Program telewizyjny dla historyków (3-9 czerwca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 3 czerwca

Discovery Historia – 06:00 Młodość Jana Pawła II
Dla milionów ludzi na świecie Jan Paweł II był i wciąż jest autorytetem i oparciem. Wszyscy pamiętają skupioną na modlitwie twarz papieża, jego dobroduszny uśmiech. Ale nie wszyscy wiedzą, jak zachowywał się na wycieczkach rowerowych, spływach, na spotkaniach z kolegami z gimnazjum. O mszach odprawianych na ołtarzu zbudowanym z kajaków, o łamaniu watykańskich konwenansów, o świetle, które wniósł w ich życie, opowiadają przyjaciele Karola Wojtyły, dla których był „wujkiem”, towarzyszem wypraw, a jednocześnie wzorem do naśladowania.

TVP Historia – 11:20 Namibia
Ekipa przebywa nadal w wiosce Otjiheke, uczy się języka himba, słucha muzyki, ogląda występy taneczne. Musi jednak ruszać dalej na spotkanie innych plemion. Poznaje przybyłe z Angoli plemię Ovahakaona. W wiosce płonie święty ogień, do którego nie wolno się zbliżać ekipie, która może poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach. Filmowcy otrzymują zaproszenie do chaty samego wodza, gdzie rozmowy toczą się na wszystkie tematy, m.in. zdrowia. W tym czasie jeden z członków ekipy - Rosjanka Rima - jedzie do hotelu po leki, które poda miejscowym.

TVP Historia – 12:00 Sensacje XX wieku, odc. 33
Był sprawnym politykiem, uznanym przywódcą, nieulękłym bojownikiem, zagorzałym socjalistą. W 1904 roku dokonał udanego zamachu na ministra spraw wewnętrznych, Wiaczesława Plehwego, a potem na wielkiego księcia Sergiusza Aleksandrowicza. Schwytany i skazany na śmierć przez powieszenie, brawurowo wymknął się z celi śmierci i zbiegł do Paryża. Policja nie zdołała go zatrzymać, wytropić, zlikwidować bądź sprowadzić w kajdanach do kraju. Sawinkow uszedł cało z najcięższej opresji, a przy okazji ośmieszył carski aparat ścigania.

Viasat History – 14:15 Wielka wędrówka ludzkości, odc.1
Autorzy badają, jak ludzie zdołali zdominować Ziemię. To wciąż jedna z największych zagadek nauki. Niezwykłe nowe dowody wskazują na to, że wszystko zaczęło się w Afryce, skąd nieliczna grupa wyruszyła na wielką wędrówkę poza kontynent. Autorzy zaczynają od poszukiwania śladów pierwszych ludzi, by odkryć, jak zdołali przetrwać w Wielkim Rowie Wschodnioafrykańskim, prawdopodobnie kolebce gatunku. Wszystko wskazuje na to, że człowiek zamieszkiwał te obszary wcześniej, niż jakiekolwiek inne miejsca na Ziemi.

TVP Historia – 16:20 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii odc. 155
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Discovery Historia – 17:00 Dziedzictwo starożytnego Egiptu
Egiptolog dr Kara Cooney wyjaśnia, że skłonność do zamieszkiwania miast nie jest wynikiem postępu. Około 12 tysięcy lat wcześniej nagła zmiana w ludzkim zachowaniu zdeterminowała charakter obecnej cywilizacji. Archeologiczne dowody pochodzące z jednych z najstarszych miast świata, jak: Jerycho na zachodnim brzegu Jordanu, tureckie Catal Huyuk, a także wczesne prehistoryczne osady w Egipcie, sugerują że miejskie życie może przysparzać tyle samo problemów, co udogodnień.

Discovery Historia – 18:00 Bitwy żołnierza polskiego
Od Normandii po linię Renu. Falaise to symbol potęgi polskich pancerniaków. Dywizja generała Maczka odcięła Niemcom jedyną drogę ucieczki z okrążenia i rozbiła ich w pył.

Discovery Historia – 19:00 Tajemnica weneckiej galery, odc. 1
Galery weneckie pływały po Morzu Śródziemnym i północnym Atlantyku przez 250 lat. Z uwagi na to, że były szybkie i mogły umknąć przed piratami, przewoziły najcenniejsze towary. W XVI wieku zbladła gwiazda imperium weneckiego, w zapomnienie odeszły również galery kupieckie. Archeolodzy i historycy przez lata bezskutecznie szukali chociażby jednej zachowanej łodzi. Pozostały po nich jedynie wizerunki na obrazach, rachunki kupieckie i resztki drewna. Konstrukcja galery wciąż pozostawała tajemnicą.

TVP Historia – 00:00 Akcja „Wisła”,
Film o konflikcie polsko-ukraińskim w Bieszczadach po zakończeniu II wojny światowej i o wysiedleniu ludności ukraińskiej z tych terenów w czasie akcji „Wisła”. Wypowiedzi byłych żołnierzy UPA oraz żołnierzy i milicjantów walczących po stronie polskiej. Józef Pokryszczak, Jan Hodowaniec, Teodor Fylak, byli członkowie ukraińskiej partyzantki, podkreślają patriotyczny charakter walki i krytycznie odnoszą się do stworzonego przez komunistyczną propagandę stereotypu Ukraińca bandyty.

Wtorek, 4 czerwca

National Geographic – 07:00 Podniebni bohaterowie
Pilot Douglas Bader stracił obie nogi w wypadku, który miał miejsce podczas pokazów akrobatyki lotniczej w 1932 roku. Kiedy wybuchła II wojna światowa podjął starania o przywrócenie mu statusu pilota. Mimo niechęci urzędników i sceptycyzmu dawnych kolegów dopiął swego. Po przeszkoleniu na myśliwcach w 1940 roku został przydzielony do 222 Dywizjonu. Pierwszego Messerschmidta zestrzelił w maju 1940 roku nad Dunkierką, kiedy osłaniał ewakuację wojsk z kontynentu na Wyspy Brytyjskie. To otworzyło długą listę jego podniebnych zwycięstw.

Discovery Historia – 13:00 Bitwy żołnierza polskiego
Bitwa o wzgórze Monte Cassino w 1944 roku miała na celu przełamanie niemieckich fortyfikacji zwanych „linią Gustawa” i otwarcie wojskom alianckim drogi na Rzym. Po trzykrotnym, nieudanym natarciu, generał Anders bez konsultacji z naczelnym dowódcą podjął próbę zdobycia pozycji wroga. Dzięki waleczności żołnierzy polskich i wsparciu Brytyjczyków obrona niemiecka została przełamana.

TVP Historia – 16:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii odc. 156
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Viasat History – 18:50 Paryż, historia stolicy odc.1
Poznaj przeszłość Paryża, o której nie wiedziałeś, prześledź losy mężczyzn i kobiet uwikłanych w jego burzliwy los. Przy pomocy najnowszych osiągnięć technologii komputerowej serial przenosi widzów w centrum historycznych wydarzeń, które ukształtowały współczesne oblicze czarującej stolicy Francji. Przywołane wspomnienia jej mieszkańców to niesamowite historie, jakie miały miejsce w tym niezwykłym mieście.

TVP Historia – 19:35 Zapomniany generał Tadeusz Jordan Rozwadowski
Film przybliża sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich strategów i konstruktorów - Tadeusza Jordana Rozwadowskiego. Za zasługi na polach bitewnych został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Krzyżem Żelaznym I klasy. Był pierwszym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dotyczący sposobu tworzenia polskiej armii konflikt z marszałkiem Józefem Piłsudskim sprawił, że Rozwadowski szybko podał się do dymisji. Zasłynął bohaterską obroną Lwowa przed Ukraińcami.

Viasat History – 21:10 Rok 1066 odc. 1
Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

TVP Info – 23:33 Tamtego 1989 roku
Wynik przeprowadzonych w czerwcu 1989 roku pierwszych od dziesięcioleci częściowo wolnych wyborów w Polsce był zaskoczeniem dla władzy. Wysocy funkcjonariusze PZPR czuli, że może nie udać się realizacja misternego planu opracowanego po obradach Okrągłego Stołu i nie da się utrzymać władzy przez 4 lata, do następnych wyborów. Z kolei opozycja wahała się przed przejęciem władzy, zdając sobie sprawę z wiążącego się z tym ogromnego ryzyka

Viasat History – 02:15 Wzloty i upadki Wersalu: Ludwik XVI
Kronika schyłku rządów dynastii Bourbonów, jej ostatniego, feralnego władcy Ludwika XVI oraz królowej Marii Antoniny. W przeciwieństwie do poprzedników apetyt seksualny Ludwika XVI był znacznie mniejszy, a skonsumowanie małżeństwa zajęło mu aż siedem lat. Jego osiągnięcia jako władcy kraju były równie mizerne. Obywatele Francji głodują podczas, kiedy arystokracja bawi się nieustannie w przepychu pałacu wersalskiego. Wszelkie próby Ludwika w celu poprawienia sytuacji są blokowane przez jego chciwych krewniaków.

Środa, 5 czerwca

BBC Knowledge – 08:15 Odkopać wojnę, odc. 2
Dan nurkuje w poszukiwaniu pewnego wraku, zwiedza też tajny niemiecki bunkier.

Viasat History – 10:40 Wzloty i upadki Wersalu: Ludwik XVI
Kronika schyłku rządów dynastii Bourbonów, jej ostatniego, feralnego władcy Ludwika XVI oraz królowej Marii Antoniny. W przeciwieństwie do poprzedników apetyt seksualny Ludwika XVI był znacznie mniejszy, a skonsumowanie małżeństwa zajęło mu aż siedem lat. Jego osiągnięcia jako władcy kraju były równie mizerne. Obywatele Francji głodują podczas, kiedy arystokracja bawi się nieustannie w przepychu pałacu wersalskiego. Wszelkie próby Ludwika w celu poprawienia sytuacji są blokowane przez jego chciwych krewniaków.

BBC Knowledge – 12:35 Od Normandii po Berlin, odc. 3
Kiedy Niemcy poniosły w końcu klęskę, zostały podzielone przez aliantów, co zapoczątkowało powstanie tak zwanej żelaznej kurtyny?.

TVP Historia – 15:00 Świat i Solidarność
Film ukazuje reakcje Zachodu na powstanie „Solidarności”, przypominając, jak wielki przełom w świadomości publicznej wywołały strajki robotników w roku 1980. Dokument przywraca historyczne znaczenie powstania „Solidarności” jako źródła upadku systemu komunistycznego w Europie, a także przypomina falę poparcia i jedności z Polską i Polakami oraz popularności naszego kraju, jaka przeszła przez cały świat. W filmie znajdują się świadectwa ludzi z różnych środowisk dotyczące sierpnia 1980, jak również wydarzeń późniejszych.

Discovery Historia – 18:00 Wielkie bitwy historii odc. 1
W 1529 roku potężna, licząca ponad 200 tysięcy żołnierzy turecka armia pod dowództwem Sulejmana I Wspaniałego stanęła pod bramami Wiednia, którego broniło zaledwie 24-tysięczne wojsko. Mimo że Turkom udało się dokonać wielkiego wyłomu w murach miasta, to nadal nie mogli się do niego wedrzeć. Ostatecznie zostali zmuszeni do odwrotu z powodu kończących się zapasów, braków w zaopatrzeniu, zbliżającej się zimy oraz buntu janczarów, którzy nagle odmówili podjęcia dalszej walki.

Discovery World – 20:00 Kolaboranci Trzeciej Rzeszy, odc. 3
Sylwetka Viktorsa Arajsa, założyciela składającej się z Łotyszów formacji zbrojnej, która brała udział w pogromach Żydów.

Discovery Historia – 21:00 U-Booty - rekiny Hitlera, odc. 3
Lata 1940?1941 to czas największych sukcesów U-Bootwaffe. Błędna decyzja strategiczna Hitlera ocaliła Wielką Brytanię i zmieniła przebieg II wojny światowej. Początkowo niemieckiej marynarce wojennej udało się zmusić Brytyjczyków do prowadzenia walk na lądzie. Gąszcz okrętów wojennych, wspieranych przez wyposażone w torpedy łodzie podwodne, uniemożliwiał przebicie się flocie alianckiej. Kiedy Hitler odmówi rzucenia do walki kolejnych U-Bootów, Anglicy zdołali przełamać dominację niemiecką na morzu.

Discovery World – 23:00 Historia boksu
Program przedstawia sylwetki trzech pięściarzy. John L. Sullivan zasłynął z niebywałej wytrzymałości. Do historii przeszło jego starcie z Jake’iem Kilrainem z 1889 r., które trwało aż 75 rund. Zawodnicy walczyli do upadłego na gołe pięści, odnosząc przy tym poważne obrażenia. Fascynująca jest też historia Jacka Dempseya, który w 1919 r. znokautował olbrzyma Jessa Willarda. To właśnie dzięki Dempseyowi, który parał się także aktorstwem, boks znalazł się na czołówkach największych amerykańskich gazet.

BBC Knowledge – 23:30 Premier League: Noc, która zmieniła futbol
F.A. Premier League to najbogatsza międzynarodowa liga piłkarska świata. Jej mecze oglądają miliony kibiców w Afryce, Azji, Europie i Ameryce. Dokument opowiada o kulisach ustanowienia ligi w 1992 roku. Greg Dyke, zarządzający stacją London Weekend Television, zaprosił na kolację prezesów pięciu najważniejszych klubów piłkarskich w Anglii. Były to Liverpool, Manchester United, Arsenal, Everton oraz Tottenham Hotspur. Gdy wieczór dobiegł końca, pięć klubów postanowiło odejść ze starej ligi piłkarskiej i założyć nową - Premier League.

Czwartek, 6 czerwca

Viasat History – 08:10 Fałszerze na usługach Hitlera
Podczas II wojny światowej Adolf Hitler zaplanował wprowadzenie na rynek dużej ilości fałszywych funtów brytyjskich, aby w ten sposób osłabić ekonomię tego kraju. Do wprowadzenia tego planu w życie, spośród więźniów obozów koncentracyjnych wybrano najzdolniejszych drukarzy, typografów, grawerów i malarzy, aby używając swoich talentów pomogli w produkcji fałszywych banknotów. Po pokonaniu pewnych początkowych trudności wydrukowano około 140 milionów znakomicie podrobionych brytyjskich banknotów, nigdy jednak nie wprowadzono ich do obiegu.

TVP Historia – 11:50 Sensacje XX wieku
BBC Knowledge – 12:35 Gladiatorzy II wojny światowej odc. 1
Walczyli niczym gladiatorzy, często niebywale odważnie, ale żołnierze Waffen SS przeszli do historii jako prawdziwi słudzy zła.

Discovery Science – 12:00 Kosmiczne misje NASA
Program przedstawia historię utworzonej w 1958 roku w USA Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. NASA poszukuje pilotów oblatywaczy, którzy posiadają cechy potrzebne do wyprawy w kosmos. Siedem osób wybranych do udziału w programie Merkury dobrze wie, co to znaczy ryzykować życie. Średnio raz w tygodniu dochodzi do katastrofy lotniczej, w której ginie pilot oblatywacz. Al Shepard jako pierwszy Amerykanin wykonał lot załogowy na pokładzie rakiety Mercury Redstone.

BBC Knowledge – 13:40 Odkopać wojnę odc. 3
Dan szuka śladów dawnych bitew w pięknej włoskiej dolinie oraz w pobliżu eleganckiego hotelu w Holandii.

TVP Historia – 16:35 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Viasat History – 21:15 Historia elektryczności odc. 1
Brytyjski profesor Jim Al Khalili opowiada o wysiłkach ludzkości w celu opanowania elektryczności, która kiedyś postrzegana była jako magiczna siła, a obecnie stała się podstawą funkcjonowania cywilizacji. Program opowiada o niezwykłych eksperymentach dokonywanych przez pierwszych naukowców, którzy zastosowali elektryczność do oświetlania domów, komunikacji na odległość i przekształcili ją w gałąź nowoczesnego przemysłu. Współcześnie elektryczność umożliwiła rewolucję cyfrową.

BBC Knowledge – 22:00 Ostatni bohaterowie Normandii
6 czerwca 1944 r. alianci wylądowali w Normandii. Po dwóch latach skrupulatnego planowania rozpoczęnała się operacja wojskowa, od której zależeć mogła wolność zachodniego świata. Dowództwo aliantów zebrało miliony zdjęć lotniczych, przeanalizowało doniesienia szpiegów i ekspertów różnych dziedzin. D-Day to czas bohaterskich czynów, poświęcenia i determinacji. Dokument przedstawia tysiące fotografii, relacje uczestników i świadków oraz rekonstrukcję wydarzeń.

TVP Polonia – 23:40 Tu Stalinogród
7 marca 1953 r. w Warszawie na posiedzeniu najwyższych władz partii zapadła decyzja o zmianie nazwy miasta Katowic na Stalinogród, a województwa katowickiego na stalinogrodzkie. Tego samego dnia została podjęta stosowna uchwała Rady Państwa i Rady Ministrów PRL, która miała uwiarygodnić decyzję w oczach narodu. 8 marca 1953 r. o godzinie 19 podróżni na dworcu głównym w Katowicach usłyszeli komunikat z megafonów: „Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice”.

Discovery World – 00:00 Wynalazek Goebbelsa odc. 1
Joseph Goebbels, fanatyczny zwolennik hitleryzmu, wywierał decydujący wpływ na wszystkie dziedziny życia kulturalnego, kształtując w społeczeństwie niemieckim postawę posłuszeństwa wobec tyranii, nienawiść rasową i przekonanie o predestynacji narodu niemieckiego do panowania nad światem.

Piątek, 7 czerwca

TVP Polonia – 07:05 Misjonarze Słowian
Reportaż przybliży postacie świętych Cyryla i Metodego, świętych zwanych nauczycielami Słowian. 1150 lat temu rozpoczęła się ich misja chrystianizowania narodów słowiańskich. W 863 r. na prośbę słowiańskich książąt udali się na Morawy, by i tam głosić Słowo Boże. Uczeni bracia stworzyli najstarsze pismo słowiańskie: staro - cerkiewno - słowiańskie, przełożyli na ten język Pismo Święte i księgi do nabożeństw, stali się rzeczywistymi oświecicielami Moraw, Bułgarii, Panonii i sąsiednich krajów słowiańskich. Po śmierci św. Cyryla w Rzymie cały ciężar pracy misyjnej spadł na Metodego. Mianowano go arcybiskupem Moraw i Panonii….

Discovery Historia – 09:00 Świat Darwina, odc. 2
Podróże Karola Darwina, Józefa Hookera, Tomasza Huxleya i Alfreda Russela Wallace’a zrewolucjonizowały naukę, zmieniły sposób postrzegania świata i dały podstawy do powstania niezwykłej teorii o ewolucji życia na Ziemi. Program przedstawia badania Darwina na Nowej Zelandii, w Australii i na Wyspach Kokosowych. Ukazuje miejsca, które odegrały kluczową rolę w procesie formułowania teorii ewolucji. Widzowie dowiedzą się, jak wielką rolę odegrali marynarze. Gdyby nie ich wsparcie dzieło „O powstawaniu gatunków” nie ujrzałoby światła dziennego.

Viasat History – 10:40 Historia nauki odc. 1
Na początku każdego odcinka Michael Mosley zadaje pytanie, na które będzie poszukiwał odpowiedzi. Następnie śledzi losy losy ludzi, którzy w przeszłości zajmowali się wyjaśnieniem tego zagadnienia. Widzowie dowiedzą się, jakich eksperymentów dokonywali naukowcy w poszukiwaniu rozwiązania wybranej zagadki naukowej i jak rezultaty ich badań zmieniły świat. Program wyjaśnia m.in. w jaki sposób naukowcy rozwikłali tajemnicę pochodzenia człowieka i budowy wszechświata.

PLANETE+ – 12:55 Najstarszy komputer świata - mechanizm z Antykithiry
W 1901 roku we wraku rzymskiego okrętu odnaleziono skorodowane fragmenty zadziwiającego urządzenia z brązu. Okazało się, iż jest to komputer, który służył starożytnym Grekom do szacowania pozycji ciał niebieskich, w tym także przewidywania zaćmień słońca. Co najbardziej zadziwiające, tak wyspecjalizowane mechanizmy nie pojawiły się nigdzie na świecie aż do XVIII wieku. Naukowcy zastanawiają się, który geniusz zaprojektował urządzenie i czy miało jakieś dodatkowe zastosowania.

TVP Historia – 16:20 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii, odc. 158
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

TVP Historia – 18:05 Ostatni z „Orła”

Polsat Play – 20:30 Ukryte oblicze Hiroshimy

Discovery Historia – 23:00 U-Booty - rekiny Hitlera odc. 3
Lata 1940?1941 to czas największych sukcesów U-Bootwaffe. Błędna decyzja strategiczna Hitlera ocaliła Wielką Brytanię i zmieniła przebieg II wojny światowej. Początkowo niemieckiej marynarce wojennej udało się zmusić Brytyjczyków do prowadzenia walk na lądzie. Gąszcz okrętów wojennych, wspieranych przez wyposażone w torpedy łodzie podwodne, uniemożliwiał przebicie się flocie alianckiej. Kiedy Hitler odmówi rzucenia do walki kolejnych U-Bootów, Anglicy zdołali przełamać dominację niemiecką na morzu.

Sobota, 8 czerwca

Discovery World – 05:30 Wielkie zamki Europy
Ten bogato zdobiony zamek, niegdyś twierdza obronna, leży w dolinie Loary. Do najciekawszych elementów architektonicznych należą najszersze we Francji schody kręcone z XV wieku.

Polsat Play – 11:00 Wojna koreańska w kolorze

Discovery Historia – 12:00 Historia polskiej piłki nożnej
Cracovia to jeden z najstarszych polskich klubów piłkarskich. Poznamy historię powstania i kulisy jego sukcesów z czasów międzywojnia oraz wspomnienia piłkarzy i członków klubu.

Polsat Play – 12:30 Amerykanie. Na wielu frontach. Lata 1942-1944

Polsat Play – 14:00 Dzienniki wojenne, rok 1944

Discovery Historia – 15:00 Historia kolei
Brytyjski aktor Mark Williams prezentuje fascynujące dzieje kolei, która obchodzi dwusetne urodziny. Przedstawia historię budowy linii kolejowej w północno-wschodniej Anglii przez Georgea Stephensona i jego syna Roberta. Opowiada o historycznej chwili, kiedy w 1804 roku na szynach pojawiła się pierwsza lokomotywa parowa, a także jak powstawała nowoczesna kolej Great Western Railway. Ponadto wyrusza na podziemną przejażdżkę pierwszymi tunelami londyńskiego metra oraz w podróż luksusowym Orient Expressem.

Discovery Historia – 16:00 Tutanchamon - prawda skrywana w grobowcu
Ponad 3 tysiące lat temu zmarł, dożywszy zaledwie 18. roku życia, najsłynniejszy z faraonów. Pośpiesznie zmumifikowane zwłoki Tutenchamona przeleżały w niedokończonym grobowcu aż do chwili jego odkrycia w 1922 r. Od wielu lat egiptolodzy podejrzewali, że władca padł ofiarą morderstwa. Zahi Hawass rozwiązuje zagadkę śmierci Tutenchamona. Dzięki badaniom DNA i wykorzystaniu nowoczesnych technologii udaje się też ustalić jego koligacje rodzinne.

TVP Historia – 23:35 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Niedziela, 9 czerwca

Discovery World – 09:00 Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

Discovery World – 10:00 Tajemnice Egiptu
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

National Geographic – 12:00 Podniebni bohaterowie
Pilot Douglas Bader stracił obie nogi w wypadku, który miał miejsce podczas pokazów akrobatyki lotniczej w 1932 roku. Kiedy wybuchła II wojna światowa podjął starania o przywrócenie mu statusu pilota. Mimo niechęci urzędników i sceptycyzmu dawnych kolegów dopiął swego. Po przeszkoleniu na myśliwcach w 1940 roku został przydzielony do 222 Dywizjonu. Pierwszego Messerschmidta zestrzelił w maju 1940 roku nad Dunkierką, kiedy osłaniał ewakuację wojsk z kontynentu na Wyspy Brytyjskie. To otworzyło długą listę jego podniebnych zwycięstw.

National Geographic – 13:00 Apokalipsa: II wojna światowa
Historia II wojny światowej. Wydarzenia z 1944 roku prowadzące do kapitulacji Niemiec i zrzucenie przez USA bomby atomowej na japońskie miasta.

BBC Knowledge – 16:55 Ostatni bohaterowie Normandii
6 czerwca 1944 r. alianci wylądowali w Normandii. Po dwóch latach skrupulatnego planowania rozpoczęnała się operacja wojskowa, od której zależeć mogła wolność zachodniego świata. Dowództwo aliantów zebrało miliony zdjęć lotniczych, przeanalizowało doniesienia szpiegów i ekspertów różnych dziedzin. D-Day to czas bohaterskich czynów, poświęcenia i determinacji. Dokument przedstawia tysiące fotografii, relacje uczestników i świadków oraz rekonstrukcję wydarzeń.

Discovery Historia – 18:00 Odkrycie Nefretete
W jednym z grobowców w Dolinie Królów w Egipcie, w niewielkiej komnacie za tajnym przejściem, odnaleziono trzy mumie, które spoczywały tam, w całkowitym zapomnieniu, przez długie stulecia. Znana egiptolog, dr Joann Fletcher, uważa, że jedna z mumii to zwłoki królowej Nefretete, jednej z najsłynniejszych monarchiń starożytnego Egiptu. Jeśli hipoteza się potwierdzi, najnowsze odkrycie w Dolinie Królów może być największym znaleziskiem archeologicznym od czasu odnalezienia grobu Tutanchamona, ponad sto lat temu.

TVP Historia – 19:45 Ginące cywilizacje odc. 17

TVP Historia – 22:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii odc. 200
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

TVP Historia – 02:35 Ginące cywilizacje odc. 17

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz