Nieznany autoportret Boudlaire’a


Podczas przygotowań do otwarcia wystawy poświęconej twórczości romantycznego rzeźbiarza Geoffroy-Dechaume’a w Muzeum Architektury i Dziedzictwa Narodowego w Paryżu odnaleziono autoportret Charlesa Baudelaire’a.

Caroline Lenfant, konserwatorka pracująca w muzeum, odnalazła autoportret wśród przedmiotów podarowanych placówce przez rodzinę XIX-wiecznego rzeźbiarza.

Wśród dowodów na autentyczność szkicu na pierwszym miejscu znalazł się argument poświadczający znajomość dwóch twórców. Baudelaire był znany z obdarowywania swoich znajomych – artystów portretami własnego wykonania. Następnie, porównano wizerunek autora „Kwiatów zła” z zachowanymi przedstawieniami. Thierry Bodin zgodza się co do osoby widniejącej na rysunku. Dodaje jednocześnie, że to kopia ryciny w wykonaniu nieznanego artysty. Jean-Paul Avice, znawca Baudelaire‘a, przekonuje jednak o autentyczności autoportretu. Przedstawiony mężczyzna posiada wąsy, co nie zdarza się na znanych nam fotografiach czy autoportretach znajdujących się w Muzeum d’Orsay. Avice znalazł jednakże potwierdzenie o ewentualnych wąsach poety w jednym z tekstów sprzed 1847 roku. Dla badacza znalezisko z Muzeum Architektury i Dziedzictwa Narodowego to bez wątpienia dzieło Baudelaire’a.

Paryskie muzeum wystawi autoportret 22 kwietnia - w dniu otwarcia wystawy poświęconej Geoffroy-Dechaume’owi. Eksponat będzie można podziwiać aż do jej zamknięcia 22 czerwca.

Źródło: Découverte d’un autoportrait inédit de Baudelaire

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz