V Festiwal Militriada w Nowej Dęby


Już niebawem południowa Polska zamieni się w muzyczno-militarny poligon. W 15-16 czerwca w Nowej Dębie odbędzie się piąta edycja festiwalu Militariada. Podkarpacka impreza nie ukrywa swoich festiwalowych aspiracji i z roku na rok ma do zaproponowania coraz więcej.

Nowa Dęba to miasto wojska i militariów. To właśnie im zawdzięcza swoje powstanie - utworzona w latach 30. Wytwórnia Amunicji nr 3 dała początek dzisiejszemu miastu - i niepowtarzalny, poligonowy charakter.

- „Chcąc podkreślić militarny charakter Nowej Dęby i promować w Polsce i poza granicami miejscowe firmy, także w tym roku część naszego miasta, podobnie jak w latach ubiegłych, zamieni się w pole bitwy” – podkreśla burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.

Jak co roku organizatorzy imprezy przygotowali moc atrakcji dla miłośników militariów. Na tzw. nowodębskie piachy zjedzie się wiele grup paramilitarnych, które przy rozbitych obozowiskach wystawiać będą dioramy. Dzięki dobrej współpracy z Siłami Zbrojnymi RP, organizatorzy zapowiadają mocny udział wojska. Zmechanizowany dynamiczny pokaz działania plutonu rozpoznawczego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich czy pokaz wyszkolenia plutonu szturmowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, to niektóre z widowiskowych atrakcji nadchodzącej Militariady. W programie również przejazdy czołgiem, hummerem i innymi pojazdami, które na co dzień zobaczyć można w filmach sensacyjnych.

W planie V edycji Militariady będzie również zlot zabytkowych samochodów oraz kino festiwalowe serwujące kultowe hity kinematografii wojennej takie jak m.in. „Stalingrad„ Josepha Vilsmaiera „Okręt„ Wolfganga Petersena czy znakomity dokument ”Kucharze historii”. - Oczywiście tematyka militarna to nie wszystko. Zaprosiliśmy znane w całej Polsce zespoły, dopasowując muzykę do każdego widza. Podczas Militariady w Nowej Dębie usłyszymy gatunki muzyczne takie jak reggae, rock i pop – informuje Krystian Rzemień, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury, który wspólnie z miastem organizuje Militariadę. Rzeczywiście będzie się działo, bo na scenie wystąpią takie zespoły jak: Czesław Śpiewa, Vavamuffin, Cochise z Pawłem Małaszyńskim na wokalu, Ziyo, Ziemia Kanaan czy Hawok.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz