Krzyżacy i polscy żołnierze w trakcie II wojny światowej na maturze z historii


Ocena działalności Zakonu Krzyżackiego nad Bałtykiem oraz charakterystyka udziału żołnierzy polskich w walkach poza granicami kraju były tematami tegorocznego wypracowania maturalnego z historii.

bitwa pod Grunwaldem

Fragment słynnego obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem

Temat I

Krzyżacy - krzewiciele chrześcijaństwa nad Bałtykiem czy najeźdźcy? Scharakteryzuj i oceń działalność zakonu krzyżackiego nad Bałtykiem od XIII do początku XVI w.

Temat II

Nasze granice? [...] Wszędzie, gdzie nasi walczą i giną*. Scharakteryzuj udział żołnierzy polskich w walkach poza krajem w czasie II wojny światowej i oceń wpływ ich czynu zbrojnego na kształt niepodległej Polski.

Drugi z tematów od lat był uznawany za jeden z pewniaków maturalnego wypracowania z historii na poziomie rozszerzonym. Natomiast pierwsze z zagadnień jest bardzo dokładnie opracowywane w szkole średniej.

Wypracowanie jest najtrudniejszym, a zarazem najwyżej punktowanym zadaniem na rozszerzonej maturze z historii. Można za nie uzyskać, aż 20 na 50 wszystkich możliwych punktów. W poprzednich latach wśród tematów królowały zagadnienia stosunków pomiędzy Rzeczpospolitą a jej sąsiadami.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz