Program telewizyjny dla historyków (27maja-2 czerwca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 27 maja

Discovery Historia – 07:00 Zemsta faraona - zaginiony skarb Egiptu
Przez ponad 200 lat, od kiedy oddziały Napoleona wkroczyły na tereny Aleksandrii w 1798 roku, dolina Nilu była systematycznie ograbiana. Archeolog dr Hawass prowadzi kampanię zmierzającą do odzyskania cennych zabytków Egiptu.

Viasat History – 10:30 Średniowiecze odc.5
Średniowiecze tuż po erze barbarzyńskich inwazji i zjednoczeniu władzy kościoła. Narodziny reguł zakonnych, czas praktyk astrologicznych i magii. Praktykowanie nauki, medycyny i chirurgii powiązane jest ściśle ze zgłębianiem wiedzy na temat planet. Serial opowiada o średniowieczu z historycznego i społecznego punktu widzenia, przypominając atmosferę życia w tamtych czasach. Od bankietów i muzyki, po rycerskie potyczki na polach bitewnych.

HISTORY – 14:00 II wojna na froncie wschodnim
Sowieckie wojska w 1941 r. poniosły ogromne straty pod Rżewem, w wyniku czego bitwa ta zyskała ponure miano ?maszynki do mięsa?. Zobaczmy jej przebieg z rosyjskiej perspektywy.

Discovery Historia – 17:00 Skandale w starożytnym Egipcie
Szczere spojrzenie na seks, narkotyki, skandale wielkich ludzi, militarne wpadki i morderstwa w starożytnych czasach. W programie rekonstrukcje, wywiady i materiały archiwalne.

Viasat History – 18:45 Waleczni królowie Syberii
Posiłkując się XVI-wiecznymi archiwami oraz najnowszą dokumentacją twórcy programu próbują rozwikłać tajemnicę odkrycia szczątków członków rodu Samojedów, zamordowanych na terenie rosyjskiej Arktyki. Historia tych wydarzeń zabiera widzów na wyprawę od czasów udokumentowanych w carskich archiwach po współczesną Syberię. Rdzenną ludność tych terenów powszechnie postrzega się jako spokojnych pasterzy reniferów. Jednakże wyniki badań medycyny sądowej odkrywają historię, która zdaje się przeczyć takiemu portretowi.

National Geographic – 20:00 Kto zatopił pancernik Bismarck?
Pancernik „Bismarck” opuścił Gdynię w nocy z 19 na 20 maja 1941 r., lecz nie zdołał niepostrzeżenie przekraść się na Atlantyk. Po zwycięskim starciu z brytyjskimi pancernikami „Hood” i „Prince of Wales” uszkodzony „Bismarck” skierował się do Brestu. Został trafiony przez samoloty torpedowe z lotniskowca „Ark Royal”. Ścigany przez pancerniki „King George V” i „Rodney”, ciężkie krążowniki „Dorsetshire” i „Norfolk” oraz niszczyciele został zatopiony 27.05.1941 r. W programie badanie wraku pancernika.

Discovery Historia – 23:00 Dzieje cesarstwa rzymskiego
Program analizuje punkty zwrotne w dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Od jego założenia, poprzez czasy świetności, na upadku skończywszy. Ponadto sylwetki Juliusza Cezara, Nerona i Konstantyna Wielkiego. Widzowie dowiedzą się, jak Rzym zniszczył Kartaginę i czy został podbity przez Juliusza Cezara. Prześledzi stłumienie buntu ludności żydowskiej oraz zwrot mieszkańców cesarstwa ku chrześcijaństwu. Dzięki nowoczesnym technikom animacji komputerowej widzowie będą mogli wziąć udział w wielkich bitwach.

Wtorek, 28 maja

TVP Info – 05:11 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Discovery World – 12:00 Pola bitew odc. 1
Podczas bitwy o Atlantyk niemieckie okręty podwodne U-Booty regularnie atakowały konwoje z pomocą dla Wielkiej Brytanii. Na dno szły brytyjskie statki handlowe i okręty wojenne.

Discovery Historia – 13:00 Rewolucja październikowa w kolorze odc. 2
Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z wykorzystaniem kolorowanych zdjęć archiwalnych, odsłaniająca przebieg i kulisy rewolucji październikowej. W tym odcinku: Lenin przestaje komukolwiek ufać. Jego posunięcia polityczne są rozpaczliwe. Kiedy marynarze z Kronsztadu potępiają działania przywódcy, ten wysyła przeciwko nim armię.

Discovery World – 14:00 Historia oręża
Podstępne i zabójcze pułapki zbierają krwawe żniwo na terenach objętych działaniami wojennymi. Program przedstawia długą historię min pułapkowych.

Discovery Historia – 17:00 Faraon słońca
W czwartym roku panowania Amenhotep IV zbudował ogromną świątynię ku czci Atona, będącego dotąd jednym z aspektów boga słońca Re. Stolicą kraju została Amarna, której nadano nazwę Achetaton. Władca zmienił swe imię na Echnaton - „Światłość Atona”. W końcu ogłosił promiennorękie bóstwo jedynym bogiem. Starzy bogowie Egiptu musieli odejść.

Discovery Historia – 18:00 Bitwy żołnierza polskiego
Bitwa o Wielką Brytanię, Lenino, Monte Casino i Tobruk, to polski wkład w II wojnę światową. Poznamy kluczowe momenty bitew, strategie dowódców, mundury i uzbrojenie żołnierzy.

Viasat History – 20:00 Zmarli średniowiecza odc. 1
W serialu zostają przedstawione niesamowite historie ukryte we fragmentach szkieletów, spoczywających głęboko pod ziemią przez wiele lat. Przechowały one prawdę o swoich czasach, odkrytą dzięki wiedzy archeologów i odtworzoną przy pomocy profesjonalnie przygotowanych rekonstrukcji.

Środa, 29 maja

Discovery Historia – 07:00 Faraon słońca
W czwartym roku panowania Amenhotep IV zbudował ogromną świątynię ku czci Atona, będącego dotąd jednym z aspektów boga słońca Re. Stolicą kraju została Amarna, której nadano nazwę Achetaton. Władca zmienił swe imię na Echnaton - „Światłość Atona”. W końcu ogłosił promiennorękie bóstwo jedynym bogiem. Starzy bogowie Egiptu musieli odejść.

National Geographic – 08:00 Cmentarzysko wojowników
Wykopaliska archeologiczne w trzech wielkich portach marynarki wojennej w południowej Anglii ukazują nowy obraz życia marynarzy Królewskiej Marynarki Wojennej w XVIII i XIXI w. Ich kości ujawniają okrutny los, który przypadł im w udziale - szkorbut, niedożywienie, choroby weneryczne, złamania kości, amputowane kończyny, odcięte palce, rany od kordelasów, szrapneli i oparzeń. W tym wydaniu: eksperci medycyny sądowej analizują kości sześciu poległych krzyżowców. Badania ujawniają, co zdarzyło się podczas bitwy przy Brodzie Jakuba w 1179 r.

National Geographic – 11:00 Podniebni bohaterowie
Autorzy przedstawiają wyczyny bohaterów II wojny światowej. Ponadto wywiady z żyjącymi weteranami, wypowiedzi historyków wojskowych oraz unikatowe zdjęcia archiwalne. W tym wydaniu autorzy programu opowiedzą o decyzji prezydenta Roosevelta, by powołać grupę lotnictwa składającą się wyłącznie z czarnoskórych pilotów. Ten pomysł na zawsze zmienił historię Stanów Zjednoczonych.

Discovery Historia – 17:00 Kiedy Rzym rządził Egiptem
Kleopatra VII, królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, żyła w I wieku p.n.e. Nie była, jak się powszechni sądzi, Egipcjanką, ale pochodziła z rodziny o greckich korzeniach. Na tronie zasiadła mając 18 lat w 51 roku p.n.e. Chciała uczynić z Egiptu silne państwo. Tymczasem sytuacja polityczna, ekonomiczna i społeczna kraju nie była ustabilizowana. Egiptowi groziła rzymska inwazja. Nie chcąc dopuścić do kolonizacji Kleopatra dążyła do zawarcia układu z Imperium Rzymskim.

National Geographic – 20:00 Apokalipsa: II wojna światowa
Autorzy przedstawiają szczegóły największego konfliktu zbrojnego w historii świata, który trwał od 1 września 1939 do 2 września 1945 r., a w Europie do 8 maja 1945. Zasięgiem obejmował prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W tym wydaniu inwazja Hitlera na Polskę w 1939 roku oraz prześladowania Żydów w łódzkim getcie.

Viasat History – 22:15 Chorwaccy królowie odc. 6
Twórcy serialu zapraszają w podróż po najciekawszych okresach historii Chorwacji. Od założenia kraju w VII wieku po koniec panowania tamtejszej dynastii Tripimiroviców czterysta lat później. Po raz pierwszy na ekranie widzowie będą mogli zobaczyć twarze i poznać sylwetki chorwackich władców: Tripmira, Tomisalva, Stjepana Drzislava, Petara Kresimira IV i Zvonimira.

Czwartek, 30 maja

Discovery Historia – 08:00 Bitwy żołnierza polskiego
Przerzuceni w 1939 r. na wschód polscy żołnierze, zniewoleni przez Rosjan i pozbawieni w Katyniu dowódców, nie złożyli broni. Ich droga do ojczyzny wiodła przez pół Azji, Afrykę Północną i całą zachodnią Europę. Po raz pierwszy dali znać o sobie w 1941 r., gdy nie bacząc na własne straty, utrzymali Tobruk. W krytycznym dla aliantów roku, to właśnie Polacy dawali nadzieję na zwycięstwo. Późniejsze lądowanie we Włoszech otwierało drogę na Berlin. Szlak przez Rzym zagradzało jednak Monte Cassino. Wzgórze padło dopiero pod naporem Polaków.

Discovery Science – 12:00 Droga na Księżyc
Zbudowanie we wczesnych latach 60. XX wieku modułu lądownika, który osiadłby na powierzchni Srebrnego Globu, było jednym z największych wyzwań dla naukowców z NASA. Z punktu widzenia ówczesnej inżynierii i jej możliwości była to wręcz przeszkoda nie do pokonania. Ograniczenia co do wagi lądownika i pojawiające się różne problemy konstrukcyjne poważnie zagroziły realizacji całego „Projektu Apollo”. Jednak dzięki zaangażowaniu i uporowi inżynierów, którzy nie zrazili się początkowymi niepowodzeniami, udało się osiągnąć sukces.

TVP Historia – 12:55 Tajemnica Jana Pawła II
Dokument o Janie Pawle II. Papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski opowiada o związanych z Ojcem Świętym wydarzeniach, przy których nie było kamer telewizyjnych. Ks. Krajewski, jako jeden z najbliższych współpracowników Wojtyły, odsłania kulisy świętości Jana Pawła II. W filmie pokazano unikalne materiały filmowe i zdjęcia z czasów pontyfikatu papieża Polaka.

Viasat History – 14:05 Wyprawy w czasie odc. 4
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

Discovery World – 15:00 Wydarzenia, które wstrząsnęły światem
Autorzy analizują najważniejsze wydarzenia XX wieku. Dzięki archiwalnym zdjęciom, relacjom świadków i efektownym rekonstrukcjom starają się ocalić od zapomnienia przełomowe dla losów świata chwile. W tym odcinku dwa wydarzenia, które zmieniły historię amerykańskiej prezydentury zamordowanie Johna F. Kennedy’ego i afera Watergate z udziałem Richarda Nixona.

Discovery Historia – 17:00 Upadek starożytnego Egiptu
Niektórzy badacze uważają, że od czasów XIII dynastii, która panowała do 1648 roku p.n.e., rozpoczęła się destabilizacja polityczna Egiptu. Sytuację pogorszyło rozbicie dzielnicowe. Nastąpił zmierzch kulturalny. Istnieje też teoria, że to globalne ocieplenie mogło spowodować powolny upadek imperium.

TVP Historia – 18:25 Za nami 100 lat odc. 1
Film opowiada o dramatycznych latach w historii narodu polskiego poprzez dzieje ruchu ludowego (1939 - 1947). Bataliony Chłopskie, Polskie Stronnictwo Ludowe, Stanisław Mikołajczyk brali aktywny udział w walce o odzyskanie niepodległości i demokratyczny charakter państwa w starciu z hitlerowskim i stalinowskim totalitaryzmem.

Discovery Historia – 23:00 Flota duchów odc. 3
Wyprawa do wraku japońskiego pancernika Nagato. Historia, dane techniczne i ciekawostki dotyczące tego sławnego okrętu, z którego pokładu padła komenda ataku na Pearl Harbor.

Piątek, 31 maja

TVP Polonia – 04:50 Kardynał Stefan Wyszyński
Program przedstawia w oparciu o materiały archiwalne biografię kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sylwetka Prymasa została ukazana na tle dziejów Polski w okresie powojennym.

Discovery Historia – 08:00 Bitwy żołnierza polskiego
W 1945 r. w ramach ofensywy 8. Armii brytyjskiej 2. Korpus Polski pod wodzą generała Andersa otrzymał zadanie przełamania obrony niemieckiej na linii rzeki Senio na północ od Faenzy, zdobyć przyczółki i kontynuować natarcie w kierunku zachodnim, co miało wyprowadzić korpus na Bolonię i na skrzydło nieprzyjaciela, broniącego się przed frontem armii amerykańskiej.

Viasat History – 10:30 Średniowiecze odc. 6
Średniowiecze tuż po erze barbarzyńskich inwazji i zjednoczeniu władzy kościoła. Narodziny reguł zakonnych, czas praktyk astrologicznych i magii. Praktykowanie nauki, medycyny i chirurgii powiązane jest ściśle ze zgłębianiem wiedzy na temat planet. Serial opowiada o średniowieczu z historycznego i społecznego punktu widzenia, przypominając atmosferę życia w tamtych czasach. Od bankietów i muzyki, po rycerskie potyczki na polach bitewnych

TVP Historia – 12:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

TVP Historia – 16:00 Już nie zapomnisz mnie
Aleksander Żabczyński to wybitny aktor okresu międzywojennego. Choć w 2008 roku minęło 50 lat od jego śmierci, ta wspaniała postać nie doczekała się jeszcze filmowego dokumentu. Żabczyński urodził się w Warszawie w 1900 roku. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych służył w Wojsku Polskim do 1921 roku. Po demobilizacji zaczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Przerwał je, gdyż odkrył nową pasję - teatr i aktorstwo. Był jednym z najpopularniejszych aktorów polskiego kina międzywojennego. Do wybuchu wojny zagrał w 27 filmach.

Viasat History – 16:25 Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań

Discovery Historia – 17:00 Kobiety faraonowie
Sekrety najsłynniejszych egipskich uwodzicielek. Piękne kobiety: Kleopatra, Nefertiti, Nefertari i Hatszepsut wywarły decydujący wpływ na dzieje Egiptu w ciągu czterech stuleci.

HISTORY – 18:00 II wojna na froncie wschodnim odc. 7
Hitlerowskie okrucieństwa tylko zachęcały sowieckich partyzantów do walki, w rezultacie czego na tyłach frontu istniały wielkie obszary, na które Niemcy woleli się nie zapuszczać. Oto opowieść o tym epizodzie widzianym z rosyjskiej perspektywy.

TVP Historia – 19:55 Wojny z Indianami odc. 4

TVP Historia – 22:05 Sensacje XX wieku odc. 33
Był sprawnym politykiem, uznanym przywódcą, nieulękłym bojownikiem, zagorzałym socjalistą. W 1904 roku dokonał udanego zamachu na ministra spraw wewnętrznych, Wiaczesława Plehwego, a potem na wielkiego księcia Sergiusza Aleksandrowicza. Schwytany i skazany na śmierć przez powieszenie, brawurowo wymknął się z celi śmierci i zbiegł do Paryża. Policja nie zdołała go zatrzymać, wytropić, zlikwidować bądź sprowadzić w kajdanach do kraju. Sawinkow uszedł cało z najcięższej opresji, a przy okazji ośmieszył carski aparat ścigania.

Sobota, 1 czerwca

Discovery Historia – 06:00 Twórcy map odc. 3
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I.

Polsat Play – 11:00 Wojna koreańska w kolorze

Discovery Historia – 12:00 Historia polskiej piłki nożnej
Historia polskiej piłki nożnej, opowiedziana przez pryzmat losów czterech największych klubów. Interesujące materiały archiwalne uzupełnione zostały o wypowiedzi dawnych i obecnych członków klubu oraz kibiców. W tym wydaniu: anegdoty o największych zwycięstwach klubu, losach piłkarzy podczas II wojny światowej i historię sporu między klubami Cracovii i Wisły Kraków opowiedzą jego największe gwiazdy.

Polsat Play – 12:30 Amerykanie. Ku wojnie. Lata 1919-1942

Polsat Play – 14:00 Dzienniki wojenne, rok 1943

TVP Info – 15:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Discovery Historia – 16:00 Odkrycie Nefretete
W jednym z grobowców w Dolinie Królów w Egipcie, w niewielkiej komnacie za tajnym przejściem, odnaleziono trzy mumie, które spoczywały tam, w całkowitym zapomnieniu, przez długie stulecia. Znana egiptolog, dr Joann Fletcher, uważa, że jedna z mumii to zwłoki królowej Nefretete, jednej z najsłynniejszych monarchiń starożytnego Egiptu. Jeśli hipoteza się potwierdzi, najnowsze odkrycie w Dolinie Królów może być największym znaleziskiem archeologicznym od czasu odnalezienia grobu Tutanchamona, ponad sto lat temu.

Viasat History – 20:35 Za moich czasów: światowy projekt nuklearny
70 lat po zrzuceniu pierwszych bomb atomowych autorzy programu badają skomplikowaną rzeczywistość „ery nuklearnej” i poszukują odpowiedzi na wiele istotnych pytań. Zastanawiaja się, czy na tym etapie rozwoju broni jądrowej jest jeszcze możliwość odwrotu. Zaangażowanie się w proces uwolnienia świata od tej najbardziej wyniszczającej broni to zarazem dzwonek alarmowy i wyzwanie.

Discovery Historia – 23:00 U-Booty - rekiny Hitlera odc. 2
Lata 1940?1941 to czas największych sukcesów U-Bootwaffe. Błędna decyzja strategiczna Hitlera ocaliła Wielką Brytanię i zmieniła przebieg II wojny światowej. Początkowo niemieckiej marynarce wojennej udało się zmusić Brytyjczyków do prowadzenia walk na lądzie. Gąszcz okrętów wojennych, wspieranych przez wyposażone w torpedy łodzie podwodne, uniemożliwiał przebicie się flocie alianckiej. Kiedy Hitler odmówi rzucenia do walki kolejnych U-Bootów, Anglicy zdołali przełamać dominację niemiecką na morzu.

Niedziela, 2 czerwca

Discovery Historia – 11:00 Wydarzenia, które zmieniły świat
Podczas II wojny światowej na potrzeby wojska wyprodukowano samochód terenowy. Tak narodził się jeep. Dowiedz się, jak jego kariera w „cywilu” zmieniła przemysł motoryzacyjny.

Discovery Historia – 12:00 Tajemnica weneckiej galery odc. 2
Galery weneckie pływały po Morzu Śródziemnym i północnym Atlantyku przez 250 lat. Z uwagi na to, że były szybkie i mogły umknąć przed piratami, przewoziły najcenniejsze towary. W XVI wieku zbladła gwiazda imperium weneckiego, w zapomnienie odeszły również galery kupieckie. Archeolodzy i historycy przez lata bezskutecznie szukali chociażby jednej zachowanej łodzi. Pozostały po nich jedynie wizerunki na obrazach, rachunki kupieckie i resztki drewna. Konstrukcja galery wciąż pozostawała tajemnicą.

National Geographic – 13:00 Apokalipsa: II wojna światowa
Autorzy przedstawiają szczegóły największego konfliktu zbrojnego w historii świata, który trwał od 1 września 1939 do 2 września 1945 r., a w Europie do 8 maja 1945. Zasięgiem obejmował prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W tym odcinku: wydarzenia prowadzące do zakończenia wojny oraz kulisy lądowania w Normandii.

BBC Knowledge – 13:40 Premier League: Noc, która zmieniła futbol
F.A. Premier League to najbogatsza międzynarodowa liga piłkarska świata. Jej mecze oglądają miliony kibiców w Afryce, Azji, Europie i Ameryce. Dokument opowiada o kulisach ustanowienia ligi w 1992 roku. Greg Dyke, zarządzający stacją London Weekend Television, zaprosił na kolację prezesów pięciu najważniejszych klubów piłkarskich w Anglii. Były to Liverpool, Manchester United, Arsenal, Everton oraz Tottenham Hotspur. Gdy wieczór dobiegł końca, pięć klubów postanowiło odejść ze starej ligi piłkarskiej i założyć nową - Premier League.

Discovery Science – 18:00 Co wiedzieli starożytni
Program pokazuje w jaki sposób sztuka, filozofia, nauka i technika wpływały na rozwój starożytnych cywilizacji. W tym wydaniu: starożytni Egipcjanie mniej myśleli o życiu doczesnym, a więcej o pozagrobowym. Wraz z powstaniem wierzeń religijnych zaczęła rozwijać się sztuka mumifikacji zwłok.

Viasat History – 19:20 Monarchinie średniowiecznej Anglii
23 czerwca 1141 r. Matylda Angielska brała udział w przygotowaniach do koronacji w londyńskim Westminster Abbey. Następnego dnia została zmuszona do opuszczenia stolicy przez zwolenników swojego kuzyna, Stefana. 400 lat później na angielskim tronie zasiadła pierwsza władczyni. Przed nią kilka kobiet zdobyło znaczne wpływy w królestwie. Historyk Helen Castor opowie o losach Matyldy Angielskiej, Eleonory Akwitańskiej, Izabeli Francuskiej, Małgorzaty Andegaweńskiej, Jane Grey i Marii Tudor.

Discovery Historia – 22:00 Superszpieg zimnej wojny
Sylwetka Władimira Wetrowa, agenta KGB, który na początku lat 80. XX wieku przekazał tajne informacje na Zachód. W ręce wywiadu Francji i NATO trafiły tysiące strategicznych dokumentów dotyczących gospodarki i przemysłu zbrojeniowego ZSRR, a także nazwiska czołowych radzieckich szpiegów. Ujawnienie danych przyczyniło się do upadku muru berlińskiego i do rozpadu ZSRR. Prezydent Reagan nazwał Wetrowa szpiegiem stulecia. Program przedstawia wywiady ze świadkami tamtych wydarzeń oraz archiwalne materiały filmowe.

Discovery Historia – 02:00 Zdrajcy Churchilla
Przyjrzyjmy się, jak działała tajna siatka brytyjskich arystokratów i żołnierzy, którzy szpiegowali na rzecz Japonii w czasie II wojny światowej. Jaką cenę zapłacili za zdradę?

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz