Toruńskie Dni Dialogu – inny nie znaczy obcy 2013 [relacja]


Jak wiadomo Toruń to miasto o pięknej historii, którą tworzyło w przeszłości wiele nacji. Od 16 do 26 maja właśnie w grodzie Kopernika przypominano o polskich Żydach i różnych aspektach ich egzystencji.

Właśnie zakończyła się trzecia edycja „Toruńskich Dni Dialogu – inny nie znaczy obcy„ zorganizowana przez Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej w Toruniu oraz Fundację Hodos. Współorganizatorami było także kilka innych instytucji: Centrum Sztuki Współczesnej ”Znaki Czasu”, Centrum Kultury Dwór Artusa, Muzeum Etnograficzne oraz Teatr Baj Pomorski. Wydarzeniu patronował nawet Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav – Ner.

16 maja otwarto wystawę fotograficzną i plastyczną w WSFH oraz Muzeum Etnograficznym. Autorzy skupili się na ukazaniu w serii obrazów dzisiejszej Jerozolimy – jej mieszkańców i świętych miejsc oraz pięknej architektury. Żydowski Instytut Historyczny prezentował fotografie świętych miejsc Żydów w Polsce. Zwrócono uwagę, że ludzie często mijają niezwykłe zabytki bez większej uwagi. Wystawa miała na celu podkreślenie wielowiekowej, wspólnej egzystencji wyznawców judaizmu i chrześcijan, która wzbogacała kulturę Rzeczypospolitej.

W Muzeum Etnograficznym powstała także ekspozycja przypominająca o obecności starozakonnych w województwie kujawsko – pomorskim. Publiczność miała również okazję zapoznać się z rzeźbami Matiego Jagenmeera w zbiorze pt. „Aszkenazyjczycy ziem polskich i okolic„. W Centrum Sztuki Współczesnej wystawiono Judaica ze zbiorów biblioteki WSFH będące unikatami na skalę europejską. Od 16 do 26 maja odbywały się stale różnego rodzaju wykłady i warsztaty o tematyce żydowskiej. Malowano anioły na szkle, omawiano żydowskie przysłowia, które stały się motywami komiksów. Nie obyło się także bez występów muzycznych w „klimacie żydowskim„. Prezentował się zespół instrumentalny Kroke, a też zagrali HaShir, Klezmafour oraz z okazji dnia matki Janusz „Yanina” Iwański – The Beatles Acoustic. Ważnym tematem stało się Konspiracyjne Archiwum Ringelbluma z Getta Warszawskiego. Zagadnienie omawiała dr Eleonora Bergman z ŻIH - u. 26 maja wystawiono w Teatrze Baj Pomorski ciekawe przedstawienie pt. ”Marionetka – kosmiczna tajemnica” (autorstwa Dominiki Miękus oraz Krzysztofa Pardy).

Toruńskie Dni Dialogu cieszyły się wielki zainteresowaniem miejscowych, jak i przyjezdnych. Polacy – zwłaszcza młodzi – coraz częściej zaczynają interesować się dziejami Żydów polskich. Nowe pokolenia uświadamiają sobie wielokulturową przeszłość Polski, sięgając do minionych stuleci.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz