaniu żydowskiego dziecka, odchodzi. W getcie wybucha powstanie. Od koleżanki z biura Zofia otrzymuje skierowanie dla Ewy do zakładu opiekuńczego w miejscowości leżącej tuż przy granicy Rzeszy. Po powrocie do Warszawy zastaje mieszkanie splądrowane. Nie ma też jej syna, Marka.

15:15 TVP Historia – Hotel Polski
Film odsłania kulisy „afery Hotelu Polskiego”. W Warszawie, ogłoszonej po likwidacji getta miastem „wolnym od Żydów”, z inicjatywy gestapo powstał hotel pełniący funkcję „ambasady” dla Żydów. Tutaj przedstawiciele eksterminowanego narodu mogli kupować paszporty, które umożliwiały im wyjazd do państw neutralnych. Udało się zdobyć paszporty dla około 2500 polskich Żydów, ale przeżyło tylko 200 osób. Do dziś nie jest jasne, co stało się z pozostałymi pensjonariuszami hotelu. W dokumencie pojawią się wspomnienia świadków tamtych wydarzeń.

16:00 Discovery Historia – Kochanka
Kochanki istniały zawsze jednak z biegiem czasu zmieniały się o nich opinie. Jak traktowane są przez swoich mężczyzn? Przyjrzymy się roli obu płci w małżeństwie i życiu społecznym.

18:00 Discovery Historia -  Zamach na Reinharda Heydricha
Sylwetka Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, organizatora wywiadu politycznego NSDAP, zastępcy protektora Czech i Moraw. Był mistrzem intryg i brudnych rozgrywek, prześladowcą Żydów. Zimny, bezwzględny i wyrachowany „morderca zza biurka” zginął w wieku 38 lat w zamachu przygotowanym przez emigracyjny rząd czeski.

18:25 TVP Historia - Londyńskimi śladami generała Władysława Andersa
W dniach 23-25 czerwca w Londynie odbędą się uroczystości upamiętniające postać generała Władysława Andersa. Autorzy pokażą widzom miejsca w Londynie związane z generałem. O jego życiu, działalności i związkach ze sprawami Polski opowiedzą ludzie będący blisko niego m.in. żona - Irena Anders i współpracownicy. Znaczenie roli generała w historii przedstawi Andrzej Krzysztof Kunert. Reportaż zostanie także zilustrowany zdjęciami bohatera, które znajdują się w londyńskim archiwum.

18:35 Viasat History – Duch Oswalda
Zamach na prezydenta Kennedy’ego w teksańskim Dallas stał się momentem przełomowym w dziejach Stanów Zjednoczonych, oddzielającym starą i nową erę w jego historii. Przebieg sześciu sekund na Dealy Plaza był analizowany wielokrotnie, a nieustanna fascynacja tym wydarzeniem podsycana jest do dziś spekulacjami na temat tego, kto naprawdę był odpowiedzialny za zamach.

19:00 National Geographic – Hitlerowskie szwadrony śmierci
Einsatzgruppen to grupy operacyjne hitlerowskiej policji bezpieczeństwa (Sipo) i służby bezpieczeństwa (SD) działające w czasie II wojny światowej, a organizowane przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy RSHA. Do ogólnych zadań tych grup, które miały działać na zapleczu wojsk niemieckich, należała likwidacja fizyczna lub izolacja politycznych i ideologicznych przeciwników III Rzeszy na operacyjnym zapleczu frontu. Zadanie to realizowano poprzez stosowanie terroru i masowej eksterminacji aktywnych działaczy antyniemieckich i antyfaszystowskich.

21:30 Viasat History – Kto wierzy w teorie spiskowe
Lady Diana została zamordowana przez byłego męża; zamachy 11 września nie miały nic wspólnego z Al-Kaidą; strefa 51 to tylko stworzony przez rząd USA kamuflaż dla przybyłych na Ziemię istot z kosmosu - to tylko niektóre teorie spiskowe, które zyskały sobie grono zwolenników. Autorzy programu zgłębiają ludzką psychikę, aby dowiedzieć się, dlaczego ludzie wierzą w takie skandalizujące informacje i co leży u podstaw powątpiewania w „oficjalne wersje wydarzeń”.

21:40 TVP Historia – Zapomniana flotylla
Film przedstawia historię rozwoju i dokonania bojowe 1920 i 1939 roku zapomnianej już formacji Polskiej Marynarki Wojennej - Rzecznej Flotylli Pińskiej strzegącej wschodnich granic Rzeczpospolitej. Flotylla ta, licząca w apogeum rozwoju około 100 okrętów i jednostek pomocniczych, zapisała bohaterską kartę w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i kampanii wrześniowej. W 1939 roku jej jednostki uległy zniszczeniu, a nieliczne, przejęte przez wrogów - Rosjan, a po ich klęsce przez Niemców, dotrwały w służbie do zakończenia wojny.

22:00 Ale kino + - Nocna straż
Rok 1642. Liczący się holenderski malarz dostaje zlecenie namalowania grupowego portretu amsterdamskiej kompanii strzeleckiej. Gdy przystępuje do pracy, odkrywa, że arkebuzerzy mają niechlubne tajemnice. Przygotowując szkice do obrazu, Rembrandt prowadzi śledztwo. Gdy Jacob de Roy analizuje ukończone dzieło, bez trudu wyławia szczegóły będące dowodem winy sportretowanych. Niezwykłe płótno i tajemnica, którą Rembrandt rozszyfrował, rujnują jego pozycję w świecie sztuki i życie osobiste.

22:00 Discovery Historia – Świat na wojnie
Francja podpisała zawieszenie broni z Niemcami. Jej armia, największa przed I wojną światową, poniosła klęskę, gdyż polegała na strategii i wyposażeniu z czasów minionych batalii.

Czwartek, 18 kwietnia

10:00 National Geographic – Apokalipsa: II wojna światowa
Autorzy przedstawiają szczegóły największego konfliktu zbrojnego w historii świata, który trwał od 1 września 1939 do 2 września 1945 r., a w Europie do 8 maja 1945. Zasięgiem obejmował prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W odcinku omówione zostaną m.in. szczegóły działań wojskowych na Bałkanach po obaleniu księcia Pawła oraz pierwsze miesiące ofensywy Niemiec na Związek Radziecki w ramach planu Barbarossa oraz atak wojsk Japonii na Pearl Harbor.

10:30 Viasat History – Tworzenie historii
Przy użyciu grafiki komputerowej i innych zaawansowanych technik oraz materiałów archiwalnych autorzy programu odpowiadają na zagadki dotyczące przeszłości cywilizacji. Widzowie poznają odpowiedzi na wiele interesujących zagadnień. Dowiedzą się m.in. dlaczego zbudowano Stonehenge i jaka była ulubiona książka Adolfa Hitlera.

11:00 Discovery Historia – Kto zatopił pancernik Bismarck
Pancernik „Bismarck” opuścił Gdynię w nocy z 19 na 20 maja 1941 r., lecz nie zdołał niepostrzeżenie przekraść się na Atlantyk. Po zwycięskim starciu z brytyjskimi pancernikami „Hood” i „Prince of Wales” uszkodzony „Bismarck” skierował się do Brestu. Został trafiony przez samoloty torpedowe z lotniskowca „Ark Royal”. Ścigany przez pancerniki „King George V” i „Rodney”, ciężkie krążowniki „Dorsetshire” i „Norfolk” oraz niszczyciele został zatopiony 27.05.1941 r. W programie badanie wraku pancernika.

12:00 History – Budowniczowie Ameryku ( odc.3)
Stany Zjednoczone Ameryki nie zostały odkryte - zbudowali je ludzie. Rockefeller, Vanderbilt, Carnegie, Astor, Ford i Morgan stworzyli podwaliny kraju, a ich nazwiska stały się synonimami amerykańskiego snu. U szczytu epoki przemysłowej stworzyli odważną wizję nowoczesnego narodu i w jej duchu dokonali transformacji najważniejszych gałęzi gospodarki, tj. przemysłu naftowego, kolejowego, hutniczego, stoczniowego, motoryzacyjnego i finansowego. Ich drogi często się krzyżowały, gdy angażowali się w najważniejsze wydarzenia swoich czasów.

14:10 TVP historia – Nowa Huta walczy!
Historia nowohuckich demonstracji ulicznych w latach 80 - tych XX wieku opowiedziana przez ich uczestników, ilustrowana archiwalnymi nagraniami i niepublikowanymi zdjęciami operacyjnymi SB z zasobów IPN w Krakowie. Film opowiada o sprzeciwie mieszańców Nowej Huty wobec wprowadzenia stanu wojennego i represji wobec „Solidarności” oraz o śmierci dwóch nowohuckich robotników Bogdana Włosika i Ryszarda Smagura, który zginęli w trakcie demonstracji od kul milicji i SB.

14:45 TVP Polonia – Tajemnice Watykanu
Historia i współczesność ogrodów watykańskich. W tym odcinku: geneza ich powstania, ocena wartości i szczegółowa opowieść o aktualnym wyglądzie, a także analiza filozofii ogrodów: ich celu, przeznaczenia i sposobu kreowania, oraz ludzie ogrodów - zarządcy, ogrodnicy, architekci. Widzowie poznają opinie przedstawicieli hierarchii Stolicy Apostolskiej. Pojawią się również krytyczne opinie o ogrodach.

15:30 TVP Historia – Rody fabrykanckie ( odc.3)
Próba przedstawienia procesów asymilacyjnych zachodzących w Łodzi na przełomie XIX i XX wieku. W kręgach tamtejszej burżuazji Polacy stanowili bardzo nikły procent, pomimo tego ta nieliczna społeczność potrafiła wywierać silny wpływ na pozostałe nacje. Zjawisko to dobrze ilustruje historia rodu Kindermannów, pozostałe po nich pałace i fabryki przypominają o minionych dziejach.

17:30 Discovery Historia – Samochody – klasyki gatunku
Wayne Carnini przemierza prowincję w poszukiwaniu starych i rzadkich modeli aut, które często od dziesiątek lat schowane są w garażach i szopach. Gospodarz pokaże, w jaki sposób przywrócić dawny blask cudom motoryzacji, oprowadzi też po świecie kolekcjonerów starych samochodów.

19:00 National Geographic  - Amerykańscy jeńcy Adolfa Hitlera
W amerykańskim Muzeum Pamięci Holokaustu odnaleziono przedmioty, fotografie oraz gazety, świadczące o tym, że 350 amerykańskich żołnierzy przetrzymywano jako jeńców w jednym z najtajniejszych obozów pracy, zwanym „Berga”. W programie ocaleni jeńcy opowiadają historię walki o przeżycie.

20:00 Cinemax – Koręt
Rok 1942. Bitwa o Atlantyk. Historia jednego z U-Bootów i jego załogi. Niemieckie okręty podwodne atakowały i niszczyły konwoje statków aliantów na szlakach atlantyckich. Jednak wkrótce „polowania” U-Bootów wspierane przez niszczyciele coraz częściej kończyły się niepowodzeniem. Reżyser w szczególny sposób ukazuje marynarzy, ich charaktery i emocje związane z tygodniami spędzonymi pod wodą, w obliczu śmiertelnie niebezpiecznej misji.

20:10 Ale kino + - Upadek
Berlin, wiosna 1945 r. Do stolicy III Rzeszy zbliżają się wojska sowieckie i amerykańskie. Traudl Junge, 25-letnia sekretarka Hitlera, od trzech lat pisząca dla niego przemówienia i uczestnicząca w prywatnych przyjęciach, ukrywa się w bunkrze wraz z wodzem i grupą jego współpracowników. Hitler wciąż stara się pełnić obowiązki przywódcy. Odmawia wyjazdu z Berlina, a tych, którzy uciekają, traktuje jak dezerterów. Towarzyszy mu Ewa Braun, z którą przed samobójczą śmiercią bierze ślub. Traudl Junge i grupa żołnierzy próbują się ratować.

21:00 Discovery Historia – Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

21:00 Discovery World – Włoski faszyzm w kolorze
Faszyzm włoski powstał na podstawie ogólnego kryzysu kapitalizmu, gdy wzrost fali rewolucyjnej zagroził bezpośrednio panowaniu burżuazji. Początkowo faszyzmem określano wyłącznie ruch, który rozwijał się we Włoszech pod przywództwem Benito Mussoliniego, którego zawiązką stały się stowarzyszenia zdemobilizowanych żołnierzy, weteranów I wojny światowej. W 1921 r. ruch ten przeobraził się w Narodową Partię Faszystowską, której przewodził Mussolini. Partia dążyła do przejęcia władzy w państwie, co się udało po zmianie ordynacji wyborczej w 1924 r.

21:05 Viasat History – Zwyciężyć postęp
Ronald Wright, autor bestsellerowej książki „Krótka historia postępu”, opowie o tym, jak na przestrzeni dziejów cywilizacje wielokrotnie były niszczone przez zaspokajające doraźne potrzeby technologie. Na przykładzie historii chińskiego klubu samochodowego oraz poczynań wymykającej się spod kontroli, zachłannej elity finansowej z Wall Street oraz eko-wojowników, występujących w obronie ginącej Amazonii, film prezentuje jasne dowody na istnienie „pułapek postępu”.

Piątek, 19 kwietnia

6:00 Cinemax – Pieśń słoneczna
Franciszek jest synem bogatego umbryjskiego kupca. Prowadzi beztroskie i pełne zabawy życie, nie zastanawiając się nad przyszłością. Gdy wojny i choroby zaczynają pustoszyć jego rodzinne strony, Franciszek przechodzi niespodziewaną przemianę duchową. Postanawia odrzucić dobra doczesne i skupić się na poszukiwaniu Boga.

8:00 Discovery Historia – Tajemnice pancernika Yamato
W 1945 roku japoński okręt Yamato, największy pancernik w historii marynarki wojennej, wyruszył w rejs bojowy przeciwko flocie USA. Zobacz, jak przebiegło jego ostatnie starcie.

9:00 Discovery  - Prawda czy fałsz – pogromy mitów
Eksperci od efektów specjalnych, Adam i Jamie nadal poszukują prawdy w przedziwnych mitach i legendach. Podczas poszukiwań wykorzystują najnowsze technologie i wynalazki.

9:30 TVP Historia – Wielki Tydzień
Rok 1943, tydzień przed Wielkanocą. Trwa powstanie w getcie warszawskim. Młoda Żydówka Irena Lilien błąka się po Warszawie. Spotyka Jana Maleckiego, który przed laty był jej narzeczonym. Jan postanawia uratować Irenę. Zabiera ją do domu, gdzie czeka na niego żona w zaawansowanej ciąży. Anna serdecznie przyjmuje bezdomną Żydówkę. Jej pobyt niepokoi jednak jej sąsiadkę. Na domiar złego mąż Piotrowskiej jest zachwycony nową lokatorką.

11:00 HBO 2 – Anonimus
Wielka Brytania, czasy elżbietańskie. Na dworze trwa rywalizacja o sukcesję u po ewentualnej śmierci Elżbiety I. Królowa faworyzuje hrabiego Essex, o którym mówi się, że jest jej nieślubnym synem. Wśród rywali hrabiego jest m.in. król Szkocji Jakub VI, popierany przez doradcę monarchini, Williama Cecila. Rośnie znaczenie pisarza, autora sztuk poruszających aktualne problemy społeczne, podpisującego dzieła nazwiskiem William Szekspir. Jego tożsamośc pozostaje tajemnicą. Istenieje hipoteza, że Szekspir to tak naprawdę hrabia Oksfordu.

15:55 TVP Historia – Chłopak i dziewczyna
Opowieść o 80-letnich Renacie i Jurku, którzy wspominają getto warszawskie. Po wrześniu 1939 r. ona wróciła do Warszawy, kiedy miasto było w rękach hitlerowców. Wybrała getto, bo chciała być z rodziną. Utrzymywała się z wypożyczania książek. Jurek pochodzi z Otwocka. Wojna sprawiła, że chłopak musiał wcześniej dorosnąć. Jego zadaniem było utrzymać rodzinę. Codziennie wstawał o 4 rano i woził mięso do Warszawy. Klientami chłopca byli Żydzi z getta. W zamian dostawał papierosy i ubrania, które mógł sprzedać po stronie aryjskiej.

17:00 National Geographic – Dziewicza Ameryka
Pustynie zajmują trzydzieści procent powierzchni Ziemi. Łączy je niedostatek wody i roślinności. Poza tym pustynia to jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów planety. Na niektórych pustyniach latem temperatura dochodzi do 50 stopni C, a zimą może spaść nawet do minus 40. W takich warunkach mogą przetrwać tylko nieliczne gatunki,

18:00 Discovery Historia – Kryjówka Hitlera
Bertechsgaden - górska kryjówka Hitlera w pobliżu granicy z Austrią. Była to nie tylko bezpieczna przystań dyktatora, ale miejsce, gdzie gościł swoich sojuszników.

18:40 Viasat History – Zaginiony świat Aleksandra Wielkiego ( odc.3)
W poszukiwaniu śladów najstarszych greckich podróżników David Adams testuje nową teorię na temat Jazona i Argonautów. Na pokładzie repliki łodzi Argo, David rusza na wyprawę, która zabierze go z Grecji, przez pół świata, do ogarniętego wojenną zawieruchą Afganistanu. Przez ponad pięć tysięcy lat, wody Amu-darii, nazywanej w starożytności Oksusem, były ożywczą krwią zamieszkującej ten teren tajemniczej, starożytnej cywilizacji. Od na dachu świata, rzeka płynie przez niegościnne tereny Azji Środkowej i Afganistan ku Morzu Kaspijskiemu.

19:40 Viasat History – Zaginione miasta starożytności ( odc.1)
Detektywistyczna wyprawa, podczas której drobiazgowe badania archeologiczne przesłanek historycznych dają podstawę do odkrycia tajemnic jednych z najwspanialszych, zaginionych miast starożytności. Dzięki grafice komputerowej utraconym kiedyś dla świata skarbom zostaje przywrócona dawna świetność. Niektóre z tych miejsc są tak rozległe, że ich ówczesnym mieszkańcom z pewnością nie przyszło do głowy, że mogłyby tak po prostu zniknąć. Niemniej każda z cywilizacji, bez względu na to jak wspaniała, musi się skończyć i staje się zaginionym światem.

20:30 Anna German ( odc.8)
Anna przebywa w szpitalu w Bolonii. Jest w śpiączce. Lekarze tracą nadzieję, że się obudzi. Artystka zostaje odesłana do klasztoru, pod opiekę zakonnic. Odzyskuje przytomność. Wkrótce Zbyszek i Irma zabierają pacjentkę do Warszawy. Anna musi mieć założony gips przez cztery miesiące. Dostaje mnóstwo listów od wielbicieli z kraju i zagranicy. Zdjąwszy gips, lekarze stawiają diagnozę - Anna już nigdy nie będzie chodzić. Zbyszek zabiera narzeczoną do przydzielonego im mieszkania. Niebawem biorą ślub. Walczą, by Anna odzyskała władzę w nogach.

21:20 Viasat Explorer – Polowanie na somalijskich piratów
Cały świat z uwagą przyglądał się przebiegowi kolejnych wydarzeń po zaatakowaniu amerykańskiego frachtowca Maersk Alabama przez somalijskich piratów. Zajęli oni statek i porwali kapitana jako zakładnika za żądany okup. Niezbędna okazała się interwencja Białego Domu, który zarządził natychmiastową akcję pojmania czwórki piratów bez narażania kapitana Philipsa. Dla specjalnie wyszkolonych członków oddziału amerykańskiej marynarki wojennej do tajnych zadań specjalnych, The US Navy Seals, to poprostu kolejny dzień w pracy.

21:55 TVP Historia – Sensacje XX wieku ( odc.34)
O życiu Franza Konrada przed drugą wojną światową nie wiadomo wiele. Urodził się w Wiedniu w 1906 roku. 11 miesięcy swojego życia spędził w więzieniu skazany za kradzież. Przestępcza przeszłość nie zaszkodziła jednak Konradowi, kiedy wstępował do niemieckiej partii nazistowskiej NSDAP. Przeciwnie, już wkrótce jego talenty miały okazać się bardzo pożyteczne. Faszystowskie Niemcy potrzebowały środków na zbrojenia. Dzięki Anschlussowi III Rzesza zyskała bogate zasoby złota i walut z austriackich banków oraz zapasy surowców i silny przemysł. Późniejsze zagarnięcie Czech umożliwiło uzbrojenie 36 dywizji Wehrmachtu. Eksploatacja podbitego kraju trwała. Z czeskich banków wywieziono do Niemiec 25 mln dolarów w złocie. Rabunkowa polityka państwa faszystowskiego nie znała umiaru. Nie przestrzegano umów międzynarodowych, rabowano także dzieła sztuki i obiekty sakralne. Kiedy wybuchła druga wojna światowa, ideologia nienawiści dała III Rzeszy nowe źródło funduszy umożliwiających prowadzenie działań na wielką skalę. Wrogowie Niemiec na podbitych terenach mieli zostać starci z powierzchni ziemi, lecz przedtem także ograbieni ze wszystkich wartościowych przedmiotów. Do opanowanych przez faszystów zakątków Europy zjeżdżali ludzie, którzy mieli się zająć tym programowym rabunkiem. Jednym z nich był Franz Konrad. Jego kariera zaczęła się w 1940 roku, gdy jako Leiter fuer Wertersfassung in Warschau Ghetto przybył do Warszawy. Stał się odpowiedzialny za przejęcie przez Rzeszę mienia żydowskiego w wydzielonej dzielnicy stolicy podbitej Polski. Wyszukiwał wśród majątku Żydów rzeczy wartościowe, nieraz podstępem wydzierał tajemnice o ukrytych dobrach. Zorganizował w Warszawie 15 magazynów zagrabionych przedmiotów. Nie działał wyłącznie na rzecz Niemiec - część łupów, które wpadły mu w ręce, chował na własny użytek i wywoził do zamku Fischorn w pobliżu Zell am See. Wkrótce Konrad zyskał ponure miano „króla getta” i w swojej złodziejskiej karierze awansował do stopnia Hauptsturmfuehrera SS.

22:55 Viasat History – tajna wojna (odc.5)
Specjalna grupa śledcza była grupą mówiących po niemiecku żydowskich ochotników z Palestyny, którzy podszywając się pod Niemców zbierali istotne informacje. W latach 1940 - 1944 Europa opanowana była przez nazistów. Podczas kiedy Armia Czerwona skupiała ich uwagę na wschodzie, Churchill starał się łagodzić działania Stalina kampanią zmasowanego bombardowania Niemiec z powietrza. Alianci prowadzili także tajną wojnę na ziemi. Jej składowymi były odwaga, bezwzględność, przewrotność i zdrada.

Sobota, 19 kwietnia

8:00 Discovery Historia – W poszukiwaniu prawdy
Lew Trocki - ideolog zbrodni dla jednych, piewca i sumienie rewolucji dla innych. Bohater rosyjskiego października 1917 roku i twórca Armii Czerwonej, zwany ojcem zwycięstwa. Później zdrajca i renegat, wróg ludu oskarżony o najgorsze zbrodnie. Wyrzutek i banita tropiony na rozkaz Stalina od Turcji po Meksyk. Niemal wszyscy członkowie jego rodziny bracia, siostry, dzieci, kuzyni zginęli nagłą śmiercią.

9:05 Viasat History – Herosi, kult i kuchnia ( odc.1)
Zawsze potrawy i sposób ich przygotowywania były ściśle związane z historycznymi faktami, mitami i wydarzeniami. Serial zabiera na kulinarną wyprawę po regionie śródziemnomorskim od starożytności po dzień dzisiejszy, śledząc powiązania między czynami dokonywanymi przez narodowych bohaterów tamtych terenów i daniami narodów.

11:00 Discovery Historia – Wampiry ( odc.1)
Próba wyjaśnienia mitu wampira - od biblijnego Kaina, poprzez Drakulę do współczesnych okrutnych morderców, których okrzyknięto wampirami.

11:50 Ale kino + - Amen
II wojna światowa. Ceniony chemik, Kurt Gerstein, będąc oficerem SS, skrupulatnie wykonuje polecenia. Do jego obowiązków należy zaopatrywanie obozów koncentracyjnych w cyklon B. Gdy poznaje prawdę o przeznaczeniu preparatu, postanawia poinformować o tym świat. Żona i ojciec ostrzegają go przed konsekwencjami takich działań. Kurt zdaje sobie sprawę, że jemu i jego najbliższym będzie grozić poważne niebezpieczeństwo, ale nie potrafi żyć ze świadomością, że jego rodacy dokonują zbrodni. Informacje o obozach przekazuje papieżowi Piusowi XII.

12:00 Discovery Historia – Himalaiści
Wanda Rutkiewicz, alpinistka i himalaistka, była pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na szczycie K2. Zginęła w 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Program przedstawia przebieg jej kariery, życie osobiste oraz okoliczności tragicznej śmierci.

14:00 National Geographic – Za kulisami: II wojna światowa
Weterani wojenni oraz ludzie, którzy byli świadkami walk w czasie II wojny światowej wspominają tamte dramatyczne wydarzenia. Obok archiwalnych materiałów prezentujących kolejne bitwy i skalę zniszczeń autorzy przedstawiają też grafiki, które pozwalają lepiej zrozumieć przebieg wojny i poznać strategie dowódców III Rzeszy oraz aliantów.

15:00 TVP Info – Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii.
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

15:00 TVP Historia – Dzieje kultury polskiej ( odc.7)
Panowanie ostatnich władców z dynastii Jagiellonów było prawdziwym złotym wiekiem, okresem bujnego rozkwitu literatury, sztuki, architektury i nauki, czasem tolerancji religijnej i światopoglądowej oraz ważkich reform politycznych forsowanych przez światłych przedstawicieli szlachty w ramach ruchu egzekucyjnego.

16:00 Discovery World – Prawdy i mity filmowej elity
Widzowie poznają bohaterów, których historie stały się kanwą scenariuszów filmowych przebojów, takich jak „Ucieczka z Alcatraz”, „Amityville”, „Indiana Jones” czy seria o przygodach Jamesa Bonda. Dowiedzą się, kim był Otto Rahn, pierwowzór Indiany Jonesa, co w czasie wojny robił Ian Fleming, twórca Jamesa Bonda, zajrzą także za kulisy akcji postawienia przed sądem Ala Capone’a.

17:00 Discovery – Mafia amiszów
Amisze wiodą wypełnioną modlitwą skromną egzystencję. Jednakże pod płaszczykiem tego pozornie idyllicznego stylu życia kryje się coś złowieszczego - mafia, która tropi niewierność, szantażuje członków społeczności oraz ściąga haracze, a wszystko to w imię sprawiedliwości bożej. Program przedstawia sylwetki przywódcy bandy, Lebanona Leviego, oraz jego trzech kompanów, którzy parają się tym procederem.

17:00 Discovery Historia – Tajemnice Egiptu
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

18:25 TVP Historia – Rodzinna opowieść o Wojciechu Korfantym
Zapis rozmowy z panią Eugenią Korfanty - mieszkającą obecnie w Dallas synową Wojciecha Korfantego. Jej wspomnienia dotyczą kwestii rodzinnych, a także działalności politycznej teścia. Program uzupełniają bogate materiały ikonograficzne z Muzeum Historii Katowic.

20:00 Discovery Historia – Detektywi wojenni
Serial przedstawia ludzi poszukujących zbrodniarzy wojennych. W 1960 roku pięciu izraelskich tajnych agentów zatrzymało w Buenos Aires Adolfa Eichmanna, dawnego esesmana, który był współodpowiedzialny za eksterminację Żydów podczas drugiej wojny światowej.

23:00 Discovery Historia – Praga w ogniu
Pragnienie wolności, stłumione pancerną pięścią Moskwy. Czechosłowacki socjalizm z ludzką twarzą nie mógł się udać. W 1968 roku ZSRR, Węgry i Polska utopiły we krwi marzenia Pragi.

23:10 TVP Historia – Hybrydy – stare śmieci
Historia słynnych „Hybryd” widziana oczami artystów związanych z klubem, który dość szybko stał się elitarnym miejscem. Można w nim było spotkać znanych aktorów, pisarzy, dziennikarzy. Bywał tam Leopold Tyrmand, który podsunął ideę zorganizowania Jazz Jamboree. Ilustracją do filmu będą bogate materiały z archiwum TVP. Pierwsze lata działalności klubu będą wspominać m.in.: Jan Pietrzak, Wojciech Młynarski, Józef Waczków.

Niedziela, 21 kwietnia

6:00 Discovery World – Zaginione plemiona
Mark Anstice i Olly Steeds chcą się przekonać, jak wygląda życie owianego legendą papuaskiego plemienia Mek. Lud ten mieszka w trudno dostępnej części Papui Zachodniej i jest jednym z najstarszych plemion świata. Pozostaje w izolacji od świata, a tryb jego życia nie zmienił się od tysięcy lat. Mekowie przez wiele pokoleń prowadzili wojny plemienne. Wciąż wierzą w czary i praktykują czarną magię. Podróżnicy gotowi są do największych poświęceń, by zostać zaakceptowanymi przez członków tej zamkniętej społeczności.

7:00 Discovery Historia – Wynalazek Goebbelsa ( odc.2)
Joseph Goebbels, fanatyczny zwolennik hitleryzmu, wywierał decydujący wpływ na wszystkie dziedziny życia kulturalnego, kształtując w społeczeństwie niemieckim postawę posłuszeństwa wobec tyranii, nienawiść rasową i przekonanie o predestynacji narodu niemieckiego do panowania nad światem.

7:00 Discovery World – Największe bitwy pancerne ( odc.5)
W 1942 roku oddziały Afrika Korps generała Rommla zostały zepchnięte przez aliantów do Tunezji. Oto historia ostatnich zaciętych walk w Afryce Północnej.

8:00 National Geographic – Bohaterowie II wojny światowej
Historia bitwy pomiędzy połączonymi wojskami brytyjsko-kanadyjskimi a niemieckimi, która toczyła się w dniach od 7 czerwca do 19 lipca 1944 roku we francuskim mieście Caen w Normandii oraz jego okolicach. Walka była częścią alianckiej operacji „Overlord”. Miasto zostało wyzwolone 19 lipca 1944 roku, jednak wojska niemieckie nadal znajdowały się w pobliżu jego granic. Był to jednocześnie początek operacji „Goodwood”, która miała otworzyć aliantom drogę z Normandii w głąb Francji. Zakończyła się ona niepowodzeniem.

8:40 TVP Historia – Legendy o świętych
Tematem audycji jest Św. Roch, który żył na przełomie XIV i XV wieku. Podczas epidemii dżumy ofiarnie niósł pomoc chorym. Bóg obdarzył go w nagrodę łaską uzdrowienia. Stał się więc Roch patronem od zarazy. Na cześć pomagającego chorym świętego powstały bractwa Św. Rocha, a także rodzina zakonna - rochici. W programie świadectwa osób, które doznały cudów i szczególnych łask za wstawiennictwem tego świętego, miejsca kultu Św. Rocha.

10:00 National Geographic  – Jezus: historia chrześcijaństwa
Doktor Michael Scott analizuje postawy rzymskich autorytetów, które stają się coraz bardziej nietolerancyjne w stosunku do odmawiających składania ofiar pogańskim bogom chrześcijan. Wyznawcy Jezusa są potępiani i uważani za kanibalów i dewiantów. Młoda chrześcijanka Perpetua w imię nieposłuszeństwa ponosi męczeńską śmierć na arenie w Kartaginie.

10:00 Discovery World – Otwarcie drugiego grobowcu Tutenchamona
Zespół archeologów przygotowuje się do otwarcia grobowca, odkrytego w Dolinie Królów. To pierwsze takie odkrycie w ciągu ostatnich 80 lat. Czy jest to grobowiec matki Tutenchamona?

10:30 HBO 2 – 1920 Bitwa Warszawska
Warszawa, rok 1920. Młody kawalerzysta Jan zakochuje się w pięknej Oli, aktorce teatru rewiowego. Wieść o zbliżającej się wojnie z bolszewikami przyspiesza ich decyzję o ślubie. Tuż po ceremonii Jan wyjeżdża na front. Jego oddział zostaje rozbity, a on trafia do niewoli. Tymczasem linia frontu przesuwa się w pobliże Warszawy. Marszałek Piłsudski podejmuje ryzykowną decyzję o kontrofensywie. Dochodzi do decydującego starcia.

10:55 TVP 2 – Wojciech Cejrowski – boso przez świat ( odc.3)
Odcinek poświęcony historii miasta Meksyk. Wojciech Cejrowski wśród piramid, azteckich rzeźb oraz pomników opowiada o legendach i faktach związanych z powstaniem największego miasta świata. Kwestionuje autentyczność niektórych zabytków, przedstawia kulturę Azteków. Zaprasza widzów na przejażdżkę po kanałach, które pozostały po wielkim jeziorze.

13:00 National Geographic – Ci cholerni cudzoziemcy
Dywizjon 303 zaliczony został do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.
13:15 Viasat History – Farma w czasach II wojny światowej
Znany z wiktoriańskiej i edwardiańskiej farmy zespół tym razem, przez rok, zmaga się z codziennymi wyzwaniami prowadzenia farmy w czasach II wojny światowej. Jak zwykle używając wyłącznie oryginalnych narzędzi i materiałów z tamtego okresu. Eksperyment okaże się prawdziwie rewolucyjny dla brytyjskiego rolnictwa i wykaże niezwykłe podobieństwo do sowieckiej kolektywizacji. Serial jest fascynującą mieszanką historii wojny i opowieści o ludzkiej wytrzymałości i pomysłowości w sposobach przetrwania w trudnych czasach.

13:55 Ale kino + - Królowa
Latem 1997 r. umiera księżna Diana. Opłakujący ją poddani domagają się jakiejś reakcji dworu, jednak królowa Elżbieta II chroni się przed naciskiem mediów i społeczeństwa za murami zamku w Balmoral. Królowa jest zaskoczona histerią narodu. Uważa, że pośmiertny kult Lady Di uderza w starą monarchię. Jednak zdaje sobie sprawę, że pałacowe apartamenty, w których czuje się bezpiecznie z domownikami, nie uchronią jej przed zmianami, które przynoszą nowe czasy. Postanawia skonfrontować się z narodem i popracować nad nowym wizerunkiem monarchii.

14:00 Discovery Historia – Prawdziwy Wersal
W czasie letnich miesięcy ogrody Wersalu ożywają w rytm XVII-wiecznej muzyki i tańca, zwanego tańcem fontann. Gabriel Novello i jego zespół tygodniami pracują nad przygotowaniem spektaklu. Łatają ściany podziemnych zbiorników, naprawiają, mający już 400 lat, system rur i przewodów, walczą z wykwitami glonów zapychających rury. Wbrew ich radom, liczba pokazów w okresie letnim została zwiększona, a cieknący system rur zbudowany w czasach Ludwika XIV nie radzi sobie z obciążeniem. Sytuację pogarsza susza.

15:00 Discovery Historia – Niewyjaśnione historie
Kulisy zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku. Dlaczego nazistowski dyktator przeżył atak bombowy? Jak potoczyłaby się historia świata, jeśli zamach zakończyłby się sukcesem?

18:30 TVP Historia – Biały kurier z Karpat
Podczas II wojny światowej Tadeusz Chciuk-Celt przeprowadzał grupy Polaków przez Karpaty na Węgry jako „biały kurier” ZWZ. Dostarczył dane o wywózkach ludności polskiej do Kazachstanu i na Kołymę. W 1940 r. wstąpił do armii polskiej we Francji, a następnie przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w 1. Brygadzie Strzelców w Szkocji oraz w Dywizjonie Artylerii Lekkiej Motorowej. Dwukrotnie przedostawał się do okupowanej Polski jako kurier rządu polskiego na uchodźstwie. Po prześladowaniach ze strony UB uciekł z kraju w 1948 r.

21:00 Discovery Historia – Zamachy na Stalina
Kulisy pięciu nieudanych zamachów na życie Stalina. Analiza dokumentów i materiałów z niemieckich, angielskich i amerykańskich archiwów państwowych.

23:00 DaVinci Learning – Kino Amerykańskie
„W kolejnym odcinku programu „Kino amerykańskie” o tym, jak powstawały pierwsze filmy wojenne. Podczas drugiej wojny światowej produkowane w Hollywood filmy upiększały realia wojenne, opowiadając historie pełne męstwa i heroizmu.

00:25 TVP Kultura – Ja, Don Giovanni
Zakulisowa historia ukazująca powstawanie największego i najsłynniejszego dzieła W. A. Mozarta - Don Giovanni. Napisanie libretta powierzono pisarzowi Lorenzo da Ponte, znanemu z licznych romansów i skandali, z powodu których musiał opuścić Wiedeń. Z zadania wywiązał się doskonale, a jego własne przeżycia i sentymentalny charakter okazały się przydatne. Powstało dzieło, do dziś uznawane za genialne.

0:30 Viasat History – Co mówi ciało Henryka VIII
W oparciu o dokumentację medyczną program prezentuje portret angielskiego króla, stanowiący swoistą biografię z elementami historii społecznej i nauki. To pierwsza biografia tego króla zaprezentowana tak przez naukowców, lekarzy i psychologów jak i historyków. Przy użyciu grafiki komputerowej twórcy programu pokażą, jak zmieniały się ciało i umysł króla i jaki wpływ miały te zmiany na styl i jakość jego życia, a co za tym idzie na historię Anglii.

00:50 Canal + - Cienka czerwona linia
Jesienią 1942 roku oddział strzelców armii amerykańskiej ląduje na okupowanej przez Japończyków wyspie Guadalcanal na Pacyfiku. Kompania wraz z niedobitkami oddziału marines wyrusza w głąb wyspy, w kierunku wzgórza 210, strategicznej placówki wroga. Początkowo opór wroga jest niewielki. Wkrótce rozpoczyna się krwawa walka o przetrwanie. Z pozoru łatwe zdobycie obiektu okazuje się akcją samobójczą. Wszystkich żołnierzy, od oficerów po szeregowców, zaczynają łączyć silne więzy emocjonalne, które niejednokrotnie mają zadecydować o ich losie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz