Program telewizyjny dla historyków (13-19 maja 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 13 maja

6:00 Discovery Historia – Prywatne życie władców (odc.5 )
Borgiowie byli jedną z najbardziej wpływowych rodzin w Hiszpanii. Rodrigo Borgio, siostrzeniec papieża Kaliksta III, korzystając z koneksji piął się po szczeblach kościelnej kariery. Nie przejmował się ograniczeniami celibatu, które wiązały się ze sprawowaną przez niego funkcją biskupa. Jako papież Aleksander VI na pierwszym miejscu stawiał interesy rodziny, którą wkrótce sprowadził do Włoch. Wiele plotek związanych z osobą Aleksandra VI dotyczyło jego zamiłowania do rozpustnego życia.

7:00 Viasat History – Wypraw w czasie
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

8:55 TMC - Mademoiselle Fifi
W 1870 roku, podczas wojny między Francją a Prusami, dyliżans, którym podróżuje młoda praczka Elizabeth Bousset, zatrzymuje się na noc w miasteczku, gdzie stacjonują niemieccy żołnierze. Wśród wojskowych jest porucznik von Eyrick, nazywany przez podwładnych „Mademoiselle Fifi”. Mężczyzna jest oszołomiony urodą Elizabeth i pragnie ją poznać bliżej. Kobieta, zatwardziała patriotka, nie chce zgodzić się na wspólną kolację. Porucznik postanawia zatrzymać dyliżans w mieście tak długo, aż Elizabeth zmieni zdanie.

9:15 Viasat History – Ze wschodu na zachód: podróże ze środka ziemi
Historia narodzin i rozkwitu cywilizacji na Bliskim Wschodzie od starożytności, po czasy nowożytne i ogromnego wpływu tego regionu na Zachód. Wiele z tego co działo się na Zachodzie było zaledwie echem prawdziwie prężnych działań w zakresie sztuki, religii i społecznego rozwoju na Bliskim Wschodzie. Kluczowe fazy w historii świata miały swój początek na Bliskim Wschodzie - niezwykłym regionie, który przez stulecia był najważniejszym politycznym, ekonomicznym i kulturalnym centrum światowym, a także pomostem między Azją, Afryką i Europą.

10:30 Viasat History – Średniowiecze
Średniowiecze tuż po erze barbarzyńskich inwazji i zjednoczeniu władzy kościoła. Narodziny reguł zakonnych, czas praktyk astrologicznych i magii. Praktykowanie nauki, medycyny i chirurgii powiązane jest ściśle ze zgłębianiem wiedzy na temat planet. Serial opowiada o średniowieczu z historycznego i społecznego punktu widzenia, przypominając atmosferę życia w tamtych czasach. Od bankietów i muzyki, po rycerskie potyczki na polach bitewnych.

11:40 TVP Historia – Sensacje XX wieku ( odc.95)
Niemal 60 lat od czasu zakończenia II wojny światowej okazuje się, że okoliczności rzekomej samobójczej śmierci Adolfa Hitlera i jego żony Ewy Braun w bunkrze znajdującym się pod Kancelarią Rzeszy w Berlinie to tylko historyjka sprytnie spreparowana na użytek wrogów. Świadczą o tym zeznania świadków, protokoły sekcji zwłok, odtajnione ostatnio wyjaśnienia śledczych. Kluczem do rozwiązania zagadki jest los Ewy Braun.

12:00 Discovery Historia – Klątwa Tutenchamona
Żadne wcześniejsze odkrycie nie przyniosło równie wspaniałych i cennych znalezisk, jak grobowiec Tutenchamona. Grobowce potężniejszych od niego władców złupione zostały już w starożytności. W 1922 r. archeolog amator, Howard Carter, finansowany przez lorda Carnarvona, odkrył wykute w skale schody, prowadzące do pełnego skarbów grobowca młodego władcy. Tutenchamon zyskał pośmiertny rozgłos również dzięki klątwie spadającej na każdego, kto ośmielił się sprofanować kryptę. Sekwencję tajemniczych zgonów zapoczątkowała śmierć lorda Carnarvona.

13:00 Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa
Wiosna 1918 roku. Wybuch rewolucji sprawił, że Rosja wycofała się z działań wojennych. Walki na wschodzie ustały. Pół miliona żołnierzy niemieckich trafiło na front zachodni.

15:30 National Geographic – Skarby w ruinach
Jay, Mark i Dan przeszukują opuszczone budowle w celu odnalezienia w nich wartościowych rzeczy. Przemierzają Stany Zjednoczone w poszukiwaniu pustych fabryk, opustoszałych kościołów i porzuconych hoteli. Bohaterowie przedstawiają widzom historie miejsc, z których pochodzą odnalezione przedmioty. W tym wydaniu zespół wyrusza do Filadelfii aby zbadać opuszczony, zabytkowy kościół gotycki. Wspaniała konstrukcja, której początki sięgają 1844 roku, ma zostać rozebrana w ciągu 60 dni.

16:10 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

18:10 Kino Polska – Orzeł
Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo „Orła” decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę, który - wbrew zapewnieniom - zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński, decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi. Przebijają się przez kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną Bałtyk i docierają do Wielkiej Brytanii, by tam walczyć z hitlerowcami.

18:50 TVP Kultura – Szach i mat
Opowieść o przeżyciach genialnego szachisty, któremu szachowe umiejętności przysporzyły wiele dramatycznych doświadczeń. Bartolomeo był narzeczonym pięknej Angeliki, miał ją wkrótce poślubić. Jej ojciec, zapalony szachista, z lubością i dumą wszystkich pokonywał. Pewnego dnia diabeł podkusił Bartolomea, by podpowiedzieć jednemu z przeciwników zadufanego szlachcica sprytne posunięcie, które zapewniło mu zwycięstwo. Takiej zniewagi przyszły teść nie mógł puścić płazem: wywiózł Angelikę za granicę i zakochany Bartolomeo więcej jej nie ujrzał.

20:50 Viasat History – Rycerze z Margat
Po pierwszych wyprawach krzyżowych w XII i XIII wieku przybysze z Europy zaczęli osiedlać się na wybrzeżach Syrii, do których obrony zostały tam wzniesione potężne twierdze. Największą z nich i najpotężniejszą była twierdza w Margat - jedna z najważniejszych strategicznie siedzib Rycerskiego Zakonu Szpitalników.

21:00 Discovery Historia – niezbite dowody
Tajemnicze zniknięcie nazistowskich zbrodniarzy po II wojnie światowej. Jak wielu ich było? Dlaczego zapadli się pod ziemię? Nowoczesne technologie i zagadka sprzed lat.

22:45 TVP 1 – Prawdziwy chłopak z ferajny
Dokument przedstawia sylwetkę byłego gangstera Henry’ego Hilla. Historia jego życia zainspirowała Martina Scorsese do nakręcenia filmu „Chłopcy z ferajny”. Zafascynowany lokalną mafią kilkunastoletni Henry Hill dostaje się pod opiekę szanowanego w kręgach mafijnych gangstera Jimmy’ego Conwaya. Henry chce być taki jak Jimmy, pragnie mieć pieniądze, szacunek i przyjaciół. Do organizacji zostaje również przyjęty inny chłopak, Tommy DeVito. Obaj uczą się nowych obowiązków. Coraz bardziej przyzwyczajają się do przemocy, okrucieństwa i pieniędzy.

Wtorek, 14 maja

7:00 Discovery Historia – Mumie z peruwiańskiej pustyni
Badania archeologiczne prowadzone w Peru przez zespół pod kierunkiem Sonii Guillen miały przełomowe znaczenie dla poznania historii tego regionu. Naukowcy natrafili na doskonale zachowane miejsce pochówku zaginionej kultury Chiribaya, z okresu przed imperium Inków.

8:00 Discovery Historia – Wielka wojna
Wyczerpujący i złożony obraz I wojny światowej. Pola walki, broń maszynowa, gazy bojowe i wprowadzenie pierwszego czołgu nadało temu konfliktowi nowy, przerażający wymiar. Pojawienie się łodzi podwodnych oraz bombowców spowodowało, że zwykli obywatele stanęli twarzą w twarz z realiami nowoczesnej wojny. Podróż w głąb historii rozpoczyna się w 1888 r., kiedy na niemieckim tronie zasiadł Wilhelm II. Cesarz ten miał ambicję stworzenia z Niemiec światowej potęgi militarnej, co doprowadziło do serii międzynarodowych kryzysów.

9:30 Discovery Historia – Przełomowe wynalazki
W starożytności handel odbywał się dzięki barterowi, lecz z biegiem czasu rozwinęły się bardziej wyszukane sposoby wymiany handlowej. W Mezopotamii każdemu towarowi nadawano wartość w miedzi. W niektórych rejonach pierwszymi pieniędzmi były muszle morskie, jednakże w większości kultur przyjęto jako walutę metale szlachetne. W Walii Ronald odwiedza rzymską kopalnię złota. Przy użyciu stempla, młotka i niewielkiej siły mięśni zademonstruje, w jaki sposób były wykonywane monety.

10:30 Viasat History – Rzymianie
Dokument odsłania tajemnice codziennego życia mieszkańców starożytnego Rzymu. Profesor Mary Beard postara się znaleźć odpowiedź na pytanie jak w tamtejszych czasach wyglądał dzień prostych obywateli, na jakim poziomie rozwinięta była ich wiedza o świecie, a także czy byli religijni.

12:00 Discovery World – Szpiegowskie porachunki
Fascynujący rosyjski serial dokumentalny odsłaniający kulisy rywalizacji służb specjalnych Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego od końca XIX wieku aż po lata 50. XX wieku.

14:00 History – II wojna na froncie wschodnim
Rosyjski punkt widzenia na oblężenie Moskwy, gdzie rozciągnięta Armia Czerwona w obliczu niemieckiej ofensywy przyjęła strategię „ani kroku do tyłu”.

15:35 TVP Historia – Projekt „X”
Reporterski zapis kolejnej wyprawy Bogusława Lindy. Tym razem aktor wraz z towarzyszącą mu ekipą odwiedza Półwysep Synaj w Egipcie. W opływającym go Morzu Czerwonym spoczywają wraki licznych zatopionych tu statków z różnych epok. Bogusław Linda penetruje wraki znajdujące się w okolicach malowniczej rafy Ras Muhammad.

16:00 Discovery Historia – Bismarck – kanclerz i demon
W 1871 r. po bitwie pod Sedanem i założeniu Trzeciej Rzeszy książę Otto von Bismarck został kanclerzem Niemiec. Udowodnił mistrzostwo w taktycznych rozrywkach o władzę. Zarówno w kontekście polityki wewnętrznej jak i międzynarodowej zmyślnie ustanowił system sojuszy i paktów w celu ustabilizowania chwiejnej władzy w Europie i dla zabezpieczenia granic Rzeszy.

17:00 Discovery Historia – Zagadki egipskiej komnaty
Egiptolog dr Zahi Hawass ponownie otwiera komorę KV63, aby udowodnić tezę, że grobowiec był przeznaczony dla królowej Kiji - matki Tutanchamona.

19:00 Discovery World – Tajemnice wielkich bitew
Serial prezentuje nieznane fakty o bitwach, które wpłynęły na bieg historii. Norm Christie odwiedza pola bitewne we Francji, Wielkiej Brytanii, Afryce Północnej i Hiszpanii. Pragnie odtworzyć przebieg najważniejszych działań militarnych oraz przedstawić bohaterskie czyny, które ukształtowały oblicze współczesnego świata. Każdy z odcinków przedstawia relacje świadków, komputerowe rekonstrukcje wydarzeń oraz własne spostrzeżenia i metody badawcze niekonwencjonalnego historyka.

20:00 Discovery World – Generałowie Hitlera
Bohater filmu jest postacią skomplikowaną. Bardzo błyskotliwy i odważny oficer, kawaler najwyższego orderu z czasów cesarstwa - Pour le Merite, oddał wszystkie siły i zdolności nieludzkiemu reżimowi. Po powrocie z Afryki przygotowywał pozycje Wału Atlantyckiego do odparcia inwazji. Czuł, że wojna jest już przegrana. Wiedział o potwornych zbrodniach popełnianych przez rodaków, o zagładzie Żydów. Choć miał odwagę przeciwstawiać się Hitlerowi i krytykować jego błędne posunięcia wojskowe, nie zdecydował się na uczestnictwo w zamachu na wodza.

21:00 TVP Historia – Westerplatte
Film Stanisława Różewicza z drobiazgową dokładnością ukazuje 7 dni i nocy walki z nazistowskim najeźdźcą. Osią konstrukcyjną fabuły jest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi - wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi.

21:30 Discovery Historia – Śledztwa, skarby, tajemnice
Policja tropi skradziony obraz z kościoła św. Brygidy. Zobaczymy też, jak przebiega śledztwo w sprawie skradzionych w latach 70. z Muzeum Narodowego obrazów van Dycka i Breughla.

22:30 Discovery Historia – Bardzo ściśle tajne
Kulisy incydentów, które dały impuls do wprowadzenia kluczowych zmian w systemie funkcjonowania służb specjalnych. W programie m.in. historie Nikołaja Pawlenki, który realizując zamówienia wojskowe i strategiczne projekty budowlane w ZSRR sprzeniewierzył miliardy oraz gangstera, który zdemaskował policjantów odpowiedzialnych za morderstwa i kradzieże. Ponadto sprawy, które miały wpływ na wprowadzenie nowych technologii do działań wywiadu i kontrwywiadu, a także nowatorskie systemy bezpieczeństwa wewnętrznego.

22:55 TVP 2 – Chodorkowski
25 października 2003 r. Michaiła Borysowicza Chodorkowskiego oskarżono o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw. Półtora roku później oligarcha trafił do więzienia. Jego proces wywołał głosy, że jest to konsekwencja prowadzenia polityki niezależnej od Kremla. Film pozwala przyjrzeć się przypadkowi właściciela Jukosu. Celem reżysera było ukazanie sylwetki bohatera oraz przebiegu jego kariery. Dokumentalista przeprowadził kilkadziesiąt wywiadów, w tym z rodziną i współpracownikami Chodorkowskiego, jak również z politykami.

23:20 Viasat History – Napoleon (odc.7)
Ukazanie pięcia się Napoleona na sam szczyt, od czasów kiedy był młodym kapitanem artylerii, aż do zostania cesarzem i późniejszej śmierci na Wyspie św. Heleny. Dzięki współpracy największych światowych ekspertów odtworzona zostanie dokładna i bezstronna historia człowieka, który na zawsze odmienił oblicze Europy.

Środa, 15 maja

8:15 TVP Historia – Milos Forman: co cię nie zabije
Folm dokumentalny, którego twórca pięć lat towarzyszył Milo Formanowi. Dzięki temu stworzył szczególny portret reżysera, w którym próbował uchwycić filozofię jego pracy, a także niektóre wątki biograficzne. Dzięki temu nie jest to typowy film biograficzny jedynie portretujący postać słynnego filmowca. W dokumencie pojawia się cała plejada gwiazd występujących u Formana oraz wywiady z jego rodziną i przyjaciółmi. Film powstawał m.in. w Czechach, USA, Francji i Hiszpanii.

9:00 Discovery Historia – Przełomowe wynalazki
Ronald uczy się starożytnego rzemiosła u kołodzieja z Amersfort w Holandii, gdzie zgodnie z tradycyjnymi metodami wyrabia się koła w całości z żelaznych obręczy. W muzeum Zweirad w Niemczech testuje pierwsze na świecie rowery. W Centrum Badań TAR w Wielkiej Brytanii Ronald opowiada historię opon. Następnie odwiedza fabrykę Pirelli w Mediolanie.

10:30 Viasat History – W świecie islandzkich sag
Czy w islandzkich sagach kryje się ziarno prawdy? Serial przypomni te stare opowieści przez pryzmat związanych z nimi, zachowanych pozostałości budowli i różnych artefaktów oraz opinii ekspertów. Do tej pory historyczne dowody na prawdziwość historii opowiedzianych w sagach trudno było uznać za wiarygodne. Czy to możliwe, że jednak są prawdziwe?

12:45 Viasat History – Zapomniane diety z przeszłości
Serial przedstawia poczynania kilku współczesnych wolontariuszy podczas dwudziestu czterech dni diety i ćwiczeń odchudzających, popularnych w czasach wiktoriańskich, edwardiańskich oraz w latach 20. Ludzie z epoki wiktoriańskiej próbują diety zakładającej jedzenie niemal wyłącznie mięsa. Ci z epoki edwardiańskiej mogą jeść wszystko, ale każdy kęs muszą przeżuć dokładnie i aż 32 razy. Wolontariusze z lat 20. przechodzą na dietę liczenia i ścisłego kontrolowania ilości przyjmowanych kalorii.

13:15 Kino Polska – Polskie Drogi ( odc.11)
Nadeszła wiosna 1943 roku. Niwiński przebywa w Warszawie, gdzie szkoli nowe oddziały GL. Znajomość z Martą, zawarta w lasach Zamojszczyzny, przerodziła się w miłość. Wkrótce biorą cichy ślub. W czasie akcji oddziału GL w celu pomocy Żydom w płonącym getcie Niwiński zostaje ciężko ranny. Jedynie opieka i troska Marty przywracają go do życia. Tymczasem Kuraś poszukując córki, wchodzi w kontakt z tajnym agentem gestapo Michankiem. Wkrótce zostaje aresztowany pod zarzutem zabicia funkcjonariusza.

14:00 History – Ii wojna na froncie wschodnim
Przerażająca opowieść o oblężeniu Leningradu - jednym z najdłuższych w historii wojskowości, przedstawiona z rosyjskiego punktu widzenia. Zginęło tam ponad milion mieszkańców.

15:10 TVP Historia – Seans
W lecie 1946 roku powstał we Włoszech film fabularny pt. „Wielka droga”. Główne role zagrali: Irena R. Anders, występująca wówczas jako Renata Bogdańska, i Albin Ossowski. Film opowiadał historię trudnej, wojennej miłości pary młodych ludzi, których wydarzenia na przemian to rozdzielały, to znów łączyły. Film nigdy nie doczekał się premiery w Polsce. Po 57 latach od chwili powstania dwoje głównych bohaterów spotyka się ponownie, aby w roku 2003 zobaczyć go jeszcze raz.

16:25 Kino Polska – Ostatnie dni
Druga część batalistycznej opowieści o losach dzielnego plutonu zwiadu: kontynuacja wątków filmu „Kierunek Berlin”. Na plan pierwszy wysuwają się perypetie kaprala Naroga, który bezskutecznie poszukuje sztabu - cenne dokumenty, nieaktualne już, dostarczy w Berlinie. Zwiadowcy z kompanii porucznika Kaczmarka zdobywają cenne dokumenty, które wraz z jeńcem kapral Naróg ma dostarczyć do sztabu. Po drodze odnajduje dziewczynę, w której się zakocha. Naróg weźmie udział w szturmie na Berlin i zatknięciu polskiej flagi na Bramie Brandemburskiej.

17:00 Discovery Historia – Pierwsze Pompeje
Kulisy niezwykłego odkrycia włoskiej osady z epoki brązu, sprzed ponad 3500 lat. Czy tę społeczność spotkał ten sam los co mieszkańców Pompejów?

18:00 Discovery Science – Świat wynalazków
Seria o najnowszych zdobyczach nauki i techniki. Kevin Brouch wyrusza w podróż w poszukiwaniu nowatorskich wynalazków w dziedzinie inżynierii. Poznaje najnowsze rozwiązania w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i konstrukcyjnym. Tym razem gospodarz wybiera się z wizytą do argentyńskiej agencji kosmicznej, która buduje satelity. Ponadto zobaczy, w jaki sposób powstaje sztuczna murawa na największym stadionie w Ameryce Południowej.

19:45 Viasat History – Niegdyś bracia
Drazen Petrović i Vlade Divać byli przyjaciółmi, których jeszcze silniej połączyła miłość do koszykówki. Dzięki nim drużyna Jugosławii osiągnęła wspaniałe laury. Po podboju Europy obydwaj wyjechali do Ameryki, gdzie jako pierwsi koszykarze z zagranicy dotarli do gwiazdorskich szczytów NBA. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego w Boże Narodzenie 1991 roku, także w Jugosławii doszło do rozpadu. Między Chorwacją Petrovicia i Serbią Divacia wybuchła wojna. Dwaj przyjaciele stanęli po przeciwnych stronach barykady.

20:30 Discovery Historia – Socjalistyczna Filmoteka Powiatowa
Filmoteka Powiatowa, przekłamany obraz czasów PRL, z perspektywy lat stała się cennym źródłem wiedzy o Polsce w drugiej połowie XX wieku. Jak w krzywym zwierciadle ukazuje ona problemy, z którymi musieli się mierzyć Polacy, a także, w jaki sposób, często nieudolnie, władza próbowała odwracać uwagę obywateli o niedogodności i kłopotów.

21:00 Discovery Historia – Długi marsz ku wolności
Dla tysięcy żołnierzy z Wielkiej Brytanii i USA więzionych w obozach jenieckich podczas II wojny światowej wolność była marzeniem, które mogło się nigdy nie urzeczywistnić. Wielu z nich nie wytrzymywało trudów codziennego życia i okrutnego traktowania przez nazistowskich oprawców. Tych, co przeżyli, wciąż męczą koszmary przypominające o tamtych trudnych dniach. Program przedstawia relacje weteranów, którzy przeżyli koszmar obozu.

22:00 Discovery Historia – Świat na wojnie
Program skupia się w sposób chronologiczny na istotnym zagadnieniu lub kampanii II wojny światowej: od narodzin nazistowskich Niemiec, poprzez upadek Hitlera, aż do początków zimnej wojny. Autorzy nie ukazują jedynie faktów historycznych, ale próbują zilustrować konflikt pokazując, czym był on dla żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny, a także dla zwykłych ludzi, jak się wtedy żyło, pracowało, uczyło i umierało.

23:25 TMC – O jeden most za daleko
We wrześniu 1944 roku dowodzący siłami aliantów na froncie zachodnim marszałek Montgomery i generał Eisenhower rozpoczęli operację, której celem było zakończenie II wojny światowej. Plan polegał na przeprowadzeniu błyskawicznej ofensywy w Holandii, obejściu potężnych niemieckich umocnień zwanych Linią Zygfryda i otwarciu alianckim armiom drogi do Zagłębia Ruhry. Kluczowe elementy operacji to desant spadochronowy za linię frontu i zdobycie strategicznych mostów na Renie. Plan przeszedł do historii pod kryptonimem Market-Garden.

Czwartek, 16 maja

6:00 Viasat History – Zaginiony świat Aleksandra wielkiego
W poszukiwaniu śladów najstarszych greckich podróżników David Adams testuje nową teorię na temat Jazona i Argonautów. Na pokładzie repliki łodzi Argo, David rusza na wyprawę, która zabierze go z Grecji, przez pół świata, do ogarniętego wojenną zawieruchą Afganistanu. Przez ponad pięć tysięcy lat, wody Amu-darii, nazywanej w starożytności Oksusem, były ożywczą krwią zamieszkującej ten teren tajemniczej, starożytnej cywilizacji. Od na dachu świata, rzeka płynie przez niegościnne tereny Azji Środkowej i Afganistan ku Morzu Kaspijskiemu.

9:30 Discovery Historia – Przełomowe wynalazki
Gęsie pióra były używane przez stulecia. Wystarczyło ściąć końcówkę pióra i otrzymywało się gotowe narzędzie. Następnie używano atramentu, bądź sadzy lampowej, w której zanurzano pióro. Nowe narzędzie pisarskie pojawiło się, kiedy to w szesnastym wieku w Lake District w Anglii odkryto grafit. Był nim ołówek, lecz ten, który znamy, powstał dopiero w XVIII wieku, kiedy to grafit połączono z kaolinem i tak powstałą mieszaninę utwardzono. Ronald odwiedza fabrykę ołówków Cumberland.

10:00 TVP Historia – Film o filmie, czyli jak powstała Saragossa
Program, w którym realizatorzy „Rękopisu znalezionego w Saragossie” mówią o tym, jak powstał jeden z najlepszych i najoryginalniejszych polskich filmów. Wypowiedzi są ilustrowane zdjęciami z planu oraz fragmentami kroniki filmowej z 1963 roku, która pokazała „Saragossę” w czasie produkcji w halach wytwórni wrocławskiej i w plenerze w Górach Świętokrzyskich.

11:00 Discovery World – Najlepsze maszyny bojowe
Autorzy przedstawiają 10 najbardziej zaawansowanych modeli broni, które zmieniły oblicze współczesnego pola walki. Punktem wyjścia jest inna właściwość czy rozwiązanie technologiczne, m.in. siła ognia, odporność na zniszczenia, maksymalna moc silnika, precyzja uderzenia czy „niewidzialność”. W warunkach bojowych każda z tych cech może zdecydować bowiem o wyniku konfrontacji między wrogimi sobie stronami. Na temat właściwości poszczególnych broni wypowiadają się eksperci z dziedziny wojskowości, oficerowie wywiadu, a także żołnierze.

12:00 Discovery Science – Kosmiczne kolizje
Co roku odłamki skał z kosmosu wpadają w ziemską atmosferę, tworząc spektakularne widowisko. Część z nich uderza w Ziemię. Ostatnia wielka katastrofa, związana z takim zjawiskiem, miała miejsce 65 mln lat temu i zniszczyła świat dinozaurów. Naukowcy zastanawiają się, kiedy takie zdarzenie może się powtórzyć. Uczeni wiedzą o zagrażającym skalnym monstrum od dziesięcioleci, ale zdają sobie jednocześnie sprawę, że nie można go zatrzymać. Dokument otwiera symulacja katastroficznych wydarzeń w San Francisco w niedalekiej przyszłości.

14:00 Discovery World – Historia oręża
Na przestrzeni lat technika uzbrojenia rozwinęła się od prymitywnych katapult, po laserowo kierowane pociski. Program pokazuje, w jaki sposób rozwijała się broń, a także, jaki wpływ na zmiany miały konflikty zbrojne. W tym wydaniu widzowie dowiedzą się, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do powstania karabinów, które dziesiątkowały wrogie armie na polach bitew.

14:10 TVP Historia – Gry wojenne
Historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny. On sam twierdził, że był zwykłym żołnierzem, który spełnił obowiązek, a to, co zrobił, zrobił z miłości do ojczyzny. Autorzy przedstawiają jego historię z wielu stron, szukając przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, kim był pułkownik. Wokół Kuklińskiego od lat toczy się w Polsce gorąca dyskusja, budząca ogromne emocje, polaryzująca społeczeństwo.

15:00 Discovery Historia – Zwarte szeregi, czyli z archiwum czołówki
Sylwetka „wielkiego rewolucjonisty” Feliksa Dzierżyńskiego. Dokument oparty na ikonografii, zdjęciach i materiałach filmowych z okresu Rewolucji Październikowej.

15:30 TVP Historia – Rody fabrykanckie ( odc.7)
Film przypomina sylwetkę założyciela pierwszego wielkiego rodu fabrykanckiego - Ludwika Geyera, przedstawi też historię jego synów. Urodzony w Berlinie Geyer przybył do Łodzi w 1828 r. Rok później rozpoczął budowę swej pierwszej łódzkiej fabryki, na przydzielonych mu terenach w południowej części osady Łódka przy trakcie piotrkowskim. W 1833 roku był już człowiekiem zamożnym. Specjalizował się w branży włókienniczej - w 1839 roku w jego fabryce uruchomiono pierwszą machinę parową w Łodzi.

16:00 Discovery Historia - Ludwik VX ( odc.1)
Ludwik XV był królem Francji w latach 1715-1774. Władca nazywany „Ukochanym” doprowadził kraj do ruiny finansowej, podważając autorytet monarchii. Jego działania pośrednio dały także impuls do wybuchu rewolucji francuskiej. Ludwik XV bardzo cenił sobie niezależność. W jego otoczeniu zamiast doświadczonych polityków pojawiały się najczęściej liczne kochanki i kurtyzany. Pogrążony w wykreowanej przez siebie rzeczywistości zmarł 29 kwietnia 1774 roku. Został pochowany obok innych królów Francji w paryskiej bazylice Saint-Denis.

17:00 Discovery Historia – Hannibal – człowiek legenda
Hannibal był jednym z największych wodzów w historii, przed którym ugięła kolana potęga Rzymu. Dotarł do Italii jesienią 218 r. p.n.e., po czym pokonał zaskoczonych Rzymian w bitwach nad Tycynem i Trebbią. Genialny wódz zadał armii rzymskiej wiele klęsk, m.in. nad Jeziorem Trazymeńskim i pod Kannami. Przez kolejnych 10 lat walczył w Italii. ale nie zajął Rzymu. W 202 p.n.e. w bitwie pod Zamą Rzymianie pokonali zwycięzcę spod Kann, upokorzyli Kartaginę, zaś pół wieku później zadali jej ostateczny cios.

18:30 Viasat History – Tajemnice Partenonu
Przez 25 stuleci swego istnienia Partenon był ostrzeliwany, podpalany, nękany trzęsieniami ziemi, ograbiany ze swoich rzeźb i niemal całkowicie zniszczony przez eksplozje. Był również zniekształcane przez różne renowacje. Był świątynią, kościołem, meczetem i wysypiskiem. Twórcy programu przybliżą widzom sekrety tego niezwykłego miejsca.

19:45 Viasat History – Geniusz i geometria – ślady tajemnic przodków
Przyglądamy się fascynującym zagadkom geometrii. Poznamy geometryczne zapatrywania naszych przodków od wykonanych na ziemi kręgów sprzed 5000 lat p.n.e. po dokonane w okresie baroku planowanie niemieckiego miasta Karlsruhe.

21:00 Discovery Historia – Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

22:00 Discovery World – Wolna miłość w PRL
Anna Dymna, Jan Nowicki, Franciszek Starowieyski i inne znane postaci polskiej kultury i nauki opowiadają o pierwszych randkach, pierwszych miłościach, o tym jak wyglądało życie restauracyjno-kawiarniane oraz czym były dancingi. Widzowie zobaczą pojawianie się w Polsce plaż nudystów, frywolne dowcipy w „Szpilkach”, fraszki Sztaudyngera, Kabaret Starszych Panów. Autorzy ukazują także zjawiska, które choć tolerowano, to nikt oficjalnie nie chciał potwierdzać ich istnienia.

23:40 TVP Polonia – Ocaleni
W związku z akcją Czerwonego Krzyża zwaną „Białe Autobusy” w ciągu kilku miesięcy 1945 roku do Szwecji przybyło około 30 tysięcy ocalałych więźniów obozów koncentracyjnych. Na nabrzeżach portowych w Malmö stanęli ludzie, którzy przeszli przez nazistowskie obozy. Operatorzy filmowi udokumentowali pierwsze dni ich wolności. Podstawą dokumentu są opowieści uchodźców i mieszkańców Malmö.

Piątek, 17 maja

6:00 History – Gwiazdy lombardu
Chłopcy ruszają w trasę, by sprawdzić karabin maszynowy Gatlinga, interesują się odrestaurowaną taksówką Fordem Model T z 1915 r. i kupują broń, która pomogła wygrać wojnę secesyjną.

9:00 Discovery World – Amerykański hot – rod
Zapraszamy na spotkanie z Boydem Coddingtonem i jego współpracownikami, którzy podejmują próbę przywrócenia do życia klasycznego dwudrzwiowego Chevroleta z 1956 roku.

9:50 Ale kino + - Był sobie film..
Odcinek przedstawia kulisy powstania surrealistycznego obrazu „Dyskretny urok burżuazji„ w reżyserii Luisa Bu’uela. Wielki wpływ na filmy Bu’uela miała jego znajomość z Salvadorem Dalim. W 1928 roku wspólnie nakręcili „Psa andaluzyjskiego„, który został okrzyknięty manifestem kina surrealistycznego. ”Dyskretny urok burżuazji” to jeden z najdowcipniejszych filmów Bu’uela. Bohaterowie to grupa zamożnych znajomych, pragnących wspólnie zjeść kolację. Każda próba spożycia posiłku kończy się niepowodzeniem z powodu irracjonalnych przeszkód.

10:00 History – Starożytni kosmici ( odc.11)
Autorzy zastanawiają się, co oznaczają tajemnicze wiadomości znalezione w Waszyngtonie, czy Ojcowie Założyciele Ameryki wiedzieli coś o starożytnych kosmitach, co nie było podane do wiadomości publicznej. Być może wiedza ta mogła być zawarta w symbolach, architekturze, a nawet dokumentach założycielskich Stanów Zjednoczonych Ameryki.

10:10 HBO – Żelazna dama
Ukazana przez pryzmat wspomnień starej i schorowanej Margaret Thatcher opowieść o byłej brytyjskiej premier i cenie, jaką przyszło jej zapłacić za przebywanie na szczytach władzy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Przyszła pani premier, wychowana w rodzinie sklepikarza - zagorzałego torysa, wyrosła na niezależną kobietę, świadomą swoich racji i gotową ich bronić. Ukoronowaniem jej działalności politycznej było stanowisko szefa rządu, które piastowała przez ponad 10 lat. Po ustąpieniu z tej funkcji wycofała się z życia publicznego.

11:30 History – Warsztat Danny’ego
Znany z serialu „Gwiazdy lombardu„ Danny ”Hrabia” Koker wraz z ekipą entuzjastów motoryzacji daje nowe życie klasycznym amerykańskim samochodom i motocyklom, a później odsprzedaje je z zyskiem. Zespół nie cofnie się przed niczym, żeby zdobyć najwspanialsze okazy - od zabytkowych Fordów Thunderbirdów, poprzez klasyczne Chevrolety Corvette czy auta miniaturki, aż po podrasowane motocykle z przyczepą.

11:40 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

13:10 HBO 2 – Obława
Lipiec 1942 roku. Sprzyjający nazistom rząd Vichy podejmuje decyzję o „uporządkowaniu kwestii żydowskiej”. W wyniku szeroko zakrojonej akcji francuska policja zatrzymuje w Paryżu i okolicach ponad 13 tys. cudzoziemskich Żydów, którzy schronili się we Francji. Wszyscy trafiają do obozu przejściowego na torze kolarskim Vélodrome d’Hiver w Paryżu, gdzie bez jedzenia i wody oczekują na deportację. Wśród aresztowanych są m.in. niosący pomoc innym więźniom doktor Sheinbaum oraz pielęgniarka Czerwonego Krzyża, Annette Monod.

14:00 Discovery World – Historia oręża
Na przestrzeni lat technika uzbrojenia rozwinęła się od prymitywnych katapult, po laserowo kierowane pociski. Program pokazuje, w jaki sposób rozwijała się broń, a także, jaki wpływ na zmiany miały konflikty zbrojne.

14:30 Discovery Historia – Przełomowe wynalazki
Gęsie pióra były używane przez stulecia. Wystarczyło ściąć końcówkę pióra i otrzymywało się gotowe narzędzie. Następnie używano atramentu, bądź sadzy lampowej, w której zanurzano pióro. Nowe narzędzie pisarskie pojawiło się, kiedy to w szesnastym wieku w Lake District w Anglii odkryto grafit. Był nim ołówek, lecz ten, który znamy, powstał dopiero w XVIII wieku, kiedy to grafit połączono z kaolinem i tak powstałą mieszaninę utwardzono. Ronald odwiedza fabrykę ołówków Cumberland.

14:55 TVP Historia – Hitler i wiedza tajemna
Hitler wierzył, że był wcieleniem cesarza Niemiec - Henryka I Ptasznika, na którego grobie odprawiał okultystyczne obrzędy Gdy Hitler doszedł do władzy czerpał z wiedzy tajemnej Adolf Hitler był człowiekiem bardzo przesądnym i głęboko wierzył w zjawiska nadprzyrodzone.

15:30 National Geographic – Skarby w ruinach
Jay, Mark i Dan przeszukują opuszczone budowle w celu odnalezienia w nich wartościowych rzeczy. Przemierzają Stany Zjednoczone w poszukiwaniu pustych fabryk, opustoszałych kościołów i porzuconych hoteli. Bohaterowie przedstawiają widzom historie miejsc, z których pochodzą odnalezione przedmioty.

17:00 Discovery Historia – Nieznana historia Egiptu
Czym zajmowali się Egipcjanie w czasie, kiedy nie budowali piramid? Co oznaczają tajemnicze hieroglify? Terry Jones z grupy Monty Python przenosi się w czasy starożytnego Egiptu.

18:00 National Geographic – Tajemnice III Rzeszy
Autorzy programu odkrywają sekrety najważniejszych osób, które decydowały o polityce III Rzeszy. Omawiają ich życie prywatne, odkrywając prawdę o ich związkach, fobiach i pochodzeniu. W tym wydaniu: sylwetka Alberta Speera, który po wojnie zdołał wykreować wizerunek „dobrego nazisty”, zbijając na tym ogromny majątek.

18:25 TVP Historia – Być równy innym – Wincenty Witos
Sylwetka jednego z bardziej znaczących polityków Drugiej Rzeczypospolitej, Wincentego Witosa. Między wątki biograficzne wpleciono niepublikowane dotychczas wspomnienia współpracownika i sąsiada Witosa z Wierzchosławic. Wyłania się z nich życiorys polityczny twórcy PSL Piast, Stronnictwa Ludowego, trzykrotnego premiera. Materiały archiwalne, fotografie, tytuły z ówczesnej prasy.

19:00 Discovery World – Tajemnice wielkich bitew
Serial prezentuje nieznane fakty o bitwach, które wpłynęły na bieg historii. Norm Christie odwiedza pola bitewne we Francji, Wielkiej Brytanii, Afryce Północnej i Hiszpanii. Pragnie odtworzyć przebieg najważniejszych działań militarnych oraz przedstawić bohaterskie czyny, które ukształtowały oblicze współczesnego świata. Każdy z odcinków przedstawia relacje świadków, komputerowe rekonstrukcje wydarzeń oraz własne spostrzeżenia i metody badawcze niekonwencjonalnego historyka.

20:00 National Geographic – Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała
Program przybliża rewolucję rozrywkową, która miała miejsce za sprawą gry komputerowej Pac Man, walkmana Sony oraz wideo treningu sportowego Jane Fondy. Steve Wozniak analizuje dalekosiężne działania Billa Gates’a, który sprzedał IBM prawa do używania systemu MS’DOS, a także zabójstwo Johna Lenona, które zwiastowało koniec pewnej muzycznej epoki. Ponadto ślub księcia Karola z Dianą Spencer oraz biografie Darryla „DMC„ McDanielsa, Stevena Tylera, Jane Fondy, Steve’a Wozniaka oraz gwiazdy serialu ”Dallas” Larry’ego Hagmana.

20:55 Viasat History – Rzymianie ( odc.2)
Dokument odsłania tajemnice codziennego życia mieszkańców starożytnego Rzymu. Profesor Mary Beard postara się znaleźć odpowiedź na pytanie jak w tamtejszych czasach wyglądał dzień prostych obywateli, na jakim poziomie rozwinięta była ich wiedza o świecie, a także czy byli religijni.

21:00 Discovery Historia – Go west
W czasach PRL wyjazd na Zachód był szczytem marzeń przeciętnego Polaka. Trudy zdobywania paszportów i dewiz skutecznie mąciły radość z zagranicznego wyjazdu. Jednak wszystko mijało, gdy przed polskim turystą otwierały się bramy zachodniego raju. Wieloletnie wyrzeczenia były niczym w porównaniu do perspektywy kupienia wszystkiego, czego dusza zapragnie. Polacy doznawali zderzenia światów: szarej, socjalistycznej Polski i bogatego życia na Zachodzie.

21:10 Viasat Explorer – Na pokładzie Air Force One
Air Force One to amerykańska narodowa ikona lotnictwa oraz najbezpieczniejszy statek powietrzny na świecie, na którego pokładzie podróżuje prezydent USA. Widzowie mają okazję znaleźć się na pokładzie tego specjalnie zmodyfikowanego 747. Zespół mechaników i inżynierów, załoga pokładowa statku oraz ludzie z ochrony prezydenta muszą być gotowi na znajdujący się pod bacznym okiem światowych mediów lot prezydenta na spotkanie z przywódcami liderów innych państw w samym sercu Ziemi Świętej.

22:00 National Geographic – Skarby Dzikiego Zachodu
Brit i Scott podróżują po malowniczej Montanie w poszukiwaniu zapomnianych miast, w których mają nadzieję znaleźć prawdziwe historyczne skarby.

22:30 Kino Polska – Zerwany most
W czasie walk w Bieszczadach z bandami UPA porucznik Mosur zabija prowidnyka. Po latach zostaje oskarżony o współpracę z banderowcami - dla zdobycia ich zaufania brał udział w kilku krwawych akcjach terrorystycznych. Odnalezione dokumenty uwalniają go z zarzutów. Mężczyzna wraca w Bieszczady, gdzie pracuje jako inżynier.

Sobota, 18 maja

6:00 Discovery Historia – Twórcy map
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I.

8:00 Discovery Historia – tajemnica weneckiej galery
Galery weneckie pływały po Morzu Śródziemnym i północnym Atlantyku przez 250 lat. Z uwagi na to, że były szybkie i mogły umknąć przed piratami, przewoziły najcenniejsze towary. W XVI wieku zbladła gwiazda imperium weneckiego, w zapomnienie odeszły również galery kupieckie. Archeolodzy i historycy przez lata bezskutecznie szukali chociażby jednej zachowanej łodzi. Pozostały po nich jedynie wizerunki na obrazach, rachunki kupieckie i resztki drewna. Konstrukcja galery wciąż pozostawała tajemnicą.

8:25 TVP Kultura – Modrzejewska
Gustaw Zimajer coraz częściej traktuje Helenę jak towar, który można korzystnie sprzedać. Próby stręczenia jej bogatemu prowincjuszowi doprowadzają do ostrego konfliktu między nimi. Modrzejewska debiutuje na scenie w języku niemieckim, otwiera się przed nią szansa prawdziwej kariery. Wykazuje ogromny hart ducha, walcząc o wielkie role, stopniowo tworzy własną teorię gry aktorskiej. Zimajer czuje się zagrożony, staje się jej największym wrogiem. Śmierć drugiego dziecka sprawia, że Helena postanawia odejść od Gustawa.

9:00 Kino Polska – Kazimierz Wielki
Opowieść o jednym z największych królów Polski. Życie Kazimierza Wielkiego dobiega kresu. Nachodzą go wspomnienia z czasów jego młodości, kiedy to po śmierci ojca został koronowany na króla Polski. W wieku piętnastu lat zostaje ożeniony z Aldoną, córką Wielkiego Księcia Litewskiego...

10:00 Discovery Historia – Historia mody
Wszystko o kształtowaniu się trendów w modzie na przestrzeni wieków. W programie o strojach starożytnych Rzymian i wydarzeniach, które miały wpływ na ubiór w tamtych czasach.

11:00 Discovery Historia – Teatr Ósmego Dnia
Film ukazuje kultową, opozycyjną grupę teatralną. Aktorzy stworzyli swój najnowszy spektakl na podstawie dokumentów zgromadzonych na ich temat w aktach byłej Służby Bezpieczeństwa.

11:10 TVP Polonia – Pogranicze w ogniu ( odc. 11)
Rok 1932, zbliża się moment dojścia Hitlera do władzy. W Niemczech, a także w Wolnym Mieście Gdańsku nasila się propaganda hitlerowska. Voraczek namawia Franza, by złożył nazistom cichą ofertę współpracy. Chwila jest odpowiednia, bo „brunatne koszule” szykują w Gdańsku awanturę. Planują zdobyć miejską strażnicę. Informacje od Macketta, że sopocka Abwehra przejawia wyjątkową aktywność, mobilizują Czarka do działania. Polski wywiad neutralizuje poczynania „Stokrotki” i „Zenona”, zapobiega także napadowi na Westerplatte.

11:40 TVP 1 – Polskie drogi ( odc.6)
Kuraś i Niwiński zajmują się handlem. Matka Johana, która mieszka z synem w Warszawie, w trakcie spowiedzi przyznaje się do nienawiści i chęci zemsty na Niwińskim, przekonana, że on zabił jej męża. Ostrzeżenie dochodzi do Władysława, który dostaje nowe dokumenty, aby móc się uratować. W momencie odbioru dokumentów zostaje aresztowany i wraz z ojcem Mundka, dozorcą kamienicy, w której mieszkał przed wojną, osadzony na Pawiaku. Kuraś bierze wszystkie pieniądze i przez oficera niemieckiego załatwia zwolnienie Niwińskiego.

12:00 Discovery Historia – Himalaiści
Spotkanie z Krzysztofem Wielickim, który jako piąty człowiek na świecie zdobył wszystkie ośmiotysięczniki, a przyjaciele nazywają go Małym Wielkim Człowiekiem.

14:00 Discovery World – Kolaboranci Trzeciej Rzeszy
Opowieści o ludziach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Autorzy starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre’a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.

14:40 Viasat History – Sagi wikingów
Współcześnie Islandia należy do najbardziej rozwiniętych literacko krajów na świecie. Przy udziale historyków, uczonych, czarnoksiężników i bajarzy widzowie poznają sekrety mieszkańców Islandii i ich sag - historii, które pomogły im przetrwać najtrudniejsze czasy. Te odyseje ułatwią zrozumienie przemożnej potrzeby ludzi do opowiadania o swoich przeżyciach i emocjach.

15:00 TVP Info – Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii.
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

15:05 TVP Kultura – Krakowskie oblicza kultury
Wiek XIII to okres wyjątkowy w dziejach Krakowa. Tragedia przeradza się wówczas w początek rozwoju. Mimo zniszczeń i strat, których miasto doznaje w czasie najazdu tatarskiego w 1241 roku, już 16 lat później następuje nowa lokacja, a przede wszystkim wyznaczenie nowego, znacznie obszerniejszego założenia, odznaczającego się regularnością i doskonałym rozplanowaniem. Kraków wchodzi do rodziny miast europejskich, które w tym czasie osiągają ogromną dynamikę rozwoju.

15:50 TVP 1 – Brat papieża
Film wprowadza w historię życia rodziny Wojtyłów, począwszy od losów dziadków, później rodziców papieża. Twórcy ukazują dziecięce lata Karola, opowiadają o zmaganiu się rodziny z biedą i trudnościami w czasach I wojny światowej i początków niepodległej Polski. Dokument skupia się szczególnie na postaci Edmunda Wojtyły, starszego brata Karola, który w służbie medycynie i ludziom poświęcił 26-letnie życie.

16:00 Discovery Historia – Ramzes: wielki faraon
W 1995 r. dr Kent Weeks odkrył główną część grobowca KV5, położonego w Dolinie Królów. Odkrycie to zyskało miano największego od czasów odnalezienia słynnego grobowca Tutenchamona. Naukowiec znalazł w grobowcu czaszkę, która według niego należała do pierworodnego syna Ramzesa Wielkiego. Dr Weeks ma nadzieję, że najnowsza technologia oraz obrazowanie komputerowe pozwolą wyjaśnić niektóre zagadki historii Egiptu.

18:00 Discovery Historia – Błyskawiczny program historyczny
Stolica Polski została dotkliwie pokaleczona podczas wojen i narodowych katastrof. Warto wiedzieć, co ocalało lub zostało odbudowane. Maciej Łubieński, dziennikarz i historyk, oraz Michał Wójcik Historyk, redaktor naczelny miesięczników „Focus” i „Focus Historia”, z dużą dawką humoru oraz dystansu prezentują ciekawostki z bogatej historii Warszawy. Widzowie dowiedzą się m.in., gdzie mieścił się i przez kogo został założony pierwszy w Warszawie dom publiczny lub w jakich okolicznościach pomnikowy Kopernik stracił globus.

18:20 TVP Historia – Meldunek przyniósł gołąb
Opowieść o udziale Polaków w bitwie o „otwarcie drogi na Rzym” w dniach 11-18 maja 1944 roku, w czwartym, decydującym natarciu aliantów na klasztor na Monte Cassino. Punktem wyjścia jest historia o tym, że wiadomość o zwycięstwie przyniósł do dowództwa podobno gołąb pocztowy, o czym poinformował „Goniec Karpacki”. Według gazety depesza zawierała tylko literę „V”. Film przypomina sylwetki dowódców II Korpusu walczącego w kampanii włoskiej: gen. Władysława Andersa, Klemensa Rudnickiego, Nikodema Sulika, Bronisława Ducha oraz bpa Józefa Gawliny.

19:20 Viasat Explorer – Walki powietrzne
Podczas wojen w Korei, Wietnamie i nad Zatoką Perską doszło do niezliczonych walk powietrznych, w których ścierały się ze sobą największe asy lotnictwa. Dokument stwarza unikalną możliwość obejrzenia rekonstrukcji spektakularnych podniebnych pojedynków. Od pojedynków między dwupłatowcami z czasów I wojny światowej po konfrontacje nowoczesnych myśliwców u schyłku XX wieku omówione w nim zostały kampanie, bitwy i potyczki, a także słynne maszyny i tajne bronie wrogich stron.

21:00 TMC – Pluton
Jest rok 1968. 18-letni Chris Taylor rzuca studia i na ochotnika zaciąga się do wojska. Zostaje wysłany do Wietnamu i trafia do oddziału dowodzonego przez dwóch skłóconych dowódców o odmiennych charakterach. Zrównoważony Elias troszczy się o żołnierzy, dla brutalnego i pragmatycznego Barnesa życie ludzkie nie ma znaczenia. On i jego podwładni z zimną krwią zabijają cywilów. Kilka tygodni na froncie wystarcza, by poczucie patriotycznego obowiązku i idealizm Chrisa wyczerpały się.

21:40 Viasat History – Średniowieczna wyprawa Kena Folletta
Żaden inny okres w historii nie porusza wyobraźni tak, jak średniowiecze. To okres spowity mrokami tajemnic, czas w którym władzę sprawowali możni, kościół, budowniczowie i mnisi, a prości wieśniacy walczyli o przetrwanie. Epidemie groźnych chorób, głód i palenie czarownic były na porządku dziennym. Tym, którzy ośmielali się sprzeciwiać obowiązującym naukom kościoła groził najwyższy wymiar kary śmierć. Mimo tego jednak, znaleźli się ludzie, którzy walczyli w imieniu rozumu i prawdy mężczyźni i kobiety, którzy byli światłem w mrokach średniowiecza. Mistrz opowiadania fascynujących historii i autor bestsellerowych książek, Ken Follett, bada okres średniowiecza, ujawniając jakie postaci zainspirowały go do napisania powieści „Świat bez końca”.

23:00 Discovery Historia – Wielkie bitwy historii
Bitwa pod Sedanem miała miejsce podczas wojny francusko-pruskiej 1 września 1870 r. Trwała zaledwie dwa dni. Biorące w niej udział wojska francuskie zostały rozbite, a dowodzący nimi cesarz Napoleon III wzięty do niewoli. Kiedy wieści o klęsce dotarły do Paryża, wybuchła tzw. bezkrwawa rewolucja, której skutkiem było obalenie Drugiego Cesarstwa Francuskiego, a cesarz Napoleon udał się na emigrację do Anglii. Bitwa pod Sedanem była wyjątkowo krwawym starciem zbrojnym, w którym zginęło ponad 17 tysięcy francuskich żołnierzy.

23:10 TVP Historia – Bitwa o Monte Casino
Geneza, przebieg i następstwa bitwy o Monte Cassino ze szczególnym uwzględnieniem roli 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. Wizerunek bitwy przedstawiono z podziałem na jej poszczególne fazy. Główną część filmu poprzedza krótka charakterystyka przebiegu kampanii włoskiej - od lądowania na Sycylii w lipcu 1943 roku, aż po walki z przełomu 1943/44. W filmie wykorzystano bogate materiały archiwalne m. in. ze zbiorów prywatnych z Instytutu Gen. Sikorskiego w Londynie. Także zdjęcia wykonane przez Niemców, dokumentujące wywiezienie skarbu klasztoru do Rzymu, pokazujące kolumny wziętych do niewoli w pierwszym okresie bitwy żołnierzy angielskich i amerykańskich.

Niedziela, 19 maja

6:00 Discovery Historia – Wielkie zamki Europy
Malbork był wojskową kwaterą zakonu Krzyżaków, którzy podbili Prusy i w średniowieczu sprawowali rządy w silnym państwie.

6:10 Kino Polska – Kanał
Koniec września 1944 r., powstanie warszawskie dogasa. Walczący na Mokotowie oddział porucznika „Zadry” schodzi do kanałów, by tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia. Dzielą się na trzy grupy. Zasadniczą prowadzą „Zadra”, „Smukły” i „Kula”, szef kompanii. Pierwszy sądzi, że idzie za nim cały oddział. Rannego „Koraba” prowadzi łączniczka „Stokrotka”. W trzeciej grupie idą podporucznik „Mądry”, „Halinka” i muzyk o pseudonimie „Ogromny”. „Stokrotka” i „Korab” giną z wyczerpania u kraty, którą Niemcy zamknęli wylot z kolektora nad Wisłą.

7:00 Discovery World – Największe bitwy pancerne
W 1944 roku Sowieci zmusili przetrzebione wojska hitlerowskie do odwrotu. Oto historia niemieckich czołgistów, którzy walczyli, choć wiedzieli, że nie mogą już wygrać.

8:35 Viasat History – Zaginiony świat Aleksandra Wielkiego
W 1944 roku Sowieci zmusili przetrzebione wojska hitlerowskie do odwrotu. Oto historia niemieckich czołgistów, którzy walczyli, choć wiedzieli, że nie mogą już wygrać.

10:00 Discovery Historia – Na tropach tajemnic
Bolesław Śmiały przeszedł do historii jako władca ambitny i energiczny, ale despotyczny i gwałtowny. Jego konflikt z należącym do opozycji wewnętrznej biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa miał poważne konsekwencje dla państwa polskiego. Król skazał biskupa na karę śmierci, co przysporzyło mu wielu wrogów. Musiał uchodzić z kraju na Węgry. Zmarł na obczyźnie.

10:00 National Geographic – Tajemnice Biblii
Historia zakonu templariuszy. Gromadzone przez lata bogactwa pozwoliły rycerzom na stworzenie prężnego imperium w Europie. Stali się pierwszą w historii międzynarodową korporacją, której ówcześni bankierzy świadczyli usługi królom Anglii i Francji, a nawet papieżowi. Pomimo specjalnych względów zakon został oskarżony o herezję i w 1312 roku rozwiązany. Rycerskie dobra uległy konfiskacie, a wielu templariuszy spalono na stosach.

11:00 DaVinci Learning – Anonimowe biografie gigantów
„Podróż do Palestyny z drugiego wieku przed Chrystusem, czasu, gdy Antioch, król Syrii, przejmuje władzę nad Izraelem, a Żydzi stają przed próbą wiary. Albo przyjmą bogów greckich, albo spotka ich śmierć.

13:00 Discovery Science – Latające kolosy
Kamera towarzyszy załogom olbrzymich samolotów wykonujących nietypowe misje i latających do najdalszych zakątków świata. W tym wydaniu wizyta na pokładzie jedynej na świecie latającej kliniki okulistycznej, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych Jest tam profesjonalna sala operacyjna, miejsce do wykonywania precyzyjnych zabiegów laserowych oraz sala wykładowa, dzięki której studenci z odwiedzanych krajów mogą obserwować zabiegi na 54 ekranach.

14:00 National Geographic – Dzikie Indie
„Podróż do Palestyny z drugiego wieku przed Chrystusem, czasu, gdy Antioch, król Syrii, przejmuje władzę nad Izraelem, a Żydzi stają przed próbą wiary. Albo przyjmą bogów greckich, albo spotka ich śmierć.

14:00 Discovery Historia – Prawdziwy Wersal
Kamera towarzyszy załogom olbrzymich samolotów wykonujących nietypowe misje i latających do najdalszych zakątków świata. W tym wydaniu wizyta na pokładzie jedynej na świecie latającej kliniki okulistycznej, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych Jest tam profesjonalna sala operacyjna, miejsce do wykonywania precyzyjnych zabiegów laserowych oraz sala wykładowa, dzięki której studenci z odwiedzanych krajów mogą obserwować zabiegi na 54 ekranach.

15:00 Discovery Historia – Niewyjaśnione historie
Opowieść o elitarnych japońskich wojownikach z XVI wieku, którzy tworzyli najbardziej tajemniczą armię w historii.

17:45 HBO – Czas wojny
Anglia, czasy I wojny światowej. Małżeństwo farmerów kupuje synowi Albertowi źrebaka o imieniu Joey. Między chłopcem a koniem powstaje silna więź emocjonalna. Gdy wybucha wojna, ojciec Alberta oddaje konia na potrzeby wojska. Joey zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Tymczasem Albert tęskni za nim tak bardzo, że postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela.

18:00 Discovery Historia – Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

19:00 Canal + - Perły światowego dziedzictwa
Zapierająca dech w piersiach wyprawa po najpiękniejszych miejscach na Ziemi. Fascynująca seria dokumentalna przestawiająca zapierające dech w piersiach krajobrazy, które znaleźć można na naszej planecie - górskie pasma szwajcarskich Alp, czy niemal nietknięte ręką człowieka dzikie obszary Nowej Zelandii. Kamera zaprowadzi nas w najpiękniejsze miejsca na Ziemi i pokaże, jakie skarby wciąż kryje natura.

20:00 Discovery World – Nikczemne zamachy
Kolejne odcinki przedstawiają jedno z zabójstw lub próby zamachu na znane osobistości XX wieku. Program analizuje miejsca, w których doszło do tragedii, kontekst historyczny, ale przede wszystkim motywy zamachowców. W tym wydaniu: Kontrowersyjna premier Indii, Indira Gandhi, została zamordowana 31 października 1984 roku na terenie własnej posiadłości. Zamachu dokonali jej dwaj ochroniarze. Po śmierci Gandhi stanowisko premiera objął jej nastraszy syn Rajiv. Sześć lat później podzielił los matki - zginął w zamachu bombowym.

21:00 Discovery Historia – Pol Pot – droga na pola śmierci
Historia ubiegłego wieku zna wielu bezwzględnych dyktatorów, którzy odpowiedzialni byli za zamordowanie milionów ludzi w okresie trwania ich rządów, niewielu z nich jednak wyrządziło tak ogromne szkody jednemu niewielkiemu krajowi jak Pol Pot. Podczas swego czteroletniego panowania w Kambodży doprowadził do eksterminacji niemal jednej trzeciej ludności swego kraju. Od jednego do trzech milionów ludzi zostało zamordowanych w ciągu trzech lat, ośmiu miesięcy i dwudziestu dni rządów Pol Pota.

21:55 Viasat History – 10 dni do wojny
20 marca 2003 roku Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wyruszyły na wojnę, w której zginęły tysiące Irakijczyków, miliony zostały uchodźcami, a większość irackich miast obróciła się w ruinę. Film to bezkompromisowe spojrzenie na okoliczności tej decyzji i jej pierwsze skutki. Osiem przełomowych wydarzeń, które łączą perspektywę prywatną i polityczną, pokazane w czasie rzeczywistym. W scenerii historycznej przedstawione będą ludzkie dramaty rozgrywające się w cieniu wielkiej, międzynarodowej polityki.

23:00 Discovery Historia – Cesarz Hirokito
Pod koniec II wojny światowej Japonia znalazła się pod kontrolą administracji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wszyscy spodziewali się, że cesarz Hirohito stanie przed sądem za zbrodnie wojenne, ale do rozprawy nigdy nie doszło. Dokument analizuje wpływy i decyzje Hirohito z czasów trwającej ponad 20 lat wojny - od Mandżurii, po Pearl Harbor. Widzowie dowiedzą się, jak amerykańscy prawnicy i przedstawiciele japońskich elit sprawili, że cesarz Hirohito nigdy nie stanął przed sądem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz