Program telewizyjny dla historyków (29 kwietnia-5 maja 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 29 kwietnia

6:00 Viasat History – Wędrówki ludzkości ( odc.1)
Próba odkrycia, w jaki sposób pierwszym przedstawicielom homo sapiens udało się przetrwać w surowych i niebezpiecznych warunkach prehistorycznej Afryki sprzed 200 000 lat. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób nasz gatunek rozwijał się technologicznie i wreszcie jak niewielka grupa, prawdopodobnie jedno plemię, opuściło Afrykę około 70 000 lat temu. Kiedy przedstawiciele homo sapiens wyruszyli w świat ze wschodniej Afryki nie byli jedynymi przedstawicielami ludzkiego gatunku na naszej planecie ale jedynymi, którym udało się przetrwać.

7:00 Viasat History – Wyprawy w czasie ( odc.1)
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

8:00 Discovery Historia – Historia śmigłowca
Po raz pierwszy helikopter wzbił się w powietrze w 1907 r. Szybko jego zalety dostrzegli wojskowi. Odegrał ważną rolę w czasie II wojny światowej oraz wojen w Korei i Wietnamie.

8:05 TMC –Złoto dla zuchwałych
II wojna światowa. Amerykański żołnierz Kelly bierze do niewoli niemieckiego oficera. Od więźnia dowiaduje się o tajnej misji przetransportowania 16 milionów dolarów w złocie. Niestety, cenny kruszec zdeponowano we francuskim banku, który znajduje się na ziemiach nadal okupowanych przez Niemców. Zorganizowana przez Kelly’ego grupa śmiałków wyrusza za linię frontu. By nie wzbudzać podejrzeń zwierzchników, zasypują generała Colta masą absurdalnych meldunków, których nikt nie potrafi rozszyfrować.

8:00 National Geographic – Podziemny świat Majów
Początki cywilizacji Majów sięgają prawdopodobnie 1200 roku p.n.e. Mieli oni najlepiej rozwinięty na kontynencie system pisma, prowadzili precyzyjną obserwację gwiazd, znali kalendarz. Pozostając w kontynentalnej izolacji osiągnęli zadziwiający poziom rozwoju. Uczeni do dziś starają się rozwikłać wiele tajemnic związanych z tą bogatą kulturą, dotyczących życia i zwyczajów, wierzeń i wiedzy, sztuki oraz organizacji państwa. Diego Bunuel przeczesuje morskie głębiny i podziemne tunele. Chce poznać przyczyny upadku cywilizacji Majów.

8:50 TVP Kultura - Władysław Szpilman 1911-2000 - własnymi słowami
Dokument powstał na podstawie wywiadu przeprowadzonego z Władysławem Szpilmanem przez Jerzego Diatłowickiego i A. Marka Drążewskiego. Wybitny kompozytor i pianista opowiada o dramatycznych przeżyciach w okupowanej Warszawie. Z wielkim żalem wspomina rozstanie z rodziną na Umschlagplatz. Ocalił mu życie żydowski policjant, który, rozpoznawszy Szpilmana, wypchnął go z pociągu zabierającego ludzi na śmierć do Treblinki, wśród nich jego rodziców i rodzeństwo. W filmie skorzystano z materiałów archiwalnych, filmowych, ikonograficznych i muzycznych.

9:00 Discovery Science – Kosmiczne misje NASA
Program przedstawia historię utworzonej w 1958 roku w USA Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. NASA poszukuje pilotów oblatywaczy, którzy posiadają cechy potrzebne do wyprawy w kosmos. Siedem osób wybranych do udziału w programie Merkury dobrze wie, co to znaczy ryzykować życie. Średnio raz w tygodniu dochodzi do katastrofy lotniczej, w której ginie pilot oblatywacz. Al Shepard jako pierwszy Amerykanin wykonał lot załogowy na pokładzie rakiety Mercury Redstone.

9:15 Viasat History - Nieznane dzieła sztuki Indii, Afryki i Australii
Znany walijski aktor Griff Rhys Jones poszukuje skarbów sztuki i kultury wyrabianych przez miejscową ludność w odległych zakątkach świata. Każdy z odwiedzanych obszarów ma kulturę, której historia jest czasami o wiele starsza niż ta na Zachodzie. Griff odwiedzi Cieśninę Torresa, Gudźarat i Mali. Na tych terenach sztuka ma swoistą siłę i wyjątkowe cechy szczególne. W tym także pewne jakości magiczne i duchowe, które odgrywają rolę stróża kultury i wierzeń i mają moc wywierania wpływu na życie tak jednostek jak i całych społeczeństw.

10:00 National Geographic – Amerykańscy jeńcy Hitlera
W amerykańskim Muzeum Pamięci Holokaustu odnaleziono przedmioty, fotografie oraz gazety, świadczące o tym, że 350 amerykańskich żołnierzy przetrzymywano jako jeńców w jednym z najtajniejszych obozów pracy, zwanym „Berga”. W programie ocaleni jeńcy opowiadają historię walki o przeżycie.

10:10 Filmbox Extra – Ferrari
Opowieść o życiu i karierze zawodowej włoskiego konstruktora, Enza Ferrariego, twórcy znanej na całym świecie marki samochodów wyścigowych. Od dzieciństwa fascynował się wyścigami samochodowymi. Postanowił, że skonstruuje najszybsze i najpiękniejsze auto na świecie. W wieku 10 lat zbudował pierwszy „samochód” - deskę na kółkach, podpisując ją swoim nazwiskiem. Uzyskawszy pełnoletność, zamierza stworzyć ekipę rajdową, prowadzi rozmowy z szefostwem firmy Fiat. Nikt jednak nie chce inwestować w jego pomysły w czasach kryzysu.

11:40 TVP Historia – Sensacje XX wieku
Jedna z najbardziej tajemniczych spraw II wojny - zaginięcie części skarbu III Rzeszy, rezerw walutowych i złota Reichsbanku. Miliardy dolarów zostały wykradzione w celu finansowania ucieczek esesmanów i tworzeniu organizacji neonazistowskich po wojnie. Widowisko przedstawia jak przebiegał rabunek i ukrywanie skarbów Rzeszy w końcu wojny.

14:00 National Geographic – W kolebce bogów
Okrycie Göbekli Tepe, pozostałości prehistorycznego sanktuarium w południowo-wschodniej Turcji, zrewolucjonizowało współczesną wiedzę o neolicie w Eurazji. To najstarsze znane miejsce kultu stworzone przez człowieka, jego powstanie datowane jest na 10 tys. p.n.e. Do niedawna sądzono, że w owym czasie ludzkość była pozbawiona możliwości organizacyjnych i wytwórczych oraz mentalnych do wykonania tak skomplikowanego dzieła. W ruinach budowli znaleziono ziarna pszenicy i innych roślin.

14:50 TVP Polonia – Wierzyli, że wrócą.
Z byłych polskich jeńców wojennych, więźniów obozów koncentracyjnych, przymusowych robotników i uciekinierów z kraju Amerykanie postanowili w 1945 roku stworzyć jednostki przy swojej armii. Trzon stanowili żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Do zadań polskich oddziałów, uznawanych w czasach PRL za antybolszewickie legiony, należała służba przy ochronie obiektów wojskowych. Żołnierze mieli obowiązek uzupełniać wykształcenie, a także obowiązkową naukę języka angielskiego. To było podstawowym kryterium awansu.

16:35 TVP Historia – Zawieszona na niebie
Grecja. Stary sztych przedstawiający Madonnę. Tesalia, pustelnie bizantyjskie ortodoksji, szczyty granitowych skał, małe pustelnie. Monastyr meteor z XIV wieku. Klasztory greckie wykute w skałach. Wnętrze prawosławnej świątyni: malowidła, ikonostas, obrazy Teofanesa, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, ikony z XIV wieku, misternie rzeźbione krzyże, manuskrypty z okresu od VIII do XIV wieku, rękopiśmienne teksty zdobione iluminacjami. Bizantyjskie malarstwo książkowe. Panorama skał, klasztory.

18:20 TVP Historia – Niezłomny
Film opowiada o prof. Wiesławie Chrzanowskim. Był żołnierzem Armii Krajowej, przetrzymywany w czasie wojny w niemieckim obozie w Pruszkowie, a po jej zakończeniu w więzieniach polskich. W czasach PRL wspierał opozycję i współtworzył ruch chrześcijańskiej demokracji. Po 1989 r. był ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana K. Bieleckiego, marszałkiem pierwszego wyłonionego w wolnych wyborach Sejmu i współzałożycielem ZChN-u. Oprócz bohatera wypowiedzą się Władysław Bartoszewski, Aleksander Hall, Tadeusz de Virion i Wiesław Walendziak.

20:20 TVP 1 – Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu.
W sobotę 26 kwietnia 1986 r. w elektrowni w Czarnobylu doszło do eksplozji reaktora. Świat stopniowo dowiadywał się o tragedii dzięki urządzeniom pomiarowym zainstalowanym w różnych częściach Europy. W poniedziałek Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie odbiera informację ze stacji w Mikołajkach, że radioaktywność powietrza jest tam 550 tysięcy razy większa niż poprzedniego dnia. Inne kraje potwierdzają stan zagrożenia. Najwyraźniej w Związku Radzieckim doszło do katastrofy, ale wciąż nie ma oficjalnych doniesień.

20:55 TVP Historia – Było nie minęło – kronika zwiadowców historii.
Film opowiada o prof. Wiesławie Chrzanowskim. Był żołnierzem Armii Krajowej, przetrzymywany w czasie wojny w niemieckim obozie w Pruszkowie, a po jej zakończeniu w więzieniach polskich. W czasach PRL wspierał opozycję i współtworzył ruch chrześcijańskiej demokracji. Po 1989 r. był ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana K. Bieleckiego, marszałkiem pierwszego wyłonionego w wolnych wyborach Sejmu i współzałożycielem ZChN-u. Oprócz bohatera wypowiedzą się Władysław Bartoszewski, Aleksander Hall, Tadeusz de Virion i Wiesław Walendziak.

Wtorek, 30 kwietnia

8:00 Discovery World – Pierwsza wojna światowa
Kongres Berliński i historyczny błąd europejskich mocarstw. Przyczyny wzrostu napięcia politycznego między cesarstwem austro-węgierskim i jego wojowniczym sąsiadem Serbią.

8:00 National Geographic – Zaginiony kontynent
Poszukiwania zaginionego kontynentu Hiva. Starszyzna Wyspy Wielkanocnej wierzy, że ten tajemniczy ląd zniknął podczas wielkiej katastrofy.

9;15 Polsat Film – Młode lwy
Młody idealistyczny Niemiec Christian Diestl wstępuje do Wehrmachtu i trafia do okupowanego Paryża, a później do Afryki. Tam poznaje smak wojennego piekła i wracając do Europy, zrzuca hitlerowski mundur. W tym samym czasie w Ameryce w szeregi US Army wstępują młody Żyd Noah Ackerman i popularny piosenkarz Michael Whiteacre. Mimo różnic temperamentów zamknięty w sobie, nieśmiały Noah i spontaniczny, nieco ironiczny Michael szybko się zaprzyjaźniają. Jednak na froncie w Europie ich ideały zostaną skonfrontowane z brutalną rzeczywistością wojenną.

10:25 Viasat History – Zaginione miasta starożytności
Detektywistyczna wyprawa, podczas której drobiazgowe badania archeologiczne przesłanek historycznych dają podstawę do odkrycia tajemnic jednych z najwspanialszych, zaginionych miast starożytności. Dzięki grafice komputerowej utraconym kiedyś dla świata skarbom zostaje przywrócona dawna świetność. Niektóre z tych miejsc są tak rozległe, że ich ówczesnym mieszkańcom z pewnością nie przyszło do głowy, że mogłyby tak po prostu zniknąć. Niemniej każda z cywilizacji, bez względu na to jak wspaniała, musi się skończyć i staje się zaginionym światem.

11:00 National Geographic – Za kulisami: II wojna światowa
Weterani wojenni oraz ludzie, którzy byli świadkami walk w czasie II wojny światowej wspominają tamte dramatyczne wydarzenia. Obok archiwalnych materiałów prezentujących kolejne bitwy i skalę zniszczeń autorzy przedstawiają też grafiki, które pozwalają lepiej zrozumieć przebieg wojny i poznać strategie dowódców III Rzeszy oraz aliantów.

11:00 Discovery World – Mistrzowie oręża
Czy żeliwną, 12-kilogramową rakietę z czasów wojny secesyjnej, można zmienić w skuteczną, nowoczesną broń? Dzięki wykorzystaniu żyroskopu, zasięg i celność rakiety rosną.

12:00 Discovery World – na krawędzi wojny
Generał Manuel Noriega był wyszkolonym przez CIA strażnikiem interesów USA w Ameryce Łacińskiej. W ciągu dwóch lat panamski dyktator z zaufanego sojusznika zmienił się we wroga publicznego numer jeden. Do inwazji amerykańskich marines zapewne nigdy by nie doszło, gdyby nie położenie Panamy i jej największe bogactwo - łączący dwa oceany, strategicznie ważny kanał. Program analizuje amerykańskie przygotowania do ataku, który uważa się za poligon doświadczalny przed uderzeniem USA na Irak w 1991 roku.

13:20 TVP 2 – Bara Bara
Utwory z gatunku disco polo mają korzenie w wiejskich weselach i zabawach, gdzie miejscowe zespoły, które dorobiły się syntezatorów, przygrywały gościom do tańca. Wkrótce okazało się, że na tego rodzaju muzyce można zrobić niezły interes. Powstawało coraz więcej grup wykonujących disco polo. Wzorem dla młodych wykonawców były takie gwiazdy estrady, jak Janusz Laskowski, Tercet Egzotyczny i grupa Bolter. Fachowcy od rocka jako gatunku muzycznego o znacznie większych ambicjach artystycznych nadali disco polo pogardliwe miano „chodnika”.

15:00 Discovery World – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem
Autorzy analizują najważniejsze wydarzenia XX wieku. Dzięki archiwalnym zdjęciom, relacjom świadków i efektownym rekonstrukcjom starają się ocalić od zapomnienia przełomowe dla losów świata chwile. W tym wydaniu: sylwetka tajemniczego pułkownika Blooda, który próbował ukraść brytyjskie klejnoty koronne. Ponadto kulisy jednego z największych napadów na pociąg.

17:00 TVP Historia – Polonia Restituta
W Galicji powstają Legiony Polskie. Ich twórcą jest Józef Piłsudski. Roman Dmowski działa na rzecz Polski w stolicach Europy Zachodniej. Ignacy Jan Paderewski próbuje pozyskać dla sprawy polskiej rząd USA.

18:00 Ale kino + - Jeniec Europy
Historia kilku ostatnich lat życia Napoleona Bonaparte, uwięzionego na wyspie Świętej Heleny. W przydzielonej mu posiadłości Longwood wszystko podporządkowane jest drobiazgowemu protokołowi wojskowemu, a dawny cesarz toczy złośliwą wojnę z gubernatorem wyspy.

19:00 Discovery Historia – Sekrety starożytności
Tajemnice starożytnych cywilizacji, których do dziś do końca nie udało się odkryć. W programie o opisanym po raz pierwszy przez Platona, zatopionym kontynencie, Atlantydzie.

19:25 Viasat Explorer Everest: człowiek kontra góra
Wiosną 2006 roku 21 najtwardszych brytyjskich alpinistów wojskowych podjęło wyzwanie zdobycia Everestu wyjątkowo trudną trasą, znaną z wielu śmiertelnych wypadków. Spośród 2219 osób, które zdobyły Everest tylko 19 udało się tego dokonać wspinając się tym „piekielnym” podejściem, a 21 osób poniosło śmierć podczas prób zdobycia szczytu tą trasą. Dokumentujący poszczególne etapy tego wyczynu serial, nakręcony został przez samych biorących udział w wyprawie alpinistów i ekspertów w dziedzinie wypraw wysokogórskich.

20:00 National Geographic – Podniebni bohaterowie
Pilot Douglas Bader stracił obie nogi w wypadku, który miał miejsce podczas pokazów akrobatyki lotniczej w 1932 roku. Kiedy wybuchła II wojna światowa podjął starania o przywrócenie mu statusu pilota. Mimo niechęci urzędników i sceptycyzmu dawnych kolegów dopiął swego. Po przeszkoleniu na myśliwcach w 1940 roku został przydzielony do 222 Dywizjonu. Pierwszego Messerschmidta zestrzelił w maju 1940 roku nad Dunkierką, kiedy osłaniał ewakuację wojsk z kontynentu na Wyspy Brytyjskie. To otworzyło długą listę jego podniebnych zwycięstw.

22:30 Discovery Historia – Bardzo ściśle tajne
Kulisy incydentów, które dały impuls do wprowadzenia kluczowych zmian w systemie funkcjonowania służb specjalnych. W programie m.in. historie Nikołaja Pawlenki, który realizując zamówienia wojskowe i strategiczne projekty budowlane w ZSRR sprzeniewierzył miliardy oraz gangstera, który zdemaskował policjantów odpowiedzialnych za morderstwa i kradzieże. Ponadto sprawy, które miały wpływ na wprowadzenie nowych technologii do działań wywiadu i kontrwywiadu, a także nowatorskie systemy bezpieczeństwa wewnętrznego.

23:25 Canal + - Lope
Rok 1588. Lope de Vega wraca z kampanii wojennej do rodzinnego Madrytu. Ubogi, lecz pełen ambicji odkrywa w sobie powołanie do pisania. Wkrótce nawiązuje kontakt z czołowym impresariem teatralnym w mieście. Zaczyna odnosić pierwsze sukcesy jako poeta i dramaturg, angażuje się w romans z córką impresaria. Gdy pojawia się jego przyjaciółka z czasów dzieciństwa, Lope znajduje prawdziwą miłość. Niestety, Isabel jest zaręczona z pewnym arystokratą, który prosi poetę o napisanie wierszy, które mógłby przedstawić narzeczonej jako własne.

Środa, 1 maja

7:10 TVP 1 – Kardynał Wojtyła papieżem
Dokument o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Kościoła katolickiego - o wyborze Karola Wojtyły na papieża. Film opowiada o wydarzeniach od chwili śmierci papieża Pawła VI do pierwszych tygodni pontyfikatu Jana Pawła II w 1978 r. Wśród materiałów znalazły się wywiad radiowy kard. Wojtyły po śmierci Pawła VI i fragmenty jego homilii w kościele św. Stanisława w Rzymie, wygłoszonej kilka dni przed konklawe. W programie wypowiadają się m.in.: ks. kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Półtawski i prof. Gabriel Turowski.

8:05 TVP Polonia – Z orłem w koronie ( odc.1)
Film prezentuje dzieje prezydentów i rządów RP na obczyźnie w latach 1939-1990. Pokazano pozycję prezydenta w świetle konstytucji z 1935 roku, a także osiągnięcia państwa polskiego przed wrześniem 1939 roku. Szczegółowo opisano działania armii i rządu do 17 września 1939 roku.

10:00 Discovery Historia – Zwarte szeregi, czyli z archiwum czołówki
Film z 1969 roku ukazujący tradycje CWKS Legii. Unikatowe zdjęcia jej legendarnych wychowanków. W studiu dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek zdradza tajemnicę sukcesów klubu.

11:00 Discovery  - Concordia – przerwany rejs
Niepokazywany do tej pory materiał filmowy odsłaniający przyczyny tragedii statku Concordia. Rozmowy z ekspertami i wstrząsające wspomnienia tych, którzy przeżyli katastrofę.

11:40 TVP Historia – Gdzie rosną poziomki?
Las w Bykowni pod Kijowem kryje szczątki ponad 30 tysięcy ofiar NKWD, w tym kilku tysięcy Polaków. W 2006 roku ekipa polskich archeologów przy współpracy strony ukraińskiej prowadziła tam prace ekshumacyjne, które potwierdziły, że na cmentarzysku spoczywają Polacy. W tym czasie do bykowieńskiego lasu przyjechały również dwie osoby, których ojcowie są prawdopodobnie tam pogrzebani. Film opowiada o historii tego miejsca, o postrzeganiu go przez okolicznych mieszkańców i o poszukiwaniu grobów ojców.

12:00 Discovery – Titanic – po katastrofie
15 kwietnia 1912 roku Titanic zatonął po zderzeniu z górą lodową. Życie straciło 1500 pasażerów i członków załogi. Dokument odsłania kulisy misji, której celem było wydobycie i identyfikacja ciał ofiar. Autorzy spotykają się z potomkami trzech osób, które zginęły w katastrofie. Widzowie poznają losy skrzypka, który grał kojącą muzykę, aby uspokoić przerażonych pasażerów, najbogatszego człowieka na pokładzie, który wsadził ciężarną żonę na łódź ratunkową oraz lekarza z Halifaksu, którego skuteczne metody wciąż stosuje medycyna sądowa.

12:40 Viasat historia – Wyprawy w czasie
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

14:00 Discovery Historia – Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

15:10 TVP Historia – Zbudować świat, jakiego nie widział
Program przedstawia tło, przebieg i bohaterów młodzieżowej rewolty 1968 roku na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Pokolenie ’68 to zjawisko międzynarodowe - od maja do sierpnia tego roku studenckie rewolty wybuchły w 50 krajach. W każdym przypadku zapłonem do nich były konkretne działania przeciwko istniejącemu porządkowi społecznemu, kwestionujące istnienie wartości, rzucające wyzwanie autorytetom, żądające zmian w polityce.

16:15 Viasat Historia – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

18:20 TVP Historia – Niech się święci 1 maja!
Podczas pochodu pierwszomajowego w Szczecinie i Gdańsku w 1971 roku doszło do niebywałej jak na tamten czas manifestacji. Wśród „normalnych” uczestników wyposażonych w szturmówki i praworządne transparenty pojawiły się napisy z żądaniem ukarania osób winnych masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970. Esbecka kamera zarejestrowała kilkanaście sekund tego milczącego „marszu protestu”. Dzisiaj ten materiał jest w zbiorach IPN, a my pokazujemy go całej Polsce. W tym odcinku „Desperatów” docieramy do uczestników tamtych wydarzeń. Pytamy, czy nie bali się tak wymownie demonstrować swojego gniewu. Czy był to tylko akt desperacji, czy kolejny krok w walce o ludzką godność? Jest to jednocześnie próba syntetycznego ukazania tego, co wydarzyło się w Grudniu, kiedy władza otworzyła ogień do robotników, po raz pierwszy, i jedyny, pacyfikując w tak haniebny sposób społeczny protest.

19:00 Discovery World – Szpiegowskie porachunki
Dokument o pracy agencji wywiadowczych dwóch największych mocarstw świata - Rosji i Stanów Zjednoczonych.

19:40 Viasat History – Pol Pot – droga na pola śmierci
Historia ubiegłego wieku zna wielu bezwzględnych dyktatorów, którzy odpowiedzialni byli za zamordowanie milionów ludzi w okresie trwania ich rządów, niewielu z nich jednak wyrządziło tak ogromne szkody jednemu niewielkiemu krajowi jak Pol Pot. Podczas swego czteroletniego panowania w Kambodży doprowadził do eksterminacji niemal jednej trzeciej ludności swego kraju. Od jednego do trzech milionów ludzi zostało zamordowanych w ciągu trzech lat, ośmiu miesięcy i dwudziestu dni rządów Pol Pota.

20:10 Ale kino + - Spaleni słońcem
Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego letniego dnia w 1936 r. Na rodzinę Kotowa cios spada w najmniej oczekiwanym momencie, w świątecznym dniu Stalinowskiego Budownictwa Sterowców. Niespodziewaną wizytę składa im Dmitrij, przyjaciel domu, który był przed laty wielką miłością Marusi Kotowej. Odżywają dawne wspomnienia. Kotow obserwuje jej poruszenie z wyrozumiałością i czujnością, gotowy w każdej chwili podjąć walkę o jej uczucie.

21:40 Canal  + Film – Róża
Koniec II wojny światowej, Mazury. Nowa władza przyjmuje plan odbudowy Polski. Nie ma w nim miejsca dla mieszkańców Mazur pochodzenia niemieckiego, takich jak żona zabitego podczas wojny oficera Wehrmachtu. Do jej gospodarstwa trafia były żołnierz AK, Tadeusz, który podczas wojny stracił wszystko. Róża przyjmuje gościa bardzo chłodno, ale pozwala mu przenocować. Z wdzięczności mężczyzna zaczyna pomagać jej w gospodarstwie.

22:00 Discovery World – Najlepsze maszyny bojowe
Autorzy przedstawiają 10 najbardziej zaawansowanych modeli broni, które zmieniły oblicze współczesnego pola walki. Punktem wyjścia jest inna właściwość czy rozwiązanie technologiczne, m.in. siła ognia, odporność na zniszczenia, maksymalna moc silnika, precyzja uderzenia czy „niewidzialność”. W warunkach bojowych każda z tych cech może zdecydować bowiem o wyniku konfrontacji między wrogimi sobie stronami. Na temat właściwości poszczególnych broni wypowiadają się eksperci z dziedziny wojskowości, oficerowie wywiadu, a także żołnierze.

Czwartek, 2 maja

8:00 Discovery World – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem
Autorzy analizują najważniejsze wydarzenia XX wieku. Dzięki archiwalnym zdjęciom, relacjom świadków i efektownym rekonstrukcjom starają się ocalić od zapomnienia przełomowe dla losów świata chwile. W tym wydaniu: sylwetka tajemniczego pułkownika Blooda, który próbował ukraść brytyjskie klejnoty koronne. Ponadto kulisy jednego z największych napadów na pociąg.

8:05 Viasat History – Odkrywcy na usługach Hitlera
Alpiniści, badacze dżungli i znawcy pustyni - wielu z nich wpadło w szpony partii nazistowskiej, SS lub Wehrmachtu, właśnie z powodu swoich działań zawodowych, zainteresowania światem i zamiłowania do podróży. Czy ci poszukiwacze przygód świadomi byli konsekwencji tego typu kontaktów, czy ich pasja i chęć zgłębiania zainteresowań warta była ceny, jaką musieli za to zapłacić, czy byli tej ceny świadomi? Program szuka odpowiedzi na to pytanie posiłkując się znakomitymi zdjęciami i materiałami filmowymi z takich miejsc jak Indie, Egipt i Peru.

8:25 TVP Kultura – jeden dzień w PRL
Autor przez ponad rok zbierał dokumentację do tego filmu m.in. w archiwach WFD, wytwórni Czołówka, WFO, TVP, Archiwum Warszawy i zbiorach prywatnych. Stworzył opowieść o tym, co zdarzyło się 27 września 1962 roku w PRL, dając jednocześnie portret tamtych nieodległych czasów. Tamtego dnia ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. „Trybuna Ludu” na pierwszej stronie zamieściła wywiad z wiceministrem przemysłu chemicznego oraz informację o uroczystym koncercie artystów z ZSRR, na który przybyli przedstawiciele partii i rządu.

10:25 Viasat History – Tworzenie historii
Dzięki zaawansowanej grafice komputerowej słynny Stonehenge ożywa ponownie. Widzowie zobaczą związane z nim: magię, zabójstwa, bohaterskie podróże i szamańskie rytuały oraz sam wyczyn wzniesienia budowli.

10:30 Discovery Historia – Socjalistyczna filmoteka powiatowa
Żerań stał się żywą historią. Był sztandarową, pionierską budową odradzającej się z trudem po wojnie polskiej gospodarki, następnie zaś stał się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw w kraju, niemal strategicznych z punktu widzenia ekonomii i polityki. Żerań był zawsze w centrum uwagi opinii publicznej i kół rządzących. Tu często miały miejsce wydarzenia, które wpływały bezpośrednio na polską rzeczywistość. Charyzma FSO sprawiała, iż wszystko, co działo się wokół fabryki, miało olbrzymie znaczenie dla społeczeństwa.

14:45 TVP Polonia – Fotograf
Film dokumentalny o Czesławie Czaplińskim, który w ciągu 30 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu. Jest autorem fotografii publikowanych w największych gazetach na całym świecie. Jego prace znajdują się w zbiorach: Library of Congress w Waszyngtonie, Time Inc. Picture Collection w Nowym Jorku, New York Public Library, Spertus Institute of Jewish Studies w Chicago, warszawskim i wrocławskim Muzeum Narodowym, Muzeum Sztuki w Łodzi i wielu kolekcjach prywatnych.

15:00 National Geographic  - Kulisy 11 września
Serial przedstawia kulisy wydarzeń, które doprowadziły do ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Śledzi przebieg dramatycznych wydarzeń, które nastąpiły po uprowadzeniu samolotów pasażerskich przez terrorystów z Al-Kaidy, a także pokazuje losy i heroizm osób, które stały się ofiarami ataków.

15:40 TVP Historia – Rody fabrykanckie
Dalszy ciąg historii dwóch potężnych łódzkich rodów fabrykanckich - Scheiblerów i Grohmanów. Po śmierci seniorów obu rodów, twórców największych przemysłowych potęg Łodzi, do głosu doszło młodsze pokolenie. W zakładach Scheiblera władzę przejęło dwóch ludzi - najstarszy syn potentata, Karol junior, i Edward Herbst. Ten ostatni cieszył się opinią człowieka otwartego, wykształconego i obytego. Karol Scheibler junior również był godnym następcą swego ojca - stał się najbogatszym człowiekiem w Łodzi.

17:00 Discovery Historia – 10 tajemnic Egiptu
Egipt od zawsze był skarbnicą tajemnic. Cywilizacja egipska była wysoko rozwiniętą kulturą w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiągnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych, która trwała ponad 3500 lat.

18:00 History – Hitler na Wyspach Normandzkich
Gdy tylko w 1940 roku żołnierze Hitlera zajęli Wyspy Normandzkie, nakazał on wybudować tam ciąg fortyfikacji do obrony jedynego skrawka Wielkiej Brytanii, jaki kiedykolwiek zdobył.

19:00 National Geographic – ostatni dni Osamy bin Ladena
Dziennikarz Peter Bergen odkrywa tajemnicę zakończonej sukcesem operacji zabicia Osamy bin Ladena. Rozmawia z agentami CIA, członkami elitarnej jednostki Navy Seals, a także informatorami z Białego Domu i pakistańskiego wywiadu, aby ustalić przebieg akcji oraz dowiedzieć się, w jaki sposób terroryście udało się przez tyle lat ukrywać.

19:00 DaVinci Learning – Kompas czasu
„Przed 2,5 tys. lat na terenie dzisiejszego Iranu leżała stolica największego ówczesnego imperium. Sprytnym Persom udało się włączyć do swojego państwa niezliczone ludy. Wiecie, jak tego dokonali?

20:00 Discovery Historia – Zwarte szeregi, czyli z archiwum czwórki.
Film z 1966 roku o kobietach żołnierzach II wojny światowej. Wspomnienia kobiet, które przeszły szlak od Lenino do Berlina, a także kobiet walczących w AK, choć ta nazwa nie pada.

20:50 Viasat History – Co mówi ciało Henryka VIII?
W oparciu o dokumentację medyczną program prezentuje portret angielskiego króla, stanowiący swoistą biografię z elementami historii społecznej i nauki. To pierwsza biografia tego króla zaprezentowana tak przez naukowców, lekarzy i psychologów jak i historyków. Przy użyciu grafiki komputerowej twórcy programu pokażą, jak zmieniały się ciało i umysł króla i jaki wpływ miały te zmiany na styl i jakość jego życia, a co za tym idzie na historię Anglii.

22:00 Discovery World – W imieniu Polski Ludowej
AK i WiN - śmiertelni wrogowie Polski Ludowej. Szokujące relacje z przesłuchań, procesów i egzekucji członków zbrojnego podziemia. Ujawniane po raz pierwszy zdjęcia oprawców.

23:40 TVP Polonia – Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko
Film przedstawia sylwetkę Tadeusza Kościuszki, bohatera dwojga narodów - Polski i Stanów Zjednoczonych. Urodził się w Siechnowicach, nauki pobierał w Szkole Rycerskiej w Warszawie, m.in. u księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, później studiował w Paryżu w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Doskonalił również zainteresowania w dziedzinie inżynierii wojskowej, architekturze i malarstwie. Rozgoryczony sytuacją osobistą wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie walczył o niepodległość tego kraju.

Piątek, 3 maja

6:45 TVP 1 – Henryk Wars – pieśniarz Warszawy
Film o polskim kompozytorze Henryku Warsie, którego twórczość i piosenki były i są powszechnie znane i wykonywane do dziś. Wars był kompozytorem muzyki do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w historii muzyki. Odkrycie nieznanych dotychczas utworów muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa zainspirowało autorów filmu, który przypomni dokonania polskiego artysty.

8:05 Viasat History – Katiusza – mała kobietka wielkiej na wielkiej wojnie
Jekatierina Illarionovna Diomina była jedną z trzech kobiet-żołnierzy z pierwszej linii frontu, która obdarzona została za swoje wojenne zasługi zaszczytnym mianem Bohatera Związku Radzieckiego. W programie widzowie poznają jej historię, w której wydarzenia współczesne przeplatane są tymi sprzed 45 lat. Wtedy to powstał dokumentalny film, którego bohaterką była Katja Diomina. Wnuczka Katii-bohaterki, 25-letnia Katia Diomina odwiedza miejsca w Kerczu i Sewastopolu, gdzie jej babcia brała udział w wojennych bitwach.

8:05 TVP Historia – Witaj, majowa jutrzenko
Audycja historyczna poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zrealizowana we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie. W programie wypowiedzi historyków: prof. Andrzeja Zahorskiego i prof. Aleksandra Gieysztora.

9;00 Kino Polska – Polskie Drogi
Jesień 1942 roku. Na Zamojszczyźnie rozpoczęto pacyfikację i wysiedlanie. Odziały Gwardii Ludowej, Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej zostają przeniesione na te tereny celem dokonania odwetu na hitlerowcach. W czasie jednej z potyczek ginie dowódca oddziału, Sylwek, a dowództwo przejmuje Niwiński. Pierwszą akcją nowego dowódcy staje się odbicie więźniów z posterunku żandarmerii - wśród nich znajduje się łączniczka z Warszawy, Marta. Tymczasem Kuraś, lękając się o losy przybranej córki, umieszcza ją w ochronce sióstr szarytek.

10:05 TVP Historia – Majówka w Chicago
W każdą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywają się w miastach amerykańskich zamieszkanych przez duże grupy Polaków wielkie parady i pikniki. Największa tego rodzaju majówka odbywa się w Chicago. W tym roku wzięło w niej udział około 50 tysięcy osób. Zjawiskiem charakterystycznym był masowy udział w niej młodzieży. Ten fakt potwierdza zmianę, jaka zachodzi w świadomości współczesnej Polonii.

11:00 Discovery World – Mistrzowie oręża
Mike Loades wyrusza w głąb selwy amazońskiej w poszukiwaniu peruwiańskiego plemienia, które wciąż używa dmuchawki. W tym czasie Chad konstruuje nowoczesną wersję tej broni.

11:40 TVP 1 - Transmisja z obchodów Święta Konstytucji 3 Maja na placu Zamkowym w Warszawie
W 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przedstawiciele najwyższych władz państwowych, oddziały reprezentacyjne wojska polskiego oraz warszawiacy uczczą to wyjątkowe w dziejach Rzeczypospolitej wydarzenie historyczne. Uroczystość odbędzie się na placu przed Zamkiem Królewskim w Warszawie, w którym w 1791 r. uchwalono najnowocześniejszą w ówczesnej Europie ustawę zasadniczą.

13:50 Viasat Explorer – Trzydziestu trzech z Chile
Ta tragedia chilijskich górników wstrząsnęła całym światem. Prezentowany program, zawierający materiał filmowany przed, w czasie i po akcji ratunkowej w kopalni San Jose nie tylko odtwarza zarejestrowany przebieg wypadków, niezwykłe bohaterstwo i ostateczny sukces akcji, ale także odsłania dowody zaniedbań, które doprowadziły do tej strasznej katastrofy w kopalni. Program przypomina wydarzenia tragedii, która rozpoczęła się 5 sierpnia 2010 roku, kiedy to 33 górników zostało uwięzionych 700 metrów pod ziemią w okolicach pustyni Atacama w Chile. Zobaczymy wszystkie, poszczególne etapy operacji ratunkowej od przygotowania planów, po ich stopniową realizację, zakończoną uwolnieniem górników. W programie poznamy nie publikowane wcześniej wywiady z górnikami, dowiemy się jakie myśli towarzyszyły im i ich rodzinom podczas tych dramatycznych 69 dni, poznamy też opinie oficjeli, polityków i ratowników na temat związanych z katastrofą wydarzeń. Ostateczne uwolnienie górników z ich podziemnej pułapki 13 października było oglądane na żywo przez gigantyczną widownię ponad biliona widzów na całym świecie.

14:15 TVP 1 – Pan Tadeusz
Jest rok 1811. Tadeusz Soplica wraca po ukończeniu nauk do rodzinnego dworku w Soplicowe, na Litwie. Gospodarzem posiadłości jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia. Wydaje się, że dom jest zupełnie pusty, jego mieszkańcy wybrali się do pobliskiego lasu. Zwiedzając stare zakamarki, Tadeusz trafia do dawnego pokoju dziecinnego, w którym spotyka Zosię. Świeżość i uroda dziewczyny podbijają serce młodzieńca.

16:00 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

18:00 History – Tajna armia Europy
W okresie od agresji na Polskę po wkroczenie na terytorium Grecji naziści ustanowili w Europie nowy porządek. Na całym kontynencie formowały się jednak grupy oporu przeciw nim.

20:00 Discovery World – Generałowie Hitlera
Erich von Manstein w czasie agresji na Polskę w 1939 roku był szefem sztabu Grupy Armii „Południe”, podczas napaści na ZSRR był m.in. dowódcą Grupy Armii „Don”. Bezskutecznie usiłował odblokować okrążoną pod Stalingradem armię F. Paulusa. Był współodpowiedzialny za zbrodnie wojenne Wehrmachtu na okupowanych terenach ZSRR. W 1945 roku został uwięziony, a w 1949 roku skazany przez brytyjski sąd wojskowy na 18 lat więzienia. Został zwolniony w 1953 roku.

20:30 Kino Polska – Kierunek Berlin
Kwiecień 1945 roku. Druga wojna światowa zbliża się powoli ku końcowi. I Armia Wojska Polskiego rozpoczyna operację berlińską. Biorą w niej udział nie tylko żołnierze regularnego wojska, lecz również chłopi ze spacyfikowanych przez Niemców wsi, powstańcy warszawscy i przesiedleńcy zza Buga.

21:00 Discovery Historia – Błyskawiczny program historyczny
Stolica Polski została dotkliwie pokaleczona podczas wojen i narodowych katastrof. Warto wiedzieć, co ocalało lub zostało odbudowane. Maciej Łubieński, dziennikarz i historyk, oraz Michał Wójcik Historyk, redaktor naczelny miesięczników „Focus” i „Focus Historia”, z dużą dawką humoru oraz dystansu prezentują ciekawostki z bogatej historii Warszawy. Widzowie dowiedzą się m.in., gdzie mieścił się i przez kogo został założony pierwszy w Warszawie dom publiczny lub w jakich okolicznościach pomnikowy Kopernik stracił globus.

21:35 Viasat Explorer – Ogromna Australia
Poszczególne odcinki serialu omawiają projekty, które ukształtowały oblicze Australii, a trzeba przyznać, że ich skala robi wrażenie. Twórcy programu pokażą je od fazy wstępnych planów, aż do uroczystego otwarcia, dając widzom możliwość zasmakowania innowacyjności australijskiego ducha i zobaczenia na własne oczy, jak powstawała dzisiejsza Australia.

Sobota, 4 maja

6:00 Viasat History – Wielka wędrówka ludzkości
Autorzy badają, jak ludzie zdołali zdominować Ziemię. To wciąż jedna z największych zagadek nauki. Niezwykłe nowe dowody wskazują na to, że wszystko zaczęło się w Afryce, skąd nieliczna grupa wyruszyła na wielką wędrówkę poza kontynent. Autorzy zaczynają od poszukiwania śladów pierwszych ludzi, by odkryć, jak zdołali przetrwać w Wielkim Rowie Wschodnioafrykańskim, prawdopodobnie kolebce gatunku. Wszystko wskazuje na to, że człowiek zamieszkiwał te obszary wcześniej, niż jakiekolwiek inne miejsca na Ziemi.

9:00 Discovery World – Bitwa o zamek
Crac des Chevaliers leży 65 km na zachód od miasta Homs. Wspaniała średniowieczna budowla została wzniesiona na miejscu niewielkiego fortu zbudowanego w 1031 r. przez emira Homs dla kurdyjskich garnizonów. W czasie wypraw krzyżowych na teren obecnej Syrii, w 1099 r. został zdobyty przez wojska Rajmunda z Tuluzy podczas I krucjaty. Opuszczono go, gdy krzyżowcy pomaszerowali dalej na Jerozolimę. Zamek został ponownie zajęty w 1110 r. przez Tankreda. Rajmund II, hrabia Trypolisu, oddał go w ręce joannitów w 1142 r.

9;00 Discovery Historia – Obsesje i odkrycia kapitana Cocka
W 1766 r. Towarzystwo Królewskie zleciło Cookowi odbycie podróży na południowy Pacyfik, aby umożliwić naukowcom obserwację przejścia Wenus przez tarczę słoneczną. Gdy zakończono obserwacje, Cook popłynął w kierunku zachodnim, aby zbadać czy istnieje na półkuli południowej nieodkryty kontynent tzw. „Terra Australis Incognita” (Nieznana Ziemia Południowa). Z pomocą wyspiarza z Tahiti Tupaia ekspedycja dotarła do Nowej Zelandii. Cook kontynuuje podróż na zachód i dociera do wybrzeży Australii.

10:00 Discovery Historia – Prawdziwy Wersal
Utrzymanie Wersalu jest niezwykle kosztowne. By konkurować z Luwrem, muzeum Tate’a, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Getty Museum w Los Angeles, zarząd pałacu musi umieć pozyskiwać środki finansowe od sponsorów. Program przedstawia ciekawe, niezwykle pomysłowe sposoby na pozyskiwanie funduszy oraz działania podejmowane w ramach modernizacji zarządzania pałacem i redukcji kosztów jego eksploatacji.

10:10 Ale kino + - Marzyciel
Opowieść o życiu autora „Przygód Piotrusia Pana”, Jamesa Matthew Barriego. Przeżywający kryzys twórczy Barrie spotyka podczas spaceru w Ogrodach Kensingtońskich czarującą wdowę, Sylvię Llewelyn Davies, i czwórkę jej synów. Znajomość przeradza się w przyjaźń, a potem w miłość. Otoczenie sceptycznie odnosi się do tej relacji - wszak Barrie ma żonę. Ale to właśnie uczucie, którym pisarz obdarza rodzinę Daviesów, pozwala mu znaleźć inspirację do stworzenia jednej z najbardziej niezwykłych książek XX wieku.

11:00 TVP Polonia - Pogranicze w ogni
Berlin, rok 1927. Franz omawia z Grossnerem operację wywiadowczą, w której ten ostatni miał uczestniczyć. Jednak po namyśle Grossner postanawia się wycofać. Jako dyplomata boi się kompromitacji. Czas jednak nagli. Trzeba szybko znaleźć zastępcę. Jest nim dziennikarz, nazwiskiem Bauer. Jego spotkanie z Franzem i Grossnerem obserwuje Jurek vel Georg, który informuje o wszystkim Czarka. Tymczasem z Berlina przyjeżdża do Polski Ewa Wicherek - młoda dziewczyna po przeszkoleniu w Abwehrze. Po pewnym czasie zasila szeregi polskiego wywiadu.

11:30 TVP Kultura – Serafina
Tytułowa bohaterka, prosta francuska wieśniaczka żyjąca na przełomie XIX i XX w., przejawia wielki talent malarski. Niemiecki kolekcjoner, marszand i krytyk sztuki Wilhelm Uhde odkrywa jej zdolności. Dzięki niemu Séraphine Louis (1854-1942) uchodzi za jedną z najciekawszych i najoryginalniejszych malarek prymitywistek, stawianą na równi z największymi, w tym Henrim Rousseau zwanym „Celnikiem” i Nikiforem Krynickim.

12:00 Discovery World – Himalaiści
Sylwetka Andrzeja Zawady, ogromnego autorytetu wśród himalaistów, który jako pierwszy pokonał Everest zimą.

12:05 TVP Historia – Moja Polska – rzecz o Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim
Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Przewodnią ideą filmu jest jego refleksja o Polsce, Polakach i polskości z perspektywy najnowszej historii kraju. W filmie zaprezentowano ostatnią zarejestrowaną przez kamerę opowieść prezydenta Kaczorowskiego. Trzy tygodnie później zginął on w katastrofie pod Smoleńskiem.

13:40 Viasat History – II wojna światowa w kolorze
Dzięki zastosowaniu najnowszych technik koloryzacyjnych obrazu filmowego serial prezentuje historię II wojny światowej, w sposób dotąd nie pokazywany, a użyte tu materiały filmowe stanowią kolekcję wyjątkowo rzadkich i cennych materiałów tego typu. Zastosowano tu także najnowsze mapy satelitarne i najwyższej jakości grafikę komputerową, a także uwzględniono informacje, które wcześniej nie były dostępne, dzięki którym odkryto więcej tajemnic dotyczących okresu II wojny światowej, a w szczególności ostatnich 5 lat. Odkrycia w dziedzinie łamania kodów i niedawno odkryte dokumenty rządowe po obydwu stronach Atlantyku nadały nowy wymiar niektórym wydarzeniom tego największego światowego konfliktu w historii.

13:50 Ale kino + - Spaleni słońcem
Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego letniego dnia w 1936 r. Na rodzinę Kotowa cios spada w najmniej oczekiwanym momencie, w świątecznym dniu Stalinowskiego Budownictwa Sterowców. Niespodziewaną wizytę składa im Dmitrij, przyjaciel domu, który był przed laty wielką miłością Marusi Kotowej. Odżywają dawne wspomnienia. Kotow obserwuje jej poruszenie z wyrozumiałością i czujnością, gotowy w każdej chwili podjąć walkę o jej uczucie. Między mężczyznami powoli narasta konflikt.

14;15 Filmbox  - Elżbieta I – królowa dziewica
Okres panowania królowej Elżbiety I figuruje jako jeden z najpomyślniejszych w historii. Dramat historyczny barwnie i szczegółowo opowiada o 40-letnim okresie jej rządów, od początków, kiedy groziło jej niebezpieczeństwo ze strony własnej siostry, przez słynny romans z Robertem Dudleyem, po lata triumfu nad hiszpańską Armadą i wreszcie starość, którą naznaczył tajemniczy związek królowej z młodym protegowanym - księciem Esseksu.

15:25 HBO – Czas Wojny
Anglia, czasy I wojny światowej. Małżeństwo farmerów kupuje synowi Albertowi źrebaka o imieniu Joey. Między chłopcem a koniem powstaje silna więź emocjonalna. Gdy wybucha wojna, ojciec Alberta oddaje konia na potrzeby wojska. Joey zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Tymczasem Albert tęskni za nim tak bardzo, że postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela.

17:00 Discovery Historia – Kiery Rzym rządził Egiptem
Kleopatra VII, królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, żyła w I wieku p.n.e. Nie była, jak się powszechni sądzi, Egipcjanką, ale pochodziła z rodziny o greckich korzeniach. Na tronie zasiadła mając 18 lat w 51 roku p.n.e. Chciała uczynić z Egiptu silne państwo. Tymczasem sytuacja polityczna, ekonomiczna i społeczna kraju nie była ustabilizowana. Egiptowi groziła rzymska inwazja. Nie chcąc dopuścić do kolonizacji Kleopatra dążyła do zawarcia układu z Imperium Rzymskim.

17:45 Viasat Explorer – Walki powietrzne
Podczas wojen w Korei, Wietnamie i nad Zatoką Perską doszło do niezliczonych walk powietrznych, w których ścierały się ze sobą największe asy lotnictwa. Dokument stwarza unikalną możliwość obejrzenia rekonstrukcji spektakularnych podniebnych pojedynków. Od pojedynków między dwupłatowcami z czasów I wojny światowej po konfrontacje nowoczesnych myśliwców u schyłku XX wieku omówione w nim zostały kampanie, bitwy i potyczki, a także słynne maszyny i tajne bronie wrogich stron.

18:10 Ale kino + Coco Chanel
Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca w d’Obazine ojciec przywozi dwie nastoletnie córki: Gabrielle i Adrienne. Po opuszczeniu placówki zarabiają na życie, wykonując poprawki krawieckie, a wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Gabrielle marzy o karierze artystycznej i wyjeżdża do Paryża. Pewnego dnia poznaje ekscentrycznego oficera Étienne Balsana oraz jego znajomych z wyższych sfer. Jej sposób ubierania się szokuje, ale jednocześnie intryguje. Wkrótce w jej życiu zjawia się angielski przemysłowiec Arthur Capel.

18:45 Viasat Explorer – SAS: szkolenie wojowników
Po raz pierwszy od 25 lat szefowie australijskich sił specjalnych SAS uchylą rąbka tajemnicy szkolenia, które jest jednocześnie jednym z najsurowszych procesów selekcyjnych przy naborze rekrutów. Przez trzy tygodnie kandydaci poddani będą drastycznym ograniczeniom snu, wyczerpującym ćwiczeniom fizycznym i nieustannym sprawdzianom, by przetestować ich granice wytrzymałości zarówno fizycznej jak i psychicznej.

20:20 Viasat History – Norymberga ( odc.1)
Szczegółowa analiza pierwszego procesu w Norymberdze, podczas którego czołowi przywódcy III Rzeszy zostali postawieni przed sądem. Film opowiada o dramatycznym przebiegu procesu i końcowych wyrokach. 20 listopada 1945 roku w mieście będącym niegdyś ideowym centrum nazistowskiego imperium rozpoczął się pierwszy proces zbrodniarzy wojennych II wojny światowej.

22:20 Discovery World – Pearl Harbor – piekło Pacyfiku
Historia zatonięcia krążownika USS Indianapolis 7 grudnia 1941 roku. Dramatyczne losy ocalałych marynarzy, którzy czekając na pomoc, przegrywają ze zmęczeniem, bólem i rekinami. Autorzy na podstawie nowych dowodów sugerują, że atak na Pearl Harbor nie rozpoczął się nalotem, a wcześniejszym ukrytym atakiem z morza flotylli miniaturowych łodzi podwodnych.

23:00 Discovery Historia – Wielkie bitwy historii
W 1529 roku potężna, licząca ponad 200 tysięcy żołnierzy turecka armia pod dowództwem Sulejmana I Wspaniałego stanęła pod bramami Wiednia, którego broniło zaledwie 24-tysięczne wojsko. Mimo że Turkom udało się dokonać wielkiego wyłomu w murach miasta, to nadal nie mogli się do niego wedrzeć. Ostatecznie zostali zmuszeni do odwrotu z powodu kończących się zapasów, braków w zaopatrzeniu, zbliżającej się zimy oraz buntu janczarów, którzy nagle odmówili podjęcia dalszej walki.

Niedziela, 5 maja

6:00 Discovery Historia – Wielkie zamki Europy
Alhambra to przykład najdoskonalszej architektury mauretańskiej. Zamek wznieśli w trzynastym stuleciu sułtani z dynastii Nasrydów. Wielki kompleks, położony na wzgórzu Sabika koło Grenady składa się z trzech części: urzędowej, ceremonialnej i prywatnej. Budowle oszołamiały przybyszów przepychem dekoracji. Ściany i filary pokryte gipsowymi sztukateriami, arabeskami i mozaikami mieniły się barwami purpury, zieleni i błękitu, lśniły od masy perłowej, kości słoniowej i złota.

7:00 Discovery Historia – Kiedy pogoda zmieniła historię
Na przełomie 1944 i 1945 roku, podczas bitwy o Ardeny, mroźna zima nie oszczędziła ani aliantów, ani odpierających ich ofensywę niemieckich żołnierzy. Po obu stronach śmierć poniosło blisko 20 tys. ludzi. W połowie grudnia świetnie wyposażona armia niemiecka zaatakowała osłabione i cierpiące na braki w zaopatrzeniu amerykańskie oddziały. Jednak gwałtowne załamanie pogody ostatecznie przeważyło szalę zwycięstwa na stronę aliantów.

9:00 National Geographic – Bohaterowie II wojny światowej
Po sukcesie Niemiec w Arnheim, pierwszym od momentu lądowania aliantów w Normandii, Hitler triumfuje, jego nadzieje na zwycięstwo ponownie ożywają. 16 grudnia 1944 r. oddziały niemieckie atakują po raz pierwszy od miesięcy. Hitler zarządził wykorzystanie rezerw złożonych z zahartowanych na wschodnim froncie żołnierzy do operacji „Wacht am Rhein”, zwanej przez Amerykanów „kampanią w Ardenach i Alzacji”, Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania.

9:10 HBO 2 – Obława
Lipiec 1942 roku. Sprzyjający nazistom rząd Vichy podejmuje decyzję o „uporządkowaniu kwestii żydowskiej”. W wyniku szeroko zakrojonej akcji francuska policja zatrzymuje w Paryżu i okolicach ponad 13 tys. cudzoziemskich Żydów, którzy schronili się we Francji. Wszyscy trafiają do obozu przejściowego na torze kolarskim Vélodrome d’Hiver w Paryżu, gdzie bez jedzenia i wody oczekują na deportację. Wśród aresztowanych są m.in. niosący pomoc innym więźniom doktor Sheinbaum oraz pielęgniarka Czerwonego Krzyża, Annette Monod.

10:00 Discovery Historia – Tajemnice Egiptu
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

11:00 TVP Historia – Historia kołem się toczy ( odc.10)
Fiat 126 to samochód, który „zmotoryzował” Polaków, ulubione dziecko propagandy epoki gierkowskiej. Na jego przykładzie można dokładnie prześledzić meandry gospodarki końca socjalizmu w Polsce, wszystkie wypaczenia, kartki, talony, systemy wynagradzania i demoralizacji społeczeństwa, życia na kredyt w okresie, kiedy wydawało się nam, że jesteśmy 10. potęgą świata. Twarda rzeczywistość polityczna i gospodarcza doprowadziła do naruszenia struktury socjalizmu.

11:40 TVP Historia – Zawieszona na niebie
Grecja. Stary sztych przedstawiający Madonnę. Tesalia, pustelnie bizantyjskie ortodoksji, szczyty granitowych skał, małe pustelnie. Monastyr meteor z XIV wieku. Klasztory greckie wykute w skałach. Wnętrze prawosławnej świątyni: malowidła, ikonostas, obrazy Teofanesa, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, ikony z XIV wieku, misternie rzeźbione krzyże, manuskrypty z okresu od VIII do XIV wieku, rękopiśmienne teksty zdobione iluminacjami. Bizantyjskie malarstwo książkowe. Panorama skał, klasztory.

13:20 TVP Kultura – Klasyczne albumy rock
Film dokumentalny z serii „Classic Albums”, która ukazuje kulisy powstawania najważniejszych albumów w dziejach muzyki rockowej. „The Doors” w swoim oryginalnym składzie z charyzmatycznym wokalistą Jimem Morrisonem byli aktywni jedynie przez siedem lat, wystarczyło to jednak do stworzenia nieprzemijającej muzyki. Grupa wzięła swój początek od przypadkowego spotkania dwóch studentów szkoły filmowej Uniwersytetu Kalifornijskiego, Jima Morrisona i Raya Manzarka, na plaży w Venice, części Los Angeles. Znali się wcześniej ze szkoły, a Manzarek, który grał wtedy we własnym zespole, dostrzegał potencjał estradowy i muzyczny w Jimie. Często próbował wciągać go na scenę, gdy grał z zespołem, lecz Jim zbytnio się wstydził, aby wyjść na scenę i pokazać, co potrafi „Król Jaszczur”. Na pytanie Manzarka, co ma zamiar robić po skończeniu szkoły, Morrison odpowiedział, że pisać piosenki. Gdy ten klęcząc obok Manzarka zaśpiewał „Moonlight Drive” Manzarek, pianista o klasycznym profilu muzycznego wykształcenia, postanowił założyć zespół. Zaprosił do współpracy swoich dwóch przyjaciół - muzyków: jazzowego gitarzystę, specjalizującego się we flamenco, Robby’ego Kriegera i także jazzowego perkusistę, Johna Densmore’a. W ten sposób powstał zespół „The Doors”. Pierwsza płyta tego kwartetu ukazała się w 1967 roku i nazywała się po prostu „The Doors”. Okazała się wielkim sukcesem, zespół zdobył międzynarodową popularność i stał się jedną z wiodących grup muzycznych na świecie, aż do tragicznej śmierci Jima Morrisona 3 lipca 1971 roku. Na albumie „The Doors” znajduje się jedenaście utworów. Większość to krótkie utwory, do których słowa pisał Jim Morrison, sam chętniej nazywający siebie poetą niż muzykiem. Wyjątkiem jest „Alabama Song (Whiskey Bar)”, gdzie wykorzystano twróczość niemieckiego poety Bertolda Brechta. Płytę kończy 12 - minutowa psychodeliczna ballada „The End”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów „The Doors”. Uwagę przykuwa bardzo osobisty tekst Morrisona, w którym znajdujemy odniesienia do tzw. kompleksu Edypa.

15:00 Discovery Historia – Niewyjaśnione historie
Bunkier Hitlera przetrwał silne bombardowania. Grupa ekspertów, korzystając z nowoczesnego sprzętu i oryginalnych planów, podejmuje próbę rekonstrukcji kryjówki Hitlera.

19:05 Viasat Historia – Historia nauki
Na początku każdego odcinka Michael Mosley zadaje pytanie, na które będzie poszukiwał odpowiedzi. Następnie śledzi losy losy ludzi, którzy w przeszłości zajmowali się wyjaśnieniem tego zagadnienia. Widzowie dowiedzą się, jakich eksperymentów dokonywali naukowcy w poszukiwaniu rozwiązania wybranej zagadki naukowej i jak rezultaty ich badań zmieniły świat. Program wyjaśnia m.in. w jaki sposób naukowcy rozwikłali tajemnicę pochodzenia człowieka i budowy wszechświata.

20:30 TVP Historia – Nitro  Mania
Filmowa opowieść o Poli Negri, światowej sławy aktorce filmowej kina niemego. Jej motywem przewodnim są prace nad rekonstrukcją filmu „Mania” z 1918 roku z naszą późniejszą gwiazdą hollywoodzką w roli głównej. Ten niemiecki film, reżyserowany przez Węgra - Eugena Illesa, długie lata znajdował się na liście zaginionych dzieł kinematografii europejskiej. W 2006 roku okazało się, że jego jedyna kopia jest w rękach pasjonata starego filmu w Czechach. Odkupiła ją warszawska Filmoteka Narodowa, która po odzyskaniu zniszczonej taśmy przeprowadziła jej rekonstrukcję i wykonała cyfrową kopię w najwyższej rozdzielczości 4K. W tym filmowym dokumencie o odnalezieniu i rekonstrukcji filmu opowiadają: dyrektor Filmoteki Narodowej prof. Tadeusz Kowalski, jego zastępca Jan Słodowski, specjaliści od prac rekonstrukcyjnych oraz maestro Jerzy Maksymiuk, który stworzył muzykę do tego unikalnego znaleziska.

21:20 Viasat History – Chłopcy z bombowców
Aktor filmowy Ewan McGregor i jego brat, pilot Colin McGregor prezentują historię lotnictwa z okresu II wojny światowej. Dotyczy ona bombowców RAFu oraz mężczyzn, którzy utracili życie podczas walk powietrznych w Europie. Ewan i Colin nie tylko spotkają się z ocalałymi, ale także sami podejmą próbę wykonania szeregu zadań lotniczych.

22:00 Discovery Historia – MIR – kosmiczna pułapka
Pierwsza załogowa stacja kosmiczna Mir została wyniesiona na orbitę okołoziemską 19 maja 1986 r. Jej zadaniem było umożliwienie długich, ponad rocznych pobytów ludzi w kosmosie. Dlatego też Mir został skonstruowany, nie jako jednorodna stacja, lecz zestaw wielu oddzielnych modułów. Po raz pierwszy uczestnicy tragicznych wydarzeń z 23 lutego 1997 roku na stacji kosmicznej Mir wspominają pełne grozy chwile.

23:15 Viasat History – Wieś Lezaki
Tragiczna historia czeskiej wsi Lezaki, która w 1942 roku była zrównana z ziemią przez nazistów i której po wojnie nie odbudowano. Anglia 1941 roku. Grupa młodych czeskich żołnierzy przygotowuje plan zamachu na jednego z najwyższych rangą nazistów Reinharda Heydricha, który ma zostać przeprowadzony w ich okupowanej ojczyźnie. Żadnemu z nich nawet nie przychodzi do głowy rozmiar konsekwencji tej akcji, która spadnie na czeską wieś Lezaki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz